Ekzemë seborrheic


  • Shkaqet e ekzemë seborrheic
  • Simptomet e ekzemë seborrheic
  • Diagnoza e ekzemë seborrheic
  • Trajtimi i ekzemë seborrheic

Ekzemë seborrheic është një formë klinike e ekzemë, të cilat gjithashtu përfshijnë ekzemë vërtetë profesional dhe mikrobeve. Sëmundja mund të ndodhë në mënyrë të barabartë në të dy gjinive dhe të gjitha moshave. Shpesh ekzemë seborrheic zhvillon kundër seborrhea ose si një komplikacion i dermatit seborrheic. Në të infektuar me HIV, ajo mund të jetë një nga shenjat e para të AIDS. Tipar i ekzemë seborrheic në këta pacientë ajo është e shpërndarë në të gjithë lëkurë.

Shkaqet e ekzemë seborrheic

Dermatologji Modern aderon teorinë infektive-alergjik të ekzemë seborrheic. Sipas studimit ndryshme klinike në 50-80% e rasteve të ekzemë seborrheik ndodh në praninë e Pityrosporum lezioneve ovale. Rrallë janë fungi e gjini Candida ose Staphylococcus.

Faktorët predispozues për zhvillimin e ekzemë seborrheic është rritur prodhimin e sekretimit të gjëndra dhjamor, sëmundjeve gastrointestinale (gastrit, sëmundjes peptike), mosfunksionim i mëlçisë (hepatiti, kesh), anomalitë hormonale (diabet mellitus, një çekuilibër të estrogjenit dhe androgen, trashje) distonise vegjetativ vaskulare. Është vërejtur se ekzemë seborrheic shpesh ndodh në një ambient të imunitetit të reduktuar, e cila nga ana e vet mund të jetë për shkak të shpeshta SARS, transferohet sëmundje serioze, lezionet kronike infektive (sinusit, sinusit, otitis, grykët, etj).


Simptomet e ekzemë seborrheic

Ekzemë seborrheic fillon me pamjen e lëkurës rozë e çelët-verdhë nodules të madhësisë së vogël. Rritja rruzull dhe bashkojë mes tyre që të çojnë në formimin e pllakave infiltruar formë diskor. Pllaka të ketë një diametër prej 1-2 cm dhe e mbuluar me luspa të shumta zdrukthtari yndyrë. Kur peshore hequr nën të hapet pak sipërfaqe të lagur, e shprehur lagështi nuk është tipike.

Lezionet ekzemë seborrheic ketë kufij të qartë dhe tehe dhëmbëzuar. Herët në sëmundje, ata mund të jenë të thatë, por pastaj bëhet tipik look "i yndyrshëm". Kruhet zakonisht është i dobët dhe disa pacientë pak të shqetësuar. Elementet leje ekzemë seborrheic ndodh nga qendra e plagë, të cilat çojnë në transformimin e pllakave në rrjet ose hark. Me trajtimin e duhur të sëmundjes, pas përfundimit të lëkurës është lënë asnjë gjurmë.

Sigurisht skuqjen seborrheic ekzemë janë color: në fushën e flokëve, ballit, vetullat në fushën, në folds nasolabial rreth gojës dhe veshëve. Me lokalizimin e lezioneve ekzemë seborrheic në lëkurë e kokës ata në rritje në periferi, përfundimisht duke shkuar në buzë të flokëve dhe ballin. Kjo plagë e përcaktuar qartë ynfyltryrovannoy kufirit të kuqe dhe ngjan psoriatic drive. Kjo simptomë është quajtur "kurorë seborrheic." Behind skuqje të lëkurës seborrheic ekzemë në lëkurë e kokës dhe qafës kopertinën e pas-fish. Bashkimin, ata formojnë plagë të madhe në një përkrenare - të ashtuquajturën "helmetë eczematous."

Kur ekzemë seborrheic shpesh ndodh lezione të lëkurës kapakun me zhvillimin e blepharitis, karakterizuar theksuar ënjtje dhe skuqje shekull, prania e thekon dhe të çara në buzë e jashtme të syrit. Qepallat humbjen shpesh të shoqëruara me konjuktivit dhe i shoqëruar nga syri përmes mëngjesit e cila është fërkimit ndonjëherë.

Seborrheic ekzemë lëkurën të butë në gji të lokalizuara, zonat e kërthizës dhe interscapular, në sqetull, në sipërfaqet flexor e gjymtyrë. Për shkak të skajet e saj përafërt lezione të lëkurës të qetë ngjan "harta". Ata ngrihen pak mbi nivelin e përgjithshëm të lëkurës dhe janë të prirur për rritjen periferike.

Ekzemë seborrheic mund të jetë i komplikuar nga infeksioni sekondar me zhvillimin e lezioneve ostiofollikulit, folliculitis, Kirurgjisë, streptoderma dhe t. N.

Diagnoza e ekzemë seborrheic

Diagnoza e ekzemë seborrheic përcakton dermatolog. Shpesh ajo është e mjaftueshme inspektim vizual i lezione të lëkurës. Kaloni si dermatoscopy, diagnostifikimi fluoreshente, kërkimit scraping lëkurën dhe flokët në kërpudhave patogjene. Infeksion dytësor është një tregues për shkarkim bakposeva nga lezione.

Studimet histologjike në ekzemë seborrheic tregon hyperkeratosis, acanthosis lehtë dhe intracellular edemë, outgrowths epidermik zgjerim që vërejtur me neurodermatitis. Karakteristika dalluese është prania në shtresat e sipërme të epidermë akumulimeve të lipideve, shenjat prania Flora coccal perifollikulita.

Për të identifikuar sëmundjet e sfondit dhe vatra e infeksionit kronik në pacientët me ekzemë seborrheic mund të caktohet për të konsultuar specialistët e tjera: gastroenterologist, endokrinolog, gjinekolog, otolaringolog, neurolog. Me të njëjtin qëllim të ekzaminimit plotësues: gastroscopy, ultrazërit të barkut, hormonal dhe testet imunologjike të gjakut, ultrazërit legenit, rhinoscopy, farynhoskopyya etj Pacientët me shekullin e lezioneve duhet të konsultoheni me një okulist.

Diagnoza diferenciale e ekzemë seborrheic duhet të kryejë me profesionist të vërtetë dhe ekzemë, psoriasis, trichophytosis, microspores. Vendndodhja puçrra në kokë dhe mungesa e një histori të efekteve anësore të lidhura me aktivitetet profesionale pacienti shmang natyrën profesionale të ekzemë. Krahasuar me ekzemë vërtetë ekzemë seborrheic kur simptomat klinike janë më monomorphic: Nuk ka lezione vezykuleznoy dhe i lidhur thith. Pllaka më pak të dendura dhe jo një shkallë të tillë masiv, si dhe paraqitjen në sipërfaqet flexor e ekstremiteteve të dalluar psoriasis ekzemë seborrheic. Për microsporia dhe flokët trihofitii kokës ndryshime karakteristike në formë të "Pen'kov" otrubevydnoe (jo i yndyrshëm) lëkurë dhe zbulimin kërpudha miceli në studimin e flokëve.

Trajtimi i ekzemë seborrheic

Pacientët me salootdeleniya ngritur rekomanduar për të kufizuar konsumin e yndyrore, skuqur, ushqim të ëmbël dhe aromë, për të shmangur banjot dhe të qëndrojnë klimë me lagështi dhe të nxehtë. Kur ekzemë seborrheic duhet të zgjidhni me kujdes mjetet për flokë dhe lëkurë. Ata duhet të përputhen me tipin e flokëve dhe të lëkurës me vaj.

Trajtimi lokal i ekzemë seborrheic shpenzojnë antibiotikët, resorcinol dhe squfuri-bardhë merkur vaj të parfumuar, të tjerët në punë sulfurik, vaj të parfumuar salicili. Brenda riboflavin ngarkuar, vitamina B1 dhe B6. Efekti i mirë në trajtimin e ekzemë seborrheic jap Fizioterapia: darsonvalization, terapi magnetike, trajtim lazer, Cryotherapy dhe cryomassage. Bashkimi me infeksion dytësor kërkon emërimin me vaj të parfumuar antibacterial dhe terapi sistemike antibiotike.

Trajtimi i ekzemë seborrheic duhet të mbahet së bashku me terapi sfond dhe rehabilitimit lezione të sëmundjeve infektive.