Pezmatim i lëkurës seborrheic


  • Shkaqet pezmatim i lëkurës seborrheic
  • Manifestime të dermatit seborrheic në të rriturit
  • Manifestime të dermatit seborrheic te fëmijët
  • Diagnoza e dermatit seborrheic
  • Trajtimi i dermatit seborrheic

Seborrheic dermatitis - një sëmundje kronike inflamatore të lëkurës Papules natyrën luspak. Shkaku i dermatit seborrheic është një lipophilic kërpudhat maja Pityrosporum ovale, trefishuar emrin e saj Malassezia, emri i shkencëtarit që provoi shkakun fungale i seborrhea dhe dermatit seborrheic.

Shkaqet pezmatim i lëkurës seborrheic

Roli kryesor në zhvillimin e P. dermatit seborrheic ovale u provua në 1874 që nga data e hulumtimeve klinike dhe laboratorike në trichology. Maja-si kërpudhat lipophilic janë microflora fakultative në më shumë se 90% të popullsisë. Edhe pse sot hipoteza se P.ovale prania është topi fshehur më tepër se një manifestim i rregullave është e justifikuar, pasi që pacientët me kërpudhat lipofilik janë shenja të caktuara dhe probleme të lëkurës seborrheic. Megjithatë, jo gjithmonë bartës çon tek formimin e dermatitis seborrheik.


Në gjendje normale e kërpudhave të përgjithshme dhe lokale imunitetit janë në formë spore, dhe vetëm në qoftë se disa faktorë festoi aktivizimin e tyre. Duke përdorur për të rritjes dhe zhvillimit të tyre sekrecionet e gjëndra dhjamor, microflora fungale shkakton fenomenin e dermatit seborrheic. Më shpesh diagnostikuar dermatit seborrheic në lëkurë e kokës për shkak të numrit të madh të follicles flokët dhe gjëndra dhjamor. Edhe pse manifestimet e dermatit seborrheic mund të ndodhë kudo që ka gjëndra dhjamor. Kërpudhat Malassezia furfur ndikon kryesisht e kokës dhe Pityrosporum orbicuiare - butë lëkurën, edhe pse ata janë të dy specia P. ovale.

Nën kushte të pafavorshme, trupi humbet kontrollin mbi rritjen e kërpudhave pitirosporovyh, funksionin ndërprerë pengesë e lëkurës, duke ndryshuar përbërjen e sebum dhe rritur departamentin e tij, e cila është një shkas në zhvillimin e dermatit seborrheic. Në florës klinikisht të shëndetshme fungale është rreth 30% e të gjithë mikroorganizmave që jetojnë në lëkurën e kokës. Kur seborrhea numri i tyre arrin 70%, ndërsa dermatit seborrheic arrin 90%. Lezione Të dermatit seborrheic dallojë llojet e ndryshme të kërpudhave lipofilik, megjithëse roli kryesor në zhvillimin e saj është ende në kërpudhave të P.ovale gjini.

Aktivizimit-të microflora fungale kontribuojë çrregullimeve të sistemit nervor, hormonal dhe crregullimeve imunitare. Më të debutim seborrheic pezmatim i lëkurës pas stresit të fortë emocional ose pas tendosje të konsiderueshme fizike. Vihet re se ndryshimi i zonës klimatike në njerëz që kanë manifestime të ndryshme seborrheic, dermatit seborrheic diagnostikuar më shpesh. Kjo incidenca rritet si kur ndryshon nga të ftohtë të ngrohtë klimës, dhe anasjelltas. Akomodimi në një klimë të ashpër kontinentale, në prani të faktorëve të tjerë të rrezikut në mënyrë dramatike rrit gjasat e dermatit seborrheic.

Natyra neurogjenik i dermatit seborrheic për shkak të faktit se pacientët me një histori të patologjisë kurrizore dhe paralizë kafkës nervore dhe parezë, incidencë më sipër. Per shembull, sëmundja e Parkinsonit shoqërohet gjithmonë nga seborrhea ose dermatitis seborrheik, të cilat kanë të njëjtin etiologji dhe patogjenezës.

Shteti gjenetikisht të prirur në të cilat ndryshojnë hormonet, është një nga faktorët e rrezikut. Siç vuri në dukje se incidenca e dermatit seborrheic është më e lartë në ato familje të afërmit e të cilëve kanë vuajtur nga seborrhea, ekzemë ose dermatit seborrheic.

Manifestime të dermatit seborrheic në të rriturit

Dermatitis Seborrheic rrjedh nga lloji i dermatitis me simptomat e theksuar te inflamacionit në formën e papules lezioneve luspak. Inflamacion të përcaktuara qartë, e kuqe dhe i mbuluar me një shtresë e yndyrë peshore, e përbërë nga epidermë desquamated. Kur spote seborrheic pezmatim i lëkurës kanë tendencë të rritjes periferike dhe bashkimeve. Zakonisht dermatit seborrheic ndikon kokës, fytyrë dhe trupin e sipërme, dmth lëkurë të pasur me gjëndra dhjamor. Në imunitetit dermatit seborrheic ndikon në sqetullat dhe folds inguinale.

Përafërsisht 3-5% e popullsisë së rritur të moshës 20 deri në 40 vjet vuan nga dermatit seborrheic, edhe pse më herët zbokth ajo dhe seborrhea ndodh shumë më shpesh. Sëmundje shumë e rrallë zhvillohet në moshën e pjekurisë, për shkak të salootdeleniya veçantitë në grupet e moshave të ndryshme.

Në fillim nuk seborrheic pezmatim i lëkurës zbokth, zbokth dhe për këtë arsye nuk e përshtatshme për t'u terapisë është një nga shenjat e kërpudhave hyperactivity pitirosporovyh. Vëren më tej perifollikulyarnuyu skuqje dhe formimin e pllakave seborrheic që përmes rritjes periferike përfundimisht të zënë pjesën më të madhe të kokës. Pezmatim i lëkurës seborrheic është shoqëruar me humbjen e flokëve, shuma normale e cila përsëri vetëm në faljen.

Lezionet shpesh lokalizuar lëkurë prapa veshëve, të cilat shkakton çarje të mbuluara me crusts prirur për gjakderdhje. Shfaqja e externa vazhdueshme otitis mund të jetë vetëm manifestim i dermatit seborrheic ose i kombinuar me lezione të tjera të lëkurës seborrheic. Për shkak të kokës së tepruar flaking mbuluar dendur me peshore, mbërthyer sebum. Kur ata të hequr rozë lit sipërfaqe të ekspozuar të ndritshme, e cila është shpesh e dhimbshme. Kruajtje të rënda që shoqërojnë dermatit seborrheic, tretje dhe promovon anëtarësimin e infeksionit sekondar. Thekon shtresohem si fletë të izoluara dhe të mëdha, peeled kështu off veshje e guaskës mund të vërehet në masë të flokëve dhe veshje. Në njerëzit me flokë të errët janë më të dukshme.

Pezmatim i lëkurës seborrheic skuqjen e lëkurës fytyrës shoqëruar në fushën e vetullat, folds nasolabial në zonë dhe është e kombinuar zakonisht me shenjat e dermatit seborrheic të kokës. Nëse procesi përfshin lëkurës qepallë, pezmatim i lëkurës seborrheic atëherë rrjedh nga lloji i blepharitis superimposition të peshore të shumta të bardhë dhe crusts verdhë.

Ndryshe nga dermatit seborrheic zbokth nuk është një problem vetëm natyra estetike, si ajo shpesh shkon në ekzemë seborrheic, heneralyzuetsya zhvillimin e mëtejshëm të erythroderma dhe pyoderma komplikuar.

Manifestime të dermatit seborrheic te fëmijët

Pezmatim i lëkurës seborrheic në fëmijët e diagnostikuar para 6 muajsh deri ndërprerjen e plotë ose të pjesshme të të ushqyerit qumësht të gjirit simptomat e tij gradualisht venitje larg. Në të rriturve shfaqjen dermatit seborrheic ose si jo e lidhur me paraqitjen e tij në fëmijëri. Shkaku kryesor i dermatit seborrheic së foshnjave është përmbajtja e lartë e hormoneve në qumësht e nënës. Klinikisht, duket skuqje të lëkurës të kuqe me vija të qarta, plagë përhapur folds natyrore dhe peshore cortical në lëkurë e kokës. Fshikëzor skuqje eritematoze-zhvishem, por pamja e tyre nuk është shoqëruar me kruarje, fle sepse fëmija nuk vuajnë. Dhe, pavarësisht nga fakti se rreziku i dermatit seborrheic kanë tendencë të fëmijëve të cilët janë të ushqehen me gji - kur nëna është çrregullime hormonale; dhe fëmijët të cilët janë shishe me gji, prognoza është trajtim i favorshëm. Kur shërim ushqim korrigjim ndodh brenda pak muajsh. Në rastin kur i nxituar nuk do të kalojë, ju dyfferyntsyrovat me dermatit atopic seborrheic. Dallime të rëndësishme mes tyre që pezmatim i lëkurës atopic shoqëruar me kruarje dhe të prirur për të relapses të shpeshta, të cilat në dermatit seborrheic u vëzhguar.

Diagnoza e dermatit seborrheic

Manifestimet klinike dhe të dhënat e studimit të pacientëve të marra gjatë konsultimeve trichologist, janë kriteret kryesore për diagnozën. Në kokës dermatoscopy kthehet e saj acarim, zbokth, reagim inflamator, sebum tepërt dhe hyperkeratosis fenomeneve. Nivelet hormonale kërkimore dhe analizat e gjakut, analiza spektrale e flokëve të ndihmojë në sqarimin diagnozën dhe për të identifikuar kushtet që shkaktuan ndodhjen dhe pezmatim i lëkurës seborrheic. Fëmijët duhet të dallojnë dermatit seborrheic e atopik, i rritur të përjashtuar sëmundje të tjera fungale.

Trajtimi i dermatit seborrheic

Trajtimi i dermatit seborrheic duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​synon të dy në adresimin manifestime klinike, dhe sëmundje korrigjim që shkaktoi pamjen e saj. Para së gjithash është e nevojshme për të normalizuar dietë rekomanduar dietë hypoallergenic. Në dietë duhet të përfshijë ushqime të pasura me vitamina B, A, C, selen dhe zinkut. Shënim, megjithatë, se hypervitaminosis dhe tejkalim i elementeve gjurmë në trup mund të shkaktojë komplikime të tjera.

Turistik lokal të shkaktarë trajtimin e dermatitit seborrheic duke përdorur medikamente antifungal që përmbajnë Miconazole dhe Nizoral. Megjithatë, për shkak të shtresës së trashë të peshore substanca aktive nuk po ndikojnë plotësisht kërpudha, kështu që nëse peshore përdorur aplikacionet nga vajra bimore dhe melhem keratolytic, dhe pastaj të fillojë terapinë antifungal. E gjithë periudha e trajtimit të dermatit seborrheic duhet të përdorin shampo për trajtimin e flokëve, i përbërë nga zinku, pjesë keratolytycheskye dhe komponentëve, heqjen e sebum tepërt, por nuk thaj lëkurën.

Në fazat fillestare të ekspertëve seborrheic pezmatim i lëkurës janë duke u përpjekur për të shmangur emërimin e produkteve të jashtëm që përmbajnë ketokonazolin (Nizoral, Mikozoral, Nizoreks, Sebozol, etj) si përdorim afatgjatë të këtyre barnave shkakton impotencë tek djemtë, ulur epsh dhe ngrerë mosfunksionim - burra të rritur. 

Me physioprocedures treguara cryomassage rryma të larta dhe ndikimin mbi Darsonvales. Kur rajon cryomassage fitilin kokës që së pari heq simptomat e kruarje dhe soothes lëkurës qef, kriomassazha efikasitet qëndron në përmirësimin e qarkullimit dhe forcimin e enëve të gjakut në lëkurë e kokës. Kjo rrit imunitetin lokal dhe përmirëson gjendjen e lëkurës në pacientët me dermatit seborrheic. Kur darsonvalization është tharje e lëkurës, duke e ndarë peshore më të shpejtë, dhe veshje e guaskës freskëta bëhet më rezistente ndaj dëmtimit mekanik. Si një cikël rezultat jetës darsonvalization e qelizave normale dhe eliminon shkëputje e tyre të parakohshme. Përveç rrymave të larta kanë një efekt qetësues në sistemin nervor, e cila kontribuon në normalizimin e adrenalin dhe testosterone, pasi përqendrimi i tyre i lartë i aktivitetit dhjamor gjëndër është i aktivizuar.

Kur dështimi i agjentëve antifungal i emëruar vaj të parfumuar hormonosoderzhaschee, dhe në të ndërlikuara pyoderma - antibacterials. Vini re se përdorimi i këtyre barnave pa dëshmi nuk është e pranueshme sepse antibiotikët që ndikojnë në të gjitha microflora mund të shkaktojë rritjen kërpudha kolonizimi pitirosporovyh, dhe hormonet gjatë përdorimit të zgjatur çon në atrofi e veshje e guaskës.

Që nga incidenca e dermatit seborrheic është në rritje dhe në mungesë të trajtimit adekuat të çon në humbjen e flokëve, ju duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për të jetesës të shëndetshme dhe korrigjim në kohë të zbokth, e cila çon në seborrhea, që është fillimi i dermatit seborrheic.