Seborrhea


  • Shkaqet e seborrhea
  • Manifestimet klinike të seborrhea
  • Diagnoza dhe Trajtimi i seborrhea

Seborrhea - një sëmundje e kokës me flokë të lidhur me salootdeleniya rritje, manifestimit të dermatit seborrheic. Seborrhea mund të ndodhë në dy lloje: të thatë dhe me vaj. Kur seborrhea thatë vërejtur hedh lëng, flokët e brishtë dhe i brishtë, itchy, lëkurë i krisur, pamjen e një numri të madh të zbokth. Për seborrhea me vaj - Shiny flokëve, i përafërt, lupë në formë të pllakave të verdhë, kruarje të rënda. Seksioni i seborrhea çon në humbjen e flokëve dhe nganjëherë rezistent ndaj balding.

Shkaqet e seborrhea

Patogjen Single shkakton seborrhea atje. Kjo ndodh kur një kombinim i predispozicion gjenetik, shkeljen e metabolizmit dhe të kushteve të pafavorshme të mjedisit. Ndryshimet në nivelet e hormoneve me origjinë natyrore (shtatzënisë, pubertetit dhe periudha premenopausal) dhe kushteve patologjike e endokrine (diabet, gonads patologjinë dhe tiroide) janë të shoqëruara shpesh me simptomat e seborrhea.


Pityrosporum ovale - kërpudhat maja që gjendet në 90% të popullsisë sot është njohur si një komponent i rëndësishëm patogjen në zhvillimin e seborrhea. Microflora normal i kokës për 30-40% të kërpudhave të P. ovale. Megjithatë, nën ndikimin e faktorëve të pafavorshme sasia rrit, seborrhea është deri në 60% të të gjithë mikroorganizmave. Seborrhea promovon humbjen e kontrollit mbi rritjen e kërpudhave pitirosporovyh, ajo është në funksion më të ulët mbrojtëse të lëkurës. Përqendrimi më i lartë i kërpudhave vërehet përreth gjëndra dhjamor, si sekret i tyre është përdorur për rritjen dhe zhvillimin e kolonive.

Fakti se seborrhea fenomen janë të shkaktuara nga çrregullime të gjëndrave endokrine konfirmuar se rritja intensive e kërpudhave pitirosporovyh vërejtur në përbërjen kimike të sebum, e cila normalisht ka veti antiseptike.

OBSH pranon se faktorët më të rëndësishëm në patogjenezën e seborrhea është një kombinim i neurogjenik, hormonal dhe patologjive imun. Sepse rifillimi seborrhea vërejtur gjatë stresit dhe në sëmundje të ndryshme të sistemit nervor. Prirje të lartë për lëkurë e kokës me vaj dhe lëkurë të butë është vërejtur në paralizë të nervave kraniale, paraliza e trupit dhe sëmundjen e parkinsonit.

Rëndësia e zhvillimit të mungesës së imunitetit kronik statistikat seborrhea konfirmuar se incidenca e seborrhea klinikisht të shëndetshme 8 raste në 100 banorë, ndërsa incidenca e HIV-pozitiv 36% të totalit, dhe në pacientët me seborrhea AIDS diagnostikuar në 80% raste.

Tryholohiya Modern beson se zhvillimi i faktorëve të rrezikut seborrhea mund të shërbejë magnifiers si të papërshtatshme korrigjim, procedurat agresive flokëve, neglizhimi i masave të higjienës personale dhe kontrast përdorimin e tyre të tepruar.

Manifestimet klinike të seborrhea

Per me vaj kokës karakteristike krisur, i shoqëruar nga reaksioni inflamator. Në rrjedhën klasike të procesit të përfshirë e parë rajonin simetrik zverku dhe të kufizojnë rritjen e flokëve. Seborrhea Nëse nuk trajtohet, ajo shkon në lëkurën të lëmuar. Në qerpikët, vetullat, mjekër dhe mustaqe fenomen seborrhea raportuar në 5-10% të pacientëve.

Para së gjithash, seborrhea në lëkurën e kokës ka thekon të vogla të bardha, shumica e pacientëve janë ankuar për lëkurë kruarje. Ky version është quajtur Rrjedha seborrhea thatë. Me diagnozën e duhur, ajo është e mirë për terapi.

Gjëndra dhjamor patrajtuara të fillojnë të punojnë në mënyrë më aktive në proces të përfshirë të gjitha zonat e reja. Gjel i parregullt vetëm të çon në progresion i seborrhea, dhe lëkurë të bëhet e theksuar.

Nje kurs zgjatur i seborrhea karakterizohet nga vatrave inflamatore në formën e pikave kuqe dhe arna në lëkurë që janë të mbuluara me një shtresë të trashë fetëzash ose shkallët, crusts, kruarje përmes kores mund të jetë bloody. Kruhet bëhet e theksuar, dhe procesi vazhdon lëkurë të butë, kruarje çuar në pranimin e infeksionit sekondar dhe pyoderma Shfaqja piokokkovoyi.

Seborrhea me vaj manifestohet klinikisht me peshore të mëdha zbehtë të verdhë, fort të mbuluar gjithë kokës me efektet e këqia të forcës lulëzim janë vërejtur, duke i ekspozuar rozë lëkurës përflakur pak. Si qelizat epidermik janë të papjekur, ata nuk janë në gjendje për të kryer plotësisht funksionet e tyre, por për shkak se lëkura është e hollë, të plagosur të shpejtë dhe të infektuar. Pas peshore sluschyvanyya me lëkurë me vaj i mbuluar atyre përsëri shpejt. Pas thekon me yndyrë të rrinë së bashku, flokët bëhen të yndyrshme dhe i çrregullt në dukje. Flokët rrinë së bashku dhe madje me larje të rregullt të ndotura shpejt.

Fizik dhe stresi emocional, temperatura intensifikon manifestimet klinike të seborrhea. Nëpër masë të flokëve shënuar praninë e peshore me brirë. Me kalimin e kohës, duke ndryshuar strukturën e flokëve, ata bëhen të hollë, braktisjes, të bëhet i brishtë dhe të shtresuar në skajet. Përkundër faktit se yndyrë me vaj rritjet e kokës pas larjes shënuar ndjesi shtrënguese. Kjo është për shkak të dehidratim të kokës, kështu që përdorimi i drogave që lëkura e thatë, lëkurë dhe vetëm të kontribuojë në një rritje kompensuese salootdeleniya.

Diagnoza dhe Trajtimi i seborrhea

Seborrhea diagnostikuar nga manifestimet klinike në trichologist konsultimit. Gjithashtu është e nevojshme për të përcaktuar shkakun e shfaqjes së tij, kështu që me vaj shqyrtuar hormonet, të kryer ekzaminimin në një neurolog përjashtojë patologjinë e traktit gastrointestinal dhe immunodefetsitnye shtet.

Korrigjimi nga shkaqet kryesore të reduktojnë ndjeshëm seborrhoea, por pavarësisht nga kjo, efektin lokal në lëkurë e kokës. Trajtimi specifik antifungal është më e përshtatshme se përdorimin e terapi anti-hormon, e cila është e favorizuar akoma në trajtimin e seborrhea.

Përputhja e detyrueshme me dietë, me përjashtim të yndyrore, skuqur, produktet e ëmbël dhe këndshëm. Kur seborrhea në dietë duhet të përfshijë ushqime të pasura me fibra, vitamina B, zink. Vitaminat me maja birre dhe vitaminë U përdorimit të zgjatur ndihmë të përmirësojë gjendjen e kokës.

Për shkak se disa kremra medicinale me vaj dhe shampoos turistik të mjaftueshme për fërkim përgatitjet e kokës që përmbajnë zink dhe tar. Kur arrestimi përsëritje seborrhea shkoni për përdorim shampo parandaluese për trajtimin e flokëve, janë të përbërë nga këto substanca.

Sëmundje e rëndë kërkon përdorimin e agjentëve keratolytic të tilla si oksid salicili dhe katranit. Nëse peshore mbuluar dendur me lëkurë, ata zbutur duke përdorur vazelinë ose vajra të tjera pas heqja aplikuar drogë antifungal që përmbajnë Nizoral dhe ketonazol si substancë aktive.

Droga hormonale për trajtimin e seborrhea të lidhur vetëm në rast të dështimit të terapisë antifungal, por hormonosoderzhaschee melhem nuk është një komponent i rëndësishëm i regjim.

Fizioterapia mund të përmirësojë microcirculation dhe shkëputjen e veshje e guaskës. Kur me vaj kokës treguar cryomassage dhe darsonvalization gjatë cili stimuluar follicles, nxit rritjen e flokëve. Dezinfektues shkak gërvishtjet efekt pidsushuyutsya dhe microtrauma. Darsonvalization ka një efekt qetësues në lëkurë e kokës, e cila është për shkak të kruarje, e cila festohet në të gjithë pacientëve seborrhea.

Pas eliminimit manifestimet klinike duhet të jetë rreth dy muaj duke përdorur shampoos terapeutike, si shërim klinik nuk flet e shtypjen e organizmave patogjene. Dhe, në varësi të shëndetit të përgjithshëm, shampoos terapeutike duhet të përdoret 1-2 herë në muaj për të parandaluar përsëritjen e seborrhea. Pacientët me seborrhea me agjentë të ndryshimit kujdes për flokë dhe lëkurë e kokës. Ata thjesht nuk e rekomandojmë mbi-staylinohvyh do të thotë permanent, ngjyrosje e flokëve dhe të shpeshta goditje-tharje.