Lloj guri të çmuar


  • Karakteristikat e patogjen
  • Klasifikimi i antraksit
  • Simptomet e antraksit
  • Komplikimet antraksit
  • Diagnoza e antraksit
  • Trajtimi i antraksit
  • Moti në sybirtsi
  • Parandalimi i antraksit

Anthrax është një akute, sëmundjeve shumë të rrezikshme infektive që ndodhin në njerëzit dhe kafshët të infektuar me Bacillus anthracis, i cili zhvillohet me formimin e xhevairi specifike të lëkurës, apo formë septik.

Karakteristikat e patogjen

Bacillus anthracis është një i madh, e kapsuluar, Gram pozitive, anaerobe fakultativ, spore-formuese shufra në formë forma bakter të skajet obrublennymy. Mosmarrëveshjet formon në kontakt me oksigjen, si të tilla mund të vazhdojnë në mjedis për një kohë të gjatë (disa vite në ujë, në tokë për dekada të tëra, ndonjëherë germinating dhe formimin polemika të reja). Mbeten i zbatueshëm pas pesë minutave të vluar, vdes pas vetëm 12-15 minuta e veprimit që rrjedhin avull per 5-10 minuta në 110 ° C temperatura të thatë të ngrohjes e 140 ° C e kërkuar për të vrarë bakteret spore 03:00 Preparatet dezinfikues (1% solucion formalinë, 10% hidroksid natriumi) - 2 orë.


Forma vegjetative në mjedisin është e paqëndrueshme, vrarë nga valë dhe dezinfektimin.

Sibireyazvennaya aeruginosa ekzotoksinë dallon tre-komponent (antigjenike, i fryrë dhe faktorët vdekjeprurëse), e cila është shumë e paqëndrueshme, është shkatërruar nga ngrohja deri 60 ° C.

Burim dhe rezervuar të antraksit në mjedis janë barngrënësit në zonat - bagëti (të mëdha dhe të vogla). Në kafshë, antraksi ndodh në një formë të përgjithësuar infektueshmërisë ndodh gjatë sëmundjes (një patogjen kafshë të izoluara nga ysprazhnenyyu) dhe për 7 ditë pas vdekjes (pa hapje dhe përpunimin e trupave). Lëkurës, e flokëve dhe produktet e tyre mund të kurseni infektive për shumë vite. Infeksioni ndodh kur kafshët hanë ose ujë që përmban spore antraksi, ose kafshon kafshëve, perenosyaschey patogjen nga kafshët e infektuara të infektuar kufomave të kontaminuara me sporeve objekteve.

Sidomos i rrezikshëm është ruajtur në formë epidemie mosmarrëveshjet e tokës fireplace, të cilat mund të shqetësuar gjatë ndërtimit, dhe kullimit, punë gjeofizik të mirë, duke rezultuar në sporeve të antraksit vijnë në sipërfaqe dhe mund tani se kafshët dhe njerëzit.

Një njeri i sëmurë nuk është rrezik i rëndësishëm epidemiologjik për të tjerët, por mund një burim i infeksionit për kafshët. Mekanizmi i transmetimit të antraksit zakonisht pin (Depërtimi patogjen është për shkak të lëkurës së dëmtuar dhe mukozës). Shumica e njerëzve të infektohen përmes kontaktit me kafshët e sëmura dhe kufomat e përpunimit, artikuj prodhimit nga produktet shtazore, mish i gatuar infektuar. Incidenca e antraksit është i ndarë në profesional dhe të konsumit. Rasti i transmetimit të ushqimit, si dhe inhalimi i baktereve janë shumë të rralla.

Sensibilitet e natyrshme e njeriut për sybirtsi ulët, sëmundje ndodh në 20% të atyre që kanë pasur kontakt me patogjen, por zbatimi i pluhurit ajrore nga pothuajse njëqind për qind rastet e infeksionit.

Antraksi burrat shpesh infektuar moshë pune, kryesisht në zonat rurale.

Klasifikimi i antraksit

Anthrax ndodh në dy forma klinike: lëkurore dhe përgjithësuar.

  • Formë të lëkurës që ndodh në shumicën e rasteve (95% ose më shumë) është e ndarë në karbunkuleznoy, bulloz dhe edematoznaya varieteteve, në varësi të natyrës së manifestimeve lëkurore.
  • Formulari i përgjithësuar gjithashtu është tre lloje: të mushkërive, zorrëve dhe septike.

Simptomet e antraksit

Periudha e inkubacionit për antraksit zakonisht zgjat 3-5 ditë, por mund të thith dhe javë - dy dhe ndodhin brenda pak orësh.

Forma më e zakonshme klinike e antraksit: karbunkuleznaya. Kjo lëkurës në vendin e hyrjes së patogjen formuar antraksit kalon faza të njëpasnjëshme spote, papules, vezikulave dhe ulcerat. Formua fillimisht spot pa dhimbje kuqe konvertohet shpejt të bakrit-kuqe (nganjëherë Bagrov), e ngritur mbi sipërfaqe të lëkurës, papules. Në këtë fazë, pacientët janë zakonisht të shqetësuar për kruarje dhe djegie disa zonën e prekur. Një disa orë papulë përparuar e mbushur me fshikëza lëngshëm fluide prej rreth 2-4 mm në diametër. Fshikëza e përmbajtjes së shpejti bëhet e errët, ndonjëherë ngjyrë vjollcë-violet rezultuar hemorragji. Duke zbuluar (vetëm ose kur krehje), fshikëza formimin e një ulçerë me poshtme ngjyrë kafe të errët, e ngritur edges dhe natyrën sekrecione sero-hemorragjike. Në një kurs tipik të ulçerë primar operizuyetsya vezikulave të reja, të cilat në bashkimi autopsisë dhe të rritur ulçerë.

Pas disa ditësh (nganjëherë deri në dy javë) në qendër të një ulcers nekrotike të zezë e formuar kore gradualisht duke zëvendësuar të gjithë pjesën e poshtme të saj. Në paraqitjen ngjan smeraldi kore të djegur, të butë, i rrethuar nga rul ngjyrë vjollcë-kuqe inflamatore pamje lëkurën e paprekur. Fabrics rreth një smerald i fryrë shprehur, shpesh ënjtje kap sipërfaqe të madhe (lokalizuara sidomos në zonat me indin nënlëkuror të lirshme, për shembull, në fytyrë).

Kur smerald vend në fytyrën e një shpërndarje të lartë të probabilitetit ënjtje në rrugët e frymëmarrjes e sipërme dhe zhvillimi i jetës-kërcënuese asfiksisë.

Sëmundja fillimisht shoqëruar nga dehje të konsiderueshme (dhimbje koke, lodhje, dobësi, muskujt dhemb, më të ulët mbrapa, dhimbje barkut të jetë e mundur), ethe. Pas pesë apo gjashtë ditë temperatura e trupit bie me shpejtësi, regres është manifestime të përgjithshme dhe lokale klinike. Kore vjen jashtë në 2-3 javë, shëron ulçerë gradualisht, duke lënë mbresë të përafërt.

Në mënyrë tipike, antraksi është formuar në një kopje të vetme, në raste të rralla, numri i tyre mund të arrijnë 10 ose më shumë, e cila në masë të madhe komplikon sëmundjen. Të carbuncles më të mëdha rreziku në kokë, qafë, mukozës orale dhe hundës në mënyrë të konsiderueshme të përkeqësohet kursin dhe kërcënuese sepsis komplikuar.

Edematoznaya formuar fazën e parë të bymimit të kufizuar të indeve, smerald formuar më vonë dhe ka një madhësi shumë të madhe.

Lloj bulloz karakterizohet nga formimi, në portën hyrëse të përmbajtjes mbushur hemorragjike infeksion blisters që të kthehet pas hapjes në ulcerat të gjerë, carbuncles duke përparuar.

Në format e pergjithesuara te antraksit plagë tipik primar të frymëmarrjes (formë të mushkërive). Manifestimet klinike të ngjajnë ato me grip, simptomat e dehjes të shoqëruar nga një kollë, rrufë, sytë e përlotur, ka frymëmarrje të shpejtë, takikardi, dyspnea. Kjo fazë e sëmundjes mund të zgjasë nga disa orë deri në dy ditë, e ndjekur nga një rritje të konsiderueshme shenja të intoksikimit, ethe arrin numra kritike (39-40 gradë), të shprehura dridhura. Ndonjëherë, kjo periudhë e shënuar dhimbje dhe vështirësi në gjoks, kollë lirua dorëlëshuar pështymë të përgjakshme të përziera, me koagulimit ngjan pelte qershi. Më pas, ka një rritje oliguria, shenjat e sëmundjeve kardiovaskulare, edemë pulmonare. Kohëzgjatja e fazës së fundit të sëmundjes është më pak se 12 orësh, pacientët janë ndërgjegjshëm.

Lloj më i vështirë i përgjithësuar rrjedh Anthrax e zorrëve, i cili është rezultat jashtëzakonisht të pafavorshme. Faza e parë, si dhe në raste të tjera, karakterizohet nga ethe dhe dehje të rëndë të shoqëruar nga djegia dhe hidhërim në fyt, dhe zgjat deri në gjashtë ditë, pastaj të bashkohet Kjo simptome dhimbje të forta prerja, të përzier, të vjella me gjak, diarre . Në meshat fekal si përcaktohet visually gjak. Në fazën e tretë është një rritje dekompensimi kardiak, personi bëhet ngjyrë vjollcë ose kaltërosh-pink, shënoi sclera injeksion, lëkura mund të jetë petechial ose hemorragjike nxituar. Pacientët ankth, llahtarshme.

Lloj septik i formës përgjithësuar ndodh si një primar ose sekondar (i cili ishte një komplikacion i një tjetër formë e antraksit) sepsë. Pra ka një rritje të shpejtë në simptomat e dehjes, hemoragji të shumta në lëkurë dhe mukozës, shpesh ndikon meninges. Kjo formë shpesh përparon me zhvillimin e shokut infektive dhe toksike.

Komplikimet antraksit

Anthrax mund të jetë i komplikuar nga meningjitit, Meningoencefaliti, edemë dhe ënjtje të trurit, edemë pulmonare, asfiksisë, peritonit, gjakderdhje gastro intestinal, dhe parezë zorrëve. Forma të përgjithësuara lehtë të rritet në sepsë dhe shoku toksik.

Diagnoza e antraksit

Diagnoza specifik i antraksit përfshin tre faza: ekzaminimet mikroskopike të materialeve biologjike (gëlbazë, elementet e shkarkimit të lëkurës, e derdhura pleural, feces), të kulturës nga bakposeva në media lëndë ushqyese dhe bioassay në kafshët laboratorike.

Si një serologjike metodat diagnostike të përdorura në reagimin termopretsypitatsiyi Ascoli, analiza serologjike fluoreshente, disa metoda të tjera.

Pacientët prodhojnë alergjik të lëkurës-test me antraksynom.

Radiografi e mushkërive në formë të përgjithësuar pulmonare tregon një pamje të pneumonia ose pleurit. Në raste të tilla, antraksi pacienti kërkon të mëtejshëm pulmonologist konsultimit. Nëse birë nevojshme pleural. Në fillim të sëmundjes të dallojnë manifestimet lëkurore të antraksit kërkon dermatolog konsultimit.

Të gjitha studimet e shkop sibireyazvennoy bëra në laboratorët e specializuara të pajisura për shkak të rrezikut të veçantë të kësaj sëmundjeje.

Trajtimi i antraksit

Trajtim Etiotropic e antraksit bartjes penicilinë, i administruar intramuskulare atë 7-8 ditë ose më shumë për të lehtësuar simptomat e dehjes. Brenda mund të përshkruhen doxycycline ose levofloxacin. Në Ciprofloxacin rënda të përdorura intravenoz. Së bashku me futjen e antibiotikëve të përshkruara terapisë protivosibireyazvennyy imunoglobulinë (futur ngrohur gjysmë ore pas injektimit të prednisolon).

Pacientët antraksit detoxification treguar terapi - administrim intravenoz i zgjidhjeve detoxification prednisolon dhe detyruar diuresis.

Komplikime të rënda trajtohen në përputhje me metodat e zhvilluara të kujdesit intensiv.

Në plagë dhe xhevairi imponuar dressings pa mikrobe. Heqja kirurgjikale e xhevairi kundërindikuar absolutisht shkak të përgjithësimit të mundshëm të infeksionit.

Moti në sybirtsi

Kanë favorshme formë lëkurore moti e antraksit, forma të përgjithësuara shpesh përfundojnë në vdekje. Trajtimet aktuale kontributin reduktojnë ndjeshëm efektet negative të kësaj sëmundje, kështu që është e rëndësishme për të kërkuar menjëherë ndihmë mjekësore.

Parandalimi i antraksit

Masat sanitare për parandalimin e sëmundjen e plasjes duke përfshirë veterinare dhe shëndetësore masave, detyrë e të cilëve është të identifikojë, kontrollin dhe sanitare vatra epidemiologjike, monitorimi statusi, kullotat, burimet e ujit, blegtoral, vaksinimi rutinë e kafshëve, e normalizimit higjienike në përpunimin e produkteve shtazore, atë magazinimit dhe transportit, asgjësimin e kafshëve të rënë.

Parandalimi individ është pajtim me rregullat e higjienës kur punojnë me kafshët, vaksinë specifike për personat me rrezik të lartë profesionale të infeksionit. Qelizat e identifikuara për të dezinfektohet.

Parandalimi i urgjencës, jo më vonë se 5 ditë pas ekspozimit në podozritelnymy objekteve është një kurs i terapisë antibiotike parandalues.