Sikos


  • Faktorët e rrezikut
  • Sikos Klinike
  • Diagnoza sikos
  • Trajtimi i sikos

Sikos - një sëmundje pustular lëkurës shkaktuar nga S. aureus. Në zemër të sikos janë çrregullime neuro-endokrin që ndryshojnë ndjeshmërinë e follicles.

Faktorët e rrezikut

Si sikos i përket një grupi të pyoderma, ajo mund të provokojë pamjen e saj dhe shkurtime mikroskopike gjersa rroje. Rinitit kronike gjithashtu mund të provokojnë sikos, si lëkurë mbi buzën e sipërme është loosened, dhe kur defekt hundën është fërkim mukusit që përmban një numër të madh të florës streptokoksike. Konjuktivit kronike është paraprirë shpesh nga lëkurës sikos qepallë. Heqja e flokëve nga hunda me piskatore shkaktojë sikos në sipërfaqen e brendshme të krahëve të hundës dhe mur ndarës hundës.


Sikos Klinike

Sikos ndodh në pjesën flokë të personit të prekur mustaqeve rajon dhe mjekrën. Gratë sikos diagnostikuar më pak shpesh, dhe ajo është lokalizuar në sipërfaqen e brendshme të krahëve të hundës, vetullat dhe në buzë të qepallë. Të sqetull lëkurës, lëkurë pubike dhe prerë flokët e gjatë sikos ndodhin në raste të rralla.

Sikos fillon me formimin e follykulytov sipërfaqe prej grupimeve janë në formën e disqeve. Ndërkohë që procesi të përfshirë follykulytov në zonat fqinje të lëkurës, dhe me sikos prek shumicën e lëkurës. Manifestimi fillore sikos follykulytov si të cekëta fillojnë papritmas dhe si papritmas zhduket. Por pas një kohe të shkurtër prapa folliculitis, kursin e saj është e zgjatur, lezione të thella duket follicles dhe mund të vërehet foto klinikisht tipike sikos.

Lëkura ndikohet sikos qef fort, flushed dhe i fryrë. Nuk ka ndjeshmëri në rritje për të prekur dhe mbindjeshmëri e zonës së prekur. Në Shikoku lëkurës është e mbuluar me një numër të madh të ulcerat që janë spaced shumë ngushtë me njëri-tjetrin, uplotneno tyre bazë dhe ka një ngjyrë të ndritshme të kuqe.

Pustules ekzemë shpejt ngushtim, duke e bërë gjithë sipërfaqen është e mbushur me përmbajtjen e tyre. Si rezultat, sikos lëkurës të prekur është e mbuluar me një pista-verdhë apo të gjelbër crusts. Me kalimin e kohës, kore bie, por për shkak të procesit të vazhdueshëm purulent të shfaqet përsëri. Pas heqjes crusts ekspozuar qanin lit sipërfaqe. Shpesh skuqje Shikoku dhe ënjtje përtej fokus kryesor.

Në periferi të zonës së prekur sikos nënkuptuar elemente të shumta të izoluara impetigo, të cilat janë rritja periferike si fokus kryesor të shkrihen me të. Që nga pustules folikulare Shikoku ndodhin njëra pas tjetrës, pa trajtim adekuat në rritje infiltrat inflamator.

Zona e prekur sikos vetëm e dhimbshme kur preku, në ndonjë mënyrë tjetër të njëjtat ankesa për kruarje të dhe djegie duke vendosur pacientët rrallë. Sikos plotësisht shtrembëron fytyrë njerëzore, kështu që përveç procesi kryesor purulent në njerëz ndodh depresioni, ata janë të mbyllur dhe nuk mund të çojë një jetë aktive. Kushti i përgjithshëm i pacientëve në Shikoku nuk vuajnë temperatura rrallë ngrihet, nyjet limfatike regjionale ishin normal.

Sikos parazitare është e ndryshme nga e zakonshme zonë më pak të theksuar infiltrimit, mungesa e këmbë të lartë papules izoluara dhe qelb është akute, pa rifillimi që nga sikos parazitare në zhvillim sistemin imunitar dhe është shpesh samovylikuvannya.

Lyupoidnyy sikos është një formë e rrallë e disfatës stafillokokovoho follicles flokët është e dobët kronik undulating. Kur lyupoidnom Shikoku pustulizatsiey është i dobët, por pas trajtimit janë atrofizuar lëkurës dhe humbjen e flokëve të vazhdueshme.

Edhe pse shkaku lyupoidnom sikos është ende e njëjtë Staphylococcus aureus, etiologji dhe mekanizmi i paqartë deri në fund, sepse faktor microbial është vetëm një nga lidhjet në patogjenezën e sëmundjes. Kur lyupoidnom Shikoku kolonizimi i mundshëm shtesë e aparatit folikulare microflora tjera Gram-negative. Shpesh sikos lyupoidnyy zhvillon kundër statusit seborrheic, diabeti dhe infeksioni fokale kronike.

Më të sikos lyupoidnyy diagnostikuar në moshë mesatare dhe të moshuar, është prekur mjekrën e zonës dhe mustaqe, zonat tokësore dhe parietale të kokës. Sikos Lyupoidnyy ka një kurs kronik fillon me eritemë congestive. Sfond i saj duket i grupuar nodules folikulare, pustules dhe kore të zbehtë të verdhë. Peshore gri janë të lokalizuara afër follicles prekura dhe hiqet lehtë kur poskablivanii.

Me kalimin e kohës, pustules dhe crusts shkrihen, duke formuar një rrumbullakuar dallohet qartë nga të shëndetshme diametër pllakatë lëkurë e 3 cm. Pas infiltrimit ajo ka një verë të kuqe dhe të vendosura në një banesë të mbushura në mënyrë të sigurtë bazë. Pllakatë më tej fillon të zbehet nga qendra në periferi, lëkura bëhet më e hollë mbi ai bëhet i qetë dhe i lirë e flokëve në rritje karakteristikë lyupoidnom sikos element terheqese me zhvillimin e atrofi të lëkurës në qendër. Brenda këtij pllakatë e re pustules janë formuar, e cila është një ndryshim i rëndësishëm nga vulgaris lyupoidnom sikos. Ndonjëherë zonë pllakë të mbetet tufa të izoluar të flokëve.

Zona periferike depërtoj i vogël - rreth 1 cm të lëkurës është pak më i lartë, flushed, nuk është infiltrimi i moderuar. Në këtë fushë ju mund të shihni papules folikulare shumta pustules rralla në qendër. Cell shkatërrimi sikos ngadalë rritet për shkak të rritjes periferik dhe për shkak të shfaqjes së follicles të reja inflamatore. Në shumicën e rasteve, zona e prekur duhet korrigjuar rrumbullakosura, por nganjëherë mbizotëron rritje të përqëndrohet në një nga polet sikos zonës, pastaj formojnë zona e prekur bëhet asimetrik dhe e pabarabartë merr formë.

Lyupoidnyy sikos ndodhin për shumë vite, nganjëherë me periudha të gjata remissions jo të plota, të rënduar vetvetiu pa ndonjë arsye objektive. Kushti i përgjithshëm i pacientëve në Shikoku nuk vuajnë ndjesi të dhimbshme apo e pakëndshme pothuajse mungon, përveç kur lyupoidnom sikos ndikon kokës. Prevalenca kështu shpjegon karakteristikat anatomike e kokës dhe afërsisë aponeurosis.

Diagnoza sikos

Karakteristika të ndritshme klinike mundësojë diagnoza e saktë, por duhet të jenë të diferencuara vulgare, parazitare dhe lyupoidnom sikos. Në zemër të sikos parazitare është një infeksion fungale dhe është më vonë u bashkua me microflora streptokoksike. Kur lyupoidnom Shikoku klinike disi të ndryshme.

Si rezultat mikroskopi konfirmuar ose përjashtuar florën mykotycheskaya. Mbjellja dhe ekzaminim kulturë purulent shkarkimit dhe të mbajë crusts si terapi antibiotike drejtuar sepse përndryshe të identifikojë patogjen më e komplikuar. Së bashku me lirimin e ekzaminimit të tipit patogjen i kryer mbi ndjeshmërinë e saj për agjentët antimicrobial.

Trajtimi i sikos

Terapia është zakonisht zgjati sikos. Ajo bëhet një dermatolog ose mikologë dhe është aplikuar topically ointments antimicrobial dhe antibiotikët në brenda. Në akute përdoren dezinfektues locion me Permanganat kalium dhe acid borik, e cila pengon-ndotje ri dhe të zbutur crusts purulent. Pas crusts refuzimit alternuar aplikohet syntomytsynovuyu Hintomitsinovuyu dhe ointments.

Pasi procesi hnoeobrazovaniya subsides, sikos zjarri i prekur smeared zgjidhje e ngjyra anilinë - diamanti gjelbër ose metilen blu. Zona përreth sikos trajtohen me zgjidhje të jodit. Antibiotikët tetracycline - Oksytetratsyklyn, Tetraciklina dhe hlortetratsyklyna marra me gojë ose me injeksion intramuskular, kanë veprim bakteriostatik në Staphylococcus aureus. Sukses aplikuar trajtim lazer dhe UV-terapi.

Të gjithë pacientët me sikos treguar futje e vitamina, shtesa të hekurit, të qethur shkurt çrregullime Çfarë nervore. Për lezione të mëdha sikos përdorur vaksinës streptokoksike dhe autohemotransfusion. Prognoza për aderimin e favorshme, por mbani në mend se të thyejnë gjatë terapisë me antibiotikë dhe nuk dieting, duke përjashtuar alkoolin dhe ushqimet pikante, që çon në formimin e shtameve rezistente ndaj antibiotikëve të staphylococci.

Sikos Parandalimi është higjiena, Aftësi ndërsa rroje dhe trajtim antiseptik i plagë të lehta, për të mos lejuar ata që të infeksionit.