Nervoz zorrë Sindromi IBS


  • Shkaqet e IBS
  • Klasifikimi IBS
  • Simptomet e IBS
  • Diagnoza e IBS
  • Trajtimi i IBS
  • Parandalimi IBS
  • Moti në IBS

Nervoz zorrë Sindromi - një çrregullim funksional i sindromi i zorrës së trashë, e cila është e karakterizuar nga të gjata (deri në gjashtë muaj) dhe të rregullta (më shumë se tri ditë në muaj) shfaqjen e dhimbjeve të barkut dhe jashtëqitjen shkelje (kapsllëk ose diarre).

Mosmbajtjeje - semundja funksional shoqëruara me çrregullime të zorrëve lëvizshmëri dhe tretjes. Kjo është konfirmuar nga ankesat parregullsi undulating progresion kursit të simptomeve. Relapsit provokuar shpesh nga situata të stresit. Pesha humbje janë vërejtur.

Popullsia e vendeve të zhvilluara sindromi i zorrëve nervoz ndodh në 5-11% të popullsisë, gratë vuajnë prej tyre dy herë më shpesh si burrat. Më tipik për grup moshën 20-45 vjet.


Nëse vëreni simptomat e IBS pas 60 vjetësh për të kryer një ekzaminim të plotë për subjektin e patologjisë organik (diverticulosis, polyps, kanceri i zorrës së trashë). Sindromi Nervoz zorrë në këtë grup moshë gjendet më shumë se gjysmë më pak.

Shkaqet e IBS

Aktualisht, shkaqet dhe mekanizmat e sindromi i zorrëve nervoz janë studiuar sa duhet.

Zbuloi disa faktorë që ndikojnë në gjendjen funksionale të zorrës së trashë dhe të nxitur zemërimin e tij.

Më të shihet qartë varësinë kurs klinik e sindromi i zorrëve nervoz nga faktorë psikologjike, që sugjeronin mekanizma psikologjike dhe nervore të sëmundjes. Vihet re se në 32-44% të rasteve të patologji paraprirë nga trazira të fortë psiko-emocional, shumë pacientët me IBS shënuar depresioni, hypochondria, pagjumësi, phobias dhe çrregullime të tjera të ndryshme neurotike.

Faktorët që kontribuojnë në shfaqjen e sëmundjes përfshijnë lëndime fizike dhe infeksionin në zorrë (dizenteri, esherihioz, salmonelës, etj) një histori të hiperalgjezia organeve të brendshme (mbindjeshmëri zorrëve), statusi hormonal (gratë kanë tendencë të rritet në sulmet zorrë nervoz gjatë menstruacioneve), predispozicion gjenetik (IBS shpesh vërejtur në të dy binjakët në çifte identike se dvuhyaytsevyh).

Klasifikimi IBS

Klasifikimi klinik i sindromi i zorrëve nervoz bazuar në prevalencën e çrregullimeve të caktuara të jashtëqitjes: IBS me dominimin e kapsllëk, diarre, dhe të përziera Ungraded.

Simptomet e IBS

Manifestimet kryesore klinike të sindromi i zorrëve nervoz: dhimbje dhe dhunim fron (kapsllëk, diarre, të alternuara).

Dhimbje barku në IBS zakonisht të lokalizuara në bark të ulët, një shurdhër, dhemb, por ajo mund edhe të ndodhin sulme të mprehta cramping. Prevalenca në rritje pasi të hahet, pas jashtëqitje dobësuar, gratë shpesh kanë konfiskimet menjëherë para dhe gjatë menstruacioneve. Dhimbje natë që të ndërhyjnë me gjumë, pazakonta.

Ndryshimi në zorrë mund të jetë në drejtimin e kapsllëk (feces paktën një herë çdo 3 ditë) dhe në formën e diarrese (shpeshta dhe feces lirshme). Diarre zakonisht ndodh në mëngjes dhe rrallë më shpesh 2-5 herë në ditë, zakonisht natën, nuk e mërzit.

Shpesh ka periudha kapsllëk alternuara e diarre. Përveç kësaj, pacientët mund të vëzhgojnë thirrje të shpeshta për të pastroj, rrit vanitet.

Sindromi Nervoz zorrë, pesha totale në ditë ndarë stol zakonisht nuk është rritur.

Ndër manifestimet extraintestinal e IBS mund të përjetojnë gishtat e përzier, belching, të vjella, dhimbje e drejtë e sipërme kitara, dysuria, dhimbje koke, dobësi, të dridhura. Ndonjëherë nuk fle shqetësime, vështirësi frymëmarrje, paaftësinë për të shtrihen në anën tuaj të majtë.

Shumë pacientë sindromi i zorrëve nervoz shoqëruar me çrregullime neuropsikiatrike, mosfunksionim seksual.

Simptomet që tregojnë natyrën organik të sëmundjes

Pacientët e Avancuara mosha, historia familjare kancer, ethe, ndryshimet në organet e brendshme në ekzaminimin fizik (hepato-dhe splenomegaly), zbulimin e shënuesve patologjike në studimet laboratorike, pa humbje peshe të arsyeshëm, manifestimet klinike natës.

Nëse këto shenja janë të specifikuara, ju duhet të dyshoni se disa sëmundje organike e zorrë të mëdha dhe të kryejë një inspektim të plotë për përjashtimin e saj.

Diagnoza e IBS

Së bashku me simptomat klinike dhe të dhënat e provimit fizike, masat si diagnostike të përdorura laborator dhe hulumtim të rëndësishëm që synon kryesisht të përjashtojë apo të zbuluar patologji të tjera kronike organik të traktit të tretjes, të cilat mund të manifestojnë simptoma të ngjashme.

Metodat laboratorike janë analiza të përgjithshme dhe biokimike të gjakut, gjak okult fekal, steatorrhea, coprogram, feces bakposeva. Ndryshimet në varg normal në laborator diagnostifikimi flasin për natyrën organike e procesit patologjik në rezultatet e IBS testit ishin normal.

Me metoda instrumentale diagnostike sindromi i zorrëve nervoz është e aplikueshme përfshijnë ultratinguj barkut, CT zorrë ekzaminim radiografike (irrigoscopy, radiografi zorrë), endoscopy (colonoscopy, sigmoidoscopy).

Të dhënat nga këto studime gjithashtu përjashtojnë lezione organike të zorrëve, duke konfirmuar natyrën funksional të çrregullimit.

Në ekzaminimin e traktit të tretjes, gratë treguan gjinekologun e konsultimit.

Pacientët me IBS duhet të konsultoheni me një terapist.

Trajtimi i IBS

Trajtimi i pacientëve me sindromi i zorrëve nervoz është e komplikuar për shkak të mekanizmave të kuptohet dobët të origjinës dhe zhvillimin e saj. Deri më sot, një trajtim regjim i vetëm efektiv nuk ka punuar. Vlen të përmendet përqindjen e lartë të placebo në trajtimin e kësaj sëmundje, duke treguar një varësi të ndjeshme të fluksit të qëndrimeve.

Roli i rëndësishëm i faktorëve psikologjik dhe emocional në mendje të përfshirë në trajtimin e terapist.

Gama e teknikave terapeutike në trajtimin e sindromi i zorrëve nervoz përfshin dietë, jetese aktive, ndikimin në gjendjen emocionale e pacientit dhe, nëse është e nevojshme, terapi të drogës për lehtësim të simptomave klinike.

Rekomandimet për të ushqyerit diete ndryshojnë në varësi të mbizotërimit në kapsllëk klinikë dhe diarre, por të gjithë pacientët me IBS duhet të braktisin produktet që irritojë zorrë, të nxitur prodhimin e tepërt e stomakut lëngje dhe biliare dhe ushqim i fortë që mund të mekanikisht të dëmtojë murin e zorrëve.

Dietë diarre larguar edhe nga ushqimet që përmbajnë fibra, astringents rekomanduara, ndërsa prevalenca e kapsllëk në dietë e kullosa futur, perime, bukë dhe produkte krunde janë të përjashtuara, duke penguar kalimin e lëngut të ushqimit.

Pacientët me sindromi i zorrëve nervoz rekomanduar aktivitetit fizik, ecje, gjimnastikë. Emëruar shpesh kurset e fizioterapi.

Përveç kësaj, është e dëshirueshme për të normalizuar rutinë e përditshme, të heqë dorë nga aktivitetet, shumë situata të vështira, të përpiqet për të shmangur stresin emocional dhe emocionet. Recommended sistemet psikoterapeutike trajtimit.

Për të rivendosur dhe normalizimin e florës natyrore zorrëve në pacientët me zorrë nervoz drogës sindromi përshkruara nga bakteret e zorrëve (bifidobakterin, lactobacterin etj).

Përveç kësaj, medikamente mund të përdoret për lehtësimin e dhimbjeve (drogë antispasmodic) lehtësimin diarre (Imodium) dhe leje kapsllëk (laxatives bimor, lactulose. Forlax).

Nëse simptomet të rënda neurologjike mund të jetë e përshkruar sedatives (sanëz, motherwort, novopassyt), një qetësues të lehta. Reflexology treguar, neyrosedatyvnyy masazh, elektrike, zbutës banjot aromatike dhe fitovanny me sanëz.

Qetësuesit, ilaqet kundër depresionit, antipsikotikët emëruar vetëm mbi treguesit në konsultim me një psikiatri.

Parandalimi IBS

Si masa parandaluese për sindromi i zorrëve nervoz është me vlerë duke vënë në dukje përmirësimin e dietën dhe mënyrën e jetesës (dietë e balancuar, ushqim të rregullt, për të shmangur pasivitet fizike, alkool, kafe, pije të gazuara, ushqimet pikante dhe të yndyrshëm), ruajtjen e një mjedisi pozitiv emocional, duke marrë drogë në mënyrë rigoroze në Indikacionet.

Moti në IBS

Sindromi Nervoz zorrë nuk është e lidhur me sëmundje progresive pavarësisht kursit të gjatë, ajo nuk është e prirur për komplikime. Në 30% të rasteve nuk është një kurë. Ndonjëherë shkon në mënyrë të pavarur për shkak të ndryshimeve në situatën psikologjike dhe normalizimin e saj. Moti i favorshëm.