Sindromi apnea gjumë


 • Klasifikimi i sindromi apnea e gjumit
 • Shkaqet dhe mekanizëm i sindromi apnea e gjumit
 • Shenjat e apnea e gjumit
 • Efektet dhe komplikimet e sindromi apnea gjumë
 • Diagnoza e sindromi apnea e gjumit
 • Trajtimi i sindromi apnea e gjumit
 • Prognoza për sindromi apnea gjumë
 • Parandalimi sindromi apnea gjumë

Sindromi gjumë (nate) gjumë apnea - një çrregullim i funksionit të frymëmarrjes, e karakterizuar nga periodikisht ndalesa frymëmarrjes gjatë gjumit. Në natën ndalesa frymëmarrjes për sindromi apnea gjumë është e karakterizuar nga gërhitës vazhdueshme të rënda dhe sleepiness ditës shprehur.

Stop frymëmarrjes gjatë gjumit është një gjendje potencialisht të rrezikshme për jetën, të shoqëruar nga çrregullime të jostabilitetit hemodinamik dhe aktivitetit kardiak. Frymarrja e pushimeve për 10 sekonda gjatë apnea gjumë sindromi shkaktojnë hipoksi (mungesa e oksigjenit) dhe hypoxemia (rritja e dioksidit të karbonit) që stimulojnë trurin, që çon në awakenings shpeshta dhe rivendosur të marrë frymë. Pas rënies në gjumë përsëri duhet të ri frymëmarrje të shkurtër stop dhe zgjimin. Numri i episodeve të apnea varet nga pesha e veprës penale dhe mund të përsëritet 5-100 herë në orë, duke shtuar me kohëzgjatjen totale të pushimeve të frymëmarrjes për 3-4 orë në natë. Zhvillimi i sindromi apnea gjumë shkel fiziologjinë normale e gjumit, punët e tij të përhershme, sipërfaqësore, të pakëndshme.

Sindromi Statistikisht apnea gjumë ndikon 4% e meshkujve dhe 2% e grave të moshës mesatare, me moshë rrit gjasat e apnea. Femrat kanë më shumë gjasa për të zhvilluar fle gjatë menopauzës.


Afër me apnea mosfunksionim respirator eshte hipnoe - reduktimi i rrjedhës respirator nga 30% ose më shumë nga se protYazhenyy konvencionale deri 10 sekonda, që të çon në ulin perfusion të oksigjenit më shumë se 4%.

Në individë të shëndetshëm gjenden apnea fiziologjik - pak fjalë, të përsëritura të ndaluar frymëmarrjen gjatë gjumit që zgjat jo më shumë se 10 sekonda në një frekuencë më të vogël se 5 në një kohë konsiderohej rregulla variante dhe nuk rrezikojnë shëndetin.

Klasifikimi i sindromi apnea e gjumit

Për mekanizmin pathogenetic e sindromi apnea e gjumit ndajë format e saj qendrore, obstruktiv dhe të përziera.

Sindromi apnea gjumë Central është shkaktuar nga çrregullimet e mekanizmave qendrore të rregullimin e frymëmarrjes për shkak të dëmtimit organike të trurit apo dështimit të qendrës primar të frymëmarrjes. Flini sindromi apnea me formën qendrore për shkak të ndërprerjes së frymëmarrjes impulse nervore të muskujve. I njëjti mekanizëm është në zemër të periodik frymëmarrje Cheyne-Stokes, i cili karakterizohet nga alternuara sipërfaqe dhe lëvizjet e rralla të frymëmarrjes me të shpeshta dhe të thellë, duke kaluar pastaj të fle.

Apnea pengues gjumë zhvillohet si rezultat i uljes ose okluzion të udhë ajrore e sipërme, duke ruajtur rregullimin e frymëmarrjes e aktivitetit të sistemit qendror nervor dhe muskujt e frymëmarrjes.

Disa autorë përfshijnë pengues apnea gjumë apnea gjumë sindromi pengues sindromike kompleks-hipnoe, të cilat gjithashtu përfshijnë një numër të mosfunksionim respirator në zhvillim në një ëndërr,

 • Cyndrom hypoventilation - karakterizohet me një rënie të qëndrueshme në frymëmarrjes dhe të oksigjenit në gjak perfuzioni.
 • Cyndrom gërhitës patologjike
 • Cyndrom trashje-hypoventilation - Shkeljet hazoobminni që ndodhin kundër një sfond të fituar peshë të tepërt, dhe të shoqëruara me rënie të vazhdueshme në perfuzioni oksigjenit në gjak e ditës dhe hypoxemia nate.
 • Cyndrom kombinuar pengimin traktit respirator - një kombinim të të qenët i qartë sipërme (në fyt) dhe më të ulët (në bronke) udhë ajrore, duke çuar në zhvillimin e hypoxemia.

Sindromi i përzier apnea gjumë përfshin një kombinim të obstruktive dhe mekanizmat qendrore formë.

Ndërsa numri i episodeve të apnea themeluar shkallën e ashpërsisë apnea e gjumit sindromi:

 • 5 episode apnea në orë (ose apnea 15-hypopnea) - sindromi apnea gjumë nuk është;
 • 5 deri në 15 gjumë për një orë (ose 15 deri në 30 fle-hypopnea) - sindromi apnea gjumë është i butë;
 • 15 deri në 30 gjumë për një orë (ose 30 deri në 60 fle-hypopnea) - apnea gjumë sindromi i mesëm;
 • më shumë se 30 gjumë për një orë (ose më shumë se 60 gjumë-hipnoe) - sindromi apnea gjumë është e rëndë.

Shkaqet dhe mekanizëm i sindromi apnea e gjumit

Crregullime të funksionit të frymëmarrjes të sistemit qendror nervor, në sindromi apnea e gjumit qendror mund të shkaktuar nga trauma, ngjeshja e rrjedhin trurit dhe të pasmë fossa, dëmi sindromi trurit në Altsheyma-Pick postentsefaliticheskiy Parkinsonism. Fëmijët takohet dështimin kryesor të qendrës së frymëmarrjes, duke shkaktuar sindromin hypoventilation alveolare, në të cilën ka tsyanotychnost lëkurën, episode të apnea e gjumit në mungesë të sëmundjes pulmonare ose kardiak.

Apnea pengues gjumë është më shumë i zakonshëm në njerëz të cilët janë të trashë, çrregullime endokrine janë të prirur për stres të shpeshta. Duke zhvilluar obstruktive sindromi apnea gjumë predispozues karakteristika anatomike e traktin e sipërm respirator, qafë të shkurtër të trasha, pasazhe të ngushta hundës, rritjen qiellëz e butë, bajamet apo dërçikth. Në zhvillimin e sindromi apnea gjumë është faktor i rëndësishëm i trashëguar.

Zhvillimi i sindromës obstruktive apnea gjumë është rezultat kolapsi farynhealni që ndodh gjatë gjumit të thellë. Zbritëse udhë ajrore në nivel të departamentit faringut gjatë çdo episod të apnea e shkakton hipoksi dhe hypercapnia shtetin që të sinjalizuar trurin në lidhje me nevojën për ringjalljen. Gjatë zgjohen funksion dhe udhë ajrore ventilim restauruar. Shkelja e të qenët i qartë udhë ajrore e sipërme mund të zhvillohet prapa qiellëz e butë dhe të gjuhës, në mes të murit posterior faringut dhe Hoan - hapje e brendshme të hundës në epiglotis.

Shenjat e apnea e gjumit

Shumica e pacientëve me sindromi apnea gjumë vetë në dijeni të sëmundjes dhe të mësojnë në lidhje me të nga ata që flenë përreth. Manifestimet kryesore të sindromi të apnea e gjumit janë gërhitës, gjumë të shqetësuar dhe të përhershme me episodet e shpeshta të zgjuar e pushimeve në frymëmarrje gjatë gjumit (sipas njerëzit rreth e pacientit), aktiviteti i tepruar motorike në një ëndërr.

Si rezultat i gjumit të pamjaftueshëm në pacientët zhvillim anomalitë neurophysiological që ndodhin në dhimbje koke në mëngjes, dobësi, sleepiness tepruar gjatë ditës, ulur performancën, nervozizëm, lodhje gjatë ditës, kujtesës reduktuar dhe koncentrim.

Me kalimin e kohës, pacientët me sindromin apnea gjumë, rritjen e peshës trupore, zhvillimin e mosfunksionim seksual.

Sindromi apnea gjumë ndikon negativisht në funksionin kardiak, promovimin e zhvillimit të aritmisë, dështimi i zemrës, anginë.

Gjysma e pacientëve me sindromi apnea gjumë është comorbidities (hipertension, sëmundje ishemike të zemrës, astmës, sëmundjes kronike obstruktive pulmonare, etj), shumë progres utyazhelyayuschaya sindromi. Zhvillimi i apnea e gjumit shpesh ndodh në sindromin Pikvikka - një sëmundje që kombinon dështimin e zemrës drejtë, trashje dhe sleepiness ditës.

Në fëmijët, sindromi apnea flenë në mund të tregojnë frymë përmes gojës, gjatë ditës, natës dhe gjatë ditës mosmbajtjeje, djersitje të tepruar gjatë gjumit, sleepiness dhe ngadalësinë, çrregullime të sjelljes, fle në poses të pazakonta, gërhitës.

Efektet dhe komplikimet e sindromi apnea gjumë

Çrregullime të gjumit në sindromi apnea e gjumit mund të jetë e vështirë për të ndikojnë në cilësinë e jetës. Reduktimi i përqendrimit gjatë ditës rrit rrezikun e lëndimeve dhe aksidenteve në punë, në shtëpi dhe aktivitetet e përditshme.

Rritja e frekuencës së episode e apnea e drejtpërdrejtë ndikon në rritjen e presionit të gjakut mëngjes. Kur pushimeve të frymëmarrjes mund të zhvillohet arrhythmias kardiake. Sindromi apnea gjumë gjithnjë e quajtur shkak për goditje në tru në të rinj meshkuj ishemi dhe infarkt miokardi të pacientëve me aterosklerozë. Sindromi apnea gjumë komplikon rrjedhën dhe prognozë e sëmundjeve kronike pulmonare:. SPOK, astma, bronkit kronike obstruktive dhe kështu me radhë D.

Diagnoza e sindromi apnea e gjumit

Në njohjen e gjumit sindromi apnea kontakt të rëndësishëm me të afërmit e pacientit dhe pjesëmarrjen e tyre në gjetjen e pushimeve në frymëmarrje gjatë gjumit. Për diagnozën e sindromi apnea gjumë në ambulator të praktikuar një metodë VI Rovinsky, një nga të afërmit e pacientit gjatë gjumit ndërpritet me shikojnë tuaj me kohëzgjatje të dorës së dytë të pushimeve të frymëmarrjes.

Në ekzaminim, pacientët zakonisht përcaktohet me indeksin e masës trupore (BMI) e 35, që i korrespondon shkallës II të trashje, qafës perimetrin e 40 cm në meshkuj dhe 43 cm në burra, presionin e gjakut më të lartë se 140/90 mm Hg. c.

Pacientët me sindrom apnea gjumë duke u konsultuar një otolaringolog, në të cilin shpesh patologji e traktit të sipërm respirator: rinitit, sinusit, lakim të septum nazal, grykët kronike, polyps hundës dhe të tjera të plotësohet Research farynhoskopyy, rhinoscopy dhe laryngoscopy me fibroendoskopiya fleksibël.

Foto Reliable i pranisë së sindromi apnea e gjumit për të vendosur polisomnohraficheskoho e studimit. Polysomnography kombinon të gjatë (mbi 8 orë) regjistrimin e njëkohshëm të potencialeve elektrike (EEG trurit, elektrokardiogramë, electromyogram, elektrookulohrammy) dhe aktivitetit të frymëmarrjes (të fluksit të ajrit duke kaluar përmes gojës dhe hundës, muskujt e frymëmarrjes përpjekje të barkut dhe zgavrën e kraharorit, mbushje (São 2) oksigjenit në gjak, fenomen gërhitës, sjellje e trupit gjatë gjumit). Në analizimin e polysomnography rekord për të përcaktuar numrin dhe kohëzgjatjen e episodeve të gjumit apnea ashpërsisë dhe ndodhin me ndryshime.

Një variant i studimit shtypje polysomnography - potencial natë check-elektrik të organizmit, që përbëhet prej 2 gjer 8 pozicione: EKG, rrjedhës frymëmarrjes hundës, përpjekje kraharorit dhe të barkut, mbushje oksigjeni i gjakut arterial, aktivitetit të muskujve të gjymtyrëve të ulëta, gërhitës fenomeni, pozitat e shëndosha të trupit gjumë.

Trajtimi i sindromi apnea e gjumit

Trajtimi i sindromi apnea gjumë program mund të përfshijnë përdorimin e jo-drogës, drogës dhe ndikimin kirurgjikale mbi shkakun e sëmundjes.

Udhëzimet e përgjithshme për çrregullime të lehta të frymëmarrjes, duke përfshirë fle një natë me e ngritur fundin kokë të krevatit (20 cm më lart normale), fle përjashtim në pozicionin e shtrirë në shpinë, varrosje e ksilometazolina natën (halazolyna) hundë për të përmirësuar frymëmarrjen hundës, zgjidhje gargling e thelbësore trajtimit vajra patologji ENT (rinitit kronike, sinusit), endokrynopatiy, përjashtimi duke marrë pilula gjumi dhe alkool, humbje peshe.

Gjatë gjumit, përdorimi i mundshëm i pajisjeve të ndryshme me gojë (mandibula vydvihateley, gjuha uderzhivateley) për të lehtësuar mbajtjen e udhë ajrore lumen, terapi oksigjeni.

Përdorni chrezmasochnoy CPAP hardware terapi (udhë ajrore Pozitiv presion-ventilim), e cila ofron të mbështetur vazhdueshëm presion pozitiv udhë ajrore, frymëmarrje ndihmon për të normalizuar natën dhe ditën për të përmirësuar mirëqenien e pacientëve me sindromi apnea gjumë. Kjo metodë është sot konsiderohet më premtuese dhe efektive.

Emërimi marrjes theophylline nuk është gjithmonë efektin e dëshiruar në pacientët me apnea obstruktive e gjumit. Në apnea gjumë formë sindromi efekte qendrore të mundshme pozitive të marrjes acetazolamide.

Kirurgjia për sindromi apnea gjumë trajtohen si ndihmëse në rastet e anomalive dhe defekte ekzistues në strukturën e traktin e sipërm respirator apo sëmundje kronike. Në disa raste adenoidektomiya, korrigjim i septum nazal dhe heqje e bajameve mund të eliminojë plotësisht shkaqet e sindromi apnea gjumë. Operacionet në uvulopalatofarynhoplastyka dhe Tracheostomy kryhet në çrregullime jashtëzakonisht të rënda.

Prognoza për sindromi apnea gjumë

Sindromi apnea Gjumi është larg nga çrregullim të pafajshëm. Rritja simptomat klinike ndodh me kalimin e kohës dhe mund të shkaktojnë shkallë të rëndë të aftësisë së kufizuar ose fatal në 40% të pacientëve në këto 5 vitet e para të sëmundjes, 50% - gjatë 5 viteve të ardhshme dhe 94% e pacientëve 15 vjet të sëmundjes.

Treguesit e vdekshmërisë në pacientët me gjumë apnea sindrom 4.5 herë më të lartë se ato në popullatën e përgjithshme. Përdorimi i terapi CPAP ka ulur vdekshmërinë me 48% dhe për të rritur jetëgjatësinë nga 15 vjet. Megjithatë, kjo metodë nuk ka efekt në patogjenezën e sindromi apnea gjumë.

Parandalimi sindromi apnea gjumë

Parandalimi komplikimet e mundshme të apnea e gjumit kërkon pjesëmarrjen e ekspertëve në trajtimin e pulmonologists sindromi, otolaryngologists, kardiologët, neurologë. Nëse sindromi apnea gjumë mund të thuhet vetëm e parandalimit jo-specifik, duke përfshirë edhe normalizimin e peshës, ndalohet pirja e duhanit, duke marrë pilula gjumi, alkool, të trajtimit të sëmundjeve të nasopharynx.