Sindromi thatë sy


  • Shkaqet e sindromës syrit të thatë
  • Klasifikimi i sindromi i syrit të thatë
  • Simptomat e sindromit të syve të thatë
  • Diagnoza e sindromi i syrit të thatë
  • Trajtimi i sindromi i syrit të thatë
  • Parashikimi dhe parandalimi i sindromi sy të thatë

Sindromi thatë sy është një gjendje mjaft të zakonshme në oftalmologji, e karakterizuar nga mungesa e wetting sipërfaqen e kornea dhe konjuktivën e syrit dhe zhvillimin e shenjave të kserosis. Sy Sindromi kimik ndodh në 9-18% të popullsisë, kryesisht gra (rreth 70%), rritja e incidencës në mënyrë të konsiderueshme me moshën: 50 vjet - 12% pas 50-67%.

Normalisht, sipërfaqja e përparme e syrit është e mbuluar nga një vazhdueshëm hollë (rreth 10 m) te filmit lot, që ka një strukturë tre-shtresë. Shtresa e jashtme lipid - gjendra vajore meybomievyh sekret siguron rrëshqitje pergjate siperfaqes e qepallë sipërme dhe kokërdhok avullimit ngadaltë të filmit lot. Rastvorennymy ujore shtresë e elektroliteve dhe komponimet organike lan trupat e huaj nga syri, kornea siguron substanca pitatelnymy dhe oksigjen krijon një mbrojtjet imunitar. Shtresë Mutsinovyy - kupë sekret baltak dhe qelizat epiteliale në kontakt të drejtpërdrejtë me kornea, duke e bërë atë sipërfaqe të sheshtë dhe të qetë, i lidhur filmin e saj lotsjellës dhe sigurimin pamje me cilësi të lartë.

Përafërsisht çdo 10 sekonda film lotsjellës është prishur, inicimin e lëvizjes nictitating qepallat dhe lot përditësimin, rivendosjen e integritetit të saj. Shkelja e stabilitetit lotsjellës filmit prerohovichnoy të çojë në thyerje të saj të shpeshta, sipërfaqe të thatë të kornesë dhe konjuktiva, zhvillimin e sindromi sy të thatë.


Shkaqet e sindromës syrit të thatë

Të thatë sasi sy të çojë sindromë të pamjaftueshme dhe cilësinë e lotëve dhe të tepruar avullimi prekornealnoy film lotsjellës, duke ulur kohën e saj të ruajtjes apo vëllim.

Shkaqet e sindromës syrit të thatë mund të keni sëmundje të brendshme dhe sindromeve të lidhur me ulur slozoproduktsiyi: autoimune (sindromi Sjogren), sëmundjet e hematopoietic dhe retikuloendotelial sistemeve (sindromi Felty, limfoma malinje), mosfunksionim endokrin (ophthalmopathy endokrine, menopauza), sëmundje të veshkave, lodhje dhe sëmundjet infektive, sëmundjet e lëkurës (pemfigus), shtatzënia.

Të thatë sindromi sy mund të çojë patologjinë e parë (konjuktivit kronike, dhëmbëza corneal dhe konjuktivën, Keratitis neyroparaliticheskoho, lagophthalmos, mosfunksionim lacrimal gjëndër) dhe ndërhyrjen syrit kirurgjikale, destabilizimin e filmit lotsjellës (keratotomii përparme radiale, fotoablyatsiya kornesë, keratoplasty, plastike conjunctiva, korrigjim ptosis).

Ka artefitsialnye faktorë që prishin stabilitetin e filmit lotsjellës - ajër i thatë prej ajrit të kondicionuar dhe ngrohje tifoz, PC e vështirë e punës, shikuar TV, përzgjedhje gabimi dhe përdorimin e lentet e kontaktit, ankth e mjedisit.

Redukton slozoproduktsiyi dhe sindromi sy thatë shkakton përdorimit të zgjatur të drogës syrit që përmbajnë beta-blockers, antikolinergjike, anestezike; Disa medikamente sistematike (kontraceptive oral, antihistamines, antihipertensive).

Shfaqja e sindromi i syrit të thatë kontribuojë lëvizje shumë të rrallë injoroj, vitaminë mangësi e yndyrë-shpjegueshëm vitamina metabolike, predispozitë gjenetike, mosha mbi 40, që i përkasin gjinisë femërore. Reduktimi në injoroj e lëvizjes mund të jetë për shkak të ulur ndjeshmërinë e kornesë natyrës funksionale apo organike.

Klasifikimi i sindromi i syrit të thatë

Sipas klasifikimit kombëtar të dalluar në patogjenezën e sindromi i syrit të thatë, i cili zhvillohet si pasojë e rënies së sekretimit lotsjellës fluide, rritjen e avullimit të filmit lotsjellës, dhe efektet e tyre të kombinuara; etiologji të dalluar sytë sindromike thatë, simptomatike, artefitsialnyy.

Sindromi thatë sy mund të shprehet në forma të ndryshme klinike: makro dhe korrente corneal ose conjunctival kokërdhok mikroeroziyamy; keratoconjunctivitis thatë, Keratitis filamentozë.

Ashpërsia dalluar sindromi i butë, të moderuar, të rëndë dhe veçanërisht të rënda sy thatë.

Simptomat e sindromit të syve të thatë

Manifestimet klinike të sindromës syrit të thatë janë mjaft të ndryshme dhe përcaktuar kryesisht nga shkalla e sëmundjes. Simptoma subjektive të sindromi të syrit të thatë përfshijnë ndjesi të trupit të huaj (rërë) në zgavrën conjunctival, skuqje, djegie dhe dhimbje në sytë; marramendës, ndjeshmëri ndaj dritës, lodhje; vizion të paqartë, dhimbje gjatë instalacioni i pikave të syrit.

Simptomat e sindromës syrit të thatë zakonisht më i theksuar në mbrëmje, si dhe të jetë në dhomën e thatë ose të ndotur, të ftohtë, era, pas një pune të gjatë dhe intensive vizuale.

Shenjat objektive të sindromi të syrit të thatë është ndryshimet kseroticheskie e kornesë dhe conjunctiva e ashpërsisë të ndryshme (xerosis- corneal conjunctival). Në më pak të rënda corneal conjunctival thatësi e lëkurës të zhvilluara rritje kompensuese slozoproduktsiyi (hiperlakrimiya) dhe duke rritur lartësinë e menisk ulët lotsjellës. Në moderuar thatësi e lëkurës refleks marramendës është reduktuar, reduktohet apo lot menisk plotësisht mungon, një ndjenjë e "thatësi" në sytë, napolzanye fryrë konjuktiva në buzë e lirë të qepallë më të ulët dhe zhvendosje të saj me moshën në lëvizjet rrinë injoroj. Ashpër thatësi e lëkurës corneal-conjunctival është treguar në format e mëposhtme klinike: Keratitis filamentoze keratoconjunctivitis thatë dhe të përsëritura corneal tuaj duke marrë Erozioni zhvillua kundër sfondit të manifestimeve aktuale të sindromi të syrit të thatë.

Në keratitit filamentoze në corneal përhapjes epiteliale vëzhguar shumta, tregon sindromi i moderuar corneal pa ndryshime inflamatore të konjuktiva.

Kur keratoconjunctivitis thatë shënuar korneale-conjunctival ndryshime të theksuara degjenerative, inflamatore opacities subepiteliale, dullness dhe vrazhdësi e kornea, blyudtseobraznye epitelizirovalis neepitelizirovannye ose gjurmë në sipërfaqe, skuqje e shurdhër, ënjtje dhe humbja e shndrit konjuktiva e syrit, më e theksuar aderimin kokërdhok conjunctiva e qepallave.

Në përsëritura kornesë sipërfaqe erozioni mikro-defekte të shfaqet periodikisht epiteli i tij i ruajtur deri në 3-5 ditë ose më shumë pas epithelialization gjatë shqetësimit të tyre të shënuar.

Thatësi e lëkurës sidomos hard-corneal conjunctival zakonisht zhvillohet në mënyrë të plotë ose në pjesë nesmykanie optike çarjes. Sindromi i syrit të thatë në sfondin e mungesës theksuar të vitaminës A duket luspa epitelit metaplazi dhe keratinization e konjuktiva.

Sindromi i syrit të thatë është e lidhur shpesh me blepharitis. Sindromi thatë sy mund të shkaktojë ndryshime të rënda dhe të pakthyeshme kseroticheskim dhe madje vrimë corneal.

Diagnoza e sindromi i syrit të thatë

Studim diagnostik i pacientëve me sindromën e syve të thatë fillon me mbledhjen e ankesave, historia mjekësore dhe vlerësimin klinik të simptomave, për të identifikuar dhe shenjat indirekte patognomonike e kserosis corneal conjunctival ,.

Në ekzaminimin fizik për sindromi i syrit të thatë kryer një ekzaminim të jashtëm, gjatë të cilit okulist përcakton moshën e lëkurës, përshtatshmërinë e mbylljes, natyrën dhe frekuencën e lëvizjeve të injoroj. Kur syri biomicroscopy shqyrton gjendjen e filmit lotsjellës, kornea, konjuktiva e syrit dhe të qepallave, lartësi lotsjellës menisk.

Nëse ju dyshoni një sindromi sy të thatë bëjnë flyuorestseinovuyu instillyatsionnuyu mostrës duke përdorur okrashyvayuscheho zgjidhje për të përcaktuar një pushim të filmit lotsjellës dhe thatë të zbuluar praninë e lezioneve - fushat e epitelit corneal privuar. Duke përdorur teste të veçanta të shqyrtuar nivelin e lëngjeve lotsjellës - slozoproduktsiyi totale (provë Schirmer), cilësia dhe shkalla e avullimit të filmit lotsjellës (strofull mostër). Vlerësimi jo-invazive e forca e prerohovichnoy lotsjellës filmit kryer duke përdorur tiaskopiy (ekzaminim në dritën e polarizuar) dhe matja e trashësisë së shtresës lipidet.

Ekzaminim i plotë syrit me sindromin e syrit të thatë gjithashtu përfshin testimin laboratorik dhe kristalografi osmolaritet e lotsjellës fluide konjuktiva Citologjia diskreditimi (duke përfshirë përshtypje). Kur sistemi apo çrregullime endokrine në pacientët me një histori të sjelljes së thatë sy të kërkimit imunologjike dhe endokrinologji.

Trajtimi i sindromi i syrit të thatë

Trajtimi i sindromi i syrit të thatë ka për qëllim adresimin e faktorët etiologjik thatësi e lëkurës; përfundojë sipërfaqe lages okulare dhe të përmirësojë stabilitetin e prerohovichnoy lotsjellës filmit; lehtësim i ndryshimeve patologjike të kornea dhe konjuktiva dhe parandalimin e komplikimeve.

Më gjerësisht, sindromi medikamente të syrit të thatë përdoret instalacioni të rregullt të lotëve artificiale (a Natyrore Vidisik lot, Oftagel, Korneregel), duke i lejuar për të rivendosur sipërfaqen e syrit filmit mjaft stabile lot. Në sindromin e më pak të rëndë të syrit të thatë përshkruajnë viskozitetit të ulët në forma të moderuara dhe të rënda - të mesëm dhe të lartë viskoziteti (xhel), në raste të rënda, thatësi e lëkurës - droga të viskozitetit të ulët pa preservatives.

Gjithashtu, sindromi futje pikë-pikë syri i thatë treguar anti-inflamator dhe immunotropic do të thotë prania e ndryshimeve degjenerative në kseroticheskih kornesë - drogës metabolike. Përveç kësaj përshkruajnë antihistamines, direk stabilizant celularë membrana, membrana lizosomeve stabilizant makrofagjet.

Trajtimi kirurgjik i sindromi i syrit të thatë kryhet nëse është e nevojshme për të kufizuar rrjedhjen dhe avullimit amtare apo lotët artificiale me zgavrën conjunctival, të rritur rrjedhjen e lotëve, hiqni vështirësi ndërlikimet (kseroticheskuyu ulçerë, vrimë e kornea). Mbyllja mënyra sytë e tij slezootvodyaschyh e metodave të mëposhtme: mbyllje e pikave lacrimal me probochek veçantë; plastike pikat lacrimal konjuktivit ose të lëkurës; diathermocoagulation, koagulimit lazer ose të qepur kirurgjikale.

Mbyllje e miniaturë lacrimal canaliculus silikonovymy ngjeshur conjunctival dhe mbulimin lotsjellës në drejtim të sindromi të syrit të thatë është e preferuar sepse maloinvazivnymy është më efektive dhe jo të shkaktojnë ndryshime të pakthyeshme.

Në kserosis shënuar corneal (kseroticheskoy ulçerë, keratomalyatsiya) dhe nuk ka efektin e terapisë drogës dhe mbyllje slezootvodyaschyh traktit, sindromi sy të thatë prodhojnë keratoplasty. Pacientët me jo të plotë shekullin e mbylljes, çarë gjerë e syve dhe e treguar rrallë ndezje tarzorafiya lateral.

Trajtimet risi sindromi sy thatë është një transplant nga gjëndra e pështymës e kavitetit oral në conjunctival implantimin zgavër dakriorezervuarov në pacientët me tërheqjen indeve të buta të tubave të veçanta në zgavrën e konjuktiva.

Parashikimi dhe parandalimi i sindromi sy të thatë

Edhe me sindrom më të butë të syve të thatë kërkon një trajtim të plotë dhe të përshtatshëm për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të rënda të konjuktiva dhe kornea me humbjen e mundshme të vizionit.

Parandaluar sindromi sy të thatë mund të zvogëlojë ndikimin mbi faktorët sytë artifitsialnyh kryerjen trajtimin parandalues ​​të sëmundjeve të brendshme, duke përfshirë patologji e parë, duke marrë shumë lëngje, të hahet në mënyrë racionale, shpesh duke e bërë lëvizjen injoroj në ngarkesën vizuale.