Sindromi shtrydhje e gjatë


 • Shkaqet e sindromës shtrydhje
 • Klasifikimi i sindromës shtrydhje
 • Shenjat shtrydhje
 • Ndihma e parë për sindrom të gjatë shtrydhje
 • Sindromi shtrydhje trajtim

Sindromi shtrydhje e gjatë (SDR), emrat e tjerë - sindromi Crush, shtrydhje sindrom, sindromi Bayuotersa, sindromi miorenalnyy - jonormal shok-si shtet, që ndodhin pas compression zgjatur nga trungu, gjymtyrët apo segmentet e sendeve të rënda.

Zakonisht sindrom ndodh në viktima të gjata shtrydhje e rrëshqitjet e tokës, tërmetet, rrëshqitjet e tokës në miniera, ndërtim, aksidenteve rrugore, prerjet, shpërthime dhe shkatërrimin e ndërtesave në bombardimeve.

Sindromi Crash zhvillon menjëherë pas çlirimit dhe restaurimin e gjakut dhe limfatike rrjedhën e pacientit në pjesët e prekura të trupit. Ajo është shoqëruar me përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme, zhvillimin e toksemisë dhe dështimi akut i veshkave në një lezione të mëdha të zonës shpesh përfundon në vdekjen e pacientit.


Në traumatologji prodhojnë një shumëllojshmëri të sindromës përplasje familje - i ashtuquajturi sindromi pozicional compression (SPS), e cila është shkaktuar nga afatgjatë (më shumë se 8 orë) ngjeshja e trupit gjatë pozitën e vërtetë të njeriut në një sipërfaqe solide.

Sindromi compression pozicional zakonisht zhvillohet në pacientët në kohën e lëndimit në një gjendje të helmimit gjumi pilula, drogë ose alkool. Më të vuajnë në trup gjymtyrët pidsukani sipërme.

Për arsye të zhvillimit, simptomat dhe trajtimet sindromi pozicional compression praktikisht identike me sindromin shtrydhje, megjithatë, zakonisht nuk është më e favorshme për shkak të zonën e poshtme të plagë.

Shkaqet e sindromës shtrydhje

Shfaqja e sindromit shtrydhje është shkaktuar nga një kombinim i tre faktorëve:

 • dhimbje;
 • humbje masive të plazmës të shkaktuara nga lirimin e pjesës lëngshme e gjakut përmes mureve të enëve të gjakut në inde të dëmtuara;
 • helmim gjaku traumatik (produkte prishjen e indeve dehje).

Stimulimi i zgjatur dhimbje në sindromin e rrëzimit të çon në shok traumatik.

Humbja e plazmës shkakton trashje e gjakut dhe të shkaktojë të trombozë e anijeve të vogla.

Helmim gjaku traumatik gjatë sindromi përplasje zhvillohet si rezultat i përthithjes në produkteve të gjakut të kalbjes ind muskujve të plagosur. Menjëherë pas çlirimit të gjymtyrëve të dëmtuara indeve në vaskulare vjen një sasi të konsiderueshme të kaliumit, e cila mund të shkaktojë aritmi, dhe në raste të rënda - ndërprerjen e mushkërive dhe zemrës.

Ind grimcuar më tej muskujve të pacientëve me sindrom shtrydhje humbin deri në 66% të kaliumit, Myoglobin 75%, 75% dhe 70% fosfor kreatininës. Produktet prishjen hyjnë në gjak, duke shkaktuar acidozës dhe abuzimin hemodinamik (duke përfshirë - vasoconstriction i rëndë i glomeruli renale). Myoglobin nallane dhe të dëmtojë tubules veshkave. E gjithë kjo çon në zhvillimin e dështimit akute renale, të rrezikshme për jetën pacientit sindromi përplasje.

Klasifikimi i sindromës shtrydhje

Shkalla e ashpërsisë:

 • Easy Form sindromi përplasje. Segmentet rezultojnë shkatërrimtar gjymtyrët për 4 orë ose më pak.
 • Formë të moderuar të sindromit shtrydhje. Zhvilluar nga dërrmues një gjymtyrë për 4-6 orë. Me fillimin në kohë të trajtimit prognozë është e favorshme.
 • Sindromi i Ashpër shtrydhje. Ndodh kur dërrmues një gjymtyrë për 6-8 orë. I shoqëruar nga çrregullime hemodinamik dhe dështimi akut i veshkave. Me fillimin në kohë të trajtimit prognozë relativisht të favorshme.
 • Sindromi shumë të rënda përplasje. Zhvilluar si rezultat i rrëzimit të një prej dy ose më shumë gjymtyrëve për 6 ose më shumë orë. I shoqëruar nga shoku të rëndë. Moti i pafavorshëm.

Simptomat klinike:

 • Periudha e hershme (që nga lirimin e deri në 3 ditë);
 • Periudha toksik (duke filluar 4-5 ditë);
 • gjatë komplikimeve vonë (në zhvillim pas 20-30 ditë pas lëndimit).

Shenjat shtrydhje

Periudha e hershme e sindromi shtrydhje

Menjëherë pas largimit të compression përmirëson gjendjen e përgjithshme të viktimës. Pacienti me sindromi i gjatë i shqetësuar për dërrmues dhimbje dhe kufizim të lëvizjes në gjymtyrë grimcuar. Gjatë orëve të para pas lirimit rritur gradualisht ënjtje të zonave të prekura, e cila bëhet e trashë, të drurit. Blisters lëkurës formuar gjymtyrët e përmbajtjes Sero-hemorragjike. Në ekzaminimin e pjesës së dëmtuar të trupit kthen dobësimin pulsation të arterieve, duke ulur ndjeshmërinë dhe temperatura lokale.

Nuk është në rritje simptoma të përbashkëta. Kushti i sindrom viktimë përplasje më keq. Pas një periudhe të shkurtër pacientit shkelje bëhet i ngadaltë inhibited. Ka një rënie të presionit të gjakut dhe temperaturën e trupit, aritmia, takikardi, lëkurë të zbehtë të rënda. Lëkura e sindromi pacientit shtrydhje e mbuluar me djersë ngjitet ftohtë. Humbje e mundshme e ndërgjegjes, defekimit pavullnetshëm dhe urinim. Ndonjëherë zhvillimin edemë pulmonare. Numri i urinës. Pa kujdes të duhur mjekësor është mundësia e vdekjes brenda 1 ose 2 ditë.

Toxic gjatë sindromi përplasje

Në gjymtyrëve grimcuar formuar nekrozë celular. Kur refuzimi i indeve të vdekur ekspozuar muskujve me një pamje karakteristike të mishit të gatuar. Zhvilluar suppurating plagë dhe sipërfaqet erozirovannyh.

Nuk është në rritje dështim gradualisht dhe akute renale. Në 5-6 ditë në pacientët me sindromin zhvillon gjatë dërrmues sindromi uremic. Rritja nivelet e kaliumit në gjak shkakton aritmi dhe bradycardia. Në ditën e 5-7 tregon shenja të sëmundjes pulmonare. Rritja dehje e shkaktuar nga hyrja e produkteve të gjakut të kalbjes indeve dhe toksinave bakteriale me gjymtyrë grimcuar, duke shkaktuar hepatit toksik. Shoku i mundur endotoksychnyy.

Fenomeni i dështimit të shumëfishtë të organeve në pacientët me sindromin shtrydhje zvogëluar gradualisht gjatë 2-3 javëve.

Ndërlikimet vonesë e sindromi shtrydhje

Dështimi akut i veshkave në sindromin e rrëzimit ankorua rreth një muaj pas lëndimit. Pacienti përmirësuar temperatura e tij e trupit normale. Zvogëlon dhimbjen dhe ënjtje e gjymtyrëve. Muskujt nekrotike janë zëvendësuar nga ind lidhës, duke çuar në atrofi të muskujve dhe zhvillimin e contractures. Në skenarin më të keq i mundshëm lokal (acarohet) dhe të përgjithshme (sepsë) komplikacione.

Ndihma e parë për sindrom të gjatë shtrydhje

Para se të lironte gjymtyrët e saj duhet kapëse për ndaljen e gjakut sipër lëndimit. Pas largimit të fashë gjymtyrë compression fort dhe rregulluar gomën. Plagët dhe lezione sipërfaqësore të lëkurës trajtohen nga rregullat e përgjithshme. Pacientët me sindrom shtrydhje e gjatë administrohet analgesics narkotike. Të ngrohje fund duke vënë akullin. Nëse është e mundur, të kryer bllokada futlyarnyh novokaina gjymtyrët grimcuar ose bllokadën perirenal mbi Vishnevsky. Viktima transportuar menjëherë në spital.

Sindromi shtrydhje trajtim

Për të përmirësuar microcirculation, shok luftarake dhe dështim akute renale është terapi kryhet infuzion (të kontrolluara nga prodhimit të urinës dhe të presionit venoz qendror). Për detoxification dhe kompensimit plazmovtraty pacient me sindromën shtrydhje imponojë 5% zgjidhje glukozë, gemodez, plazma ngrirë, Phys. zgjidhje dhe zgjidhja e albuminës. Për të përmirësuar heparin microcirculation porosis (5000 IU) dhe reopolyglukine.

Për të kompensuar për metabolike sindromi acidosis përplasje pacient pikoj injektuar 400-1200 ml laktosol ose zgjidhje 4% e bikarbonat natriumi. Cakto një spektër të gjerë intramuskulare antibiotik. Terapi simptomatike (diuretike, analgesics, antihistamines dhe droga antiarrhythmic).

Sindromi i zgjatur jashtëtrupor dërrmues hemocorrection (hemodializë, plasmapheresis, plazma-dhe hemosorption) kalojnë kohë më të hershme të mundshme.

Duke ruajtur qëndrueshmërinë e indeve të muskujve dhe edemë shprehur subfastsialnyh në kundërshtim lokale fastsiotomiya traumave qarkullimi i gjakut kryen auditimin dhe prerje e tufa të muskujve necrotic. Nëse ju nuk acarohet, plagë ushyvayut 3-4 ditëve pas zvogëlojë ënjtje dhe për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme të sindromi përplasje pacientit.

Në rastet e ishemi pakthyeshme shpenzojnë amputim mbi parzmore mbulesë. Në raste të tjera, heqje e zonave necrotic treguar me ruajtjen e tufa të muskujve të qëndrueshme.

Qëndrueshmëria përcaktuar muskujve gjatë operacionit. Kriteret për qëndrueshmëri është për të ruajtur ngjyrën normale, dhe aftësinë për të reduktuar gjakderdhje. Pas heqjes së indeve plagë antiseptics bollëk larë. Sutures nuk janë të imponuara. Plagë shëruese me qëllim dytësor.

Në pacientët periudhën e vona me sindrom janë treguar shkatërrimtar një kurs të gjatë të trajtimit rehabilitues (masazh, stërvitje) për të rikthyer fuqinë e muskujve dhe për të eleminuar kontrakturave.