Lodhja kronike Sindromi


 • Simptomet e sindromi i lodhjes kronike
 • Diagnoza e sindromi i lodhjes kronike
 • Trajtimi i Lodhja kronike Sindromi
 • Prognoza e sindromi i lodhjes kronike
 • Parandalimi i sindromi i lodhjes kronike

Ndjenja e lodhjes ekstreme të njohur për shumicën e njerëzve. Në përgjithësi, ajo është e lidhur me tendosje mendore ose fizike dhe kalon shpejt gjatë pushimeve. Një gjendje e tillë mund të ndodhë pas çdo papriturat në punë, duke e vënë seancë, kopsht mbjelljen, pastrim të përgjithshëm në shtëpi, etj Në raste të tilla, njerëzit zakonisht mund të përcaktojë se kur ai ndjehet i lodhur dhe me të cilat ai është i lidhur. Me lodhje kronike Sindromi pacient nuk mund të them saktësisht kur ai ishte i lodhur. Ai nuk është në gjendje për të thirrur në mënyrë të qartë atë të shkaktojë dhe përvojat përmes qëndrimit afatgjatë në atë shtet.

Shkaqet e sakta të sindromi i lodhjes kronike janë nën hetim. Rol të rëndësishëm ka luajtur nga faktori infektive. Pacientët të gjeni cytomegalovirus, herpes infeksionit, viruset Coxsackie, virus Epstein-Barr, etj supozohet se sindromi është shkaktuar nga stimulimit të vazhdueshëm të qelizave të imunitetit antigjeneve infektive. Si rezultat, për të luftuar infeksionit prodhuar citokineve që lidhen me ethe Kotorit, rrëqethje, dhimbje të muskujve dhe gjendja e keqe. Shkencëtarët amerikanë kanë gjetur një lidhje me çrregullime Sindromi i lodhjes kronike në sistemin qendror nervor të sistemit limbic, e cila është e lidhur me sferën emocionale, performancës, kujtesës, ritmin circadian e gjumit dhe syçeltësi, rregullimin autonom të shumë organeve të brendshme. Dhe pas gjithë këtyre funksioneve në pacientët që vuajnë nga sindromi i lodhjes kronike.

Sindromi i lodhjes kronike zakonisht ndodh në të rinjtë, gratë më shpesh sesa burrat. Simptomet karakteristike në zhvillimin e njerëzve aktiv, përgjegjës dhe të suksesshme, natyra qen i punës. Ata janë duke u përpjekur për të bërë në një përgjegjësi të tepruar më ngarkuar veten e tyre dhe shpesh kërkuar shumë. Megjithatë, kjo tendosje konstante e sistemit nervor, në të cilin në çdo kohë mund të ndodhë ndarje.


Simptomet e sindromi i lodhjes kronike

Sëmundja mund të fillojë nga sëmundjet ngjitëse, madje edhe me një të ftohtë të thjeshtë. Pas periudhës akute infeksion është normale për 2-3 javë mund të jetë një dobësi, dhimbje koke shpeshtë, lodhje, background depresion humor. Sindromi i lodhjes kronike Këto simptomet vazhdojnë edhe pas gjashtë muajve dhe pacienti fillon të shikoni një doktor. Nëse kjo shqetësojnë çrregullime të gjumit, ajo është një takim me një neurolog, ekzemë - një dermatolog të konsultimit në karrige dobësuar - për një gastroenterologist. Por zakonisht trajtim të përshkruara nuk i jep një efekt të mirë dhe të qëndrueshme, si shkaku i vërtetë i këtyre manifestimeve lënë pambikëqyrur.

Simptomë kryesor - një lodhje konstante vazhdon pas një gjumë të gjatë dhe madje disa ditë të pushimit. Në disa pacientë atje të qenët i përgjumur, shumica e pacientëve të zhvilluar pagjumësi. Për të ajo mund të shkaktojë ndonjë ndryshim në mode - kohor zonën e ndryshimit, të ndryshuar caktimin, etj Shpesh sindromi i lodhjes kronike vërejtur funksion jonormal, dobësuar vëmendjen. Pacientët ankohen se ata janë të dobët nuk mund të koncentroheni. Ka ndryshime në gjendjen emocionale: apati, hypochondria, depresioni, phobias mund të lindin. Shkeljet tipike të termoregulacionit në një rënie apo rritje të temperaturës për një periudhë të gjatë kohore. Në disa pacientë, një rënie në peshë trupin (10 kg për disa muaj). Ka dhimbje koke, fotofobi, marramendje, dhimbje të fytit, sy të thatë, takikardi, nyjet limfatike dhimbje në gratë - rritje sindromi premenstrual.

Diagnoza e sindromi i lodhjes kronike

Diagnoza e sindromi i lodhjes kronike është i bazuar në kriteret e mëposhtme:

Kriteret A. kryesore

 • Lodhja për gjashtë muaj ose më shumë. Periudha periodike apo të përforcuara të lodhjes, mungesa e përmirësimit pas gjumit apo pushim të gjatë. Aktiviteti Daily është reduktuar nga 2 herë.
 • Mungesa e arsyeve fizike lodhje të tilla (dehje, sëmundjet kronike somatike, çrregullime endokrine, sëmundje infektive, proceset e tumorit) dhe sëmundjeve psikiatrike.

Kriteret B. vogla

 • Temperaturë të moderuar (deri në 38,5 ° C).
 • Faringjit.
 • Një rritje e vogël (deri në 2 cm) dhe ëmbëlsi e nyjave limfatike në qafë dhe në sqetull.
 • Dhimbje të muskujve
 • Dobësi e përgjithshme të muskujve.
 • Dhimbje koke të rënda që të vërejtura më parë në pacientit.
 • Toleranca e dobët e ushtrimit (dobësi pas ushtrimit zgjat më shumë se një ditë), ish tolerohet normalisht nga pacienti.
 • Arthralgia dhe dhemb joints, ato nuk janë të shoqëruara nga skuqje ose ënjtje.
 • Çrregullime të gjumit.
 • Çrregullime Psychoemotional, kujtesës varfër dhe vëmendje, depresioni, apati, fotofobi, etj
 • Fillimin e papritur e sëmundjes.

Sindromi i lodhjes kronike është konfirmuar nga prania e 2 kritereve të mëdha dhe 6 kritereve të vogla në qoftë se ka një kriter 2-3 i parë. Nëse para 3 kriteri vogla diagnostikuese mungojne ose jane vetëm 1, diagnostikuar në prani të madhe 2 dhe 8 kritereve vogla.

Gjatë diagnozës duhet të përjashtojë i lodhjes kronike si simptomë fillestar zhvillon infeksion, kancer, somatike, endokrin ose sëmundje psikiatrike. Prandaj, pacienti tërësisht shqyrton jo vetëm neurolog, por endokrinolog, specialist infektive sëmundje, mjek, rheumatologist. Ata kryejnë analizat e gjakut për të infeksioneve të ndryshme dhe sidomos AIDS. Shqyrton gjendjen e organeve të brendshme dhe sistemeve. Në diagnozën e sindromi i lodhjes kronike duhet të mbahet mend se lodhje kronike mund të ndodhë si normale për një periudhë të zgjatur pas lëndimeve të rënda ose sëmundje.

Trajtimi i Lodhja kronike Sindromi

Hapi i parë në trajtimin e sindromi i lodhjes kronike - një reduktim i stresit mendor. Ajo duhet të zvogëlojë numrin e rasteve të kryhet të paktën 20%. Është më mirë për të hequr qafe të këtyre detyrimeve që kërkojnë stresin më mendor. Për disa pacientë, është e vështirë, në qoftë se seanca e nevojshme të psikoterapisë mund të përdorë teknikat e menaxhimit të zemërimit dhe zbutës. Pacienti ka konceptet që ai nuk mund ta bëjë këtë punë për shkak të sëmundjes. Terapi racional synon gjithashtu në normalizimin gjendjen emocionale e pacientit, metodat e tij të trajnimit të vetë objektive, se ai me të vërtetë appreciated paturit mbingarkesë dhe kuptuar nevojën për pjesën tjetër. Sesionet e mëvonshme të psikoterapisë mund të drejtohen për të bërë aftësinë e pacientit për të në mënyrë efektive të pushojnë, të përballuar me stresin dhe lehtësimin e tensionit.

Është e rëndësishme që të respektojnë rutinë e duhur e përditshme të punës dhe kohë të lirë, ndërrimin e gjumit dhe syçeltësi. Procedura e dobishme e shërimit: Shko në këmbë, të qëndrojnë jashtë, douches, aktivitet i moderuar fizik. Në programin e trajtimit duhet të përfshijë një grup të veçantë të ushtrimeve. Transporti dhe kohëzgjatja e punësimit gradualisht u rrit në varësi të gjendjes së pacientit. Recommended ecje, not, vrapim, gjimnastikë, marrë frymë ushtrime.

Pacienti është i rekomanduar emocione pozitive. Dhe të gjithë kanë burimin e tyre individuale e emocioneve fëmijët, kafshët shtëpiake, teatrot, mbrëmje në shoqërinë e miqve, etj

Në trajtimin e sindromi i lodhjes kronike, duke përdorur produkte bimore që rrisin rezistencën e trupit ndaj stresit dhe forcimin e sistemit imunitar, Echinacea, rrënjë jamball, hanxharin, dok kaçurrel dhe të tjerët. Aplikimi i Aromatherapy.

Dietë e duhur dhe të shëndetshme, duke ngrënë ushqime të pasura me vitamina dhe elementët gjurmë forcon sistemin imunitar dhe sistemin nervor, rrit rezistencën ndaj stresit. Me sindromi i lodhjes kronike duhet të marrë shumë lëngje, por nuk rekomandohet marrja e alkoolit ose pijeve që përmbajnë kafeinë. Pacientët duhet të përmbahen nga konsumojnë sasi të mëdha të ushqimit që përmban sheqer. Kjo mund të shkaktojë një rritje në nivelet e glukozës në gjak, e ndjekur nga një rënie në sheqerit në gjak më poshtë normal, manifestohet lodhje.

Prognoza e sindromi i lodhjes kronike

Sëmundja nuk është kërcënuese për jetën dhe pacienti zakonisht përfundon në shërim. Rivendosja e trupit mund të ndodhë spontanisht ose si rezultat i trajtimit. Megjithatë, një numër i pacientëve nuk janë përsëritur raste, sidomos pas pësimit të stresit ose sëmundje fizike. Në disa raste, sindromi lodhjes kronike mund të çojë në anomalitë serioze në sistemin imunitar.

Parandalimi i sindromi i lodhjes kronike

Një dietë e shëndetshme, stresi i përshtatshëm fizik dhe mendor, vetë-respekt dhe Agjenda e duhur objektiv - është ajo që do të parandalojë zhvillimin e sindromi i lodhjes kronike. Nëse është e mundur, është e nevojshme për të shkuar nga stresi dhe për të shmangur lodhjen. Nëse kjo nuk është bërë, pasi stresi apo mbingarkesës duhet plotësisht të relaksoheni dhe të lëshohem.

Duke punuar çdo 1-1,5 orë për të bërë një pushim të vogël. Nëse puna mendore dhe i ulur, gjatë pushimeve të dobishme për të bërë stërvitje fizike. Kjo ju lejon të kaloni përkohësisht nga fizike në punë mendore dhe të pushojnë nga séance e vazhdueshme. Sidomos nevojshme pauzë dhe kaloni vëmendjen gjatë punës monoton. Është e rëndësishme të zhurmës industriale, duke shkaktuar lodhje. Nëse është e mundur, është e nevojshme për të reduktuar ndikimin e rreziqeve. I dobishëm për aktivitetin normal mendor është një ndryshim i pamje dhe përvojave. Pra, ndonjëherë është e nevojshme për të shkuar në natyrë dhe të udhëtimit gjatë pushimeve.