Synovioma


  • Shkaqet synoviomy
  • Synoviomy Klasifikimi
  • Simptomat synoviomy
  • Diagnoza synoviomy
  • Trajtimi synoviomy
  • Moti synoviomy

Sarkoma sinovial është një nga tumoreve malinje më të zakonshme të indeve të buta. Sipas disa raporteve në këtë grup të tumoreve synovioma zë 32,7%. Ajo është një synoviomy malinj variant që, ndryshe synoviomy beninje zakonisht ka një kapsulë dhe karakterizohet nga rritja difuze të depërtimit në prylezhaschuyu kockore. Në kontekstin e synovioma malinje duket si një mish peshku (ngjyra letër të bardhë). Ju mund të keni shumë boshllëqet dhe cysts, fushat e nekroza dhe hemorragji. Dëmtimit të dhëmbëve kistike dhe të çara janë mbushur shpesh me përmbajtje të mukozës të ngjashme me lëngun synovial. Struktura kistike synoviomy i jep një cilësi të butë. Nëse kalcifikim tumor po bëhet e vështirë për të prekur. 

Synovioma më e zakonshme malinje vërejtur në mesin e grupmoshës 15 deri 20 vjet. Shumë të rralla në njerëz të moshës mbi 50 vjet. Gratë dhe burrat vuajnë në mënyrë të barabartë. Joints Sinoviomnaya sarkomë vërejtur në 40% të rasteve të synoviom malinje, gju kryesisht të prekur dhe nyjeve kyçin e këmbës. Synovioma çanta mukozës është 40% e të gjitha rasteve, dhe synovioma gilcë mill - 20%.

Shkaqet synoviomy


Shkaku i menjëhershëm i qelizave atipike synovial nga zhvillimi degjenerim synoviomy nuk është i njohur. Nga faktorët që mund të provokojnë shfaqjen e tumoreve të prodhojnë përcaktuar gjenetikisht predispozitë, efekti i carcinogens dhe rrezatimit, trajtim immunosuppressive e pacientëve me kancer ose në transplantet e organeve.

Synoviomy Klasifikimi

Deri më sot, Reumatologji klinik përdor disa klasifikime të synoviom malinje në bazë të karakteristikave të ndryshme të tumorit.

Sipas klasifikimit të OBSH dalluar 2 lloje të synoviom malinje:

  • Synovioma bifazik përmban qelizat me një diferencim të veçantë synovial; është prania e dëmtimit të dhëmbëve të ngjashme me synovial dhe boshtin e qelizave ngjan strukturën fibrosarkom. Ajo ka një prognozë më të favorshëm.
  • Single-Faza synovioma ka diferencim të butë synovial, duke e bërë të vështirë për të diagnostikuar. Përfaqësohen kryesisht nga qeliza të mëdha të lehta dhe qelizat gisht.

Për tumorit strukturës ind synoviom dallojë llojet e mëposhtme:

  • Fijor - përbëhet nga fibra në strukturën ngjan elemente fibrosarkom.
  • Tsellyulyarnaya - formuar inde kryesisht gjëndrave që ka cist dhe papillomatoznye rritet.

Në varësi të strukturës qelizore janë 6 forma synoviomy: gjigand, fijor, histoidnuyu, alveolar, adenomatous dhe të përziera.

Simptomat synoviomy

Synoviomy klinik karakterizohet me shfaqjen e dhimbje në indin e prekur të përbashkët ose të butë. Dhimbja është më pak e theksuar nëse tumor ka një qëndrueshmëri të butë. Megjithatë, ajo rrit në përhapjen dhe shkatërrimin synoviomy indet e saj themelore, duke përfshirë kockave. Pain shoqëruar nga kufizimi të lëvizjes në gjymtyrë të përbashkët ose të tërë. Në vend të dhimbjes e kthen probing madhësive të ndryshme (2-20 cm) formimin e tumoreve, me kufij të qartë i dukshëm, të cilat mund të jenë cilësi të dendura dhe të butë. Synoviomy më e zakonshme lokalizimin - nyje apo indet e buta të ekstremiteteve të ulëta. Humbja e ekstremiteteve të sipërme të ndodhë në rreth 12% të rasteve.

Kursi klinik është i shoqëruar me kusht synoviomy përgjithshme e pacientit, ethe, humbje të oreksit, humbje peshe, rraskapitje, lodhje. Kur metastazë në nyjet limfatike regjionale shënuar rritje dhe vulat e tyre.

Metastases largët sinoviomnoy sarkomat shpesh ndodhin në kockat dhe mushkëritë, shumë më pak - në lëkurë të barkut dhe strukturat e tjera.

Diagnoza synoviomy

Synoviomy njohja nuk është një detyrë e lehtë për rheumatologists dhe oncologist. Prandaj, diagnoza e saj të përdoren të gjitha metodat e mundshme: radiografisë, CT dhe angiografi e zonës së prekur, studimet radioisotope, arsimit biopsi me një studim të plotë të citologjike të saj dhe ndërtimin histologjik.

X-ray ekzaminim dhe CT scan tregojnë shenja të formimin e tumoreve, shpesh me fushat e kalcifikim të vendosura në pjesën e saj qendrore. Në shumicën e rasteve, nuk janë ndryshime kockave ngjitur destruktive të shkallë të ndryshme. Angiografia e zonës së prekur në synoviomy vërejtur përhapjen anormale e enëve të gjakut.

Radioisotope skanimi kryhet me stroncium. Akumulimi i saj aktiv në synoviomy për të përcaktuar vendndodhjen e përafërt dhe e tumorit kufirin.

Më i besueshëm biopsi testet diagnostike synoviomy është arsimi. Gjatë ekzaminimit histologjik të materialit të përftuar fokusohet praninë e një cist dhe hapësirat çarë-si, një shenjë e diferencimit synovial. Ky funksion ju lejon për të verifikuar synoviyi dhe deri në një masë të përcaktuar prognozën e saj.

Identifikimi i metastases rajonale synoviomy bërë nga nyjeve limfatike birë. Për radiografi diagnostik mbajtur metastazë e largët e scintigraphy mushkërive skelet MSCT ose ultrazërit të barkut.

Diagnoza diferenciale e synoviomy alveolare shpenzojnë sarkomë, Mesothelioma, fibrosarkom, hemangioendothelioma, sarkomë epiteloide dhe svitloklitynnu.

Trajtimi synoviomy

Metoda kryesore për trajtimin e synoviomy malinje - është heqja e saj radikal. Operacioni është kryer me entuziazëm të shëndetshme ind 2-4 cm dhe një larguarit kujdesshëm. Madhësia e madhe tumor mund të kërkojnë operim të zonave të mëdha të indeve të buta dhe kockave, heqjen e përbashkët dhe të plotë të nyjave limfatike regjionale, në disa raste - amputim. Për të rivendosur funksion gjymtyrë pas largimit të protezave të tij të mundshëm të përbashkët apo plastike.

Terapi Rrezatimi është kryer para dhe pas heqjes së synoviomy. Në rastin e parë, kjo ju mundëson për të ngadalësuar rritjen e sarkomë synovial intensive dhe për të arritur madje të zvogëluar madhësinë e saj. Në periudhën postoperative, ajo ka për qëllim parandalimin e përsëritjes së tumorit. Radioterapia synoviomy kryer disa kurse.

Kimioterapia përdoret shpesh si nje metode paliativ trajtimit ne diagnostikimin e sëmundjes në fazat e mëvonshme dhe në prezencë të metastazës. Ajo mund të bëhet si një para-trajtimin nga antraciklina intra infuzion dhe droga të tjera citotoksike.

Moti synoviomy

Tendenca për rritjen agresive dhe metastazë e motit malinje synoviomy bën të dëshpëruar. Tumor përsëritje pas largimit të saj ka më shumë se 25% të rasteve. Shkalla e mbijetesës pesë-vjeçar është vetëm 20-40%, dhe në dekadën - më pak se 10%.