Sinusit


 • Shkaqet e sinusit
 • Klasifikimi i sinusit
 • Simptomet e sinusit
 • Komplikimet e sinusit
 • Diagnoza e sinusit
 • Mjekimi i sinusit

Sinusit - inflamacion në një ose më shumë prej sinuseve paranazale. Për të sinusit përfshijnë inflamacion, sinus nofullës - sinusit, sinus frontal - sinusit, formë pykë-sinuset - sfenoyidyt, labirint ethmoid - etmoyidyt. Në mëshirë të fatit të dalluar sinusit akut dhe kronik. Nuk ka ethe, dhimbje koke, hundës dhe purulent hundës shkarkimit, ënjtje të fytyrës në fushën e sinuseve përflakur. Patrajtuar zhvilluar komplikime të rënda: inflamacion i nervit optik dhe membranave të syrit, osteomielit, absces i trurit, meningjitit.

Shkaqet e sinusit

Zgavër hundës komunikon me shtatë pridatochnymy (paranazale) sinuseve: dy ballore, nofullës dy, dy dhe një demet formë pykë-. Sinuset janë të lidhura me pasazhet zgavër hundës ngushta. Për shkak të këtyre lëvizjeve është bërë e kullimit (trajtimit) sinuses përhershme. Nëse për ndonjë arsye sinus më të gjatë të pastrohen, ata stagnon sekret, duke krijuar kushte të favorshme për zhvillimin e sinusit.


Sinuses Anastomosis janë bllokuar në struktura të ndryshme tendosje vnutrinosovyh (rinitit hypertrophic, shtrembërim hundës mur ndarës, strukturës jonormal i labirint grilë dhe turbinate).

Infeksion viral është një tjetër faktor rreziku për sinusit. Si rezultat i inflamacionit të mukozën e sinuseve paranazale dhe shtohet hundës zgavër. Gjendra mukoze të fillojnë të prodhojnë një sasi të madhe të sekrecione. Sinuses paranasal anastomosis më tej ngushtuar për shkak të ënjtje e mukozës dhe bllokuar me sekret të trashë patologjike.

Ventilim shkelje shkarkimit stagnimi dhe mungesa e oksigjenit në indet e sinuseve bëhen shtysë për zhvillimin intensiv të florës patogjene. Duke ju bashkangjitur infeksion bakterial viral.

Shkalla e manifestimit të sinusit varet nga virulenca e baktereve shkaktuar inflamacion. Përdorimi i gjerë i antibiotikëve të çojë në faktin se flora bakteriale që ishte shkaku i sinusit, shpesh ka rezistencë të lartë (rezistencës) në shumicën e antibiotikëve.

Në vitet e fundit, gjithnjë e shkaktuar sinusit nga kërpudhave. Arsyeja për këtë prirje edhe qëndron në përdorim antibiotikoterapiiy pajustifikuar, e cila ndikon në sistemin imunitar, prish përbërjen normale microflora dhe krijon kushte të favorshme për zhvillimin e infeksionit mikoznoy.

Sinusit në një fazë të hershme nuk është provokuar domosdoshmërisht nga mikrobet. Ënjtje e mukozës, duke çuar në mbylljen e anastomosis paranazale sinus mund të shkaktohen nga inhalimi i ajrit të ftohtë dhe disa kimikateve.

Megjithatë, shkaku më i zakonshëm i sinusit është një i mungesës së imunitetit dhe reaksione alergjike. Alergji shkakton rinitit vasomotor, nje shfaqje e cila është fryrje e kavitetit mukozës nazale. Procesi është përsëritur shumë herë. Si rezultat i sinusit kronik zhvillohet në rreth 80% të pacientëve me vasomotor rinitit.

Klasifikimi i sinusit

Në varësi të procesit të lokalizimit janë llojet e sinusit në vijim:

 • Sinusit. Proces inflamator ndikon në nofull (verhnechelyustnuyu) xhiro.
 • Etmoyidyt. Inflamacion zhvillon një labirint grilë.
 • Sinusit. Proces patologjik mbulon sinus ballore.
 • Sfenoyidyt. Inflamacion ndodh në sinuseve formë pykë-.

Vendin e parë e zë prevalenca e sinusit, të dytë - etmoyidyt, e tretë - dhe të katërt sinusit - sfenoyidyt. Humbja ndoshta një-ose dy anë. Në proçesin mund të përfshirë një ose më shumë sinuset. Nëse ndezjen mbulojë të gjitha sëmundjet shtesë sinus quajtur pansynusyt.

Të gjitha të sinusit akut mund të ndodhë, subakut apo kronik.

Sinusit akut zakonisht është shkaktuar nga të ftohtë, gripit, fruth i keq, fruthit dhe sëmundjeve të tjera infektive. Sëmundja zgjat 2-4 javë.

Subakut sinusit është shpesh rezultat i trajtimit të padrejtë ose të pamjaftueshëm të sinusit akut. Simptomat në subakut sinusit mbahen 4-12 javësh.

Sinusit kronik është rezultat i korrente sinusit akut etiologji infektive ose zhvillohet si një komplikacion i rinitit alergjik. Kriteri është një kronike simptomat proces sinusit për 12 javë ose më shumë.

Varësisht nga natyra e inflamacionit janë tre format e sinusit:

 • ënjtje dhe kataral. Ndikon vetëm Mukoza paranazale sinus. Procesi është i shoqëruar nga shkarkimi i lëngshëm;
 • dissecans. Inflamacion shtrihet në shtresat e thella të sinuseve indeve. Shkarkimi bëhet karakter purulent;
 • i përzier. Ka shenja të ënjtje dhe kataral dhe purulent sinusit.

Simptomet e sinusit

Manifestimet klinike të sinusit janë përshkruar në detaje në artikullin "sinusit".

Simptomat etmoyidytom

Normalisht, inflamacion në labirint e përparme grilë zhvillon në të njëjtën kohë me sinusit apo sinusit. Inflamacioni i hekurave të pasmë labirint shpesh shoqëron sfenoyidyt.

Pacienti Etmoyidyt ankua për dhimbje koke, dhimbje dërrmuese në hundë dhe hundës rrënjë. Në fëmijët, dhimbje shpesh i shoqëruar nga hyperemia conjunctival, edemë e departamenteve të ulët të brendshme dhe qepallë e sipërme. Disa pacientë kanë dhimbje neurologjike.

Temperaturën e trupit, zakonisht rritet. Shkarkimi në ditët e para të sëmundjes i lëngshëm, atëherë ai bëhet purulent. Erë e reduktuar në mënyrë dramatike, hundës vështirësi në frymëmarrje. Në rrjedhës së trazuar inflamacion sinusit mund të përhapet në orbitë, duke shkaktuar fryrë kokërdhok dhe edemë qepallë.

Simptomat frontita

Sinusit sinusit zakonisht më të rënda të dytë. Pyrexia tipik, vështirësi frymëmarrje hundës, shkarkimin nga hunda në anën e gjysmë. Pacientët të shqetësuar për ballin intensive dhimbje, më e theksuar në mëngjes. Në disa pacientë reduktimin e erë dhe fotofobi, ka dhimbje në sy.

Intensiteti i dhimbje koke ulur pas zbrazjes sinus prekur dhe rritjen në përmbajtjen vështirësi daljes. Në disa raste (zakonisht - me sinusit gripi-si) është njollë e lëkurës në ballin, zonë ballë dhe ënjtje e qepallë e sipërme në anën e prekur.

Sinusit kronik është e shoqëruar shpesh nga hypertrophy e mukozën e kalimit mesme hundës. Shfaqja e polyps. Ndonjëherë inflamacion përhapet në strukturat kockëmadh, duke çuar në nekroza e tyre dhe formimin gyp.

Simptomat sfenoyidyty

Sfenoyidyt rrallë ndodh në izolim. Zakonisht zhvillohet njëkohësisht me inflamacion sinus hekurave të tyre. Pacientët ankohen për dhimbje koke në orbitë, kurorë dhe zona qafë apo thellësinë e kokës. Sfenoyidyti kronike inflamacion nganjëherë shtrihet në kryqëzimin e nervit optik, duke çuar në një ulje progresive në vizion. Shoqëruar shpesh nga sfenoyidyt kronike simptomat veshur klinike.

Komplikimet e sinusit

Kur sinusit në procesin patologjike mund të jenë të përfshirë orbitë dhe strukturat intracranial. Përhapjen e inflamacionit mund të çojë në lezione të thella të kockave dhe zhvillimin e osteomielit. Komplikimi më i zakonshëm i sinusit është meningjiti. Sëmundja është më e zakonshme në inflamacion grilë labirint dhe të sinuseve formë pykë-. Kur sinusit mund të zhvillojë absces epidural ose subdurale (rrallë) absces truri.

Diagnoza e hershme e ndërlikimet e sinusit nganjëherë i vështirë për shkak të simptoma të butë klinike. Drejtimin komplikime intracranial e sinusit prognostically pafavorshme dhe mund të shkaktojë vdekjen.

Diagnoza e sinusit

Diagnoza e sinusit është propozuar në bazë të karakteristikave klinike, ekzaminimi objektiv dhe të dhënave të tjera kërkimore. Në procesin e diagnozës duke përdorur X-ray sinuset paranazale në dy parashikimet, me ultratinguj, rezonancë magnetike bërthamore dhe CT sinus. Sipas të kryer për të sunduar nga komplikimet CT ose MRI të trurit.

Mjekimi i sinusit

Terapia e sinusit akut synon lehtësimin e dhimbjeve, të eliminuar shkakun e inflamacionit dhe rivendosjen e kullimit sinus. Për të normalizuar të otolaryngologists daljeve përdorin drogat vasoconstrictor (naftizin, Nazol, sanoryn, halazolin etj), duke eliminuar ënjtje e mukozës zgavrën e hundës dhe sinuseve.

Aplikimi praktik i metodës është në sinusit sinus evakuim. Procedura është si vijon: në pasazhe të ndryshme hundës futur dy kateter. Ushqyer antiseptik në një kateteri dhe thithur përmes një tjetër. Së bashku me zgavrën e hundës dhe sinuseve antiseptik hequr qelb dhe të mukusit.

Kur sinusit bakterial përdoren antibiotikët. Për lirimin e qelb nga sinuset mbajë hapjen e saj (haymorotomiya etj).

Në antibiotikët sinusit virale nuk tregohen sepse antibiotikët nuk janë të efektshme në këtë rast, mund të forcojë statusin imunitar të abuzimit, prishin përbërjen normale microflora e organeve ORL dhe shkaktojnë procesin kronike.

Pacientët me sinusit akut përshkruajnë antihistamines dhe drogës absorbable (për të parandaluar formimin e mbështjelljes në sinuseve përflakur). Pacientët me sinusit etiologji alergjik treguar terapi alergjike.

Trajtimi i acarimin e sinusit kronik kryera sipas parimeve të trajtimit të ngjashëm të inflamacionit akut. Në trajtimit të Fizioterapi përdorura (të rrymave diadynamic, UHF, etj).

Kur dështimi i trajtimit konservativ të kirurgjisë kronike sinusit është i rekomanduar. Operacionet janë kryer në pacientët me sinusit kronik, që synon heqjen e pengesave për kullimin normal të sinuseve paranazale. Kryerja heqjen e polyps në lazer hundë, duke eliminuar shtrembërimin e mur ndarës nazale, etj Operacionet janë kryer në axils se sa metodat tradicionale, dhe përdorimin e pajisjeve endoskopike.