Syringomyelia


  • Simptomet e syringomyelia
  • Komplikimet syringomyelia
  • Trajtimi i syringomyelia
  • Prognozë për syringomyelia
  • Syringomyelia Parandalimi

Syringomyelia (nga greke «flaut» - tub bosh dhe «myelon» - palca kurrizore) - një sëmundje kronike të sistemit nervor qendror, i cili në çështjen e palcës kurrizore, dhe nganjëherë në oblongata palcë formuar zgavër. Syringomyelia nuk yzlechymoho, duke filluar në moshë të re, ajo e shoqëron jetën e pacientit.

Syringomyelia vërtetë për shkak të një defekti të lindjes së indeve glial në të cilën ka rritje të tepërt të qelizave glial në çështjen gri e palcës kurrizore dhe trurit rrjedhin qafës së mitrës dhe kraharorit (sirinhobulbiya). Procesi i qelizave riprodhuese glial mund të drejtohet me lëndime traumatike apo infeksion. Qelizat patologjike glial shumohen dhe vdesin në çështjen gri e trurit formuar zgavër rreshtuan qelizat glial. Këto qeliza kalojnë lëngun që akumulon në zgavrën dhe duke shkaktuar atë të rritet gradualisht. Kjo rezulton në compression, degjenerim dhe vdekjes së qelizave nervore pranë: motorike dhe neuronet shqisore. Progresion i vazhdueshëm i syringomyelia për shkak të rritjes së qëndrueshme në dëmtimit të dhëmbëve të formuara, i shoqëruar nga humbja e një numri në rritje të neuroneve. Nëse syringomyelia e vërtetë janë shpesh deformime të lindura dhe anomalitë e shtyllës kurrizore, scoliosis, gjë e shëmtuar e gjoks, malocclusion, strukturën asimetrike nga pjesët e fytyrës skelet kafkë të mirë, qielli, veshët dysplasia, thithat ekstra gjinjtë, gjuhë si pirun, etj shestypalist syringomyelia është e vërtetë në familje dhe ndodh kryesisht në meshkuj të moshës 25 deri në 40 vjet.

Përafërsisht 65% e syringomyelia kjo nuk është e vërtetë, por është e lidhur me anomalitë e kryqëzimin e kafkës dhe shpinë (cranio-vertebral kryqëzim). Anomalitë e tilla të strukturës çon në zgjerimin e kanalit kurrizore. Çështje gri e segmenteve të shtyllës kurrizore që janë në një zgjerim të ndjeshëm të kanalit cerebrospinal bie që të çojnë në shfaqjen e foto karakteristike klinik të syringomyelia. Të dëmtimit të dhëmbëve të ngjashme me ato që rezultojnë nga syringomyelia vërtetë mund të formohen në vend të neuronet vdekur të rënda lëndimit të palcës kurrizore, hemorragji apo infarkt të palcës kurrizore.


Simptomet e syringomyelia

Në shumicën e rasteve, syringomyelia zgavër formuar në brirët prapme të palcës kurrizore ku neuronet shqisore përgjegjëse për dhimbje dhe ndjeshmëri të temperaturës. Kjo lëkurës përcaktohet nga humbja e zonave të mëdha të ndjeshmërisë përkatës specie, ata shpesh janë të vendosura në të gjymtyrëve të sipërme dhe trungu dhe me lezione të njëanshme të duket si "polukurtki" dhe kur bilateral - "xhaketa". Për shkak të ndjeshmërisë së abuzimit në pacientët syringomyelia shpesh të plagosur dhe të marrin kujdes që është shpesh arsyeja e vizitës së parë në një mjek. Por edhe para formimit të ndjeshmërisë së dukshme pasojat e pacientit në këto zona ka çrregullime shqisore si dhimbje dhe paresthesia (djegies, zvarritje, etj), të cilat mund të jenë arsye për vizita mjek. Kuptim Proprioceptive dhe ndjeshmëri i prekshëm me syringomyelia janë të shpëtuar. Keni dhimbje gjatë shurdhër në qafë dhemb karakterit, rajoni interscapular, armëve dhe gjoks. Humbja e ndjeshmërisë në trung më të ulëta dhe këmbët mjaft të rralla.

Për syringomyelia çrregullime shprehura neurotropik: trashje e lëkurës dhe cianozë saj, shërimi i dobët i plagëve të vogla, madje edhe deformimit të nyjeve dhe eshtrave, osteoporozën. Në pacientët me syringomyelia janë të shpeshta ndryshimet karakteristike duart, gishtat e trashë, e thatë dhe të ashpër të lëkurës, shenjat e dukshme nga plagët e shumta dhe djegiet, plagët shpesh nënkuptuara nahnoyvshyesya apo djegie të freskëta, kundravajtës nuk janë të rralla. Çdo dëmtim në bririn lateral të segmenteve të shtyllës kurrizore verhnohrudnyh vëzhguara heyromehaliya - furçë theksuar trashje. Lezionet trofike e nyjeve (shpatull dhe bërryl më shpesh) me syringomyelia shoqëruar nga shkrirja e elementeve të kockave për të formuar dëmtimit të dhëmbëve. Karakterizuar nga një rritje të mprehtë në të përbashkët prekur, mocioni ka dhimbje dhe dëgjoi zhurmën e shkaktuar nga fragmente të eshtrave fërkim në të përbashkët.

Me progresion i syringomyelia u formuan në të shtyllës kurrizore zgavër rritet dhe mund të kapur qoshet e saj para se të çojë në një rënie në forcën e muskujve, çrregullime të lëvizjes dhe pamjen atrofi të muskujve. Zhvilluar të ashtuquajturin parezë gjymtyrë i pajetë, të karakterizuar nga reduktuar tonin e muskujve, atrofi dhe ul reflekset e thella. Në syringomyelia kurrizit cervikale kurrizore shënuar sindromi Horner 's (shekulli mosveprim, mydriasis, terheqese e syrit). Me përfshirjen në rrugët motorike shënuar paraparesis më të ulët, nganjëherë shoqërohet me urinim.

Nëse syringomyelia zgavër formuar në rrjedhin trurit (sirinhobulbiya), sëmundja fillon me një shkelje në pjesët e jashtme të ndjeshmërisë së individit. Më vonë gradualisht rritet çrregullime të fjalës, gëlltitjes, frymëmarrjes (parezë bulbar), zhvillimin atrofi e gjuhës, shije të butë dhe gjysmë fytyrë.

Komplikimet syringomyelia

Në syringomyelia mund të ndodhë bashkuar infeksion sekondar me zhvillimin e pneumoni ose sëmundjet urologjike (uretritin pielonefrit). Zhvillimi bulbar paralizë në sirinhobulbiya mund të çojë në arrestimin e frymëmarrjes dhe vdekjen e pacientit.

Diagnostike X-ray metodat diagnostike mund të zbulojë manifestimeve trofik syringomyelia si osteoporozën, elemente thyerje të kockave të përbashkëta, etj

Me saktësi të diagnostikuar syringomyelia lejon MRI e shpinë, dhe pamundësia e sjelljes - myelography. Këto metoda të bëjë të mundur për të parë zgavrën sondazhet sirinhomielicheskie në të palcës kurrizore dhe fuçi.

Trajtimi i syringomyelia

Në periudhën fillestare të syringomyelia kur ka një glia aktiv edukate, të aplikojnë trajtime për të shtypur këtë proces. Trajtim i tillë mund të ndaluar përparimin e sëmundjes dhe për të reduktuar ekspozimin e saj. Për këtë qëllim, përdorni radioterapi - rrezatimit prekur segmente të palcës kurrizore dhe trajtimit me jod radioaktiv apo fosfor, të cilat kanë aftësinë për të grumbulluar në qelizat glial shumëfishohen me shpejtësi dhe rrezatoj ata "brenda". Para trajtimit me jod radioaktiv syringomyelia pacient është bërë obligim një zgjidhje të jodit, jod që mbush qelizat tiroide dhe në këtë mënyrë mbron ata kundër depërtimit të jodit radioaktiv.

Terapia e barnave kryhet neurolog dhe syringomyelia është që të përdorin fondet dehydratyruyuschyh (diakarb, furosemide), vitamina, neuroprotective (glutamic acid, aktovegin, pirotsetam) dibazola. Për lehtësimin e dhimbjeve në syringomyelia treguar analgesics (Analgin, piramidon) dhe ganglioplegic (pahykarpyn).

Një metodë relativisht e re në trajtimin e syringomyelia është prozerina terapi, përmirësimin e impulseve nervore. Por kjo nuk është e drejtuar në shkakun e sëmundjes, dhe vetëm ju lejon të përmirësuar përkohësisht kryerjen neuromuskular. Të terapi kombinim UHF prozerinovaya ose radonit banjot.

Trajtimi kirurgjik i syringomyelia diskutohen në paaftësi të madhe dhe në rritje si një parezë qendror të këmbëve dhe të duarve periferike parezë. Kirurgji kurrizore bërë për kullimin sirinhomielicheskih dëmtimit të dhëmbëve decompression e palcës kurrizore, hiqni adhesions.

Prognozë për syringomyelia

Në mënyrë tipike, syringomyelia vërtetë karakterizohet ngadalë mbi prohressyruyusche dhe nuk e zvogëluar jetëgjatësinë. Pacientët mbajë performancën afatgjatë. Megjithatë, në rast të komplikimeve infektive mund të zhvillojnë sepsë të.

Shkon vështira sirinhobulbiya si përfshirje në qendër të frymëmarrjes dhe të nervit vagus që çon në vdekje.

Syringomyelia Parandalimi

Metodat syringomyelia Parandalimi primar ende ekzistojnë. Parandalimi i mesëm ka për qëllim të parandalojë përparimin e sëmundjes, të parandaluar infeksionet, trauma dhe djegie.