Lupus sistemik lupus SLE


  • Të zhvillimit dhe të dyshuar shkaqet e eritematoz sistemik lupus
  • Fotografia klinike e eritematoz sistemik lupus
  • Diagnoza e eritematoz sistemik lupus
  • Trajtimi i eritematoz sistemik lupus

Sistemik lupus eritematoz - një sëmundje kronike sistemike, manifestimet më të rënda të lëkurës; Shkaku i lupus është i panjohur, por Patogjeneza e saj përfshin një shkelje të proceseve autoimune, duke rezultuar në antitrupave ndaj qelizave të shëndetshme. Sëmundja është e moshës së mesme gratë më të prirur. Incidenca e SLE nuk është i madh - 2-3 raste në mijë popullsisë.

Të zhvillimit dhe të dyshuar shkaqet e eritematoz sistemik lupus

Shkaku i saktë i lupus nuk është vendosur, por shumica e pacientëve të antitrupave të virusit Epstein-Barr, duke konfirmuar një natyrë të mundshëm viral të sëmundjes. Karakteristikat e organizmit si pasojë e të cilave prodhohen autoantibodies vërejtur edhe në pothuajse të gjithë pacientët.


Hormonal lupus natyra nuk është konfirmuar, por çrregullime hormonale përkeqësojë sëmundjen, edhe pse provokojnë dukuri e saj nuk mund të. Gratë diagnostikuar me SLE nuk rekomandohet përdorimi i kontraceptivëve oral. Njerëzit të cilët kanë një predispozitë gjenetike në identike lupus sëmundje binjakët më të larta se në grupet e tjera.

Patogjeneza e eritematoz sistemik lupus është një immunoregulation shkelje kur autoantihenov akt si komponentët e proteinave të qelizave, veçanërisht ADN-së dhe që rezultojnë qelizat e synuara aderimin janë edhe ata që fillimisht ishin të lirë nga komplekset imune.

Fotografia klinike e eritematoz sistemik lupus

Në lupus eritematoz ndikon indit lidhor, lëkurës dhe epitelin. Një tipar i rëndësishëm diagnostikues është lezione simetrik e nyjeve të mëdha, dhe në qoftë se ka një gjë e shëmtuar e nyje, pastaj duke tërhequr ligaments dhe tendons, jo për shkak të lezioneve erozive karakterit. Ka mialgjia, pleurit, pneumonia.

Por simptomat më të dallueshëm të lupus janë shënuar në lëkurë dhe ajo është në këto manifestime dhe diagnostikuar së pari.

Në fazat fillestare të lupus sëmundje karakterizohet me rrjedhë të vazhdueshme me remissions periodike, por pothuajse gjithmonë kthehet në një formë sistematike. Më të shënuar dermatit të skuqur në fytyrë të llojit të fluturës - eritemës në cheeks, mollëzat dhe gjithmonë në anën e pasme të hundës. Ka mbindjeshmëri ndaj dritës së diellit - fotodermatozy rrumbullakuar zakonisht, janë të shumëfishta në natyrë. Në lupus eritematoz fotodermatoziv tipar është Corolla prania hyperemyrovannoho, zonat e atrofi dhe depigmentation në qendër të zonës së prekur. Peshore pityriasis që mbulohen sipërfaqen e eritemë, ndërfutur fort me lëkurë dhe duke u përpjekur për t'i ndarë, shumë e dhimbshme. Në fazën e atrofi të formimit të prekur të lëkurës vërejtur alabastri-e bardhë të butë sipërfaqe e lëmuar, e cila gradualisht zëvendëson zonën eritematoz që nga mesi dhe duke lëvizur në periferi.

Disa pacientë me lezione lupus eritematoz të shtrihet në lëkurë e kokës, duke shkaktuar alopecia plotë ose të pjesshëm. Nëse lezione që ndikojnë e kufirit të kuqe e buzëve dhe të mukozës orale, lezione janë pllaka të dendura kaltërosh-kuqe, ndonjëherë me pityriasis peshore sipër, shtigjet e tyre kanë kufij të qartë, pllaka prirur për plagë dhe shkaktojnë dhimbje kur hahet.

SLE është një prirje sezonale, dhe në vjeshtë-vjeçar kusht për periudhat e lëkurës është përkeqësuar për shkak të një ekspozimi të rëndë ndaj rrezatimit diellor.

Në subakut lupus eritematoz vërejtur vatra psoriazopodibni në të gjithë trupin, telangiektazisë theksuar, lëkura e ekstremiteteve të ulëta duket lyvedo rrjetë (diagram treelike). I përgjithësuar apo fokale alopecia, skuqje dhe kruarje vërejtur në të gjithë pacientët me eritematoz sistemik lupus.

Të gjitha organet ku është ind lidhës, përfundimisht duke filluar ndryshimet patologjike. Në lupus eritematoz ndikon gjitha rreshtim të zemrës, veshkave legen, traktin gastrointestinal dhe sistemin nervor qendror.

Nëse përveç manifestimeve të lëkurës të pacientëve të pllakosur nga dhimbje koke korrente, dhimbje të përbashkët pa marrë parasysh lëndimet dhe kushtet e motit, nuk janë anomalitë e zemrës dhe veshkat, ajo është e bazuar në një sondazh mund të supozojmë një shkelje më të thella dhe sistematike dhe të shqyrtojë të pacientit për praninë e kuqe eritematoz. Një ndryshim të mprehtë e humor nga shteti te agresionit eyforichna shtetit ketë manifestim karakteristike të lupus.

Në pacientët me SLE manifestimeve të lëkurës të moshuarit dhe sindromave veshkave artralhichnyy më pak të rënda, por më i zakonshëm është Sindromi Sjogren - një ind lidhës plagë autoimune që duket gjëndra hiposekretsiey pështymës, e thatë dhe thread sytë, fotofobi.

Fëmijët me formë neonatale lupus e lindur nga nënat e infektuara që të ketë fëmijë të drejtuar me skuqje të skuqur dhe anemi, kështu që duhet të jetë një diagnozë diferenciale e dermatit atopic.

Diagnoza e eritematoz sistemik lupus

Dyshimi i pacientëve eritematoz sistemik lupus dërguar për rheumatologist konsultimit dhe një dermatolog. Lupus erythematosus diagnostikuar nga prezenca e manifestimeve simptomatikë në secilin grup. Kriteri për diagnozën e lëkurës: eritema flutura-formë, photodermatitis, skuqje diskor; e nyjeve të dorës, dëmtimi simetrike të përbashkët, sindromi arthralgia "rrathë margaritar" në kyçet e duarve përmes deformimit të ligaments; e organeve të brendshme, serozity ndryshme të lokalizimit në urinë dhe cylindruria vazhdueshme proteinuria; Sistem qendror nervor: konvulsione, korea, psikozë dhe humor swings; pjesa e funksionit të hematopoiesis lupus shfaqur leukopenia, trombocitopenia, lymphopenia.

Wasserman të jetë Pseudopositive si studime të tjera serologjike, që nganjëherë çon në trajtimin e caktimit të papërshtatshme.

Me zhvillimin e sjelljes pneumoni X-ray e mushkërive për pleurit dyshuar - shpuese pleural. Për diagnozën e zemrës - EKG dhe ehokardiografi.

Trajtimi i eritematoz sistemik lupus

Në mënyrë tipike, trajtimi fillestar i lupus është e pamjaftueshme, siç janë diagnozat e rreme fotodermatoziv, ekzemë, seborrhea dhe sifilis. Vetëm në mungesë të efektivitetit terapi përshkruara kryer më shumë teste, gjatë cili dhe diagnostikuar lupusi eritematoz. Një trajtim i plotë i kësaj sëmundjeje nuk mund të arrihet, por terapia me kohë dhe i zgjedhur në mënyrë korrekte lejon për përmirësimin e cilësisë së jetës së pacientëve dhe parandalimin e aftësisë së kufizuar.

Pacientët me SLE duhet të shmangin rrezet e diellit direkte, veshin rroba që mbulon tërë trupin, dhe zonat në natyrë që të aplikoni krem ​​me filtër UV të lartë mbrojtës. Në lëkurë prekur është aplikuar ointments corticosteroid, si përdorimi i drogës jo-hormonale nuk bëjnë efekt. Trajtimi duhet të kryhet në intervale jo të hormonoobuslovlennyy dermatit zhvilluar.

Ndërsa në qoftë se erythematosus lupus pakomplikuar për të eliminuar dhimbje në muskuj dhe nyje emërohen drogë jo-steroidal anti-inflamator, por kujdes duhet të marrin aspirinë sepse ajo ngadalëson koagulimit të gjakut. Pranimi i detyrueshëm GCS, dhe doza janë zgjedhur në mënyrë të tillë që të minimizojë efektet anësore ndërsa të mbrojtur organet e brendshme nga plagët.

Metodë, kur një pacient i bën një gardh qelizat embrionale, dhe pastaj të prodhojë terapi imunosupresiv, dhe pastaj të rivendosur sistemin imunitar përsëri injektuar qelizat burimore janë efektive edhe në forma të vështira dhe të këqija të lupusi eritematoz. Me këtë terapi agresionit autoimune, në shumicën e rasteve të përfunduara, dhe pacient me SLE përmirësohet.

Mënyrë jetese të shëndetshme, duke shmangur alkoolit dhe duhanit, stërvitje adekuate, dietë të ekuilibruar dhe rehati psikologjike lejojë pacientët me SLE të monitoruar gjendjen e tyre dhe për të parandaluar aftësinë e kufizuar.