Sifilisi i gjirit


  • Shkaqet sifilis gjoksin
  • Simptomet e sifilisit të gjirit
  • Diagnoza e sifilis gjirit
  • Trajtimi i sifilis gjirit
  • Moti në sifilis gjirit

Sifilisi kanceri i gjirit - semundja specifik rrallë inflamatore sigurisht gjatë dhe lezioneve sistemike të trupit. Agjent shkaktar i sifilisit - pallidum Treponema (Treponema) lehtë depërton përmes dëmtimit ekzistuese të vogla të lëkurës së gjirit, shumohet dhe përhapet në të gjithë trupin. Pacienti është sifilisit infektiv në çdo fazë të sëmundjes, veçanërisht në praninë e manifestimeve lëkurore. Sifilisi kanceri i gjirit, si sëmundje të tjera, diagnostikimin dhe trajtimin e cila fokusohet mammolohyya lidhet pacientët kryesisht femra.

Shkaqet sifilis gjoksin

Sifilisi mund të kontraktohen kancerin e gjirit nga një pacient me kontakt të drejtpërdrejtë (nga një partner seksual, ushqyer një fëmijë të sëmurë), nga familja (përmes tualetin lagësht, sfungjer, peshqir, rrobat).


Në shkarkimit lagësht spirochete pacienti i zbehtë mund të mbetet e qëndrueshme deri në 4 ditë dhe microtraumas pranisë, të vogël në mëngjes, të çara në lëkurën e gjirit (sidomos në të dalë dhe areola) probabiliteti infeksion sifilizi është mjaft i lartë.

Simptomet e sifilisit të gjirit

Manifestimet e sifilis kancerit të gjirit ndryshojnë në varësi të fazën e sëmundjes. Gjatë periudhës së inkubacionit (rreth një muaj) kancerin e gjirit sifilizi ndodh pa shenja klinike të infeksionit. Në fazën primare e sifilisit në mikroorganizmave gji-site (zakonisht në gji apo biberon areola) zhvillon skuqje të formuar një shankri - Raundi i përcaktuar qartë erozion në stomak e shkëlqyer kaltërosh-kuqe fund të depërtuar dhe të dendura pa dhimbje. Dimensionet shankri mund të shkojnë nga 2,3 mm deri 4,5 cm, me lezione të shumta të lëkurës së gjirit - ulcerat mund të sigurohet.

Gradualisht të rritur vëzhguar vulën e nyjeve limfatike pa dhimbje dhe axillary, me zhvillimin e mëtejshëm të poliadenita specifike. Shankri shëron gjirit nganjëherë shenjat e sifilisit mesme. Në fund të fazës primar të sifilis gjirit, që zgjat 6-8 javë, mund të ketë një pafuqi përgjithësi.

Faza e mesme e sifilis gjirit zgjat nga 2 deri në 5 vjet manifestuar simptoma ngjan një të ftohtë apo grip me lymphadenitis përgjithësuar pa dhimbje dhe të shfaqen skuqje ciklikisht polimorfe (roseola, papules, pustules) në kancerin e gjirit dhe të gjithë trupin. Nuk është një humbje e pigmentim lëkurës (leukoderma), baldness, humbje e oreksit dhe humbje peshe, sistemin nervor dhe organet e brendshme.

Gjithë të gjirit më pak është e prekur me sifiliz në fazën terciar, të cilat mund të ndodhin në formë hummoznoy ose si një infiltrimit difuze e gjëndrës, i ngjan mastitë kronike. Kanceri i gjirit gomuar zakonisht ndodh rreth dalë dhe është gjetur thellë në gjëndrën si dendur, maloboleznennyy kufizuar qartë nyjë madhësinë e një arre. Në futjen gome shkrirjes dhe formoi përparim të saj jashtë lezioni sifilitik ulçerë ngjan tuberkulozin apo kancerin e gjirit, por që nuk është i shoqëruar me dhimbje. Terciar sifilizi kanceri i gjirit ishte ngjitëse, por është e karakterizuar nga lezione të pakthyeshme të organeve të brendshme, palcës kurrizore dhe trurit, çrregullime të rënda mendore, paralizë, verbëri. Terciar kancer sifilizi gjirit ndodh në mungesë të trajtimit të disa vite pas infeksionit, është faza më e rëndë e sëmundjes, duke çuar në shtrembërim dhe paaftësisë së pacientit.

Diagnoza e sifilis gjirit

Kur diagnoza e sifilizi kanceri i gjirit mammologist pacient rishikimin e nevojshme dhe sëmundjeve veneriane, histori të detajuar mjekësor për të identifikuar simptomat specifike dhe hulumtime laboratorike.

Diagnoza kryer serologjik i sifilisit në plazmën dhe serum: nonspecific (RPR-test, RW - Wasserman) dhe specifik (MTL, TPHA, RIBT). Në prani të manifestimeve lëkurore në kancerin e gjirit (erozioni, ulcerat, ulcerat, blisters) të kryejë elemente specifike mikroskopike në treponem zbehtë për të identifikuar patogjen dhe diferencial diagnoza e sifilizit, tuberkulozin dhe aktinomikozës gjirit. Mbledhja e egra dhe biopsia e skajeve Ulçera ofron një përfundim citologjik dhe histologjik për të shmangur kancerin e gjirit.

Mamografia, ultratinguj dhe MRI gjirit në sifilisit nuk janë specifike.

Trajtimi i sifilis gjirit

Sifilisi kanceri i gjirit - sëmundje shërueshëm, kohëzgjatja e terapisë përcaktohet nga fazën e lezioneve frëngjyzak. Trajtim gjithëpërfshirës kurs i dermatovenerologist sifilizi gjirit caktuar individualisht ose në një spital të pacientëve të jashtëm me droge detyrueshëm dhe kontrollin klinik dhe serologjike.

Ne trajtimin e sifilisit të gjirit përdoret antibiotikëve penicilinë (benzylpenicillin dhe analogët e saj: ekstentsillin, retarpen, bitsillina), erythromycin, cefalosporinave, tetraciklina. Përveç kësaj protyvosyfylytycheskoy përshkruajnë barna përmbajnë jod dhe bismut, immunomodulators, stimulators biogenic.

Pas kontaktit me një pacient me sifiliz gjatë para 2 orëve të trajtimit të trajtimit të nevojshme parandaluese përfshijnë infeksion të mundshëm (duke përfshirë gjirit kancerit) mikrobicidet. Gjatë trajtimit të sifilis gjirit duhet të përjashtohet seks, alkool, të kryejë një studim të partnerëve seksualë dhe anëtarët e familjes.

Moti në sifilis gjirit

Me të duhur dhe me kohë trajtim sifilis trajtimit prognozë të kancerit të gjirit - i favorshëm. Pacientët që i nënshtrohen vëzhgimit punishte barnash të diagnozës sjellje serologjike dhe në mungesë të sëmundjes brenda pesë vitesh - janë shëruar plotësisht.