Fruth i keq


  • Karakteristikat e patogjen
  • Patogjeneza e fruth i keq
  • Shenjat e fruth i keq
  • Komplikimet e fruth i keq
  • Diagnoza e fruth i keq
  • Trajtimi i fruth i keq
  • Moti në fruth i keq
  • Parandalimi i fruth i keq

Ethet Scarlet është një infeksion akut i plagë orofaringut primar, dehje të rënda dhe një skuqje të lëkurës karakteristike.

Karakteristikat e patogjen

Ethet Scarlet është një beta-hemolitik Streptokoku i grupit A, e cila i takon gjini e gram-pozitive, fakultative baktere aerobike të formuar ovoidnoy Streptococcus.


Rezervuar dhe burimi i fruth i keq patogjen, si në rastin e infeksioneve me streptokoke është njeri: pacienti ose zgarë.

Pacientët me fruth i keq janë më të rrezikshme në ditët e para të sëmundjes, probabiliteti i transmetimit të zhdukur krejtësisht tri javë pas vendosjes së simptomave klinike.

Një përqindje e konsiderueshme e popullsisë (15-20%) i referohet transportuesit asimptomatike të infeksionit, ndonjëherë njerëzit janë një burim i infeksionit për muaj protYazhenyy dhe vite.

Streptokoket transmetohet me anë të mekanizmit aerosol (pacienti identifikon patogjen nga kollitjes, teshtitjes, kur flet) pikat ajrore ose nga kontakti. Kur hyjnë patogjen në ushqime mund të realizohet rrugët ushqyese të transmetimit.

Infeksioni më i mundshëm në komunikim të ngushtë me personin e sëmurë.

Sensibilitet e natyrshme e njeriut për fruth i keq është mjaft e lartë, sëmundje zhvillon në njerëzit që jetojnë me beta-hemolitike Streptococcus (toksina thekson eritrohennyy) në mungesë të imunitetit antitoksik. Formuar pas infeksionit mëparshëm dhe të imunitetit është e typospetsyfycheskyy nuk të parandaluar infeksionin me një lloj të dytë të Streptococcus.

Ka disa varësia sezonal: rrit incidenca në vjeshtë dhe dimër, dhe marrëdhënia me infeksione të tjera respiratore STREPTOKOKSIKE (grykët, pneumoni strep).

Patogjeneza e fruth i keq

Gateway në patogjen flakë të kuqe ethet është mukoza membranës i fyt, nasopharynx, nganjëherë (shumë rrallë) organet gjenitale të. Ndonjëherë bakteret hyjnë në trup nëpërmjet lëkurës së dëmtuar.

Në fushën e depërtimit të patogjen formuar një burim lokal të infeksionit me dukuritë karakteristike necrotic. Foletë i ndërton në mikroorganizmave qendrës izoluara në toksina të gjakut që kontribuojnë në zhvillimin e dehje infektive. Prania e toksinën në qarkullim përgjithshme stimulon zgjerimin e enëve të vogla në organet ndryshme dhe veçanërisht lëkurës, i cili shprehet në formën e lezioneve specifike. Formuar gradualisht imunitetin antitoksik, promovon qetësimin poshtë shenja të intoksikimit dhe zhdukjen e njerëzve të pamend. Ndonjëherë ka një hit në gjak drejtpërdrejt patogjenët që të çojnë në shkatërrimin e mikroorganizmave dhe indeve të dytë të trupit (nyjet limfatike, meninges, indet e kockave të përkohshme, aparate dëgjimi, etj), duke shkaktuar inflamacion purulent-necrotic.

Shenjat e fruth i keq

Periudha e inkubacionit mund të zgjasë nga ditët në dhjetë ditë. Sëmundja fillon akute, ka një rritje të mprehtë në temperatura, i shoqëruar me rritjen shenja të dehjes: dhimbje koke, dhimbje të muskujve, dobësi, takikardi. Temperaturë të lartë në ditën e parë është e shoqëruar shpesh nga rritja e mobilitetit, euforia, ose anasjelltas, letargji, të qenët i përgjumur dhe përgjumje. Pjesa më e madhe e dehjes mund të sjell të vjella.

Kohët e fundit, gjithnjë e më shumë në dukje për fruth i keq me hipertermia butë, arrin numër të lartë.

Nëse gëlltiten hidhërim të dukshëm në fyt, ekzaminim fyt zbulon bllokimet e theksuar e bajamet (shumë më intensive sesa gripi), gjuhën kllapa, pasmë faringut mur, qiellëz e butë (e ashtuquajtura "gojë djegur"). Ky mbipopullim i mukozës kufizuar në mënyrë të qartë në tranzicionin e qiellëz e butë në firmë. Ndonjëherë zhvillimin klinik-folikulare grykët lacunar: bajamet intensivisht hyperemic mukozën e mbuluar vatra (zakonisht i vogël, por ndonjëherë i madh dhe i thellë) pllakë Muco-qelbëzuese, natyrën i fibrinës ose nekrotike. Në të njëjtën kohë në zhvillim inflamacion (perednoshyynyh) nyjet limfatike regjionale, ata pak të rritet në madhësi dhe të bëhet zdrukthtari i përafërt dhe i dhimbshëm. Ajo i mbuluar fillimisht me filmin pak gri-e bardhë në të ardhmen (sëmundjes 4-5 ditë) bëhet i ngopur Alo-purpur ngjyrën e një hypertrophy e papillae. Në të rënda në të njëjtat ngjyra të pikturuar buzët. Në mënyrë tipike, kjo kohë fillon zbutur simptomat e angina. Inkursionet e natyrës necrotic regres në mënyrë të konsiderueshme më e ngadalshme.

Një skuqje karakteristikë duket melkotochechnaya ditën e parë-dytë e sëmundjes. Mes skuqje përgjithshëm mbi lëkurën e fytyrës dhe të sipërme bust (dhe më pas në sipërfaqet flexor e duart, krahët, kofshët e brendshme) janë pikë të errët, kondensimit në folds e lëkurës dhe fushat e kthesa natyrore (bërryl, ijë, axillary fossa) dhe duke formuar një grup të errët të kuqe (paste simptomë).

Në disa raste, nuk ka me teper elemente pikë në një eritemë madh i nxituar. Për skuqje tipike për lokalizimin fytyrë në cheeks, tempuj, ballin. Në asnjë trekëndësh nxituar nasolabial, ka zbehje të theksuar e lëkurës (simptomë Filatov). I nxituar kur ju klikoni mbi to përkohësisht zhduken.

Për shkak të enëve të brishta të gjakut në lëkurë në zonat e ekspozuar ndaj fërkimit ose compression, mund të përjetojnë hemoragji të vogla. Ndonjëherë skuqjen vërejtur përveç papules skarlatynoznoy vogla dhe fshikëza macula. Përveç kësaj ka një manifestim vonë i nxituar (sëmundje 3-4 ditë) ose mungesës së saj.

Zakonisht 3-5 ditët e fillimit është përmirësimi i pacientit dhe simptomat e ulën gradualisht, zbehet skuqje dhe deri në fund të javës së parë dhe të dytë të hershme, plotësisht zhduket, duke e lënë melkocheshuychataya lëkurë të lëkurës (shuplakat dhe këmbët - krupnocheshuychatoe). Shprehja e skuqje të lëkurës dhe të përshpejtojë zhdukjen e tij ndryshojnë në varësi nga shkalla e sëmundjes. Peeling intensitetin varet nga bollëkun dhe kohëzgjatjen e nxituar ekzistencës.

Ekstrabukalna formë e fruth i keq ndodh kur futja e patogjen ishte për shkak të lëkurës të dëmtuara (abrasions në vende, të plagosur, plagë). Në fushën e dëmit formuar purulent-necrotic fokus, skuqje përhapet nga vendi i zbatimit të lezioneve në fyt nuk është vërejtur.

Në të rriturit, ndonjëherë ka shpenzuar formë kursin e fruth i keq, e karakterizuar nga dehje të ulët, inflamacion të butë kataral e faring dhe pakët, të zbehtë, skuqje të shkurtër. Në raste të rralla (si në të rriturit) fruth i keq ndodh jashtëzakonisht e vështirë me probabilitetin e shokut toksik dhe septik: progresion rrufe e dehje, ethe të rënda, të zhvillimit të sëmundjes kardiovaskulare. Lëkura shpesh shfaqen hemorragji. Kjo formë e fruth i keq është i mbushur me komplikime të rrezikshme.

Komplikimet e fruth i keq

Komplikimet më të shpeshta pyo-inflamator të fruth i keq (lymphadenitis, media otitis) dhe komplikime të vona që lidhen me mekanizmat infektive alerhicheskimy (karditit, artrit, nefrit origjinë autoimune).

Diagnoza e fruth i keq

Shkallë të lartë të veçantisë e foto klinike lejon për diagnozë të sigurt në vrojtimin dhe ekzaminimin fizik. Diagnoza laboratorike: numërimi i plotë i gjakut - vëren shenja të infeksionit bakterial, leukocytosis neutrophilic, leukociteve ndryshim formulë, rrit ESR. Si një diagnozë specifike të shpejtë të bëjë pKa, poshtërim nuk prodhojnë pavarësisht paarsyeshme.

Me zhvillimin e komplikimeve të pacientit kardiovaskular duhet të konsultoheni me një kardiolog, kryerjen e EKG dhe ultratinguj e zemrës. Në rast të otolaringolog otitis kërkuar rishikimin dhe otoskop. Për të vlerësuar gjendjen e rrugëve urinare ultrazërit sistemi transmetues e veshkave.

Trajtimi i fruth i keq

Trajtimi i fruth i keq është bërë zakonisht në shtëpi, në një dhomë të spitalit që të jetë i sëmurë me kurs të ashpër.

Pacientët përshkruar pjesën tjetër shtrat për 7-10 ditë, rekomandojnë kursyer dietë (ushqim konsistencës gjysmë) për periudha të shprehura simptomat anginale, mos harrojmë për përbërjen vitaminë dietë të ekuilibruar.

Medikament i përzgjedhur për trajtimin e fruth i keq është penicilinë etiotrop, që norma e përcaktuar për 10 ditë. Si ofrimin e drogës përdoren macrolides dhe cefalosporinat gjeneratës së parë (p.sh., eritromicina dhe cefazolin).

Ku contraindications ekzistuese për përdorimin e drogës e mësipërme mund të caktojë penicilinat sintetike ose linkozamidiv. Në trajtimin e përdorur me sukses një kombinim i antibiotikëve antitoksik serum.

Për sanitare vatrave të infeksionit prodhojnë gargling me një zgjidhje furatsillina një hollim të 1: 5000, infusions e bimëve (kamomil, eukalipt, Calendula).

Në zgjidhje të rënda dehje shpenzojnë infuzion të glukozës apo gemodez, kardiake përshtatjen drogës përkatëse kardiolohicheskimy (kordiamin, ephedrine, kamfor).

Moti në fruth i keq

Mjekësia moderne mund me sukses të pengojnë infeksioneve streptokoksike, duke përfshirë fruth i keq, përmes përdorimit të antibiotikëve në fazat e hershme të sëmundjes. Në shumicën e rasteve një prognozë të favorshme. Raste të rralla të zhvillimit të rënda toksike-septik i formave të sëmundjes mund të shkaktojë komplikime. Aktualisht, sëmundje zakonisht ndodh në mënyrë të favorshme, edhe pse herë pas here ju mund të takohen me rastet e etheve toksike ose septik flakë të kuqe, që ndodh zakonisht vështirë.

Re sëmundje ndodh në 2-3% të rasteve.

Parandalimi i fruth i keq

Parandalimi i përgjithshëm i mendjes i kuq i ndezur ethet zbulimin e hershëm të pacientëve dhe bartësve të infeksionit, izolimin e duhur (në shtëpi ose spital), zbatimin e masave karantinore (sidomos në zbulimin e fruth i keq në kopshte, shkolla, institucionet shëndetësore). Shkarkimi i pacientëve nga spitalet të prodhuar jo më parë se 10 ditë pas fillimit, atëherë ata janë në trajtim në shtëpi është 12 ditë. Pacientët mund të kthehet në ekipin e jo më herët se 22 ditë e ofruara provimin negativ bakteriologjike per parazit.

Fëmijët nuk vuajti më parë fruth i keq dhe ra në kontakt me pacientët nuk janë të lejuar të kopësht ose në shkollë 7 ditë pas ekspozimit, të rriturit janë pika kryesore për 7 ditë nën vëzhgim, por pa u kufizuar për të përdorur.