Verbëri Snow


  • Verbëri shkaqet borë
  • Rrezatim dëme të tjera të syve
  • Simptomet e verbëri borë
  • Diagnoza e verbëri dëborës
  • Trajtimi borë verbëri
  • Moti dhe verbëri borë parandalimi

Fotooftalmiyam për të përfshirë jo-infektive inflamator etiologjinë e sëmundjeve sy, të shkaktuar nga veprimi i energjisë rrezatues. Në okulisti lëndimeve rrezatimit të syrit zakonisht oftalmi referuar shkaktuar nga rrezatimi infra të kuqe, rrezet UV (borë verbëri) rrezatimit nga elektroistochnikov (elektrooftalmiya). Kjo është zakonisht Djegiet sipërfaqësore të syrit (qepallë, conjunctiva, kornea, sclera), zhvillimin blepharitis fenomen, konjuktivit, Keratitis.

Verbëri shkaqet borë

Verbëri Snow (elektrooftalmiya) zhvillon në individëve të ekspozuar ndaj rrezatimit ultravjollcë, sidomos në rangun e UV-B (290-320 nm), UV-C (100-290 nm).


UV-B - valët ultravjollcë e gamë të mesme, duke prekur lëkurën, duke shkaktuar zhvillimin e dermatit diellor, dhe duke marrë në sy absorbohet nga kornea dhe lente. Varg Korotkovolnovomu UV (UV-C) është zhytur nga shtresa e ozonit të Tokës, por spektri i rrezatimit të përdorura në burime artificiale:. Në mjekësi dhe cosmetology (llambat kuarc, lasers), prodhimin e elektrik dhe t E., rrezet e shkurtra UV-C janë të zhytur plotësisht conjunctival dhe epiteli kornesë, duke çuar në zhvillimit fotooftalmiy.

Nën ndikimin e rrezatimit absorbohet është ADN-ja dëmtimi dhe membranat e qelizave epiteliale formohen radikalet e lira dhe lloje reaktive oksigjenit, e cila është manifestuar në zhvillimin e ndryshimeve morfologjike, fshikëza subepiteliale histamine cluster, edemë indeve dhe vasodilatation.

Verbëri Snow zhvillon në personave të ekspozuar ndaj rrezatimit ultravjollcë reflektohet nga sipërfaqja e dëborës - skiatorë, alpinistë, polare, tifozët e peshkimit dimrit dhe elektrooftalmiya tjetër në lidhje me rrezatimit artificial mund të lindin në rrezatimit personelit llampat bakteritsidnymy në terapi fizike, dhoma të trajtimit, operativ; Shtretër për rrezitje Visitor; pacientët me secilin sëmundje (psoriasis, dermatit atopik, vitiligo) pranues terapi PUVA; welders elektrike dhe njerëz të shikuar punën svarochnymy pa filtra të mbrojtjes sy.

UV ka një efekt kumulativ, sepse simptomat e verbërisë së borës dhe zhvillimin elektrooftalmiya 4-6 orë pas ekspozimit.

Rrezatim dëme të tjera të syve

Rrezatim infra të kuqe me një gjatësi vale prej 500 nm është 000-760 dëme termike në qepallat, konjuktiva, segmenti përparme të syrit. Mjedisi i brendshëm i syrit (retinë dhe lente) janë më të ndjeshëm ndaj rrezatimit në varg 900-1000 nm. Me ekspozimit afatgjatë ndaj rrezatimit infra të kuqe burime të syve (në metallurgists, farkëtarët, qelqi Plavylschykova valtsyuvalnykiv) mund të zhvillojë blepharitis kronike, konjuktivit dhe të ashtuquajturat cataracts "ngrohjes". Çdo dëmtim në retinë shfaqet scotoma qendror dhe ulur mprehtësi vizuale.

Rrezik i syrit dhe mund të përfaqësojë spektrin e dukshme, duke vepruar për një kohë të gjatë. Ky rrezatim elektromagnetik ndikon në zonën makular e photoreceptors retinë dhe degjenerimi makular kërcënon (distrofia chorioretinal).

Jonizuese të rrezatimit emetohet X-ray njësi, përshpejtuesit rrethore, reaktorë bërthamorë, izotop radioaktiv dhe t. N., Plotësisht zhytur kokërdhok. Doza e lartë e rrezatimit mund të çojë në moshën atrofi të lëkurës, humbje e qerpikët, dhëmbëza të konjuktiva, erozioni dhe ulceration e kornesë, zhvillimit të kataraktit.

Simptomet e verbëri borë

Ankesat e para të shqetësimit dhe "rërë" në të dy sytë të shfaqet disa orë pas ekspozimit UV. Për verbëri klinikë borë dhe elektrooftalmiya corneal sindromi i shprehur, duke përfshirë dhimbje sy akute, blepharospasm, fotofobi dhe lacrimation. Objektivisht zbuluar praninë e hyperemia dhe edemë e qepallave, injektimit conjunctival ose të përziera, ënjtje i konjuktiva.

Kornea mund të mbajë gloss dhe transparenca, por ndikimin afatgjatë apo ndjeshmëri në rritje individuale në dritë ultravjollcë, shpesh zhvillojnë ënjtje të epitelit, fshikëza të izoluara dhe erozioni i pikës së kornesë.

Progresi i simptomave të verbëri dëborës dhe elektrooftalmiya çojë në intolerancë e madje edhe dritë të ulët, dhe disa orë mund të ndodhë humbje të plotë të vizionit.

Diagnoza e verbëri dëborës

Diagnoza verbëri borë dhe elektrooftalmiya historia set optometrist i bazuar (fakt ndikimi UV) simptomat tipike klinike të zhvilluar disa orë pas ekspozimit; i ekzaminimit oftalmologjik objektive.

Testi sy (vizometriya) në pacientët me verbim të dëborës zakonisht është i vështirë për shkak të shekullit të enëve të gjakut compression. Megjithatë, në të gjitha rastet, ka një reduktim të përkohshëm ose humbja e plotë e vizionit.

Kryerjen e kërkimit sy objektiv (biomicroscopy, ophthalmoscopy) është e mundur vetëm pas instalimit të anestetikut lokal bie, duke i lejuar për të eliminuar sindromi corneal. Kur verbëri borë dhe elektrooftalmiya photodermatitis tregon shenja të moshës, injeksion vaskulare, ënjtje dhe skuqje të konjuktiva, dëmtimi i retinës - ndryshon fundus.

Ndryshimet në erozionet corneal me pika ulcerat, ose janë përcaktuar në rrjedhën e mostrës flyuorestseinovoy instillyatsionnoy.

Trajtimi borë verbëri

Ndihma e parë në elektrooftalmiya dhe verbim borë kërkon të siguruar pjesën tjetër të plotë vizuale duhet të imponojnë në sy dritë-errësirë ​​viktimë salcë Stay ta errësojë në dhomë.

Terapia e barnave dhe borë verbëri elektrooftalmiya për qëllim arrestimin e fenomeneve keratoconjunctivitis, parandalimin e infeksionit dhe të stimulojë epithelialization e defekteve corneal.

Kur verbëri borë emëruar nga instalacioni në conjunctival zgjidhje sac anestezisë (dikaina, trymekayna) dhe pika dezinfektues (sulfatsil natriumi) metabolika (Vitasik), lot artificiale. Made melhem erythromycin ose tetracycline aplikacionet, Solcoseryl (Actovegin). Përdorimi i ftohtë lokale fasha në qepallat për të reduktuar peshën e edemë.

Me përgatitjet për efekte sistemike në dëborë verbëri i emëruar antihistamines (suprastin) dhe NSAIDs (ortofen, DIKLOFENAK).

Moti dhe verbëri borë parandalimi

Fenomeni i verbëri borë dhe elektrooftalmiya zakonisht plotësisht subsides pas 2-3 ditësh, vizion ndërsa shëruar plotësisht. Në disa raste, rrit ndjeshmëri në dritë të ndritshme mund të ruhen për një kohë të gjatë.

Parandalimi verbëri dëborë dhe elektrooftalmiya është që të përdorin syze me filtra, rregullat e sigurisë kur punojnë me radiator artificiale.