Eritemë diellore


  • Simptomat eritemë diellor
  • Trajtimi i eritemë diellore
  • Parandalimi eritemë diellor

Në dermatologji eritemë diellor është klasifikuar si një lloj i dermatit actinic, i cili përfshin gjithashtu pezmatim trare, eritemës dhe pezmatim i lëkurës qëndrueshme diellore diellore. Arsyeja për eritemë diellore është shumë e gjatë dhe ekspozimit intensiv në rrezet UV të diellit ose burimeve artificiale (dhomë me diell, pajisje terapi fizike UVR). Dhe origjina lezione të lëkurës ultravjollcë natyror mund të zhvillohet jo vetëm në verë, por në dimër, kur personi i prekur nga dëbora reflektuar rrezet UV.

Më të shpeshta rrezet UV Lezioni vërehet në mbajtësit të lehta dhe lëkurë të ndjeshme. Në dimër, ata vënë re mjedisore entuziastësh sportive dimërore, skiatorë, snowboarders, alpinistë, ledolazov etj Përdorimi i vajrave të veçanta dhe kremra për rrezitje dhe për rrezitje mund të kontribuojë në eritemë diellore.

Simptomat eritemë diellor


Eritemë Solar zakonisht zhvillohet brenda pak orësh e diellit. Fushat e lëkurës ekspozuar e trupit më të ekspozuar në dritë ultravjollcë bëhet e kuqe dhe e dhimbshme kur preku. Në zonat e prekura të lëkurës mund të ndodhë me ashpërsi të ndryshme të siklet, kruajtje ose djegia, më keq kur i veshur me rroba të ngushta, duke prekur lëkurën e shtratit, dhe kështu me radhë. P.

Klinike eritemë diellor i përngjashëm Bërns I diplomë. Nuk mund të jetë disa ënjtje të zonës së prekur. Ethet e mundur dhe shkelje e shëndetit të përgjithshëm. Në lezione të thella të lëkurës dhe tregon flluska hollë të madhësive të ndryshme që përmbajnë lëng i lëngshëm. E ardhmja është e lëkurë dhe flaking shtresë intensive sipërme të epidermë. Skin si një "zhvishem" Hapja e një çakmak, zonat jo sunburned.

Rregullt rrezatim intensiv UV e lëkurës me zhvillimin e eritemë diellore mund të çojë në formimin e spote moshës, Freckles, hyperpigmentation. Ai promovon pamjen më të shpejtë të rrudhave, photoaging e lëkurës, rrit rrezikun e melanoma dhe lëkurës kancerit.

Si një sëmundje të veçantë të prodhuar eritemës qëndrueshëm diellore ndodhin në llojin e kontakt dermatit alergjik kur duke përdorur agjentët photosensitizing dhe sohranyayuschuyusya gjatë jashtë kontaktit me lëkurë rrezet e diell.

Trajtimi i eritemë diellore

Përparësi në trajtimin e eritemë diellor është për të hequr efektet e diellit në lëkurë prekur. Pacientët duhet të jetë në hije ose përdorni mbrojtjen e diellit:. Veshje pambuku trasha, dorashka, maska ​​fytyrë dhe t N. Është e rekomanduar për të marrë një dush të ftohtë apo dush. Në fushën e shkatërrimit të imponojë Gadgets ftohtë. Sipërfaqja e zonës së prekur është trajtuar me llak Panthenol.

Me një sipërfaqe të madhe të shkatërrimit dhe shkelje të shëndetit të përgjithshëm eritemë diellore mund të kërkojë një apel për dermatolog. Me Mjeku intensive kruarje parashikon antihistamines (suprastin, fenkarol), kur shprehet bibliotekës dhe reaksioni inflamator i lëkurës - droga anti-inflamator (naproksen, ibuprofen, Nurofen). Trajtim rezistent eritemë diellor mbajtur ointments glucocorticoid.

Parandalimi eritemë diellor

Parandalimi më i efektshëm i eritemë diellor - një përjashtim të tepruar lëkurën nga rrezatimi UV. Mbani në mend se rrezet UV ndikojë në lëkurën edhe në mot me re dhe mjegull dhe reflektohet nga uji apo dëborë. Të lehta të lëkurës në njerëz, më të kujdesshëm duhet të jetë. Veshje të mbrojtur lëkurën tuaj do të endura fort (pantallona, ​​funde të gjata, këmisha me mëngë të gjata), gjerë-kapele. Syri mund të shpëtojë me syze dielli të mëdha.

Sunbathing duhet gradualisht më mirë në orët e mëngjesit dhe të mbrëmjes. Për të mbrojtur lëkurën nga ultravjollcë përdorimit sunscreen tepërt. Ata duhet të jenë të mbrojtura me SPF më të ulët 15, dhe për njerëzit me lëkurë të drejtë - SPF 20 ose më të lartë. Ka rekomanduar mjete të ngjashme 15-30 minuta para se të shkojnë për të hapur diellit dhe të përsëritur të aplikimit pas 1,5-2 orë.