Pezmatim i lëkurës diellore


  • Arsyet pezmatim i lëkurës diellor
  • Simptomat pezmatim i lëkurës diellor
  • Diagnoza pezmatim i lëkurës diellor
  • Trajtimi i dermatit diellore

Pezmatim i lëkurës diellore është një nga mundësitë e shumta dermatit fotokimik. Ajo vetëm zhvillon në disa njerëz dhe jo aq shumë për shkak të intensitetit të rrezatimit diellor si reaktivitet individuale. Pezmatim i lëkurës Solar ndodh më shpesh në të rriturit me një histori të ndonjë tregues i reaksioneve alergjike (kontakt dermatit alergjik, ethe hay, rinitit alergjike, etj) ose një predispozitë gjenetike për ta. 

Një reaksion alergjik që ndodh kur dielli dhe lëkurë referohet llojit të vonuar. Kjo do të thotë se simptomat shfaqen me ekspozimit të përsëritur ndaj shkakton, kundër organit ekzistues të sensibilizimit.

Arsyet pezmatim i lëkurës diellor


Më rrezet e diellit nuk është një alergjen. Pezmatim i lëkurës Solar zhvillon kur ekspozohen photosensitizers - substanca rrit ndjeshmërinë e lëkurës ndaj rrezatimit ultravjollcë. Nën veprimin e rrezeve UV Këto substanca të prodhojnë radikalet e lira që reagojnë me proteinat e një organizmi. Si rezultat i formimit të komponimeve të reja që gjithashtu veprojnë si antigjene, drejtuar të gjithë mekanizmin e reaksionit alergjik. Varësisht nga natyra e agjentëve photosensitizing Dermatologji identifikon të jashtme dhe të brendshme shkakton dermatit diellore.

Të jashtme Shkaqet (ekzogjene) fotosensibiliziruyuschie përfshijnë substanca që bien drejtpërdrejt në lëkurë. Ajo mund të jetë mallrat shtëpiake, përgatitjet mjekësore për përdorim të jashtëm, kozmetike (misk solucion pas rrojes, benzocaine në milje, sunscreens BP), lëng i bimëve (livadh me bar, pastinak lopë).

Brendshëm (endogjene) Shkaqet e dermatit diellore mund të jetë substanca që grumbullohen në trup me anomalive metabolike (trashje, diabeti); trajtim sistematik të drogës; mosfunksionim të, neutralizimin dhe largon substanca toksike (hepatit kronik, cerozë, kapsllëk kronik, dështim i veshkave, dhe kështu me radhë. n.).

Simptomat pezmatim i lëkurës diellor

Getting dermatit diellore mund të ndodhë pas një qëndrimi të shkurtër në rrezet e diell apo burimin e dytë të rrezeve UV (p.sh., shtretër për rrezitje). Në fushat e lëkurës ekspozuar ndaj rrezatimit shënuar skuqje dhe ënjtje, kujton shkallë unë djegur. Procesi i ndjekur nga kruarje dhe djegie ndjesi. Pastaj skuqje në zonat me skuqje të lëkurës të shumta të vogla të shfaqet, elementet e së cilës janë të ngjashme me koshere. Ndoshta përhapjen skuqje të lëkurës në fushat e lëkurës, jo në kontakt me rrezet UV. Pezmatim i lëkurës diellore mund të ndodhë kundër sfondit të përkeqësimit të shëndetit dhe cheilitis shoqëruar dhe / ose konjuktivit.

Pezmatim i lëkurës diellore Rash mbajtur për 2-3 javë, por gjatë dritën e dytë ultravjollcë mund të shfaqen përsëri. Rrezet UV të tjera pa largimin nga trupi fotosensibiliziruyuscheho substancave shkakor mund të çojë në format kronike të dermatit diellore. Ajo manifestohet rritur çdo figurë, infiltrimin dhe lëkurë të thatë, hyperpigmentation dhe pamjen e venave merimangë.

Një formë e veçantë klinik i dermatit diellor është eritemë e qëndrueshme diellor, ku skuqje dhe puçrra të ruhet për disa muaj apo vite. Simptomat e saj vazhdojnë pas faktor heqjen fotosensibiliziruyuscheho dhe të zgjeruara pas një tjetër rrezet e diellit.

Diagnoza pezmatim i lëkurës diellor

Kur pas-diellit skuqje të lëkurës duhet të konsultoheni me një dermatolog. Identifikimi i një pacient fakt photosensitivity studim, ekzaminim dermatologjike dhe i nxituar dermatoscopy lejojë mjeku për të vënë diagnozën supozuar. Substancat Definition fotosensibiliziruyuscheho kryer në vendosjen e testeve të aplikimit me fotoallerhenamy. Aplikimi i alergjen në lëkurë të kryera në 2 rreshta, pastaj fashë hetuar lëkurës. Një ditë një rresht nënshtruar rrezatim UV, dhe të tjera është kontrolli.

Zbulimi i shkaqeve endogjene e dermatit diellore mund të kërkojnë analiza biokimike të gjakut dhe urinës Zimnitskiy, studime hormonale, ultrazërit dhe CT scan e veshkave, urography nxjerrës, ultrazërit të barkut. Për të përjashtuar sistematike vendosmërinë lupus eritematoz mund të kryhet në gjak faktorit antinuclear, lupus antikoagulant, proteina C-reaktive. Diagnoza diferenciale e sjelljes diellore dermatit e eritemë diellor, planus liken, erizipela, formën sipërfaqësore të SLE dhe llojet e tjera të dermatitit atopik,, rrezatimi, kontakt dermatit alergjik.

Trajtimi i dermatit diellore

Pezmatim i lëkurës terapi diellore është për të kontrolluar qëndrimin e një pacienti në diell dhe për të eleminuar faktorin dëshirore. Në trajtimin e ointments corticosteroid përdorur droga (ftorokort beta metazona), drogës anti-inflamator (Nurofen, Ibufen ®, DIKLOFENAK), antihistamines (fenkarol, loratadine, suprastin), B vitamina, Chloroquine dhe pacientët e tjerë mund të rekomandohet si një gastroenterologist të trajtimit, Endokrinolog ose nephrologist.

Trajtim rezistent eritemë diellor mbajt sistemit duke marrë glukokortikoideve. Në raste të rënda dhe në prezencë të contraindications në terapi glucocorticoid mund cakton droga cytotoksike T. (azatioprine, cyclophosphamide). Pacientët kanë nevojë për mbrojtje të kujdesshme ndaj rrezatimit ultravjollcë.