Hernie femurit


  • Shkaqet e hernie femurit
  • Klasifikimi i hernie femurit
  • Simptomet e hernie femurit
  • Diagnoza e hernia femurit
  • Trajtimi i hernie femurit
  • Parashikimi dhe parandalimin e hernie femurit

Në kirurgji abdominale (operative Gastroenterologji) hernie femurit ndodh në 5-8% të numrit të përgjithshëm të hernias barkut. Hernie femurit shpesh zhvillon në gratë (raporti i burrave 4: l) të dhëna veçoritë anatomike në legen dhe në foshnjat për shkak të dobësisë fiziologjik të indeve lidhës të murit të barkut. Hernie femurit formuar nga prodhimin e zgavrën e barkut (të omentum më të madhe, sythe zorrë) jashtë murit të barkut përmes kanalit patologjike femurit. Hernie femurit duhet të rrjedhë i fshehtë dhe shpesh shkelen.

Komponentet hernie femurit hernia paraqitur hernie portë SAC dhe përmbajtjen hernie. Porta hernie femurit është femurit kanali - kurs patologjik i musculo-fascial hapësirë ​​trekëndësh femurit. Kanali femurit ka një vrimë brendshme (unazë femurit), vrima e jashtme (vrimë ovale) dhe murin e formuar nga ligament inguinale, tabelë hip gjerë, mur femurit vena. Gjatësia femurit kanal është 2-3 cm në drejtim vertikal.

Hernia hernia femurit sac formuar nga ind preperitoneal, tabelë tërthor, fibër lacunae vaskulare, grilë tabelë. Përmbajtja Hernial në krye femurit hernia zakonisht omentum më i madh dhe sythe e zorrë e vogël, të paktën - zorrë (cecum dhe shtojcë - një sigmoid rast - e majta), fshikëz, vezore me tubat fallopiane - gra, koqe - burra.


Shkaqet e hernie femurit

Historiku anatomike dhe fiziologjike e hernias femurit janë faktorët që çojnë në dobësimin e murit të barkut, humbje të shpejtë në peshë, traumave abdominale, shtatzënisë të shumta, dobësi i trashëguar i murit të barkut tek fëmijët nën një vit, plagët post-operacion, shkelje e innervation të murit të barkut, përmbysje hip (duke përfshirë . h. kongjenitale).

Për të prodhuar faktorë të menjëhershme përfshijnë situatat që lidhen me presionin në rritje intra-abdominale, përpjekje fizike, vështirësi urinimi, kollë të vazhdueshme, kapsllëk, të punës të zgjatur, dhe kështu me radhë. D. Këta faktorë mund të ndikojnë se si dikur (të tilla si heqjen e objekteve të rënda) dhe afatgjatë ( kollë e zgjatur kollë e mirë, bronkopulmonare kronik).

Klasifikimi i hernie femurit

Për lokalizimin hernie femurit mund të jetë me dy kalime dhe një-mënyrë. Sipas klinikë hernias femurit janë të ndarë në vpravymi, nevpravimy dhe të pafavorizuara. Kur vpravimyh defektet përmbajtjen e qeses hernie lehtë përsëri në zgavrën e barkut. Hernie Nevpravimy femurit mund të jetë ndërtuar në vetëm pjesërisht apo nuk e ekspozuar ndaj reposition zgavrën e barkut. Hernie mbytur femurit karakterizohet nga elemente të papritura compression hernia hernia përmbajtjes portat. Kur shtypja hernie femurit mund të zhvillojnë gjendjen e rrezikshëm të akut të zorrëve pengim, nekroza ose gangrenë e zorrëve, peritonit.

Në varësi të formimit të një hernie femurit kanalit të dalluar lacunae enëve të gjakut (lateral, vnutrivlahalischnymi, total) dhe boshllëqet hernie muskujve (Hasselbach hernie).

Në procesin e hernias femurit tre faza: primar, dhe i plotë. Në fazën fillestare të qeses hernial gjendet jashtë unazës së brendshme femurit. Në këtë fazë hernie femurit vështirë për të dalluar klinikisht, por mund të shoqërohet me parietale (rihterovskoe) kufizimeve. Jo i plotë (kanal) Faza hernial zgjatje brenda kanalit femurit brenda tabelë sipërfaqësore. Fazë prodhimi i plotë karakterizohet nga herniation të kanalit femurit në kofshën nënlëkurës, ndonjëherë - në gratë cik seksuale ose scrotum në meshkuj. Zakonisht hernia femurit diagnostikuar tashmë në fazën e plotë.

Simptomet e hernie femurit

Në fazën fillestare dhe jo të plotë hernie femurit siklet të dukshëm në ijë ose bark të ulët, të cilat janë të provokuara nga ecje, vrapim dhe aktivitete të tjera fizike. Ndonjëherë këto faza janë asimptomatike hernie femurit dhe u shfaq për herë të parë vetëm në lidhje me ankth parietal.

Hernie Full femurit karakterizuar nga pamja e hernie dukshme fryrë në ijë, kofshë folds. Zgjatje Hernial zakonisht ka një banesë të vogël, formë, gjysmësferike; vendosur nën rrudhë inguinale. Zgjatje Hernial shfaqet në këmbë ose kur lodhje; zhduket pas praktikë, i shoqëruar nga chugging karakteristike.

Nëse ju keni një hernie SAC sythe zorrë gjatë perkusion përcaktuar tympanitis. Kriter i rëndësishëm diferenciale diagnostike vpravimoy hernie femurit është një goditje pozitive kollë simptomë. Në raste të rralla, hernia femurit mund të ulët të ekstremitetit edemë u shfaq në të dyja anët, për shkak të compression të venë femurit, ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirje. Kur injektuar në hernia fshikëzës SAC zhvilluar çrregullime dizuricheskie.

Nga komplikimet femurit hernia përfshijnë inflamacion dhe coprostasia saj shtypjen. Inflamacion hernie femurit mund të ndodhë në të lëngshëm dhe purulent lloji. Në mënyrë tipike, së pari ndezi përmbajtja hernie (shtojcë, zorrës së trashë, mitrës dhe vezoreve t. F.), Më pak inflamacion vazhdon harar hernial e lëkurës. Ndezur hernie femurit bëhet i fryrë, ka skuqje të lëkurës, duke rritur dhimbje, e rritur temperaturën e trupit. Në disa raste, zhvillimin peritonit.

Në mbytur hernie femurit zhvillon dëmtim akute të furnizimit me gjak dhe innervation e bërë deri përmbajtjen hernie. Kjo hernie rritet në madhësi, ajo është nevpravlyaemyh, i dendur, ashpër i dhimbshëm në prekje. Ka dhimbje të forta në vështirësi apo në bark, zhvillimin stol vonuar dhe të gazit. Gjatë shtypjes hernie femurit mund të çojë në nekrozë të pengimit të zorrëve dhe të zhvillimit. Në këtë rast, një lemzë, të përzier, të vjella të përsëritura, cramping.

Diagnoza e hernia femurit

Manifestimet Mungesa habitshme në fazat fillestare të sëmundjes komplikon diagnoza e hershme e hernie femurit. Në njohjen e hernie femurit është marrë parasysh simptomat tipike (prania e zgjatje sferike në trekëndëshin femurit i drejtë dhe të gënjyer vpravimyh simptomë kollë shoku, etj) të dhëna të auscultative (zhurmave dëgjimore) përkufizimin perkutornoy tympanitis etj Gjatë prekje hernie harar mund të përkufizohet natyra e përmbajtjes së tij, mund të përcaktojë madhësinë e kanalit hernie dhe vpravlyaemost hernie femurit.

Hernie femurit në diagnozën e hernie inguinale të diferencuara, lipoma, lymphadenitis, natechnoho abscesi, venat me variçe, thrombophlebitis, aneurysms arterie femurit, metastazë e tumoreve malinje.

Për të përcaktuar përmbajtjen e qeses hernie kryhet me ultratinguj hernie zgjatje, irrigoscopy, ultratinguj e fshikëzës dhe pelvisit.

Trajtimi i hernie femurit

Qasjet konservatorë në trajtimin e mungon femurit hernia, në zbulimin e sëmundjes treguar kirurgji - heqjen e defektit plastike hernie (hernioplasty).

Në kirurgji zhvilluar shumë metoda dhe modifikimet e ndërhyrjeve kirurgjikale, të cilat, në varësi të qasjes së përdorur ndarë në inguinale (mënyrë Rudzhi, Parlavechchio) dhe femurit (mënyrë Bassin, Lockwood, Herzen, etj), dhe metodën e mbylljes unazën hernial mund të jetë e thjeshtë ose plastike.

Operacioni në hernie femurit hernia SAC seksion sugjeron, të shqyrtojë përmbajtjen e saj, nëse është e nevojshme - operim të modifikuar të omentum, reduktimin e përmbajtjes hernie në zgavrën e barkut, ligation dhe heqje e SAC hernie dhe hernie kanal plastike. Hernioplasty mund të kryhet duke përdorur indet vet pacientit ose materiale sintetike (qese plastike).

Në mbytur hernie femurit mund të kenë nevojë për të kryer laparotomy mesatare me heqje të zonave jo-praktike e zorrëve.

Parashikimi dhe parandalimin e hernie femurit

Në shumicën e rasteve të femurit prognozë hernie neuschemlennoy është e mirë. Numri më i madh i relapses vëzhguara në metodat e femurit heqjen hernia. Nëse nuk trajtohet, mund të formojnë nevpravymaya hernie femurit në 82-88% të rasteve nuk ka kufizim.

Parandalimi i hernie femurit është për të forcuar muskujt e murit të barkut mëparshëm, duke kufizuar aktivitetin fizik, i veshur me një kravatë gjatë shtatzënisë, të ushqyerit, eliminimit nadsadnoho kollë. Për të parandaluar komplikimet zhizneuhrozhayuschie lejon trajtimin më të mirë të mundshëm të hershëm radikal të hernia femurit.