Stenozë arterie renale


  • Shkaqet e stenozë arteries renale
  • Simptomet e stenozë arteries renale
  • Diagnoza e stenozë arteries renale
  • Trajtimi i stenozës së arteries renale
  • Prognoza për stenozë arteries renale

Stenozë arterie renale është një nga çështjet më të rëndësishme në nefrologji, urologji dhe kardiologjisë. Stenozë arterie renale zhvillohet si rezultat i ndryshimeve të lindura dhe të fituara në enët e gjakut, duke çuar në reduktimin e fluksit të renal të gjakut dhe zhvillimi nefrohennoy hipertensionit. 

Ndryshe nga hipertensioni parenkimale të shkaktuara nga sëmundje primare renale (glomerulonefriti, pielonefrit, nephrolithiasis, hydronephrosis, polycystic, tumoret, cysts, tuberkulozit, veshkave, etj), stenozë arterie renale zhvillon simptomatike hipertensionit të mesëm renovaskular nuk është i lidhur me lezionet e parenchyma veshkave . Hipertensioni shkaktuar lezione okklyuzyruyuschyh dhe stenosing e arterieve renale, e regjistruar në 10-15% të pacientëve me esenciale dhe 30% të nefrohennoy hipertensionit. Stenozë arterie renale mund të shoqërohet komplikime zhyzneuhrozhayuschyh - dështimit kardiovaskulare, goditje, infarkt miokardi, dështimi kronik i veshkave.

Shkaqet e stenozë arteries renale


Shkaqet më të shpeshta të veshkave atherosclerosis akt arterie stenozë (65-70%) dhe dysplasia fibromuskulyarnaya (25-30%).

Atherosclerotic stenozë arterie renale ndodh në meshkujt mbi 50 vjet është 2 herë më shpesh sesa femrat. Kjo pllaka atheromatous mund të lokalizuara në segmentet proximal e aortës afër arterieve renale (74%), segmentin e mesme të arterieve renale (16%), në fushën e arteries Bifurkacioni (5%) ose degët skajor të arteries renale (5% e rasteve) . Arterie arterosklerotik renal më shpesh zhvillohet në prezencë të diabet, hipertension, sëmundje paraprak arteries koronare.

Stenozë i veshkave arterie shkaktuar nga kongjenitale segmental dysplasia fybromuskulyarnoy (muskujve apo trashje fijor e membranave të arterieve), 5 herë më shumë gjasa të jetë i regjistruar në gratë më të vjetra se 30-40 vjet. Në shumicën e rasteve, stenosing plagë lokalizuar në segmentin e mesme të arteries renale. Në pajtim me veçoritë dhe karakteristikat morfologjike të dalluar arteriohraficheskih intimalnuyu, mesor dhe perimedialnuyu fibromyshechnuyu dysplasia. Stenozë i veshkave arterie në fybromuskulyarnoy hyperplasia shpesh është lokalizimi bilateral.

Përafërsisht 5% e rasteve stenozë arterie renale të shkaktuara nga faktorë të tjerë, duke përfshirë aneurysms izoluara arteriale, Shunts arteriovenoze, vaskulitis, sëmundje, trombozë ose emboli arterie renale compression Takayasu-së i orendive të veshkave jashtë trupit ose tumor i huaj Nephroptosis, coarctation të aortës, etj

Stenozë i arteries renale aktivizon një mekanizëm kompleks të sistemit reninë-angiotensin-aldosterone, të shoqëruar nga hipertensioni vazhdueshme renale.

Simptomet e stenozë arteries renale

Stenoza arterie renale karakterizohet nga dy sindromi tipike: hipertension dhe nefropatia ishemike. Zhvillimi dramatik i hipertensionit rezistente nën moshën 50 vjet, zakonisht ju bën të mendoni për dysplasia fibromyshechnoy në pacientët më të vjetër se 50 vjet - i aterosklerotike stenozë arteries renale. Hipertensionit veshkave arterie stenozë rezistent ndaj terapisë antihipertensive dhe ka nivele të larta të presion diastolic gjakut, dostihayuschimy 140-170 mm Hg. c. Krizë hypertensive me hipertension vasorenal rralla.

Zhvillimi i hipertensionit është e shoqëruar shpesh nga simptomat cerebrale - dhimbje koke, t'i shtyer, shurdhim në kokë, dhimbje në shikimet, zhurmës në veshët, ndezje "fluturon" para syve, humbje e kujtesës, shqetësime gjatë gjumit, nervozizëm. Mbingarkesat zemrën e majtë promovon dështim të zemrës, palpitations manifestohet, dhimbje të zemrës, gjoks turpit, gulçim. Në të rënda stenozë arteries renale mund të zhvillojnë edemë pulmonare periodik.

Hipertensionit renovaskular me stenozë arteries renale zhvillohet në faza. Në procesin e kompensimit atje normotenzii ose shkallë të moderuar të hipertensionit, ilaçe korryhyruemaya; Funksioni i veshkave nuk është e zhvlerësuar. Kompensimi Faza relative karakterizuar nga hipertensionit të qëndrueshme; rënie të moderuar në funksion renal dhe një rënie të vogël në madhësinë e tyre. Në hipertension decompensated bëhet i ashpër, i fortë për terapi antihipertensive në natyrë; ulur ndjeshëm funksionin e veshkave, madhësinë renale reduktuar në 4 cm. hipertensionit me stenozë arteries renale mund të jenë malinje në natyrë (fillimin e shpejtë dhe përparimin e rrufesë), me ndalimin e rëndësishme e funksionit renal dhe tkurrje e veshkave e 5 cm ose më shumë.

Veshkave arterie stenozë simptomat nefropati manifestuar të ishemi veshkave - një ndjenjë e trishtim apo dhimbje e shurdhër, veshkat miokardit - hematuria. Shpesh zhvillon hiperaldosteronizmit e mesme, të karakterizuar nga dobësia e muskujve, Polyuria, polydipsia, nokturia, paresthesias, sulmet tetany.

Kombinimi i stenozë renale arteries me lezioneve vaskulare pishinë dytë (aterosklerozës, aortoarteriyit nonspecific) mund të shoqëruar me simptoma të ishemi të gjymtyrëve të ulët ose të sipërme të traktit gastrointestinal.

Kursi progresiv i stenozës së arteries renale çojë në komplikacione të rrezikshme kardiovaskulare dhe veshkave - angiopatin retinal, infarkti akut, sulm në zemër, dështimi i veshkave.

Diagnoza e stenozë arteries renale

Karakteristike diagnostikues tipar i veshkave stenozë arterie është dëgjuar zhurma në kuadratin e sipërm të barkut. Për trokitje përcaktuar kufijtë e zgjerimit të zemrës në të majtë, dëgjim - rrit kardiak apikal impuls theks II tonin e aortës. Gjatë ophthalmoscopy zbuloi shenja të retinopatisë hypertensive.

Stenozë biokimik gjaku i arterieve renale karakterizuar nga nivelet në rritje të ure dhe kreatininës; urinalysis - proteinuria, erytrotsyturiya.

Ultratinguj renale tregon veshkave arterie stenozë reduktim tipike uniform të veshkave iskemike në madhësi. Për të vlerësuar shkallën e stenozë dhe veshkave shpejtësinë e rrjedhës së gjakut të përdorura UZDG dhe dupleks skanimin e arterieve renale.

Këto urography nxjerrës arterie renale stenozë karakterizuar nga një rënie në intensitet dhe të vonojë shfaqjen e agjentëve kontrast në veshka prekur, uljen e madhësisë së trupit përkatës. Holding radioisotope renography ofron formën e informacionit, madhësinë, pozitën dhe nivelin e funksionit të veshkave dhe efektivitetin e rrjedhjes së gjakut të veshkave.

Metoda e referencës për diagnostikimin stenozë arterie renale është arteriography selektiv i veshkave. Për Angiogram merret duket lokalizimin dhe kohëzgjatjen e stenozë, të përcaktuar shkaqet e saj dhe rëndësinë hemodinamik. 

Diagnoza diferenciale e stenozë veshkave arterie kryer me aldosteronism primar, pheochromocytoma, sindromi Cushing, sëmundjet e veshkave parenchyma.

Trajtimi i stenozës së arteries renale

Terapia e barnave për stenozë arteries renale është një degë për shkak se ajo nuk eliminon shkaqet rrënjësore të hipertensionit dhe veshkave ishemike. Simptomatike antihipertensive droga blockers dhe frenuesit (kaptopril) është bërë obligim për lezione arteriale moshuar apo sistemike.

Angiographically konfirmuar stenozë arterie renale është një tregues për trajtimin kirurgjik të llojeve të ndryshme. Lloji më i zakonshëm i kirurgjisë për stenozë arteries renale shkaktuar fibromyshechnoy dysplasia është endovaskulyarnaya zgjerim tullumbace dhe stenting i arterieve renale.

Në aterosklerotike stenozë arteries renale janë metodat e unazës zgjedhje (chrevnopochechnoe, bryzheechnopochechnoe, aortopochechnoe) dhe endarterektomi me arteries renale. Në disa raste të heqje tregohet fushat stenozovanoyi e arteries renale reymplantatsyy në aortë, imponimi i anastomosis "fund-te-fund" apo proteza vaskulare autograft arteries renale apo protezë sintetike.

Stenozë i veshkave arterie shkaktuar Nephroptosis kërkon zbatimit të nefropeksiy. Nëse ju nuk mund të kryejnë kirurgji rindërtues drejtuar në nephrectomy.

Prognoza për stenozë arteries renale

Trajtimi kirurgjik i stenozës së arteries renale mund të arrijë normalizimin e tensionit të gjakut në 70-80% të pacientëve me dysplasia fybromuskulyarnoy dhe 50-60% të arteriosklerozës.

Periudha e normalizimit postoperative e presionit të gjakut mund të shkojë deri në 6 muaj. Për të eliminuar hipertension i mbetur emëruar barnave antihipertensive. Pacientët e rekomanduar mbikëqyrje klinike dhe kardiolog nephrologist.