Stenozë


  • Stenozë Klasifikimi
  • Shkaqet e stenozë
  • Simptomet e stenozë
  • Diagnoza e stenozë esophageal
  • Trajtimi i stenozë
  • Parashikimi dhe parandalimi i stenozë

Ezofag është një tub cilindrik gjatësi uritur muskul prej rreth 25 cm, e cila lidh në fyt dhe stomak. Në gurmaz të dalluar qafës së mitrës, kraharorit dhe të barkut (kardiake) departamente. Diametri i ezofagut në protYazhenyy saj ndryshon. Në pyschevodnoe tub është ngushtimi fiziologjik në kërc unazor, tracheal degëzim dhe vrima diafragmës. Ezofag ofron njëherësh depërtimin nga goja në stomak, kështu që çdo mosfunksionim organ duke shkaktuar një zinxhir të shkeljeve të mëtejshme të procesit të tretjes.

Në kontakt të ngushtë me anatomically ezofag një numër të organeve vitale, trake, bronke majtë, zbritëse aortës, perikardin, pleurë mediastinale, kraharorit kanal limfatike, trungun e nervit vagus. Prandaj stenozë oesophageal mund të jetë i komplikuar në Gastroenterologji numër të konsiderueshëm të rasteve, si në ezofag dhe organet mediastinale, gjoks dhe bark.

Stenozë Klasifikimi


Në etiologjik relacionit lindjes shquar (10%) dhe të fituara (90%) stenozë. Shkalla e ashpërsisë së ndryshimeve esophageal stenozë mund të ndryshojnë nga ngushtimi të vogla në të plotë tub zhdukje pyschevodnoe.

Lokalizimi stenoza janë lartë (në nivel të qafës së mitrës), mesme (në degëzim aortes e trake), ulët (epifrenalnymy, kardiake) dhe kombinirovannymy (ndikuar ezofag dhe stomakut). Si gjatësia e ngushtim të dalluar të shkurtër (më pak se 5 cm në gjatësi), shtyhet (më gjatë se 5 cm), nëntotali dhe totale.

Nën foto endoscopic, duke siguruar 4 shkallë stenozë:

  • Klasën e I - Zona është një ngushtim i diametrit ezofag e 11 mm deri 9; ezofag kalon për kalibrit gastrointestinal endoskopisė mesme;
  • Klasa II - Ka nje ngushtim i ezofagut 8.6 mm; të jetë e mundur për shkak të ngushtim fybrobronhoskopyy;
  • Klasa III - Diametri i ezofagut në vendin e stenozë është 5-3 mm në të gjithë zonën e stenozë është fibroendoskop ultra.
  • Shkalla IV - Lumen i ezofagut ngushtuar në 2-1 mm ose plotësisht nuk obliterirovan kalojnë madje edhe fiberscopes ultra-hollë.

Shkaqet e stenozë

Stenozë kongjenitale është keqformime embrionale, hypertrophy bazuar mund të vë shtresë e tij të muskujve, prania e murit ezofahealnoy unaza kërcor ose fijor Arsim cipë e hollë e mukozale dhe t. E.

Shkaqet e stenozë fituar shumë më tepër. Në një kohë apo një tjetër ngushtimin e ezofagut mund të zhvillohet në pothuajse çdo sëmundje të organeve. Shpesh stenozë ndodh kundër sfondit të para-ulcerative ezofag erozive zbaticë dhe ulcerat peptike ezofag rubtsuyuschyhsya. Ndryshimet ulcerative mukozale të ezofagut, nga ana tjetër, takohen me axial (rrëshqitje) hernie hiatal, sëmundje gastroesophageal zbaticë, gastrit kronik, ulçerë stomakut, helmim gjaku i shtatzënisë, të shoqëruar nga të vjella të vazhdueshme dhe kështu me radhë.

Në disa raste, stenozë shkaktuar ezofag rënda infektive në zhvillim në difterisë, fruth i keq, tuberkulozi, sifilizi, dhe kështu me radhë D. Shpesh shkaqet e stenozë janë dëmtimi i mëtejshëm i ezofagut -. Djegiet kimike, mur dëm ezofahealnoy a organe të huaja ose mjete gjatë endoskopisė, intubation, bouginage dhe manipulime të tjera. Nga shkaqet e rralla stenozë përfshijnë efektet e terapisë rrezatuese, venat me variçe sclerotherapy ezofag modifikohen, infeksionet fungale, collagenoses (lupus sistemik lupus, scleroderma, dermatomiositi, etj). Stenozë mund të shkaktohet nga tumoret dobrokachestvennymy ose kancerin e ezofagut rritje.

Arsyeja stenozë nuk mund të lokalizuara në ezofag dhe më gjerë: në këtë rast nga jashtë mund të compress ezofag janë enët abnormale të gjakut, aneurysm aortic, tumoret e mediastinum, nyjet limfatike zgjeruar.

Simptomet e stenozë

Stenozë të rënda kongjenitale janë në të porsalindur e parë ushqyerit belching qumësht nestvorozhennym, jargëzim harlisur, lirimin e mukusit nga hunda. Në pamjen moderuar stenozë kongjenitale të simptomeve zakonisht përkon me zgjerimin e dietën e fëmijës dhe futjen e ushqimeve të ngurta. Stenozë fituar zakonisht zhvillohet gradualisht.

Tipari kryesor që lejon stenozë dyshuar, është një çrregullim i gëlltitjes - disfagia. Sipas ashpërsisë së të qenët evident të dëmtuar e esophageal izoluar disfagia klasën e 4. Sindromi karakterizohet nga disfagia 1 shkallë periodike vështirësi gëlltitjes ushqim të fortë; dhimbje gjatë promovimit njëherësh ushqimit. Në 2 gradë e disfagia festuar kalimin vetëm klasën e gjysmë ushqim 3 - vetëm të lëngshme në 4 gradë e disfagia nuk mund edhe të gëlltitjes pështymë dhe ujë.

Ushqim të thatë dhe të përtypur dobët gjallë mbi vendin e shkaqet shtrëngim hypersalivation, të vjella, dhimbje retrosternal. Në ushqim të lartë stenozë dhe gëlltitjes ujë shpesh merr në traktin respirator, i shoqëruar laryngospasm, kollitjes dhe mbytje sulme. Long-ekzistuese stenozë e ezofagut skajor që çon në suprastenoticheskoe saj të zgjerimit dhe të vjella pasi të hahet. Si rezultat i pacientit kequshqyerjes humbet peshë shpejt.

Copa të mëdha ushqimi mund të zgjatem në fushën e ngushtimin e ezofag duke shkaktuar mbyllje, që kërkon një Esophagoscopy emergjence. Në pacientët me stenozë të ezofagut shpesh ndodhin pneumoni aspiratë, tumoret në fushën e ngushtim, këputje spontane apo traumatike të ezofagut.

Diagnoza e stenozë esophageal

Prania e stenozë të dyshuar në bazë të simptomave klinike, konfirmoi përmes X-ray dhe ekzaminimit endoskopik.

Me nivel Esophagoscopy caktuar dhe ngushtimin e diametër, në shqyrtim dhe biopsi endoscopic mukozale të përcaktuar shkaqet e stenozë, janë tumor, rumen dhe defekte ulcerative. Disavantazhi është paaftësia për të parë endoscopy e ezofagut seksionin stenozë skajor.

Radiografi e ezofagut me kontrast barium mund të ndjekim kalimin e pezullimit, të shqyrtuar konturet e ezofagut, formën e saj dhe lëvizshmëri, të zbuluar defektet protYazhenyy plotësoni të gjithë trupin.

Në kushtet e stomatiti diferenciale diagnostik përjashtuar, faringjit, diverticulum esophageal, organeve të Jashtme të ezofagut.

Trajtimi i stenozë

Eliminimi i plotë i stenozë emëruar dietë të lehta që përfshin ushqime të lëngshme dhe gjysmë të lëngshme. Kur ngushtim peptike i ezofagut rekomandoj duke marrë antacid dhe astringents.

Trajtimi i stenozës beninje në shumicën e rasteve kryhet nga bouginage apo tullumbace zgjerim. Në mënyrë që të zgjerojë stenozë endoskopik esophageal përdorur Bougy dhe catheters tullumbace të madhësive të ndryshme, me qëllim të rritjes diametër. Dhëmbëza të dendura dhe ngushtim, jo ​​e përshtatshme për t'u zgjerimit të kërkojë endoskopike mjete autopsi elektrohirurhicheskimy. Në stenozë neoplastike apo arthroplasty esophageal compression është kryer jashtë ezofag duke vendosur atë në lumen të samorasshiryayuschayasya stent.

Nëse i përsëritur, i zgjeruar dhe i ashpër zonë stenozë heqje turistik në ngushtimin dhe ezofahoplastyka - zëvendësimi i stomakut resected ose transplantet zonë e zorrëve. Sosje Rënda i pacientit ose paaftësia për të kryer operacionin e kërkon një gastrostomy për stërvitje të ushqyerit enteral.

Parashikimi dhe parandalimi i stenozë

Efektiviteti i trajtimit të stenozë ndryshon në varësi të shkakut të sëmundjes dhe trajtimet. Rezultatet më të mira janë arritur në trajtimin e kufizimeve beninje duke përdorur arthroplasty heqje dhe ezofag. Përqindja më e madhe e rasteve të vëzhguara restenozes pas përhapje endoscopic dhe bouginage.

Parandalimi i stenozë është trajtimi në kohë i ezofag, GERD, gastrit, etj, përjashtimi i esophageal traumatike a organeve të huaja, agjentët kimikë agresive, instrumentet mjekësore.