Stomatit


  • Shkaqet e stomatiti.
  • Manifestimet klinike të stomatiti.
  • Diagnoza dhe trajtimi i stomatiti.

Trëndafil - një inflamacion i mukozës orale. Sëmundja mund të ndodhë për arsye të ndryshme, por në mesin e fëmijëve të vegjël incidenca e stomatiti disa herë më të larta.

Shkaqet e stomatiti.

Plagë trëndafil mund të veprojë si një sëmundje të pavarur dhe si një simptomë e patologjive sistemike. Kështu, shkaku i stomatiti mund të jetë një shenjë e pemfigus, sklerozë sistemike dhe streptoderma. Immunodeficiency në prodrome shpesh ndodhin gjatë e vështirë për të trajtuar plagë trëndafil.


Por më trëndafil duket si një sëmundje të veçantë. Mekanike plagosje ēarė dhëmbët, fragmente të ushqimeve të ngurta ose protezat instaluar gabimisht janë shkaqet e stomatiti traumatike. Pas largimit të faktorëve traumatike stomatit tilla janë vetëm.

Too ushqim të nxehtë mund të shkaktojë djegie mukozale, plagë kështu që edhe është e patrajtuar. Përjashtim është një inflamacion kronik i mukozës së gojës përmes futje të rregullt mbi një vakt të nxehtë.

Mbindjeshmëri ndaj ushqimit, droga dhe komponentëve me anë të kujdesit oral mund të shkaktojnë stomatitit alergjik zgjatur, janë të vështirë për të trajtuar.

Stomatit infektive, duke përfshirë herpes dhe candida ndodhë në njerëz të grupmoshave të ndryshme. Kjo është e përhapur në fëmijët e infektuar përmes kontaktit dhe shkaktojnë sëmundje infektive stomatit në të rriturit është e shoqëruara, të tilla si astma dhe diabetit.

Është shkaqet klasifikuara dhe stomatit. Klasifikimi i dytë është thellësia e dëmit, në mënyrë të dalluar kataral, ulcerat, nekrotike dhe stomatitit aftoz.

Manifestimet klinike të stomatiti.

Kataral stomatit është forma më e zakonshme e stomatiti. Mukoza Oral bëhet edematous, hyperemic dhe i dhimbshëm. Pacientët ankohen për dhimbje gjatë të ngrënit, të rritur jargëzim, nganjëherë për gjakderdhje dhe fryma e keqe. Në disa raste, kataral stomatit Mukoza e mbuluar me film verdhë-bardhë.

Stomatit ulcerative mund të filluar formë kataral stomatitit ose zhvillohet si një sëmundje të veçantë. Në stomatiti ulcerative tronditur të gjithë mukozën, ndërsa kataral - vetëm shtresa e sipërme. Fillimisht kataral dhe stomatit ulcerative kanë simptoma të ngjashme, por pas 3-5 ditë pas fillimit rrit temperaturën e trupit, dhe rritur nyjet limfatike regjionale. Pacientët ankohen për dhimbje të mprehtë gjatë hahet, shumë prej tyre refuzojnë për të ngrënë. Rritet simptomat e dobësi, dhimbje koke. Sidomos simptomat e stomatiti ulcerative te fëmijët dhe pacientët të brishtë.

Kur Mukoza mëllenjë me gojë mbuluar shumëfishta apo të vetme aftami - ulcerat formë ovale ose të rrumbullakosura. Nga ulçerë të vogla në gojë të shëndetshme indet të veçantë kufirit të ngushtë të kuqe dhe në qendër të ulcerat aftoz janë arna gri ose të verdhë. Mëllenjë fillon me simptomat e kësaj pafuqie të përgjithshme, ethe pas mukozës orale bëhet e dhimbshme, më e dhimbshme në fushat duket ulçerë të vogla në gojë. Pas shërimin e ulçerës aftoz në vend janë plagët.

Kur infektuar virus simplex oral herpes diagnostikuar stomatitit akute herpetike. Herpetike stomatiti ekspozuar kryesisht fëmijët në institucionet burgim. Periudha Prodromal nuk është në dispozicion, sëmundja fillon me një rritje të mprehtë në temperatura të vlerave febrile shëndeti i përgjithshëm i pacientëve gjithashtu vuajnë. Në ekzaminim, hyperemic gojë mukozës, edematous, nganjëherë ka xhepat e mishrat e gjakderdhje. Shumica e pacientëve me herpetike stomatiti ankohen për rritjen jargëzim dhe daljen e fryma e keqe. Pas disa ditë në mukozën shfaqen grupet e vogla të pustules vogla dhe vezikulave dhe simptomat e ndryshimeve necrotic epitelit.

Ulçerë-necrotic stomatit ose stomatit Vincent quhet simbiozë bakteret fusiform dhe spirochetes e gojës. Hypovitaminosis dhe imunitet të ulët të kontribuojnë në paraqitjen e stomatiti. Klinikisht yazveno-necrotic stomatit karakterizohet me shfaqjen në ulcerat gojë dhe erozionet dhe ethe të subfebrile vlera. Pacientët ankohen për dhimbje dhe gjakderdhje mishrat, përfundimisht u bashkuar frymë kalbur. Për yazveno nekrotike stomatiti fillim tipike të procesit të buzë çamçakëz, atëherë inflamacion shkon në zona të tjera të mukozës.

Stomatit alergjik mund të jetë çdo ashpërsi, nga formë kataral dhe e mbarimit yazveno nekrotike. Për përhapjen e stomatiti alergjik mund të lokalizuara apo të përhapur. Kur e ekspozuar ndaj drogës mukozës, e cila u bë alergeneve, stomatit alergjik është zakonisht kataral ose kataral-hemorragjike natyra. Pacientët ankohen nga goja e thatë dhe kruarje, hahet bëhet e dhimbshme. Mukoza Oral është i fryrë, hyperemic, me aktual të gjatë-alergjik stomatit shënuar atrofi të papillae gjuhës.

Diagnoza dhe trajtimi i stomatiti.

Klinike, ankesat subjektive dhe një shqyrtim i kujdesshëm i dentisti të mjaftueshme për të diagnostikuar siç duhet. Ndonjëherë përdorë për diagnostifikim laboratorike: studimet e PCR në candidiasis dhe herpes bakposev scraping ose shtupë. Dhe me trajtimin kokëforta stomatit tregoi një studim të përgjithshëm për të identifikuar sëmundje sistemike, që u bë shkaku kryesor stomatit.

Qëllimi i trajtimit është për të ulur dhimbjen dhe kohëzgjatjen e sëmundjes. Të dhënat statistikore tregojnë se më pak stomatit ndodhin ose janë të mundshme, për të përdorur mjetet për kujdesin oral, që nuk përmbajnë sulfate lauryl, ky komponent mund të provokojë i dobët dhe korrente stomatitit.

Aplikimet dhe pije anestetik zgjidhje të ulët të interesit ndihmon në zvogëlimin e dhimbjeve, e cila është veçanërisht e rëndësishme në stomatiti ulcerative. Kjo ndihmon të mbajë oreksin dhe për të parandaluar refuzimin e ushqimit.

Artikuj ulcerative yndyrat benzocaine, lidocaine, trimekain dhe aloe lëng dhe Kalanchoe, këto substanca jo vetëm të zvogëlojë dhimbje me stomatiti, por edhe të mbulojnë fusha erozirovannyh film mbrojtëse. Vini re se anesthetics janë të përshtatshme për trajtim afat-shkurtër, përdorimi i zgjatur i këtyre barnave është e papranueshme.

Efekti i mirë sigurimin e barnave që pastrohet nga ulceration bakteriale pllakatë. Shtresë ulcerative stomatiti e pllakatë parandalon artikuj shpejta shëruese sepse stomatit bëhet natyrë e ngadaltë apo periodik. Pastruesit ushqyer kryesisht përmbajnë peroksid carbamide dhe peroksid hidrogjeni.

Përdorimi i antimicrobials është një trajtim stomatit agresive. Ata janë përdorur në qoftë se ka reinfitsirovanie mëngjes, më të përdorura drogë, të cilat përfshijnë bihlyukonat hloheksidina. Përdorimi i zgjatur i këtyre drogave shkaktojnë njolla në dhëmbët tuaj dhe vulat që janë pas trajtimit.

Krem antivirale sigurojë efekt të mirë në qoftë se stomatit është një natyrë virale. Përdorimi i interferonit, oxolinic, tebrofenovoy dhe melhem tjera antivirale është e mundur vetëm pas recetë të mjekut.

Nuk janë droga që të krijojë një film mbrojtëse në ulcerat. Ky film përshpejton shërimin e ulçerës dhe parandalon reinfitsirovanie trauma e saj. Ky mjekim përmban karotolyn, vaj buckthorn deti, vaj rosehip dhe vinilin.

Gargarë zgjidhje furatsilinom, infusions dhe decoctions hypericum, Calendula, kamomil, leh lisi dhe bimëve të tjera me veprim antiseptik përshpejton procesin e shërimit. Kur shërim kataral stomatit mund të arrihet vetëm përmes rinses shpeshta me gojë.

Për trajtimin stomatit përdorur fizioterapi, me ultratinguj, terapi magnetike, UV, etj

Trajtimi i natyrës traumatike stomatit është për të eliminuar faktorët provokimin, terapi simptomatike është kryer nëse tregohet. Moti zakonisht është i favorshëm; Vetëm në raste të rralla, plagë traumatike kronike mund të shkaktojë leukoplakia e gjuhës ose qelizave me gojë keqdashje.

Kur stomatit natyra alergjik është e nevojshme për të identifikuar dhe për të eleminuar alergjen, atëherë stomatiti simptomat kalojnë. Në raste të rënda duhet terapi hyposensybylyzyruyuschaya dhe shtrimin në spital.

Stomatit Parandalimi është kujdesi i saktë me gojë, të nxitur jeteses shëndetshme dhe të mësuarit e rregullave të higjienës personale që nga fëmijëria.