Sy trup i huaj


  • Trupat e huaj conjunctiva, simptoma, diagnozë, trajtim
  • Trupat e huaj kornea, simptoma, diagnozë, trajtim
  • Zgavër trupi i jashtëm i syrit, simptomat, diagnozën, trajtimin
  • Trupat e huaj orbitë: simptomat, diagnozën, trajtimin
  • Parandalimi i hyrjes së trupave të huaj në sy

Organet e jashtëm të syrit është një problem i përbashkët dhe serioz në oftalmologji. Organet e huaj Sytë mund të shkaktojë dëme toksike dhe mekanike të vizionit, inflamacion (blepharitis, konjuktivit, Keratitis, Uveitis), hemorragjike (hemophthalmus), komplikimet e mesme (glaukoma, cataracts, detashment retinal, dhe Endo-Panophthalmitis).

Në varësi të vend-huaj objekte janë organet e huaja të shquar qepallat, conjunctiva, kornea, orbitë dhe syrit. Natyra e organeve të syrit i Jashtëm janë të ndarë në magnetike (hekuri) dhe jo-magnetike (dru, xham, tokë, rërë, që përmbajnë bakër, alumin dhe metale të tjera, dhe kështu me radhë. F.).

Trupat e huaj conjunctiva, simptoma, diagnozë, trajtim


Organet e huaj Sytë mucous shpesh përfaqësohej nga objekte të vogla, rërë, grimcat e tokës, metalike, qymyr, guri, qime, qerpikët, fibrave të ashpra të disa bimëve, dhe kështu me radhë. D. Varësisht nga forca e syve të zbatimit trupat e huaja mund të mbetet në sipërfaqen e konjuktivën ose depërtuar në rreshtim.

Në qoftë se ju shkelin integritetin e syrit conjunctival trupit të huaj shkakton formimin e granulimit ose infiltrimit të limfociteve dhe qelizat epiteloide gjigand i ngjan tuberkulozin e konjuktiva. Trupi në kohë Undelete conjunctival i huaj mund të encapsulated. Trupat e huaj sy mucous shoqëruar nga lacrimation, dhimbje, fotofobi, siklet, blepharospasm, konjuktivit. Shprehja e injektimit conjunctival mund të jenë të ndryshme.

Trupi Diagnoza ynorodno është bërë gjatë një ekzaminim të plotë të jashtëm të mukozës sy shekullit underside. Blink refleks lëvizjen marramendës energji elektrike dhe kontribuon në zhvendosjen e trupave të huaja shtrirë lirisht në sy zgavrën conjunctival; Shpesh grimcave dhe fragmente ruhet në brazdë të vendosura përgjatë buzë e shekullit.

Sipërfaqësisht shtrirë trupat e huaja janë hequr nga konjuktiva sy shtupë pambuku me lagështi të lagur në tretësirë ​​antiseptike ose nga jet larje conjunctival zgavër. Me futjen e trupave të huaja në indet e syrit në zgavrën e konjuktiva varrosur 0,5% pp dikaina, pastaj një objekt i huaj është hequr me një gjilpërë, piskatore apo dolottsa melodik. Pas largimit të trupit të huaj në sy të përshkruara instiluese zgjidhje dhe melhem hedhjen qepallat sulfatsil natriumi për 3-4 ditë.

Pas largimit të acarim të trupit të huaj të konjuktiva e syrit mjaft shpejt regres; Funksioni vizual nuk është prekur.

Trupat e huaj kornea, simptoma, diagnozë, trajtim

Bien në sy trupat e huaja mund të mbetet në sipërfaqen e kornesë ose të futura në të, në thellësi të ndryshme. Kjo varet nga struktura dhe madhësia e grimcave, në qoftë se ata kanë dhëmbë të mprehtë apo fytyra, forcën dhe shpejtësinë që hyjnë në sy. Dukuri ynorodno trup mund të jenë sipërfaqësore, mesor ose thellë. Ndër thekshëm thellë në korne objekte të huaja zakonisht gjendet grimca metalike.

Trupat e huaj shpesh të dëmtojë sytë epitelin corneal, promovimin e zhvillimit të infeksionit dhe keratitit. Pas disa orë të indeve corneal formuar rreth trupit ynorodno Depërtojnë inflamator zhvillon perikornealnaya injeksion vaskulare. Jashtë e syve të thella mund të shkrihet një fund depërtuar në dhomën e përparme. Sipërfaqe Tërhequr ose organet e huaja të mesit janë përfundimisht osumkovyvayutsya kornea ose malcoj. Ankesat përfshijnë dhimbje, ndjesi të trupit të huaj ("rërë", "grimcë") në sy, marramendës, fotofobi, mbylljen e pavullnetshme të qepallave, vizionin e paqartë.

Natyra dhe thellësia e organeve të huaja kornea specifikojë përdorimin Transillumination, biomicroscopy. Në mënyrë tipike ekzaminim oftalmologjike kornea trup i huaj është përcaktuar si një pikë gri apo të shkëlqyer errët e rrethuar nga një buzë hollë e infiltrimit. Për të shmangur mundësinë e depërtimit të trupave të huaja në dhomën e përparme të syrit bëhet honyoskopyy.

Largimi i trupit të huaj corneal është bërë pas instalacioni i zgjidhjes anestezisë, me kujdes hiqni sipërfaqe grimcë pambuku me lagështi shtupë; vnedryvshyesya thellë në kornea është nxjerrë duke përdorur një shtizë të veçantë melodik apo dolottsa. Pas largimit të rrënojat e syrit mbivendosur fashë sterile mbrojtëse; rekomandohet instalacioni në krye conjunctival e pikave antiseptik, hedhjen në melhem qepallë antibacterial. Ju gjithashtu mund të kenë nevojë injeksione subconjunctival e antibiotikëve ekzekutimit.

Heqja e trupave të huaj nga kornea ka rrezik probodenyem kornea apo shtyjë objekt yzvlekaemoho në para kamerës, kështu që të gjithë manipulim domosdoshmëri të bëhet në një institucion mjekësor me përvojë kirurg-okulist.

Pas heqjes së sipërfaqësore organeve të huaja kornea, efekte të rëndësishme kanë tendencë që të lindin. Dëmi Deep trupi i huaj kornea në të ardhmen mund të çojë në astigmatizëm të pasaktë, perde kornesë, ulur mprehtësi vizuale.

Zgavër trupi i jashtëm i syrit, simptomat, diagnozën, trajtimin

Zgavër trupi i jashtëm i syrit (organet e huaja intraokulare) janë 5-15% e të gjitha sytë e dëmit. Kjo pakicë e organeve të huaja të pashpërndara në pjesën e përparme të syrit (anteriore dhe posterior dhomë, iris, lente, trupit ciliar) merr në shumicën e pjesës së pasme të syrit (i tejdukshëm, choroid).

Brenda në sy më shumë që hyn në thellësi trupat e huaja metalike (gati 85%), rrallë bie copa qelqi, guri dhe druri. Varësisht nga madhësia, vetitë kimike, ndotjes mikrobike, vendndodhjen dhe koha e kaluar në sytë e shkrihet Jashtme mund të shkaktojë ndryshime patologjike: periodike iridotsiklita, turbullirave të vazhdueshme dhe moored në trup tejdukshëm, glaukoma sekondare, degjenerim dhe shkëputje retinal, dhe sytë halkoz sideroze. Grimcat inerte mund osumkovyvatsya pa shkaktuar acarim; i infektuar me sende patogjene florës mund të shoqëruara me purulent endoftalmita; Plagët e mëdha predhës shpesh të çojë në dërrmues dhe humbja e syrit.

Kur injektuar në organet e huaja të syve provim zbulon gji praninë në kornea, irisit, nxënës dhe sclera - ziyayuscheho ose me tehe të mbyllura. Kur plagë dehiscence sepse ajo mund të sulmuar rreshtim e brendshme, i tejdukshëm, lente. Shpesh ajo kthehet hemorragji masive në dhomën e përparme të syrit. Kur trupi depërtimit ynorodno përmes nxënësit të lëndimit të syrit janë shpesh shënuar turbullt e lente dhe saj (katarakt të mesëm).

Diagnoza e trupave të huaj kërkon një ekzaminim të plotë sy performanca Transillumination, ophthalmoscopy, biomicroscopy, honyoskopyy, radiografi, Imazhe sy ultratingull. Për të zbuluar sokolky metal mbajtur elektrolokatsiya, mostër magnetike.

Trupat e huaj intraokulare të hiqet kirurgjike. Për të parandaluar iridocyclitis, panoftalmyta, endoftalmita emëruar antibiotikët subconjunctival dhe injeksione intramuskular.

Shumica sytë trupat e huaja janë hequr me një prerje në limbus, kornea ose sclera (në frontin e tij nga ana e) me një të veçantë piskatore magnet sy apo një shpatull. Kur vendosjen subjekt në dhomën e pasme e syrit është bërë corectomy ose iridotomiya pasuar nga largimi i mbeturinave. Nëse ënjtje e lente, ose zhvillim katarakt halkoza treguar nxjerrjen extracapsular lente apo intrakapsulyarnaya me trup të huaj. Në HEMO-dhe endoftalmit vitrektomii prodhuar në lëndimeve jashtëzakonisht të rënda mund të kërkojë enucleation e syrit.

Pas largimit të trupave të huaja jo-magnetike ose magnetike nga sy të kryejë trajtim lokal dhe sistemik. Kur trupat e huaja zgavër sy motit në funksion vizuale dhe sigurinë e syve janë gjithmonë serioze.

Trupat e huaj orbitë: simptomat, diagnozën, trajtimin

Futja e trupave të huaja në orbitë është për shkak të qepallave, konjuktiva, Breakout e syrit. Ndër sendet e gjetura këtu merr shards e metali, qelqi, guri, druri, e cila mund të shkaktojë inflamacion pa mikrobe apo proces purulent në orbitën (syrit fole phlegmon).

Foto klinik karakterizohet nga prania e plagës aperture input, ënjtje të qepallave dhe konjuktiva, exophthalmos, oftalmoplehyey, humbje lokale të ndjeshmërisë së lëkurës, shkelje corneal ndjeshmërisë. Nëse muret dëme orbitë sy trupi i huaj mund të depërtojnë në zgavrën e hundës dhe sinuseve paranazale. Nëse dëmi trupi i huaj Diplopia sy rectus ndodh. Në rast të një dëmtimi të nervit optik ka pasur një rënie të mprehtë në mprehtësi vizuale ose verbëri nëse degët e dëmtuara e nervit trigeminal të ulur ndjeshmërinë e qepallë e sipërme, volvulus ulët qepallë spastik, Keratitis neyroparaliticheskoho.

Metodat kryesore të zbulimit të trupave të huaja janë të X-ray orbitë orbitë, radiografi paranazale sinus, x-ray e eshtrave të kafkës. Nëse është e nevojshme, menaxhimin e pacientëve me trup i huaj okulist sy kryer së bashku me otolaringolog dhe neurolog.

Organet e jashtëm të syrit, që gjenden afër sipërfaqes së gji larguar pas trajtimit parësor kirurgjik të plagëve. Në disa raste, mund të ketë një orbitotomiy, frontotomiy, sfenoidotomiy, etmoidotomiy, haymorotomiya. Duhet emëruar terapi masive antibiotik.

Prognoza varet nga e lokacionit, madhësisë dhe natyrës ynorodno orbitën e trupit, ashpërsia e lëndimeve. Në rast se nuk ka dëmtim të nervit optik, parashikimi i konservimit të favorshme.

Parandalimi i hyrjes së trupave të huaj në sy

Shumica trupat e huaj që hyjnë në sy kur siguria dështim si parandalimin kryesor është që të përdorin eyewear mbrojtëse gjatë zdrukthtari, hidraulik, punë të denjë bujqësore. Kur prekje trup të huaj në sy nuk duhet të përpiqet për të hequr atë vetë - kjo mund të çojë në migrimin e fragmenteve, dëme strukturat e thella të syrit dhe ndërlikim serioz.