Streptoderma


  • Mënyrat e streptoderma transmetimit
  • Manifestimet klinike streptoderma
  • Diagnoza streptoderma
  • Trajtimi streptoderma

Streptoderma - një sëmundje ngjitëse e lëkurës që shkaktohet nga mikroorganizma streptokoke microflora në lëkurë e shoqëruar me formimin e qelb shelushaschyhsya elementeve harmonishëm. Streptoderma rrjetë madhësi shkon nga disa milimetra deri në dhjetëra centimetra në diametër.

Mënyrat e streptoderma transmetimit

Infeksioni ndodh nëpërmjet kontaktit të përditshëm dhe përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me personin e infektuar ose përmes objekteve të përdorimit të përbashkët. Flashes streptoderma vërejtura më shpesh në grupe të mbyllura të fëmijëve dhe të kopshteve, si fëmijët vijnë në kontakt me njëri-tjetrin, ndajnë të përbashkët lodra. Dështimi në përputhje me standardet e higjienës ndonjëherë të çojë në faktin se pothuajse të gjithë fëmijët në institucionin mund të infektuar streptoderma. Infeksioni ndodh nëpërmjet kontaktit të rriturit, shpesh nga fëmijët e sëmurë ose përmes objekteve të përgjithshme të fëmijëve.


Manifestimet klinike streptoderma

Periudha e inkubacionit për lezione të lëkurës infeksion streptokoksike është 7-10 ditë, pasi që lëkura të duket i harmonishëm njolla rozë që mund të kenë formën e gabuar. Pas disa ditë njollat ​​gradualisht degjenerojë në elemente hnoynopuzyrkovye. Varësisht nga thellësia e lezione të lëkurës të ndarë dy forma streptoderma në streptokokkovom impetigo ekzemë blisters hapen shpejt pasi plaga nuk është defekte kozmetike dhe plagët, ecthyma zakonisht, e cila është konsideruar si një formë e streptoderma thellë, dal shtresa e prekur të lëkurës, të cilat mund të shkaktojnë plagët. Në streptoderma akut të cekët pas rimëkëmbjes vërejtur hypopigmentation përkohshëm të lëkurës.

Ndjenjat subjektive janë kryesisht mungon. Disa pacientë ankohen për kruarje të lehtë dhe të lëkurës së thatë të zonave të prekura. Për lezione të mëdha streptoderma në fëmijë dhe në prani të sëmundjeve të rënda, mund të ketë ethe të subfebrile dhe një rritje në nyjet limfatike regjionale.

Me formë të thellë streptoderma formuar elemente të mëdha ulqeroze të kores trashë, pas shërimit të lëkurës të cilat janë menjëherë të dukshme scars. Më shpesh ndikon gjymtyrët më të ulët, edhe pse procesi mund të përhapet në të gjithë trupin. Nëse procesi infektive merr karakter të përhapur, qelizat streptoderma të shtohen në trup, bashkimi me njëri-tjetrin. Forma Intertriginoznoy streptoderma karakterizuar në atë që kryesisht ndikon në lëkurën folds, dhe procesi nuk shkon përtej tyre. Infeksioni streptokokut prek lëkurën sa të shëndetshme dhe të lëkurës që tashmë kanë disa sëmundje, por shtojca lëkurës - thonjtë dhe flokët asnjëherë i përfshirë në proces dhe gjendja e tyre nuk ndryshon.

Hipotermia dhe mbinxehje, prania e venat me variçe, duke ulur imunitetin lokale dhe reaktivitetin ulët, prania e sipërfaqeve të hapura plagë dhe trauma të përhershme të lëkurës që çojnë në streptoderma kronike. Format kronike streptoderma shpesh ndodhin në sfondin e diabetit, dështimi i veshkave dhe në sëmundje të tjera kronike, sëmundje merr një model të dredha-dredha në mes relapses në vend septik flluska që formojnë qelizat e lëkurë.

Klinikisht, streptoderma kronik manifestuar praninë e lezioneve të mëdha deri në 10 cm në diametër me tehe të pjekura dhe shtresohem pabarabartë shtresa me brirë të epidermë në periferi. Pas hapjes flluska qelb formuar qelbëzues kore i lëngshëm verdhë ngjyrë kafe. Nëse ju hiqni kapakun, pastaj duke i ekspozuar në sipërfaqe të ndritshme trëndafili erozive. Me streptoderma të gjatë dhe të zgjatur tanishme nëpërmjet rritjes së ndjeshmërisë ndaj mikroorganizmave streptokoke është lezione degjenerim në ekzemë mikrobike.

Fillimisht streptoderma është lokalizuar, por higjiena neglizhimi personal, mungesa e trajtimit adekuat dhe zonat e kontaktit prekur me ujë, përhapja e infeksionit. Kjo është e dukshme vërehet në fëmijët e pacientëve streptoderma, kur larë një fëmijë me lezione të fytyrës, disa orë spote rritje në madhësi mënyrë të konsiderueshme dhe në kufi me edemë të shëndetshme të lëkurës vërejtur.

Çdo shkelje e qarkullimit lokal dhe një çekuilibër në çdo metabolizmin kontribuojë për ndjeshmërinë e lëkurës ndaj agjentëve patogjene dhe mund të shkaktojnë streptoderma.

Diagnoza streptoderma

Prania e foto karakteristike klinike dhe streptoderma Qëndrimin në plagë është kriteri kryesor për diagnozën. Për të konfirmuar diagnozën përdorur për ekzaminim mikroskopik dhe scraping bakteriologjike e mbjelljeve. Material, i marrë në gërryerjeve zbulojë streptokokeve. Studimet mikroskopike duhet të kryhet para trajtimit. Nëse pacienti kryer vetë-bakterial krem, diagnoza mikroskopi nuk mund të konfirmohet. Në këtë rast streptoderma diagnostikuar nga prezenca e manifestimeve klinike.

Streptoderma duhet të dallohet nga koshere, pityriasis versicolor, pyoderma, dermatit atopic dhe ekzemë. Për këtë dhe anketë e kërkuar të detajuar të pacientëve për të shmangur kontaktit me alergeneve. Ajo duhet të përjashtojë apo të konfirmuar praninë e kërpudhave në studimin dhe scraping disa diagnostifikimit të tjera për të përjashtuar ekzemë.

Trajtimi streptoderma

Nëse streptoderma janë xhepa të izoluara të natyrës dhe gjendjes së përgjithshme të nuk vuajnë, si dhe në trajtimin e fëmijëve me status normal të imunitetit - terapi të mjaftueshme lokale. Në të gjitha rastet e tjera, përveç vitaminave droga lokale të përcaktuara, drogës, hemoterapyya, rrezatim ultravjollcë të gjakut (UFOK) dhe rrezatimi terapeutik UV në lëkurë që është prekur streptoderma.

Periudha e trajtimit duhet të përjashtohet kontakt streptoderma me ujë në vend të shëndetshme të lëkurës fshij shtupë lagur me ujë ose kamomil ekstrakt. Veshje të ngrohtë, pëlhura sintetike mund të shkaktojnë djersitje, kështu që ju duhet të ndiqni temperaturën në dhomë dhe veshin pëlhura natyrore.

Fëmijët e sëmurë streptoderma izoluar dhe karantinë të emërojë personat e kontaktit për 10 ditë (periudha afat inkubacion). Dietë Hypoallergenic me përjashtim pikante, yndyror dhe kusht alergjik ëmbël ul, duke djersë dhe të lëkurës të prekur fillon të thahet streptoderma.

Gjenerimi trajtimin e lezioneve të lëkurës në qendrat. Blisters dhe pustules me saktësi të zbuluar në bazën e hala dhe sterilnymy dy herë trajtohen përditë me ngjyra anilinë (jeshile, metylenovaya shkëlqyer blu, etj) dhe pastaj aplikuar në lezione fashë thatë pa mikrobe me vaj erëkëndshëm dezinfektues. Kore, të cilat janë formuar shpesh gjatë streptoderma, lyhet vazelinë salicili, dhe pas 12-20 orë janë hequr në mënyrë të sigurtë.

Nëse streptoderma zjarr lokalizuara në fytyrë, ajo mund të vërehet vini afat-unhealed'll që nevojitet lyej 1-2% nitrat argjendi. Në streptoderma të gjatë i dobët shfaqura me marrjen antimicrobials dispozicion 5-6 ditë. Norsulfazola dhe droga sulfanilamide ketë efekt të mirë terapeutik.

Parandalimi është streptoderma jeteses shëndetshëm, ushqim i ekuilibruar dhe stimulimi i sistemit imunitar si lëkurë të shëndetshme nuk është në dispozicion për realizimin e mikro-organizmave.