Impetigo streptokokut


  • Shkaqet e impetigo streptokoksike
  • Simptomet e impetigo streptokoksike
  • Diagnoza e impetigo streptokoksike
  • Trajtimi dhe parandalimi i impetigo streptokoksike

Impetigo streptokokut ndodh kryesisht në fëmijët dhe në gratë me lëkurë të butë të ndjeshme. Sëmundja më e zakonshme fëmijë të ndjeshëm me imunitet ulur dhe sensibilitet për ekzemë. Impetigo shumë ngjitëse streptokokut kontribuon në përhapjen e shpejtë të sëmundjes në ekipin e fëmijëve (1-2 ditë), për të cilat ajo ka marrë emrin popullore "Ohnivka."

Në konceptin dermatologji impetigo streptokokut të përfshijnë disa varieteteve klinike, të bashkuar nga një faktor të përbashkët etiologjik dhe prania e lezioneve tipike - flikten. Duke streptokokut impetigo përfshijnë: bulloz, dhe impetigo unazë-çarë (Cheilitis), kreshtat gozhdë impetigo (turniol), intertrigo streptokokut, syphiloderm posterozivnyy.

Shkaqet e impetigo streptokoksike


Shkaku i sëmundjes është një infeksion strep. Në një pjesë të vogël të pacientëve të mbjella aureus. Infeksioni ndodh nëpërmjet kontaktit përmes dorë të infektuar, artikujve të përdorimit të përgjithshëm, veshje, lodra dhe kështu me radhë. N. Of infeksionit përmes lëkurës dhe mukozës bëhet e mundur në shkelje të integritetit të tyre. Më shpesh gërvishtjet mikroskopike dhe kruarje të lëkurës pezmatim shoqëruese (atopic dermatit, ekzemë, kruarje, kontakti alergjik dermatit), dhe tretje të lëkurës në mbinxehje, djersitje e tepruar, prania e rinitit ose otitis obilnymy sekrecione. Zhvillimi i impetigo streptokoksike promovon ndotje të lëkurës, duke ndryshuar pH, rezistencë të ulët trupit.

Simptomet e impetigo streptokoksike

Impetigo streptokokut fillon me specks të vogla të ngjyrave të kuqe të lëkurës, të cilat, për disa orë të kthehet në fliktena - blisters të vogla në një ënjtje të kuqe janë të bazuara. Fillimisht flluska përmbajtjen e tensionuar dhe transparent. Atëherë ata bëhen të përgjumur, të lëngshme me re brenda tyre, duke e kthyer në pleh organik. Përfundimisht fliktena ose të thahen, duke formuar një tapë kafe apo të verdhë-gri ose i hapur, duke i ekspozuar i mbuluar me erozioni purulent pllakatë. Kohëzgjatja dries jashtë dhe u kthye në crusts të verdhë, në Kotorr është shërim erozion. Pas crusts bie, lëkura është vend i përkohshëm jargavani. I gjithë procesi i lindjen e një fliktena lejes merr rreth një javë.

I nxituar streptokokut impetigo është e vendosur zakonisht në sipërfaqet anësore fytyrë e gjymtyrë dhe trungu. Fliktena janë larg, por në kurriz të rritjes periferike shpesh shkrihen. Samoinfitsirovanie të çojë në një përhapje të shpejtë të shëndetshme të lëkurës. Por me kujdesin dhe trajtimin e sëmundjes adekuat zgjat jo më shumë se një muaj dhe shkon, duke lënë pas asnjë dhëmbëza ose hyperpigmentation.

Diagnoza e impetigo streptokoksike

Diagnoza dermatolog streptokokut impetigo në bazë të shenjave klinike karakteristike. Një studim i dermatoscopy dhe pH e lëkurës. Për të konfirmuar etiologjinë streptokokut bakteriale e sëmundjes është Zgjedhje të nevojshme kulture flikten. Shpesh forma të përsëritura impetigo streptokoke të kërkojnë shqyrtim imunologjike të një pacienti për të zbuluar anomalitë në sistemin imunitar.

Impetigo streptokokut duhet të dallohet nga folliculitis, ostyofollykulyt, impetigo vulgare, formë bulloz i dermatit thjeshtë kontaktit, kontakt dermatit alergjik, dermatit bulloz, epidemi pemphigus porsalindur, herpes simplex, pezmatim i lëkurës herpetiformis Duhring.

Trajtimi dhe parandalimi i impetigo streptokoksike

TERAPIA streptokokkovho impetigo plotëson parimet e përgjithshme të trajtimit dhe streptoderma kryera me dezinfektues lokale dhe agjentët antibacterial. Fliktena Single trajtuar me një zgjidhje e ngjyra anilinë:. E gjelbër të shkëlqyer, fukartsinom dhe t N. Formimi i crusts përdorur zakonshëm streptotsydovoyu, zhivë të bardhë ose krem ​​Lindur-naftalanovoy. Shfrytëzimi efektiv i ointments antibacterial: lokakorten me neomycin, oksykort, dermazolon, Lorynden Z. Në zona të mëdha të lezioneve me reagim të ashpër inflamator imponojë locion rezortsynovymy.

Trajtimi i impetigo kreshtat gozhdë kryera me antibiotikë. Në disa raste, trajtimi i saj kirurgjik. Antibiotik sistemik dhe është treguar për të rënda ose ndodhin shpesh e përsëritura versionet streptokoksike impetigo. Në raste të tilla është mbajtur kundër sfondit të një trajtim restauruese.

Parandalimi përfshin ndryshimin në kohë të rrobave, higjienës, trajtimin e dëmtuara zgjidhje dezinfektues të lëkurës. Për të parandaluar përhapjen e infeksionit është bërë izolimin e pacientëve.