Kufizimet Bile Kanalet


  • Shkaqet e kufizimeve bile gypit
  • Simptomet e kufizimeve bile gypit
  • Diagnoza e biliare kufizimet gypit
  • Trajtimi i biliare kufizimet gypit
  • Parashikimi dhe parandalimi i biliare kufizimet gypit

Kufizimet Bile kanal është një nga problemet më urgjente dhe komplekse në Gastroenterologjise operacional. Rritja e rasteve të kësaj sëmundjeje në vitet e fundit për shkak të rritjes së aktivitetit kirurgjikale në cholelithiasis. Kufizimet Bile kanal në shumicën e rasteve, të formuara si rezultat i lëndimit intraoperative tëmth traktit gjatë operacionit për fshikëz e tëmthit (cholecystectomy hapur, cholecystectomy nga mini-qasje cholecystectomy laparaskopike).

Në vend të dalluar ngushtim aksioneve biliare kanal, kanal të përbashkët biliare dhe hepatic përbashkët. Shkalla e të qenët i qartë e kufizimeve bile gypit mund të jetë i pjesshëm ose i plotë.

Shkaqet e kufizimeve bile gypit


Ekzistojnë tri grupe kryesore të shkaqeve të kufizimeve biliare gypit: traumatik, inflamatore dhe tumorit.

Ngushtim traumatik i kanalet biliare zakonisht zhvillohet si pasojë e lëndimit intraoperative tëmth traktit gjatë cholecystectomy, manipulim endoscopic, heqje stomakut, transplantim dhe heqje të mëlçisë. Ky grup përfshin ngushtimin cicatricial e anastomosis biliodyhistyvnyh vendosura mbi biliare kanal pengim, lëndime të barkut. Intraoperative plagosje bile kanal, zakonisht ndodhin në të vështirë kirurgji rrethanat:. Një gjendje të rëndë të pacientit, kirurgji emergjente, gjakderdhje në zgavrën e barkut, prania e ënjtje të rënda dhe qelb në fushën e ndërhyrjes kirurgjikale, prania e obezitetit dhe t E. Në këto raste nuk përjashton false Vlerësimi kirurg strukturë anatomike e kanalet biliare, ose seksion futje e tyre, lazer ose dëmtim, etj electrocoagulator.

Kur ligation i plotë apo kryqëzimin choledochal ngushtim bile kanal zhvilluar në periudhën menjëherë postoperative, me ligation të pjesshëm ose të plagosur - në aspektin e 2 deri në 6 muaj; zhdukje biliodihestivnohoanastomozu formuar zakonisht brenda 1 viti nga data e dhënies së tij.

Para ngritjes së kufizimeve inflamatore kanalet biliare rezultojnë dhëmbëza muret kanal me kolangiti sclerosing, pancreatitis kronike, ulcerat ulët 12 Ulçera duodenale, sëmundje parazitare mëlçisë (echinococcosis, Opisthorchiasis), bedsores nga gur, të fiksuar në kanal dhe t. E.

Tumorit kufizimet bile Kanalet ndodhin në kancerin e kanalet extrahepatic biliare, kancer fshikëz e tëmthit, lezione metastatic e mëlçisë dhe hepatoduodenalnu lidhjeve porta. Në raste të rralla, kufizimet bile Kanalet janë të shkaktuara nga anomali të lindura anatomike të radioterapi traktit biliar.

Prania e ngushtim shkakton zgjerimin dhe trashje e mureve të kanalet biliare të vendosura mbi shtrëngim. Kanalet biliare mbyllur në ndenjur bëhet i trashë, i infektuar lehtë, e cila krijon kushte për formimin e gurëve të tëmthit. Shkelje e vazhdueshme e rrjedhjes së biliare nga të mëlçisë në dështimin e dalluar për të eliminuar pengim dhe kontribuon në zhvillimin e kesh mesme tëmth dhe hipertensionit portal.

Simptomet e kufizimeve bile gypit

Manifestimet kufizimeve të varet nga lloji dhe shkalla e dëmtimit të kanalet biliare. Kur i plotë ngushtim ndërprerje choledochal shenjat klinike janë zhvilluar 3-7 ditë Postoperative: nuk ka dhimbje në bark e drejtë, ethe, verdhëz, fund biliare, duke treguar formimin e fistula tëmth jashtëm. Nuk keni simptoma pesimist - të përzier, të vjella, anoreksi, vanitet në disa raste të zhvilluara pengim zorrëve. Kur sekrecion i biliare nëpër kanal biliare është dëmtuar në zgavrën e barkut biliare zhvilluar peritonit, abscesi mund të formojnë podpechenochnoho.

Kur ligation ose goditjen fenomene choledochitis ndodhë verdhëz incrementally cholestatic dhe kolangitit me ethe, të dridhura, dhimbje në epigastrike, njollë e feces dhe urinës errët, kruarje të lëkurës. Me të pjesshme shenjave biliare kanal ngushtim të verdhëzës dhe kolangiti zhvillim për muaj, kanë një kurs të butë, kujton SARS.

Ngushtim i biliare kanal heqjen pengim në kauzën fund formimi i abscese e zgavrën e barkut, sepsa, cerozë në tëmth, portal hipertension, gjakderdhje gastrointestinal, dështim të mëlçisë.

Diagnoza e biliare kufizimet gypit

Në shumicën e rasteve, zhvillimi i kufizimeve biliare gypit tregon marrëdhënien e manifestimeve klinike të kirurgjisë. Teste biokimike të mëlçisë të karakterizuara nga nivelet në rritje të bilirubinës, transaminazave, aktiviteti alkaline phosphatase.

Metoda kryesore e vizualizimi i kritikave bile gypit është ultratingull, e cila manifestohet nga ashpërsia dhe nivelin e pengesave. Për të zbuluar rrjedhjet e biliare përdorur scintigraphy hepatobiliary. Duke përdorur traktin biliar MRI mund të përcaktojë shkaqet, vendndodhjen, zgjatja, gjatësi prej ngushtim, zhvillimi i komplikimeve të mesme.

Përmbajtje të lartë informacioni në kufizimet bile gypit të një chrespechenochnoy perkutan cholangiography, duodenohrafiya relaksim cholangiopancreatography reaksionar, pankreatoholanhiohrafii magnetike rezonancë. Për qëllime diagnostike dhe terapeutike mund të përdoren laparoscopy, e cila lejon për të shqyrtuar zgavrën e barkut, hiqni biliare të tepërt, të instaluar kullimit.

Trajtimi i biliare kufizimet gypit

Rreziku i pasojave të rënda të pengimit të zgjatur të traktit biliar, kërkoi heqjen e detyrueshëm të biliare kanal kufizimet endoskopike ose metodë të hapur kirurgjikale. Në periudhën para operacionit për heqjen e dehjes mbajtur terapi infuzion, terapi antimicrobial bazuar në të dhënat e mbjellje biliare dhe gjakun.

Nga trajtimet minimalisht invazive kufizimet biliare kanal përfshijnë perkutan zgjerim endoskopik tullumbace ose, ngurtësisë endoskopike bouginage, choledochitis endoskopik stenting. Aplikimi i kufizuar i këtyre metodave është aftësia për të përdorur vetëm një jo të plota dhe nonextensionality ngurtësisë, dhe frekuenca e lartë e kanalet restenoza biliare.

Nëse ju nuk mund të eliminojnë biliare invazive kufizimet Kanalet përdorë për heqje e ngushtim dhe kirurgji rindërtues. Në praktikë kirurgjikale, kryhet më shpesh operacionet imponim i anastomosis mes fundi proksimal dhe një lak choledochitis zorrë e vogël (holedohoeyunoanastomoz) ose tub hepatik dhe jejunum (hepatikoeyunoanastomoz). Në disa raste, leja për fazën e parë të verdhëz obstruktive të traktit biliar decompression është kryer nga kullimit të jashtëm kanalet biliare, transpechenochnoho perkutan kullimit, drenazhimit nazobiliarnoho në RPHH dhe pastaj një periudhë të ftohtë, të mbajtur kirurgji rindërtues.

Nëse heqja e biliare kufizimeve të gypit të mos çojë në një rënie në hipertension portal përveç kësaj kërkon mbajtjen e një operacioni bajpas portokavalnogo.

Parashikimi dhe parandalimi i biliare kufizimet gypit

Heqjen në kohë të pengimit të kanalet biliare për të shmangur zhvillimin e komplikimeve. Megjithatë, të gjithë pacientët me kufizimet e traktit biliar në histori, që kërkojnë respektimin e gastroenterologe dhe hepatologists për përjashtimin e të ri-stenozë.

Parandalimi i iatrogjenike kufizimet bile gypit është operacionet e kualifikuar dhe teknikisht kompetente në traktin e tretjes. Paralajmërim ngurtësisë inflamatore e kanalet biliare lehtëson kolangitit kohë terapi, pancreatitis, hepatit, dhe sëmundjeve të tjera choledocholithiasis.