Flokët e thatë brishtë


  • Shkaqet e flokëve të brishtë
  • Dukje flokët i brishtë dhe diagnostifikimit
  • Trajtim flokët i brishtë

Thatë i brishtë flokët - flokët për shkak të mungesë sebum. Mungesa famë manifestuar, butësi dhe elasticitet i flokëve, ndërprerje e tyre, prania e zbokth vogël të thatë, lëkurë e kokës ndjenjë e ngushtësi. Flokët duket e pajetë, e shurdhër, splutuyetsya të lehtë së bashku. Flokët e thatë çon në rritjen e reshjeve. Në adresimin e shkaqeve të flokët e thatë dhe të brishtë (larje të shpeshta, përdorimi i pavend shampo, tharëse nxehtë flokët, shufër dhe ngjyrosur, e kequshqyerjes dhe kështu me radhë. D.) flokët normal.

Shkaqet e flokëve të brishtë

Shtojca Skin pasqyrojnë gjendjen e organizmit në tërësi. Flokët e thatë dhe i brishtë vërejtur në anemi hekurit dhe drapër celular, në të cilat të gjitha qelizat janë të prekur nga hypoxia. Microcirculation e kokës përkeqësimit follicles ushqimore shqetësuar, ajo çon në ndryshime në strukturën e flokëve, ajo bëhet e thatë dhe i brishtë.


Sëmundjet e traktit gastrointestinal që ndodhin në shkelje të absorbability të vitaminave dhe mineraleve, si dhe kushtet patologjike në të cilën shqetësuar absorbimin e vitaminave, është e dyta vetëm për anemi shkaktojnë thatësi dhe flokët e brishtë.

Sëmundje kronike të veshkave dhe mushkërive shpesh reflektohet dhe shtojca kusht lëkurës: flokët e thatë brishtë, thonjtë bundles janë vërejtur shpesh në pacientët me dështim kronike renale dhe infeksionit tuberkulozit.

Vatra të infeksioneve kronike të tilla si kariesit të dhëmbëve, inflamacion kronik të bajamet, si dhe sëmundjet parazitare - giardiasis, pushtimi hlystyani pa shkaktuar parehati mund klinikisht manifestohet vetëm flogged dhe flokët e brishtë.

Megjithatë, hulumtimet e kohëve të fundit në trichology konfirmojnë se shkaku ekzogjene flokët kryesor i brishtë është kujdesi i gabuar i tyre. Kështu gabim kryesor që flokët me yndyrë nuk mund të jetë e thatë. Flokët e thatë është dehidratim i tyre, dhe përdorimi i degreasing agresive do të thotë më tej përkeqëson problemin. Si rezultat, flokët bëhet jo vetëm i thatë, por i brishtë.

Ngjyrosje shpeshtë e flokëve, permanent, duke përdorur një hekuri dhe flokët curlers shufër të çojë në flokët e brishtë dhe e thatë. Ultravjollcë dhe ujë i kripur të detit, not në pishina me ujë chlorinated, përdorimi i barnave të caktuara të përkeqësohet flokët, duke i bërë ata i brishtë dhe flogged.

Kapele Dështimi gjatë sezonit të ftohtë apo të veshur me kapele kur jashtë e flokëve është arsyeja e flokëve kryesor i brishtë në pranverë dhe dimër, veçanërisht kur hypovitaminosis lidhura.

Stresi, lodhja, stresi i rëndë mendore dhe fizike, ajri i thatë dhe pluhur, ujë e vështirë dhe mjete të zgjedhura siç duhet për flokët, si dhe të ndikojë negativisht ata. Brishtësia e flokëve styling abuzimit mund të jetë për shkak të largimit të paplotë dhe përdorimin e kombinezon metalike.

Pjesa e anomalive kongjenitale të bosht e flokëve dhe gjëndër ka më pak se 3% të të gjitha rasteve të flokëve të brishtë.

Dukje flokët i brishtë dhe diagnostifikimit

Brishtësia dhe flokët e thatë diagnostikuar me sy. Hair duket e shurdhër, prenë e tyre në lartësi të ndryshme, duke e bërë peshën totale të flokëve të çrregullt. Në flokët e brishtë dhe e thatë duhet të kryejë një analizë të detajuar të gjakut dhe studime biokimike. Pacienti Poll ndihmon të përcaktuar se cila sëmundje kronike, duke çuar në flokët e brishtë, ai mori pjesë. Në rastet kur një maloynformatyvno i përgjithshëm studim ose për të mësuar gjendjen e saktë të flokëve përdorën analizën spektrale të flokëve mbi përmbajtjen e elementeve gjurmë dhe të thatë spectrometry brishtë flokëve.

Trajtim flokët i brishtë

Para së gjithash, ju duhet për të eliminuar flokët shkaktojë rrënjë brishtë. Korrigjimi i sëmundjes themelore dhe përdorimin e kozmetikës mjekësore për flokët e thatë brishtë është metoda më e mirë e trajtimit. Në çdo rast simptomat e korrigjimit të thatë dhe të brishtë të drogës flokëve dhe kozmetike mjekësore krahasohen të konsultoheni trichologist individualisht.

Kursi i emëruar i vitaminave të lartë në hekur, zink, magnez, selen, vitamina B, C, A dhe E. Vini re se metoda e drogës komplekse nuk është gjithmonë e këshillueshme për shkak të vitaminave duhet të merret pas ngrënies, dhe disa prej tyre me një përdorim të pajtueshme nuk tretet. Nëse vitamina nuk janë të zhytur nëpër traktin gastro-intestinale, e cila shpesh ndodh me anemi mangësi hekuri të shkaktuar nga gastriti, vitamina B dhe shtojcave hekuri administrohet me injeksion intramuskular.

Korrigjimi i dietën dhe mënyrën e jetesës janë njësoj të rëndësishme në trajtimin e flokëve të brishtë dhe e thatë, ushqimi duhet të jetë i pasur me proteina, perime, dietë të rreptë në këtë pikë nuk janë të lejuara. Pirja e një shumë e lëngjeve, ujit mineral ndihmon të hequr flokët e thatë. Nëse ajër shtëpie është shumë e thatë, ju duhet të instaloni humidifiers dhe ozonizers. Ndalohet pirja e duhanit, abuzimi i alkoolit dhe kafe efektet e dobishme në flokë.

Programi Mjekësi Folten Pharma pavarësisht thjeshtësinë e saj, copes me problemin e flokët e brishtë dhe e thatë. Para se të përdorni kozmetike mjekësore prerë rekomanduar e flokëve, si ju mund të përmirësojë strukturën e flokëve, por në fund bosht flokët Chippy vetëm pas një kohe të gjatë do të bëhet normal. Përgatitja për kujdesin e flokëve duhet të përfshijnë alga deti trihosaharidy se të jesh i ngjashëm me strukturën keratin, e ndërtuar lehtësisht në bosht e flokëve dhe forcimin atë, të parandaluar thyerje. Sistemet nutritionally-shërim të përfshira në programin e trajtimit për të forcuar dhe moisturize flokët flokët e pjekur dhe stimuluar follicles flokët të rriten.

Shampoos zakonshëm nuk janë në gjendje për ta kthyer flokëve pamjen origjinale të thatë dhe të shurdhër për shkak të përqendrimit të ulët të substancave aktive. Në klinikën rekomandoi futjen e Mezoterapia në trajtimin e lëkurës dhe kokteje fizioterapie. Efekti mbi lëkurë dhe impuls të lartë rrymave cryomassage përmirësuar microcirculation dhe për të nxitur rritjen e follicles.

Kur flokët e thatë brishtë tregon një masazh kokës në shtëpi dhe të shpeshtë krehër krehje druri. Por në çdo rast, në qoftë se ju nuk do të ndryshojë rrugën e jetës, shpesh duke i ekspozuar flokët për streset mekanike dhe termike, problemi i flokët e thatë dhe të brishtë vazhdon.