Lëkurë të thatë


  • Pse ujë të lëkurës
  • Shkaqet e lëkurë të thatë
  • Metodat hidratues

Një nga llojet kryesore të lëkurës - lëkurë të thatë - shtrëngimi ndjenjë e shfaq veten, lëkurë, imët strukturën nuancë zbehta e bezdisjes dhe lehtësisht të lindin. Nëse të rinjtë thatë fytyrë lëkura duket gjobë, kadifeje dhe e butë, me moshë dhe pa kujdes të duhur gjendja e saj shpejt përkeqësohet dhe të çon në rrudhat e parakohshme dhe venitje. Fenomen objektivisht të lëkurë të thatë është e karakterizuar nga uji të dëmtuar dhe metabolizmit lipid, funksionale djersën dhe gjëndra dhjamor, pH pak acid reagimit (bilancit acid-bazë). Identifikimi i vetes lëkurë të thatë shumë e lehtë nëse ju shtypni gishtat në lëkurë gjurmët e gjata të zhduket - kjo do të thotë se lëkura juaj është e thatë dhe ky informacion është për ju.

Pse ujë të lëkurës

Një nga kushtet për funksionimin normal të lëkurës dhe pamjen e saj të bukur është një nivel i mjaftueshëm i hidratimit (hidratues). Lagur qelizat fuqitë e lëkurës, elasticitet i saj dhe qëndrueshmëri. Pa hidratues duhur lëkura bëhet i hollë, i thatë, i ndjeshëm dhe i rrudhosur.


Lëkura e thatë është rritur nga veprimi i shumë faktorëve negative: të ftohtë dhe era, ajri i thatë dhe rrezet e diellit, pirja e duhanit dhe alkoolit, klor dhe kripë ujë, alkoolit dhe soaps alkaline kremra, peels dhe mangësi të fortë të pasura me vitamina A, E dhe C.  

Shkalla e hidratimit të lëkurës është ruajtur nga dy mekanizmat e rregullimit, duke siguruar lagështi për mjedisin: si shtresa brirë të epidermë dhe sasinë e sebum. Horn qelizat epidermik - korneotsytiv dhe gjëndra dhjamor yndyrë sekretuar, duke formuar shtresa lipidet që mbron lëkurën nga dehidratimi (humbja e ujit).

Ky sistem mbrojtës jo vetëm mban lagështi në dermis, por gjithashtu parandalon hyrjen e agjentëve të huaj që shkaktojnë mbindjeshmëri të lëkurës. Film i ndërprerë lipidet hap rrugën për avullimit të lagështisë dhe, në të njëjtën kohë zvogëlon pengesë mbrojtëse të lëkurës, të mbajtur atë të prekshme për depërtimin e toksinave, alergeneve dhe patogjenëve. Kështu, lëkura e thatë është e ekspozuar jo vetëm plakjen e parakohshme, por edhe shfaqjen e inflamacionit dhe përgjigjet imunitare.  

Shkelja e bilancit të ujit të lëkurës mund të jetë për shkak të disa arsye:

Shkaqet e lëkurë të thatë

Karakteristika të veçanta dhe ndryshimet moshës lidhur me të trupit, trupi i gabuar fytyrës dhe të ndikojnë gjëndra dhjamor që mbrojnë lëkurën nga humbja e lagështisë. Rregullorja e gjëndra dhjamor është kryer nga endokrine, dhe në disa raste mund të varet mbi ndikimin e faktorëve të trashëgueshëm. Me moshën, që ndodhin në trup ndryshimet hormonale të shkaktojë një rënie në aktivitetin e gjëndra dhjamor dhe e ngadalësimit të prodhimit sebum. Shumë gra kalojnë dyzet linjë, vini re rritjen e thatësi e lëkurës dhe mukozës. Kjo është kryesisht për shkak të ndryshimeve në statusin hormonal gjatë menopauzës.

Faktori përcaktues i bukurisë, rinisë dhe shëndetit të lëkurës është niveli i bilancit të ujit të trupit. Futje të papërshtatshme lëngun e ushqimit mund të shkaktojë lëkurë të thatë. Për të ruajtur gjendjen e beauticians normale lagështi lëkurës janë të këshilluar për të pirë 1.5 deri 2 litra ujë në ditë. Ky vëllim i lëngjeve të përdorura jo vetëm mbush humbjet e veta natyrore, por edhe largon toksina dhe produktet e dekompozimit, e cila nga ana ndikon në lëkurë.  

Lëkurë të thatë të lëkurës dhe ndjenjë e ngushtësi janë shkaqe plakjen e parakohshme të lëkurës. Humbja e elasticitetit të lëkurës çon në formimin e rrudhave rrjetë gjobë, e cila në mungesë të nivelit të mjaftueshëm lagështi e lëkurës shpejt të kthehet në grooves thellë. Para së gjithash, nuk janë rrudhat në qoshet e syve dhe gojës dhe qafës - Fushat e strukturës mirë të lëkurës. Faktorët negative klimatike (era, lagështia e ulët, rrezet e diellit, ajrit të ftohtë, temperatura) është tharë më tej lëkurën, eliminuar atë lagështi dhe mbrojtje të nevojshme.

Deri zhvillimin e lëkurë të thatë mund të çojë kequshqyerja, vitaminë mangësi dhe minerale, sëmundjet e punës së sistemit nervor në dyqane të nxehtë. Të gjithë këta faktorë të shkaktojë një zinxhir të ndryshimeve që ndodhin në lëkurë. Reduktimi pengesë mbrojtëse të lëkurës shkakton humbjen e lagështisë. Nga ana tjetër, kjo çon në përçarje e qarkullimit të gjakut në indet dhe trofike të tyre. Si një rezultat i kequshqyerjes ndikon fibrave kolagjenit, elasticitet të reduktuar të lëkurës dhe qëndrueshmëri. Këto lëkurës ndryshon mungesën më tej rritjen e kujdesit të duhur.

Shkaku i lëkurën e thatë gjithashtu mund të shërbejë kozmetike zgjedhje dhe kujdesi i gabuar, dhe i disa procedurave kozmetike. Me mungesën e gjëndra dhjamor është përdorimi i kundërindikuar sapun për larje, kremra alkoolit, peels Exfoliating dhe scrubs, maska ​​shtrëngimi. Me procedurat kozmetike duhet të jetë e preferuar zhvishem enzimë që është shtresë sa delikate mbrojtëse në aktrim dhe intensivisht moisturizes lëkurën e thatë.

Lëkura e thatë duhet të jetë krem ​​kalori dhe të fortifikuara, pije ushqyes dhe maskë toning tonik, krem ​​përmbajnë kolagjenit dhe elastin. Të gjitha këto Kozmetikë ndihmuar në rivendosjen mbrojtjet natyrore të lëkurës. Kozmetike të përdorura duhet të jenë të dizajnuara në mënyrë specifike për lëkurë të thatë përfshijnë lëkurën hidratues kompleks aktiv.

Një aspekt i rëndësishëm i luftarake lëkurë të thatë është një ushqim korrigjim: përjashtimi i alkoolit pasurimin e produkteve dietë që përmbajnë vitamina A, E, S.

Metodat hidratues

Lëkura e thatë kërkon, mbi të gjitha, lagështi dhe mbrojtje nga stimuj të jashtëm, të cilat janë në gjendje të shkaktojë dëm të saj i mjaftueshëm.

Struktura e Moisturizers për lëkurë të thatë domosdoshmërisht përfshijnë substanca të veçanta - humektanty (hydratantov) për të siguruar lagështi normale. Në mekanizmin e veprimit të saj janë plenkoobrazuyuschymy humektanty dhe lagështithithës.

Duke film-humektantam përfshijnë glicerinë, beeswax, vajra minerale dhe yndyrna. Formimin e filmit të lëkurës i papërshkueshëm nga uji, ata ndihmojnë të mbajë lagështi në lëkurë dhe për të parandaluar avullimit të saj.

Në mesin e këtij grupi veçanërisht hydratantov mund të dallojë glicerinë - alkool natyrore triatomic shestyatomnyy alkool sorbitol dhe linolenic dhe acid linoleik.

Për shkak të aftësisë së saj për të mbajtur dekada glicerinë lëngshme të përdorura në kozmetikë recetë. Jo shumë kohë më parë, shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar një tjetër glicerinë pronës - aftësinë për të sinjalizuar dhe stimuluar maturimin e qelizave të lëkurës të rinj. Restaurimi i qelizave normale të gjakut mban lagështi dhe për të parandaluar lëkurë të thatë.

Ajo i përket të njëjtit grup shestyatomnyy Kjo sorbitol alkoolit, gjithashtu ka vetitë e thithjen e ujit. Ajo moisturizes lëkurën dhe përmirëson ndjeshëm cilësi e krem ​​hidratues, maska ​​e produkteve të mirë kozmetike, duke u dhënë atyre fleksibilitet, butësi dhe creaminess.

Acid linolenic jo vetëm që mund të formojnë një film hidrofilike në sipërfaqe të lëkurës, por edhe rregullojnë pengesë pėrshkueshmėrisė e veshje e guaskës.

Acid linoleik është thelbësor për krijimin pengesë papërshkueshëm nga uji lipidet dhe për të rregulluar imunitetin lokal të lëkurës.

Grupi humektantov lagështithithës përfshin ure, Hyaluronic, pirrolidonkarbonovuyu dhe acid laktik, kolagjenit. Molekulat e këtyre substancave të lidhura me ujin lidh të lëkurës dhe për të mbajtur atë në lëkurë. Ata janë në gjendje për të rivendosur faktorin nivelit epidermë naturalnohouvlazhnyayuscheho (faktori natyror hidratues - NMF). Ndër ky grup ka absorbency shumë të lartë të ujit acid Hyaluronic, një gram i cili përkthehet në shtetin helevydnyy e një litër ujë. Në industrinë kozmetike përdor acid Hyaluronic prodhuar kombinezon tyre karin dhe lëkurë peshkaqeni.

Kolagjenit (Gr -. Kleerodnyy) të pranishme në hapësirë ​​dhe lëkurës ndërqelizore qelizave, të aftë për të absorbuar dhe të mbajë ujë në 30 herë peshën e vet. Në industrinë kozmetike gjerësisht përdor aftësinë e kolagjenit në thithjen lagështi.

Zgjedhja e një moisturizer për lëkurën e thatë, i kushtoj vëmendje për përbërjen dhe praninë e përbërësve të mësipërme të tyre. Mënyra më e mirë për të luftuar lëkurë të thatë dhe trupin është që të zhvillojë një program të plotë të lagështisë individuale, e cila përfshin këshilla mbi të ushqyerit dhe të kujdesit të lëkurës krem ​​të përshtatshëm, maska ​​dhe trajtimet. Problemi duhet të zgjidhet specialistë të lëkurës të thatë, dermatolog marrë parasysh shkallën e dehidratim të lëkurës, sezonalitetit, moshës karakteristikave të denjë individuale. Sot ajo mund të bëhet me një të mirë arritje kozmetike rezultateve, duke u zgjeruar e të rinjve dhe të shëndetit lëkurën e fytyrës dhe trupit.