Të ndenjura fetus


  • Klasifikimi ndenjura fetus
  • Shkaqet e shkeljes fetusit
  • Karakteristikat e shtatzënisë kur predelzhaniy fetal legenit
  • Diagnoza e shkeljes fetusit
  • Kujdesi para lindjes dhe të ofrimit në kërcitje fetus
  • Komplikimet e punës me fetusit shkeljes dhe parandalimin e tyre

Fetus të ndenjura në obstetrikë dhe gjinekologji ndodhin në 3-5% të të gjitha shtatzënive. Kujdesi para lindjes dhe të ofrimit në kërcitje fetusit kërkon një shumë të aftë dhe për të ndihmuar një grua dhe fëmijën. 

Në fetusit shkeljes gjatë punës së pari kalojnë nëpër mollaqe kanalit të lindjes apo të këmbëve të fëmijës. Kjo qafën e mitrës ende nuk është shtet i qetë dhe i hapur, kështu duke lëvizur kokën, si më e madhe dhe më e dendur pjesë e fetusit, duket i vështirë. Në ofrimin e shkeljes mund të ndodhë pakomplikuar, por ka një rritje të rrezikut të asfiksisë, lindje e frytit të vdekur trauma fetal lindjes fëmija dhe nëna.

Klasifikimi ndenjura fetus


Nga opsionet shkeljes fetusit përfshijnë këmbën dhe prezantimin vithe.

Pjesa e PREVIA këmbë kanë 11-13% të të gjithë fetusit shkeljes. Prezantimi këmbë mund të jetë i plotë (të dy këmbët), jo të plotë (një këmbë) ose gju (fetus gju).

Prezantim të ndenjura të ndodhin më shpesh. Në 63-75% të rasteve janë diagnostikuar jo të plotë (thjesht gluteal) prezantim, ku hyrja në legen prylezhat vetëm mollaqe dhe këmbët e fetusit janë të tërhequr në të gjithë trupin. Kur prezantim të përziera të ndenjura (20-24%) para se të hyjnë në legen të cilat përballen jo vetëm mollaqe dhe këmbët, por fruta, vendosur në gju ose hip joints.

Në mishërime të ndryshme, zhvillim të ndenjura fetusi biomehanizma lindjes është e ndryshme. Në prezantim thjesht shkeljes, fetusit nekrupnoyu dhe legen nënës Madhësia normale e mundur e lindjes pavarur pakomplikuar. Në këmbët e prezantimit të përziera dhe të lindjes të lidhur vaginally me rreziqe të rëndësishme për të porsalindur - asfiksisë, rënie kordonin e kërthizës dhe pjesë e fetusit.

Shkaqet e shkeljes fetusit

Faktorët e shkeljes fetusit, dhe shumë prej tyre nuk janë kuptuar plotësisht. Parandaluar kokën themelimit në hyrje të legenit mund prania e fibroids mitrës grave, tumoret ovarian, ngushtimin anatomike ose pelvisit në formë të çrregullt, anomalitë e mitrës të strukturës (mur ndarës intrauterine, hypoplasia, apo mitrës antlered sedlovydnoy).

Të ndenjura mund të ndodhin me rritjen e lëvizshmërisë së fetusit shkaktuar nga polyhydramnios, kequshqyerja apo prematuritetit, hipoksi, mikrocefalia, anencephaly, hydrocephalus dhe faktorë të tjerë të lidhur me patologjinë e fëmijës. Në anën tjetër, mobiliteti i kufizuar i fetusit në mitër në malovodyy, kordonin e kërthizës shkurtër apo obvyvannya gjithashtu kontribuon në prezantimin jo të drejtë.

Duke shkeljes fetusit mund të çojë obstetrik gjinekologjik dhe nëna histori peshohen në mënyrë të përsëritur scraping mitrës, endometritis, cervicitin shtatzëninë përsëritës, abort, oslozhnennymy lindjes. Këto shpesh të çojë në një gjendje të hypertonus patologjik segmentit më të ulët të mitrës, në të cilën kreu kërkon punësim në pozicionin e sipërme, pjesët më pak të vrullshëm të mitrës. Ndryshimi tonin e myometrium gjithashtu mund të shkaktohet nga mbresë mitrës, dystonia neurocirculatory, nervozizmi, lodhje shtatzënë, stresi dhe kështu të transferuara. D. shkeljes fetusit është e kombinuar shpesh me një PREVIA ulët ose placenta.

Vëzhgime të shumta të kryera Obstetrike dhe Gjinekologji, thekson se fetusi të ndenjura zhvillon në ato gra që vetë kanë lindur në të njëjtën situatë, kështu që trajton çështjen e këmbës trashëgimore dhe prezantimin gluteal.

Karakteristikat e shtatzënisë kur predelzhaniy fetal legenit

Në fetusit shkeljes gjatë shtatzënisë, më shpesh se sa në shtëpi, së bashku me të kërcënimit ose ndërprerjen e pavullnetshme, zhvillimin e preeclampsia dhe pamjaftueshmërisë placental. Këto kushte, nga ana tjetër, ndikojnë negativisht në maturimin e nervor, endokrin dhe sistemet e tjera të fetusit.

Kur të ndenjura fetal i 33-36 javë ngjizje është proces i ngadalshëm i strukturave të maturimit të oblongata palcë, të shoqëruara me edemë perivascular dhe perytsellyulyarnom. Kjo fetale qelizat e hipofizës neurosecretory të merren me aktivitet të shtuar, duke çuar në shtresa parakohshme sosje funksion veshkave cortical, reduktimin përgjigjet mbrojtëse adaptive të fetusit.

Ndryshimet në gonads fetale paraqitur çrregullime hemodinamik (pezëm venoz, hemoragji melkotochechnymy, ind edemë) që mund gonads më pas manifestuar patologjike -. Hypogonadism, sindromi i ovarian, oligo-ose azoospermia dhe t E.

Në shkeljes rritur incidencën e defekteve të lindura të zemrës, sistemin nervor qendror, gastrointestinale, sistemit musculoskeletal në fetus. Shkeljet e in utero-fetal rrjedhjen e gjakut duket hypoxia, shkallë të lartë të zemrës, ul aktivitetin motorike të fetusit.

Gjatë dorëzimit të shkeljes fetusi zhvillon dyskoordynyrovannaya shpesh aktivitete të dobëta ose gjenerike. Ndryshimet më të rënda janë vërejtur në rastet e këmbë të përzier sciatic apo prezantim.

Diagnoza e shkeljes fetusit

Rreth vazhdimisht fetus të ndenjura duhet të them pas 34-35 javëve të shtatzënisë. Në këtë kohë vendndodhja e pjesës që paraqet mund të ndryshojë.

Të ndenjura fetus i vendosur për shkak të jashtëm vaginale hulumtimit obstetrik dhe.

Fetus të ndenjura karakterizuar nga një mitër të lartë këmbë që nuk i plotëson moshën gestational. Metodat e hulumtimit të jashtëm mund të përcaktojë në m'yakuvatu gjiri, formë të parregullt, mungesa e frutave, nuk mund të votojnë. Në mitër, megjithatë, është e mundur që të prek një pjesë të madhe, raund, të fortë dhe një pjesë duke lëvizur - kreu i fetusit. Rrahje zemre dëgjohet lart ose në kërthizë.

Kur një ekzaminim i brendshëm legenit në rastin e shkeljes prezantimit detektueshme pjesë thjesht myagkovataya Volume, e cila mund të jetë kryqe i shquar, coccyx, inguinale fish. Në prezantimin shkeljes këmbë apo i përzier i paaftë për të dalluar këmbë fetusit të zhardhok calcaneal dhe gishtat shkurtër.

Pozita dhe pamja e saj në të shkeljes në një grup mbrapa, kryqe dhe mezhvertelnoy linjat e fetusit. Prezantim të ndenjura e fetusit duhet të dallohen nga opsionet e mëposhtme prezantimin cefalik si fytyrës dhe ballore.

Specifikimi dhënave të ndenjura fetus kryer nga ultrazërit, duke përfshirë ultrazërit tre-dimensionale. Fetal funksional vlerësuar duke përdorur Doppler dhe kardiotokografike.

Kujdesi para lindjes dhe të ofrimit në kërcitje fetus

Në pacientët që u përkasin grupeve të rrezikut në formimin e prezantimit shkeljes, gjatë masave të shtatzënisë janë marrë për të parandaluar pamjaftueshmërinë placentar, shkeljet e veprimtarisë kontraktil të mitrës, komplikime në fetus.

Shtatzënë rekomanduar regjim pajtueshmëria i butë me të fjetur një natë të plotë dhe pjesa tjetër e përditshme, dietë të ekuilibruar për parandalimin e hypertrophy fetusit.

Që shtatzënë punës së bërë psihoprofilakticheskoy për qëllim për të studiuar metodat e relaksimit të muskujve dhe heqjen e excitability nervor. Në javën e 35 të shtatzënisë caktuar ushtrime korrigjuese për Dikan, Grishçenko dhe Shuleshovoy, Cayo, që kontribuojnë për të ndryshuar tonin e myometrium dhe muskujt e murit të barkut, përkthim i shkeljes fetale për kokë. Në disa raste, droga emërohen spazmolitichesike normat preryvistymy.

Rotacioni i auditimit të jashtëm kreu parandalues ​​fetal në Arkhangelsk në disa raste jo efektive dhe madje edhe të rrezikshme. Rreziqet e pranimit të tillë obstetrik mund të sulmuar është shkëputje e parakohshme placental, këputje e membranave, të punës parakohe, këputje mitrës, trauma dhe hipoksi akute e fetusit. Këto rrethana në vitet e fundit, të kufizuar përdorimin e ndihmave të jashtme obstetrike në trajtimin e prezantimit legenit fetusit.

Gratë shtatzëna me fetusin kërcitje në 38-39 javë të shtatzënisë hospitalizuar në taktikat obstetrike planifikimit spitalor për shpërndarjen.

Në situatë të pakomplikuar obstetrik (kushte të kënaqshme e fetusit dhe nënës, legen proporcionalitetit dhe gatishmërinë e fetusit biologjike të organizmit të nënës, prezantim të pastër shkeljes, etj) janë të lindjes mundur vaginally. Kjo është bërë parandalimin e zbulimit të parakohshme të membranave, të vazhdueshëm kontroll CTG monitor për fruta dhe mitrës kontraktimet, anomali të parandalimit të drogës të aktivitetit të punës dhe hypoxia fetusit, anestezi (epidurale), asistenca obstetrik për lindjen e hershme të kokës.

Seksion cezariane në kërcitje fetusi është planifikuar në historinë ngarkuar obstetrik të nënës (afatgjatë infertilitetit, lindje e frytit të vdekur, preeclampsia, shtatzënisë pas-gjatë, Rh konflikt gabim i zakonshëm), primiparous të moshës mbi 30 vjet, ndodhja e shtatzënisë për shkak të IVF, fruta të mëdha, PREVIA placenta, plagët mitër dhe tregues të tjerë. Urgjencës C-seksion siç tregohet në rastin e situatave jo-standarde në punë të pavarur.

Komplikimet e punës me fetusit shkeljes dhe parandalimin e tyre

Foshnjet e lindura në shkeljes, shpesh përcaktohet nga lëndimet intrakraniale, encefalopati, shtyllës kurrizore, dysplasia hip. Nëse keni zbuluar asfiksisë fetusit, ose aspiratën e lëngut amniotik kërkuar nga reanimacion. Një porsalindur në periudhën e hershme neonatale janë subjekt i kujdesshëm neurolog provimit.

Tipike për kërcitje fetal trauma të lindjes në gratë përfshijnë perineal, qafën e mitrës, vaginë dhe vulvë, dëme në eshtrat e legenit.

Zona profilaktike përfshin një ekzaminim të plotë dhe korrigjimin e parregullsive në gratë që planifikojnë shtatzëninë; të identifikuar gratë shtatzëna në rrezik për zhvillimin e fetusit të ndenjura dhe sigurimin e përgatitjes me kohë dhe adekuat për lindjen e fëmijës; shpërndarjen në kohë dhe zgjedhja e taktikave të makinës nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të një mjek obstetër-gjinekolog.