Takikardi


  • Takikardi Klasifikimi
  • Shkaqet e sinus takikardi
  • Simptomet e sinus takikardi
  • Diagnoza e sinus takikardi
  • Trajtimi i sinus takikardi
  • Prognoza për sinus takikardi
  • Parandalimi sinus takikardi

Takikardi - një lloj i arrhythmia, e karakterizuar nga norma e zemrës lart 90 rrahje në minutë. Një Rregullat variante takikardi besohet duke rritur stresi fizik apo emocional. Patologjike takikardi - një pasojë e sistemeve kardiovaskulare dhe të tjera. Manifestuar ndjenjë rrahje zemre ngrirë enëve qafë, ankthi, marramendje, zalisur. Kjo mund të çojë në dështim akut të zemrës, infarkt miokardi, sëmundjes së arteries koronare, dështim të zemrës.

Në zemër të takikardi është rritur automaticity i nyjen sinus, e cila normalisht përcakton ritmin dhe ritmin e normës së zemrës, apo qendrat ektopike automaticity.

Ndjenja e rrahjeve të zemrës së njeriut (Rritja dhe forcimi shkalla e zemrës) nuk ka gjithmonë të tregojnë sëmundjen. Takikardi shfaqet në njerëz të shëndetshëm gjatë ushtrimit, situata të vështira dhe nervozizëm nervor, mungesa e oksigjenit në temperaturë të lartë dhe nën ndikimin e drogave të caktuara, alkool, kafe, ndryshimin e papritur në pozitën e trupit nga horizontal në vertikal, dhe kështu me radhë. D. takikardi fëmijët nën 7 vjet është konsideruar normë fiziologjike.


Shfaqja e takikardi në njerëz të shëndetshëm të lidhur me mekanizmat fiziologjike kompensuese: aktivizimi i sistemit nervor simpatik, lirimin e adrenalin në gjak, duke çuar në një rritje në normën e zemrës, në përgjigje të faktorëve të jashtëm. Pasi efekti i faktorëve të jashtëm ndërpritet, norma e zemrës gradualisht kthehet në normale.

Megjithatë, shpesh i shoqëruar nga takikardi për një numër të kushteve patologjike.

Takikardi Klasifikimi

Në pikëpamje të shkaqeve të Rritja e normës së zemrës, takikardi lirimin fiziologjike që ndodh gjatë operimit normal të zemrës si një reagim të përshtatshëm ndaj faktorëve të caktuara dhe patologjike në zhvillim vetëm për shkak të kardiak lindura apo të fituara apo sëmundjeve të tjera.

Takikardi Patologjike Prandaj është një simptomë e rrezikshme të çon në një rënie në përjashtimi i çrregullimeve të gjakut dhe hemodinamikën dytë intracardiac. Nëse shumë i shpeshtë norma e zemrës ventricular nuk kishte kohë për të mbushur me gjak, prodhimi reduktohet kardiak, ul presionin e gjakut, ul rrjedhjen e gjakut dhe oksigjen në organet, duke përfshirë zemër të. I zgjatur efikasitet reduktim nga plumbi zemrës në shfaqjen arytmohennoe cardiomyopathy, abuzimi kardiak contractility dhe rritur volumin e saj. Furnizim i dobët me gjak të zemrës rrit rrezikun e sëmundjeve koronare të zemrës dhe infarktit të miokardit.

Sipas burimit, që gjeneron impulse elektrike ne zemrës, lirimin takikardi:

  • sinus - zhvillon me rritjen e aktivitetit sinus (sinoatrial) nyje, e cila është burimi kryesor i impulse elektrike që përcakton ritmin normal të zemrës;
  • ektopike (spazmatik) takikardia në të cilin gjeneratori është jashtë ritmit sinusin - në atria (supraventikulare) ose ventricles (ventricular). Zakonisht ndodh në formën e konfiskimit (përshtatet) që të fillojë dhe të ndaluar befas dhe zgjatën disa minuta për disa ditë, ndërsa norma e zemrës mbetet vazhdimisht e lartë.

Për takikardi sinus karakterizuar nga një rritje në normën e zemrës për 120-220 rreh për minutë, një fillim gradual dhe sinus e drejtë ritmin kardiak.

Shkaqet e sinus takikardi

Sinus takikardi ndodh në grupmoshat e ndryshme, shpesh në njerëz dhe pacientëve të shëndetshme mjedis, i përzemërt dhe kushteve të dytë.

Shfaqja e takikardi sinus kontribuojë intracardial (zemrën), ose extracardiac (exocardial) faktorët etiologjik.

Takikardi sinus në pacientët me sëmundje kardiovaskulare shpesh një simptomë e hershme të dështimit të zemrës ose mosfunksionim majtë ventricular. Nga shkaqet intracardial takikardi sinus përfshijnë: dështim akute dhe kronike congestive zemrës, infarkt miokardi, angina rënda, miokardit reumatike, gjenezën toksike-infektive dhe të dytë, cardiomyopathy, kardio, sëmundje të zemrës, endokardit bakterial, pleural dhe aderimin rreth zemrës.

Ndër shkaqet extracardial fiziologjike takikardi sinus mund të ushtrojnë, stresi emocional, karakteristikat lindura.

Arrhythmias neurogjenik takikardi janë shumicë extracardial dhe mosfunksionim i lidhur kryesor i lëvore dhe nen-kortikale nyjet cerebrale, dhe autonome çrregullime të sistemit nervor, neurozë, emocional psikozë (takikardi emocional), distonise neurocirculatory. Takikardi neurogjenik shpesh njerëz të prirur të rinj me sistemin labile nervor.

Faktorë të tjerë takikardi extracardiac ndodhin çrregullime endokrine (hyperthyroidism, rritjen e prodhimit të adrenalin me pheochromocytoma), anemi, shembja qarkullon (shoku, kolaps, humbje akute e gjakut, i dobët), hypoxemia, sulme akute dhimbje (p.sh., dhimbje barku i veshkave).

Shfaqja e takikardi mund të shkaktojë ethe, e cila zhvillohet në sëmundje të ndryshme infektive dhe inflamatore (pneumonia, grykët, tuberkulozi, sepsë, infeksion fokale). Rritja e temperaturës trupore me 1 ° C rezultat në një rritje në normën e zemrës, në krahasim me zakonisht, një fëmijë i 10-15 rrahje në minutë, dhe të rriturit - 8-9 rrahje në minutë.

Droga (drogës) dhe takikardi sinus toksike që dalin nga ndikimi në funksion të ilaçeve sinus dhe kimikateve, sympathomimetics (epinephrine dhe norepinephrine) vaholitikov (atropine) eufillina, kortikosteroidet, tiroide hormon stimulues, diuretics, droga hipotenzivyh, kafeinë (kafe, çaj) , alkooli, nikotina, toksina (nitratet), etj Disa substanca nuk japin efekt të drejtpërdrejtë në funksion nyjen sinus dhe shkaktojnë të ashtuquajturin takikardia refleks duke rritur tonin e sistemit nervor simpatik.

Takikardi sinus mund të jenë të përshtatshme dhe të pamjaftueshme. Takikardi joadekuate sinus mund të mbahen vetëm, nuk varet nga ngarkesës, mjekim, i shoqëruar nga ndjenjat e palpitations dhe gulçim. Kjo është një sëmundje e rrallë dhe kuptuar sa me origjinë të panjohur. Me sa duket, ajo është e lidhur me një plagë kryesor i nyjen sinus.

Simptomet e sinus takikardi

Prania e simptomave klinike të sinus takikardi varet nga shkalla e ashpërsisë, kohëzgjatjen, dhe natyrën e sëmundjes themelore.

Në sinus takikardi simptome subjektive mund të jetë mungon apo të butë, palpitations, shqetësim, trishtim apo dhimbje në zemër.

Takikardi joadekuate sinus mund të tregojnë palpitations vazhdueshme, ndjenja pak fryma, wheezing, dobësi, marramendje shpeshtë. Nuk mund të jetë lodhje, pagjumësi, humbje e oreksit, performancës, përkeqësimi i humor.

Shkalla e simptomave subjektive të diktuara nga ana e sëmundjes dhe pragut themelor ndjeshmërisë të sistemit nervor. Me sëmundje të zemrës (p.sh., atherosclerosis koronare) të rritet shkalla e zemrës mund të shkaktojë goditje, simptomat e dështimit të zemrës rritet.

Në sinus takikardi vërejtur një fillim gradual dhe në fund. Në rast të simptomave të rënda të takikardi mund të reflektojnë çrregullime të qarkullimit të gjakut të organeve të ndryshme dhe indeve për shkak të një rënie të prodhimit kardiak. Ka marramendje, ndonjëherë i dobët, me lezione të enëve cerebrale - çrregullime neurologjike fokale, konfiskimet. Gjatë takikardi zgjatur, një ulje e tensionit të gjakut, prodhimit të urinës, ka gjymtyrë të ftohta.

Diagnoza e sinus takikardi

Provimet janë kryer për të identifikuar shkaqet (sëmundje të zemrës ose faktorët exocardial) dhe diferencimit sinus dhe takikardia ektopike.

EKG luajtur një rol kryesor në diagnozën diferenciale të llojit të takikardi, të përcaktojë frekuencën dhe ritmin e rrahjeve të zemrës.

Monitorimi i përditshëm i EKG shumë informative dhe plotësisht të sigurt për pacientin të identifikuar dhe analizuar të gjitha llojet e aritmisë kardiake, ndryshimin e zemrës në aktivitetin normal të pacientit.

Echocardiography (echocardiography), MRI zemra (rezonancë magnetike) kryhet për të identifikuar patologjinë intracardiac që shkakton takikardia patologjike

EFI (studim electrophysiological) përhapjen studim zemra e impulsit elektrik në muskujt e zemrës, për të përcaktuar mekanizmin e takikardi dhe përçueshmëri kardiak trazirat.

Metodat shtesë (numërim i plotë i gjakut, përcaktimi i tiroide stimuluese hormon në gjak, truri EEG, etj) mund të eliminuar sëmundjet e gjakut, çrregullime endokrine, veprimtarinë patologjike e sistemit nervor qendror, dhe kështu me radhë. P.

Trajtimi i sinus takikardi

Parimet e trajtimit të takikardi sinus i vendosur kryesisht arsyet e paraqitjes së saj. Trajtimi duhet kardiolog i kryer së bashku me profesionistë të tjerë.

Është e nevojshme për të eliminuar faktorët që kontribuojnë në normën e zemrës, të eliminuar pijet kofyeyinsoderzhaschye (çaj, kafe), nikotina, alkooli, ushqimet pikante, çokollatë; gardh veten nga mbingarkoj psiko-emocionale dhe fizike. Në sinus fiziologjik trajtim takikardi është e nevojshme.

Trajtimi i takikardi patologjike duhet të synojnë adresimin e sëmundje themelor. Kur takikardi extracardial sinus natyra neurogjenik i pacientit duhet të konsultoheni me një neurolog. Në trajtimin përdorur psikoterapi dhe sedatives (Luminal, tranquilizers dhe antipsikotikët: trankvilan, relanium, Seduxen).

Në rastin e takikardi refleks (me hypovolemia) dhe takikardi kompensuese (anemi, hyperthyroidism) duhet të eliminojë shkaqet e tyre. Përndryshe, terapi për qëllim uljen e normës së zemrës mund të çojë në një reduktim dramatik të tensionit të gjakut dhe forcuar shkelje të hemodinamikën.

Në sinus takikardi shkaktuar nga hyperthyroidism, përveç barnave të caktuara endokrinolog thyreostatic përdorura -Blockers?. Preferencë? Blockers e oksiprenolola, praktolol dhe prindolola. Nëse ka contraindications për -Aderonoblokatoram Përdorimi barnave alternative -? Antagonistët kalcium nehidropiridinovoho seri (verapamil, diltiazem).

Në takikardi sinus shkaktuar nga dështimi i zemrës, i shoqëruar me? Glycosides -Blockers kardiak (digoxin).

Norma e zemrës objektiv duhet të zgjidhet në mënyrë individuale, në varësi të gjendjes së pacientit dhe sëmundjet e saj themelor. Shkalla Target Zemra në pushim pectoris është zakonisht 55-60 rrahje në minutë, me dystonia neurocirculatory - 60-90 rrahje në minutë, në varësi të tolerancës subjektive.

Kur paraksyzmalnoy rrisë takikardi vagal ton mund të arrihet me një masazh të veçantë - shtypur shikimet. Nëse nuk ka efekt administrohet intravenoz agjent antiarrhythmic (verapamil, CORDARONE etj.) Pacientët me ventricular takikardi e emergjencës, hospitalizimin emergjente dhe të kryer terapi parandaluese antiarrhythmic.

Me takikardi joadekuat sinus, mungesa e efikasitetit të b-blockers në rastin e një përkeqësim të rëndësishme të pacientit, përdorni transvenoznoho Mirçea zemrën (rivendosur ritmin normal të zemrës duke djegur zonën e prekur të zemrës). Nëse nuk ka efekt ose kërcënim për jetën e pacientit të kryer transplantim kirurgji stimuluesit kardiak (ECS) - stimulues kardiak artificiale.

Prognoza për sinus takikardi

Takikardi sinus në pacientët me sëmundje të zemrës shpesh është një manifestim i dështimit të zemrës ose mosfunksionim majtë ventricular. Në këto raste, moti mund të jetë mjaft serioze, si sinus takikardi është një reflektim i sistemit kardio-vaskular për të reduktuar pjesë nxjerrje dhe çrregullim intracardiac hemodinamikën. Në rastin e takikardi fiziologjik sinus, madje edhe kur e shprehur manifestimet subjektive, prognozë si vaksinuar, i kënaqshëm.

Parandalimi sinus takikardi

Sinus Parandalimi takikardi është diagnostikimi i hershëm dhe trajtimi në kohë i sëmundjeve të zemrës, exocardial të eliminuar faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e çrregullimeve në normën e zemrës dhe funksionin nyjen sinus.

Për të shmangur pasojat e takikardi duhet të respektojnë rekomandimet për një mënyrë jetese të shëndetshme.