Toksykodermiya


  • Shkaqet toksykodermiya
  • Simptomat toksykodermiya
  • Diagnoza toksykodermiya
  • Trajtimi toksykodermiya

Shumica e rasteve ndodh në toksykodermiya mekanizmin e reaksioneve të tipit të menjëhershëm alergjike pas organizmit për sensibilizimin apo e fituar për shkak të origjinalitet (intolerancës kongjenitale). Megjithatë, ndryshe nga kontakt dermatit alergjik, një faktor shkakor toksykodermiya jo në kontakt me lëkurën e pacientit. Pasi në trup në mënyra të ndryshme, është e zhytur në gjak përmes enëve të gjakut dhe të arrijnë lëkurën. Kështu, kur toksykodermiya ekspozimit alergjen në lëkurë është si "brenda" të trupit.

Më të rënda formë toksykodermiya përfshijnë sindromi Stevens-Johnson dhe Lyell. Shkalla e manifestimeve klinike në toksykodermiya varet nga aktiviteti antigjenik dhe shumën e alergjen, frekuenca e sensibilitet të saj ndikim organizmit ndaj reaksioneve alergjike, urtikaria, dermatit atopic, ekzemë profesional, dermatit diellor, rinitit alergjike, astma, etj

Shkaqet toksykodermiya


Kimikatet që janë faktor dëshirore në zhvillimin e toksykodermiya mund të hyjnë në trup në mënyra të ndryshme: nga inhalimi (mbytje), ushqim (ushqimore) me medikamente apo injeksione në thithjen pas aplikimit të lëkurës.

Në shkaqet e Dermatologjisë moderne dallon 4 grupe etiologjik toksykodermiyi: drogës, ushqyese, profesional dhe autotoksicheskie.

Toksykodermiya drogës është shkaktuar nga ilaçe dhe ndodh në shumicën e rasteve. Ajo mund të shkaktohet nga sulfonamides (sulfadimezin, norsulfazol), antibiotikët (biomitsin, penicilinë, neomycin, Streptomicina), barbiturates, vitamina B, hirrë, etj

Toksykodermiya ushqimore është i lidhur me të dyja UPOTREBLENYEM e ushqimit, dhe me shtesa të ndryshme që janë pjesë e saj (ngjyra, pluhur pjekje, preservatives). Prevalenca është e dyta vetëm për toksykodermiya drogës.

Toksykodermiya profesional për shkak të aktiviteteve që lidhen me komponimet kimike të ndryshme. Të antigjene më aktive janë substancat të cilat përmbajnë unazë benzen me amino apo klor.

Autotoksicheskaya toksykodermiya ndodh kur ekspozohet deri alergene dhe toksinave të prodhuara në trup duke çrregullimeve metabolike. Kjo mund të vërehet në sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal (gastrit, ulçerë stomakut, hepatiti, pancreatitis, sëmundjes peptike) dhe veshkat (pielonefrit, glomerulonefriti, hydronephrosis, dështimi kronik i veshkave), keqdashje (të kancerit të mushkërive, Adenocarcinoma i veshkave, kanceri i zorrës së trashë) dhe kështu me radhë. p. Autotoksicheskaya toksykodermiya mund të marrë një kurs kronike.

Simptomat toksykodermiya

Toksykodermiya Klinike përmban një larmi të madhe formash. Puçrra në lëkurë mund të veshin papulleznaya, vezikular, të skuqur, urtikarie dhe papullo-fshikëzor natyrën. Lezionet e mukozës orale dhe buzët mund të kenë fshikëz-erozive, kataral apo natyrën hemorragjike. Në disa raste toksykodermiya ndikon jo vetëm gojën, por edhe Mukoza gjenitale, channel mocheyspuskatelnomu, rektumit anal. Puçrra në lëkurë dhe mukozës në toksykodermiya zakonisht i shoqëruar nga ndjenjat e ndryshme subjektive të pacientit: stresi, djegie, dhimbje, lezione të lëkurës kruajtje në.

Në të njëjtën substancë provokon njerëz të ndryshëm mund të zhvillojë varianteve morfologjike të ndryshme toksykodermiya. Në anën tjetër, një numër i substancave është zhvillimi i specifike toksykodermiyi në klinikën e tyre. Për shembull, lidhur me futje e kripërave jodit toksykodermiya manifestohen si nazyvaemymy "aknet yodistymy" - sochnymy pllaka të buta, rritje mbi lëkurën përreth dhe të mbuluara me priza gjatë Kotor ekspozuar sipërfaqe me shkarkimin purulent.

Toksykodermiya mund të shoqërohet me zhvillimin e simptomeve të përgjithshme: gjendje e sëmurë, të rritet në temperaturën e trupit, arthralgia periodikisht. Parehati të rënda dhe kruajtje në vendin e lezioneve mund të shkaktojë keqfunksionim të sistemit nervor me ardhjen e rritur nervozizëm, ndryshueshmëri emocionale, çrregullime të gjumit. Ndoshta u bashkuar me simptoma që tregojnë një lezione toksik-alergjike të veshkave dhe / ose të mëlçisë. Muret anije humbjen manifestuar sindromi hemorragjike.

Në varësi të mbizotërimit të manifestimeve klinike dhe të prodhojnë një formë të caktuar të përbashkët toksykodermiya. Formë fikse toksykodermiya në shumicën e rasteve është pamja e lëkurës disa spote eritematoz rrumbullakuar, me një diametër prej 2,3 cm. Me kalimin e kohës, njollat ​​mund të marrë një ngjyrë kafe në mes të disa prej tyre duke formuar flluska. Në adresimin e të ardhurave të ardhshme alergjen në toksykodermiya trupit është caktuar për 10 ditë. Shkakton përsëritura ekspozimit të shkaktojë skuqjen e vogla në vende të njëjta dhe në fusha të reja të lëkurës.

Shpërndarë lloje të ndryshme toksykodermiya shumta të lezioneve, shpesh të shoqëruara nga lezione të organeve të brendshme dhe zhvillimin e myokarditisi, hepatiti, dështimi i veshkave. Ajo karakterizohet nga dridhura, ethe, diarre dhe të vjella, të vështira si pacientët.

Diagnoza toksykodermiya

Baza për diagnozën toksykodermiya është foto e saj karakteristik klinik. Historia kërkon të identifikojë faktorët shkakor të sëmundjes. Kur vendosjen toksykodermiya testeve të lëkurës alergjike shpesh asnjë rezultat. Përdorimi i testeve provokuese me alergjen të ardhshëm është i lidhur me rrezikun e formave të rënda toksykodermiya. Prandaj, substancat e provokuar mund të bëhen vetëm testimet në vitro: mastociteve përgjigje e bazofileve, limfocite blasttransformatsiyi, grumbullim të leukociteve, etj

Për të përjashtuar natyrën infektive të lezioneve të prodhuara shkarkimit bakposev, Gërryerjet e lëkurës kërpudhave patogjene, shpifjeve mbi treponem i zbehtë, RPR-test për sifilis. Në popullor koagulimit formë toksykodermiya dhe hulumtimeve të bëra të parametrave bazë biokimike në gjak dhe urinë. Çdo dëmtim të organeve të brendshme mund të kenë nevojë për të konsultoheni me një kardiologun, gastroenterologist, nephrologist; i EKG, Echo EG, ultrazërit barkut dhe ultrazërit mëlçisë ose CT scan e veshkave.

Diagnoza diferenciale e sjelljes toksykodermiya skuqje të lëkurës të shoqëruar nga sëmundjet infektive (fruth i keq, rubeolës, fruthit), rozë privojnë dërdëllitje, sifilis mesëm, planus liken, urtikarie, erythematosus lupus sistemik, eritemë multiforme, vaskulitis alergjik.

Trajtimi toksykodermiya

I një rëndësie të madhe në trajtimin toksykodermiya nuk duhet të ndikim më tej të shkaktuara materiale e saj. Me këtë qëllim në versionet ushqyese dhe autotoksicheskih toksykodermiya përdorur laxatives dhe diuretics, spastrimit enemas, intravenoz desensybylyzyruyuschyh natriumi Thiosulfate dhe klorur kalciumi, antihistamines (Claritin, etj). Në toksykodermiya shkaktuar nga futja sulfanilamides përdorimit të Thiosulfate natriumi kundërindikuar! Pacientët me toksykodermiya rënda treguar jashtëtrupor metodat e pastrimit të gjakut: hemosorbtion, plasmapheresis membrana, plazma ujëvarë filtrimit, krioaferez etj Trajtimi i tyre bëhet vetëm në një spital dhe është duke përshkrimin e recetave kortikosteroidet, injeksione intravenoz ose gemodez reopoliglyukinu, plazma apo albumin e gjakut, terapi profilaktik antibiotik, mbështetje Efikasiteti i veshkave dhe mëlçisë.

Lezione të lëkurës terapi lokale varet nga karakteristikat morfologjike toksykodermiya. Aplikoni pluhur ose ujore pezullim oksid zinku tronditur, ointments glucocorticosteroid, drogë anti-inflamator dhe kunder kruarjeve për aplikim i ditës. Shumë thith trajtuar me ngjyra anilinë, astringent dhe dezinfektues.