Helmim gjaku i shtatzënisë


  • Klasifikimi toksikoz shtatzënë
  • Shkaqet e toksicitetit të hershme shtatzënë
  • Simptomet e toksicitetit të hershme shtatzënë
  • Diagnoza e toksicitetit të hershme shtatzënë
  • Trajtimi i toksicitetit hershme shtatzënë
  • Parashikimi dhe parandalimi i toksicitetit hershme shtatzënë

Koncepti i "toksemisë të shtatzënisë", përfshin një grup të madh të komplikimeve gestational që lidhen me zhvillimin e vezes dhe zhduken pas abortit ose lindjes. Zhvillimi i shtatzënisë helmim gjaku për shkak të shkeljes së proceseve adaptive e grave organizëm para shtatzënisë. Helmim gjaku i shtatzënisë janë shprehur nga çrregullime të ndryshme të rregullimit neurohumoral, aftësisë së kufizuar të sistemit nervor autonom dhe qendror, endokrine dhe sistemet kardiovaskulare, proceset metabolike dhe përgjigje imune.

Klasifikimi toksikoz shtatzënë

Obstetrikë dhe gjinekologji lirimin helmim gjaku i hershëm i shtatzënisë, vonë (preeclampsia) dhe forma të rralla të toksicitetit.


Gjatë toksemisë hershme të shtatzënisë kuptoj komplikime gestational zhvillim në tremujorin e parë (ditët e para të javëve 21-13 të shtatzënisë) në toksikoz fund - një shkelje ndodhin në tremujorin e tretë (nga java e 26-27 të shtatzënisë deri në fund).

Format e toksicitetit të hershme përfshijnë të vjella shtatzënë (të butë, të moderuar, i tepruar) ptyalyzm (hypersalivation). Sëmundje vonë në mëngjes mund të ndodhë në formën e edemë në shtatzënisë, nephropathy, pre-eklampsia dhe eklampsia. Midis formave të rralla klinike të toksicitetit janë pezmatim i lëkurës shtatzënë, verdhëz, astma, tetany, osteomalacia, e cila mund të zhvillohet në çdo fazë të shtatzënisë.

Shkaqet e toksicitetit të hershme shtatzënë

Shfaqja e toksicitetit herët etiologji shtatzënë dhe procesit të duhur patogjenezën e një vezë pllenohet në mitër. Ka shumë teorike të justifikuara ky shtetërore, emetoj toksike, neyroreflektornyh, hormonal, Psikogjenike, hipoteza imunologjike për të shpjeguar zhvillimin e toksicitetit të hershme shtatzënë.

Sipas teorisë toksike, e shfaqjes së simptomave patologjike të toksicitetit të shkaktuara nga helmimi trupin prind e produkteve toksike, vezë apo vyrabatyvaemymy frutave të formuara gjatë çrregullime metabolike.

Për ithtarët neyroreflektornyh të teorisë, zhvillimi i toksicitetit hershme shtatzënë për shkak të rritjes së stimulimit fetusit receptorin e endometrium, e cila nga ana e tij është shoqëruar me rritjen e excitability e strukturave nen-kortikale, të cilat janë qendra ilaç për të vjellë dhe të nuhatjes, dhe fusha të angazhuar në rregullimin e tretjes, qarkullimit, frymëmarrjes , sekrecion, etj Në përgjigje të këtij stimulimi ndodh një ujëvarë të reagimeve të ndryshme vegjetative - nauze, të vjella, takikardi, jargëzim, zbehje të lëkurës për shkak të vasospasm, etj Deri në fund të trupit të parë tremujor shtatzënë përshtatet stimujve të tilla, duke rezultuar zhduken dhe shenja të toksicitetit të hershme.

Teoria hormonal shpjegon toksicitetit të lartë të shtatzënë Gonadotropin formulim horionalnoy, duke promovuar zgjerimin dhe forcimin e Villi chorionic, korpus luteum e shtatzënisë në vezore. Pas 12-13 javë të shtatzënisë hCG përqendrimit në gjakun periferik fillon të ulet.

Në aspektin e teorisë psychogenic e toksicitetit të hershme shtatzënë janë më shumë të ngjarë emocionale, gratë vulnerabël të cilët kanë ngritur raporti i inhibimin dhe ngacmim proceseve. Këto toksikoz gratë mund të zhvillohet në sfondin e përvojave të lidhura me shtatzëninë.

Teoria imunologjik është i bazuar në pikëpamjet që veza e fekonduar me grua shtatzënë është i huaj për të përbërjes antigjenike të trupit, në përgjigje të cilin një grua ka prodhuar antitrupa që shkaktojnë dhe helmim gjaku.

Të gjitha këto teori në një farë mase të ligjshme dhe të plotësojnë njëri-tjetrin. Përveç kësaj, ne e dimë se helmim gjaku më i vështirë në fillim të shtatzënisë ndodh në gratë me status të komplikuar somatike (nefrit, hipertension, gastrit, ulcerat, kolit, trashje), lodhje, lëndimet neuropsikiatrike, të ushqyerit e dobët, zakone të këqija. Toksikoz shpesh zhvillon në gratë shtatzëna që kanë pasur aborte në të kaluarën, inflamacion kronik të organeve gjenitale (endometritis, cervicitin, adnexitis). Këto gra para shtatzënisë është një shkelje e të përshtatjes, e cila e rrit me fillimin e shtatzënisë.

Gratë me gurmaz të rënda antistalsis, gëlltitjes shkelje refleks, hyperactivity qendër ilaç për të vjellë sa gjasa për të zhvilluar toksiciteti herët shtatzënë.

Simptomet e toksicitetit të hershme shtatzënë

Sipas burimeve të ndryshme, toksikoz herët ndodh në 50-60% të grave shtatzëna. Getting manifestime shpesh zhvillohet në 5-6 javë ngjizje.

Simptomat më karakteristike janë të përzier, të vjella, rrit jargëzim, ndryshimi i menjëhershëm i gustatory dhe perceptimit të nuhatjes, humbje e oreksit, letargji, të qenët i përgjumur.

Objektivisht toksikoz në shtatzënë humbje peshe të caktuar, hipotension, takikardi, paraqitja në aceton urinë, rritjen e azotemia gjakut, electrolyte mungesë ekuilibri.

Duke pasur parasysh ashpërsia e të vjella dalluar disa faza të toksicitetit herët shtatzënë: i butë, i moderuar dhe i tepruar.

Shtatzënia Mild helmim gjaku (neurotik) karakterizohet nga të vjella deri në 5 herë në ditë, një gjendje e kënaqshme të përgjithshëm. Ka ashpërsia e gustatory dhe nuhatjes devijimeve, intoleranca e odors, duke përfshirë ushqim. Gjumit dhe apetitit gratë zakonisht nuk janë prekur. Nuk mund të jetë një humbje e peshës jo më shumë se 2 paund në javë, një takikardi vogël (90 beats. Min.), Hipotension (110-100 / 60 mm Hg. Art.). Urinës dhe të gjakut janë normale.

Në moderuar (toksik) toksiciteti vërejtur vjellje e vazhdueshme të grave shtatzëna, incidencën e të vjella në ditë deri në 10 herë, dhe ushqimi është mbajtur likuid pak. Përkeqësimit të shëndetit në përgjithësi, ul oreksin, e shqetësuar gjumin. Grua shtatzënë mund të humbni peshë në 3 deri në 5 kg në javë. Objektivisht duket subfebrilitet, takikardia (90-100 rreh. Min.), Hipotension (100-90 / 60-50 mm Hg. Art.) Prania e aceton në urinë.

Në më të rënda helmim gjaku shtatzënisë -, të vjella papërmbajtshëm (faza distrofike) tepruar të zhvilluar çrregullime të rënda të shumta të organeve. Karakterizohet nga dhimbshme vjella deri në 20 herë ose më shumë në ditë, mungesa e oreksit, pamundësia për mbajtjen e lëngjeve dhe ushqimit në stomak, pagjumësi. Shtetërore gratë apatike mund të shqetësojnë mialgji. Duke përparuar humbje peshe, të pjekur 7-15 kg.

Objektivisht tregon shenja të dehidrimit: lëkurë të thatë mbulon me ngjyra ikterik, reduktimin TURGOR indeve. Shpesh ka petechiae në lëkurë, hemorragji conjunctival shkak të koagulimit dhe tensionit të vazhdueshëm. Përcaktoni Rritja shkalla e zemrës në 120 BPM. për minutë, aritmia, hipotension (80/40 mm Hg për të. c.). Urinës - Ketonuria, albuminuria, cylindruria; zhvillon oliguria ose anuria. Në gjakut periferik rrit përqendrimin e bilirubin, kreatininës, ure, janë shkeljet e-ujit kripë dhe metabolizmit proteina KSHCHS.

Ptializm (drooling) mund të jetë në formë të pavarur e toksicitetit vërejtur shtatzënë ose me të vjella. Në shkallë të shënuar drooling shtatzënë në ditë mund të humbni deri në 1 litër çojë fluide në dehidratim, hypoproteinemia, siklet psikologjik.

Formë e rrallë e toksiciteti herët grave shtatzëna të regjistruar pezmatim i lëkurës, të cilat shpesh ndodhin për çdo lloj kruarje. Lëkurës itchy mund të jetë lokal (në vulvë) ose të përhapet në të gjithë trupin. Kruajtje të rënda dhe të vazhdueshme të shoqëruar me pagjumësi, nervozizëm. Për të përjashtuar shkaqet e tjera të kruarje duhet të shqyrtojë çdo pacient me diabet, sëmundje fungale, trichomoniasis, alergji, pushtimit hlystnuyu. Ndonjëherë dermatoses të shtatzënisë duket si herpes, ekzema, herpetiformis impetigo.

Tetany në toksemisë të shtatzënisë zhvillon në metabolizmin e kalciumit. Manifestuar tetany dhe muskujve dhimbje barku shpesh ndodhin kundër sfondit të hypoparathyroidism.

Pacientët me toksicitetin e hershme kërkon që rritën kontrollin e gjinekologu në procesin e shtatzanisë, sepse atëherë ata shpesh zhvillojnë preeclampsia.

Diagnoza e toksicitetit të hershme shtatzënë

Diagnoza e toksicitetit të hershme shtatzënë themeluar në bazë të ankesave, të dhëna objektive, rezultatet e studimeve të tjera.

Rishikimi i karrige dhe lejon ultratinguj për të konstatuar praninë e vezes në mitër, për të përcaktuar periudhën e shtatzënisë, zhvillimin e fetusit për të ndjekur.

Në gratë shtatzëna me shenjat e hulumtimet toksikologjike prodhuar analiza klinike të gjakut parametrave biokimike (proteina totale dhe fraksionet, fibrinogjenit, enzimat e mëlçisë, elektroliteve, CBS), urinalysis. Duke treguar matje ditore e prodhimit urinë, monitorimin norma e zemrës, EKG dhe presionin e gjakut, duke llogaritur frekuencën e të vjella.

Trajtimi i toksicitetit hershme shtatzënë

Easy formë toksikoz shtatzënë nuk kërkon shtrimin në spital, në të vjella të moderuar dhe të tepruar kanë nevojë për trajtim në spital.

Në raste të butë, ajo është e rekomanduar për të pajtueshmërisë pjesën tjetër mendore dhe fizike shtatzënë, duke marrë qetësues (Valerian, Leonurus), vitamina, antiemetics (Reglan). Gratë shtatzëna me toksemisë jetë i pjesshëm, lehtësisht të tretshëm, pjesë të vogla. Me rritjen jargëzim pije e dobishme gojën me pronat fitorastvoramy rrezitje (ekstrakt kamomil, karamele mente, urtë).

Në toksikoz moderuar shtatzënë kryer në terapi infuzion spital - solucion fiziologjik parenteral (Disol, atsesol, Trisol, bie ziles-Locke, etj), glukozë, proteina preparateve hepatoprotectors dhe vitamina. Në mënyrë që të lehtësojë vjella emëruar nga dëshmia e drogës neuroleptike (chlorpromazine, droperidol). Efekti i mirë është vërejtur duke kryer terapi fizike (electrosleep, electrophoresis intranasal, electroplating, mjekësi bimore, Aromatherapy), akupunkturë.

Trajtimi i toksikoz shtatzënë kryer në kujdesin intensiv, nën mbikëqyrjen e laboratorit dhe parametrat hemodinamik. Terapi përfshin zgjidhje infuzion e deri në 3 litra, futjen e neuroleptikëve, hepatoprotectors, antiemetics, vendosjen klizmë lëndë ushqyese.

Shkalla e rëndë e toksicitetit është e rrezikshme për gratë shtatzëna dhe të fetusit. Në fund të trajtimit apo dështim mund të vijë gjendje kome dhe vdekje e pacientit. Prandaj, forma malinje e toksicitetit të hershme tregohet abort.

Parashikimi dhe parandalimi i toksicitetit hershme shtatzënë

Kundër sfondit të toksicitetit të hershme shtatzënë mund të jetë dehidrimi i rëndë, dështim i shumëfishtë organ me mosfunksionim të mëlçisë, zemrës dhe veshkat. Komplikime vdekjeprurëse mund të jenë zhvillimi i atrofi të verdhë të mëlçisë. Në pacientët me toksicitet të rëndë shpesh është aborti spontan.

Në shumicën e rasteve, shenja të toksicitetit herët subvencione shtatzëna për 12-13 javë të shtatzënisë. Në rrjedhën e zgjatur e toksicitetit të hershme duhet të përjashtohet sochetannuyu (hepatiti, pancreatitis) dhe patologjinë obstetrike (drift cistike, hepatotoxicity).

Toksikoz Parandalimi promovon përgjegjës për të përgatitur gratë për shtatzëninë, duke përfshirë trajtimin në kohë të sëmundjeve kronike, jeteses shëndetshme, refuzimin e abortit, etj