Buzët e hollë


  • Problemet buzët e hollë
  • Metodat e riedukimit buzët e hollë

Lips formuar nga dy folds e lëkurës-muskujve përreth hyrjen në gojë - krye dhe në fund. Një buzët e trashë e krijuara nga muskujt rrethore të gojës, indeve lidhës të lirshme, të lëkurës dhe mukozës. Lips në varësi të trashësisë së shtresës muskulare ndarë në konveks (fryrë), të trasha, të mesme dhe të hollë. Në rast se cik indet (kryesisht muskujve) të zhvilluar bisedë të mjaftueshme në lidhje me buzët e hollë.

Muskujve qarkore që rrudhur cik, i bazuar rreth gojës. Gloss sipërfaqe brenda dhe jashtë mbuluar me mukozën. Zona kufitare e mukozës së tranzicionit në lëkurë që quhet kufiri i kuq i buzëve. Një M-formë tipike cik e sipërme lehtësim, i quajtur Cupid hark.

Shumica buzët e trasha të pajisura zezakët Përfaqësuesit. Për Caucasians karakterizohet buzët kryesisht të mesme dhe të hollë. Formën dhe trashësia e buzëve gjithashtu varet nga karakteristikat individuale dhe moshës, pas 25 vjet të vëllimit lip gradualisht zvogëlohet.


Buzët e hollë dhe të vogla ishin ideal i Mesjetës, por sot koncepti i buzëve të bukurisë pësuar ndryshime të rëndësishme. Në ditët e sotme, buzët e plota ëmbël është një shenjë e të rinjve, shëndetin dhe sensualitetit. Buzët e tilla tërhequr për gratë gjysmën më të fortë të njerëzimit.

Problemet buzët e hollë

Flat, buzët e hollë që nuk kanë të mjaftueshme, shumë i paqartë. Cik e sipërme është shpesh i drejtë, nuk ka kthesa Cupid. Buzët e hollë priren të jenë të vjetër, por, për shembull, pirja e duhanit kontribuon në mënyrë të konsiderueshme në humbjen e volumit lip. Indet që përbëjnë volumin lip me moshën dhe humbasin elasticitetin, kështu buzët janë më të vogla dhe të hollë.

Kur ekzistues hedh lëng i cik e sipërme është pothuajse i papërfillshëm. Shpesh prania e një cik hollë e sipërme janë rezultat i trajtimit të defekteve të lindura si dysh cik. Në këtë rast, mundësisht të rrisë e vetme një nga buza e sipërme apo heqjen. Një i hedh lëng i dukshëm i buzën e poshtme është e rrallë, cik e ulët ndërsa praktikisht i padukshëm. Për të korrigjuar cik hollë ulët është përdorur për të zmadhuar.

Pabarabartë (asimetrike) buzët e zhvillimit manifestuar në madhësive të ndryshme djathtas dhe majtas anët e buzëve. Në këto raste mbahet rritje lokale të buzët e vëllimit të zhdukur. Shkaqet e gloss pabarabartë mund të shërbejnë karakteristikat lindura, buzët të lëndimeve të formuar plagët, trajtimin e pasojave në dysh cik.

Metodat e riedukimit buzët e hollë

Kthejeni të zhdukur shuma, tërheqja dhe rinore buzët e hollë lejojnë heyloplastyky. Përkundër faktit se heyloplastyka Është operacion i thjeshtë teknikisht e kirurgut të tij ekzekutimit duhet një ndjenjë të proporcion dhe bukuri. Efektin e dëshiruar është heyloplastyky dhënë buzët një formë natyrore dhe vëllimin, kombinim harmonik të karakteristikat natyrale të fytyrës.

Vendimi mbi pritjet metodë zgjedhje heyloplastyky përcaktuara të pacientit dhe periudhën gjatë së cilës për të ruajtur rezultatin. Metodat kryesore të korrigjimit buzët e hollë - e shkurtra dhe kirurgjia plastike.

Kur nevoja për një korrigjim të madh të vëllimit dhe formën e buzëve të përdorë metodë radikale kirurgjikale. Kirurgji plastike mund të kryhet në pacientët e të gjitha moshave. Natyra teknike e operacioneve të tilla, mbi ose nën buzën e korrigjuar të prerë një copë toke të vogël të lëkurës, e ndjekur nga buzët e qark korrigjim dhe qepur edges plagë. Periudha postoperative mund të ndodhë me ndjenja pak bolevogo, shërim postoperative plagë pas 7-10 ditësh dhe është praktikisht i padukshëm.

Për të korrigjuar plakjes ndryshime buzët një metodë të përshtatshme për contouring. Në procesin e plakjes sintezë të glycosaminoglycans - polimere natyrore, duke i dhënë dhe duke mbështetur elasticitet lëkurës dhe ul vëllim. Pra, me kalimin e viteve buzët humbasin tyre elasticitet, formë, lëkura rreth tyre është e mbuluar nga një rrjet të rrudhave. Contour - teknika injeksion hollë cik shtim duke hyrë gels, biopolymers, i përbërë nga acid Hyaluronic që zëvendëson glycosaminoglycans. Injections janë kryer nën anestezi lokale në zonën e pjesën e mesme të buzëve dhe qoshet e gojës. Pas hyrjes në depo e bërë të lehtë fërkoni buzët kështu që xhel është shpërndarë në mënyrë të barabartë në indet.

Në mënyrë tipike, procedura contouring kryhet në zyrën e buzët, dhe nëse shoqërohet me ndërhyrje shtesë, mund të bëhet në departamentet e specializuara spitalore.

Pas contouring në buzë për disa kohë mbajtur ënjtje, dhe nganjëherë gjakderdhje sepse furnizimi me gjak në këtë fushë shumë shpejt. Ajo është gjithashtu në dukje dhimbje të butë dhe ndjenjat e lëkurës të shtrënguar përreth buzëve. Për kthim prapa të shpejtë të reduktuar ënjtje dhe dhimbje në ditën e parë pas injeksion është e rekomanduar për të aplikuar periodikisht një akull cik, dhe në 2-4 ditët e ardhshme - një masazh të butë.

Një variant është kontur lipofilinh e buzët, në të cilat buzët futur vetë indin e saj yndyrë.

Rezultate Contouring buzët e dukshme pothuajse menjëherë pas procedurës, gjyqtari përfundimtar si ata mund të jenë në dy javë. Ndonjëherë 1-1,5 muaj mund të jetë një rënie të lehtë në vëllimin e buzëve për shkak të absorbimit të lëngshme nga xhel në pëlhurë. Nëse kjo përfshin ndryshimin kontur e gojës, të përdorë një contouring shtesë. Efekti Cosmetic contouring pas buzët e hollë zgjat 6-12 muaj, e ndjekur nga resorption gradual të xhel dhe cik mbrapa formën e tyre natyrore, e cila kërkon injeksione të përsëritura. Pas buzët e kirurgjisë plastike rezultati mbetet praktikisht një jetë.

Çdo rrezik formë heyloplastyky i komplikimeve është jashtëzakonisht i ulët - më pak se 1%. Në rrjedhën e komplikuar mund të ketë nyje inflamacion, nënshkrimin xhel, reaksione alergjike, të cilat eliminohen me sukses trajtimin në kohë.