Pezmatim i lëkurës traumatik


  • Simptomet e dermatit traumatik
  • Diagnoza e dermatit traumatik
  • Trajtimi i dermatit traumatik

Së bashku me dermatit actinic, djegiet dhe dermatit morth traumatik i referohet lezione të lëkurës të shkaktuara nga ndikimi i faktorëve fizikë. Zhvillimi i saj mund të çojë efektet mekanike të dëmshme në lëkurë, fërkime dhe presion. Manifestimet klinike të dermatitit traumatike varet nga shkalla e kohën e ekspozimit dhe të dëmtuar faktorin e lëkurës, dhe pronat e lëkurës. Më të prirur për njerëzit traumatike pezmatim i lëkurës me lëkurë të ndjeshme, njerëzit priren të hyperhidrosis ose rritur anasjelltas thatësi e lëkurës, pacientët me shkeljet e microcirculation dhe trophism ind (diabeti, insuficienca kronike deje, ulcerat deje, arteriosklerozës, etj).

Kjo compression intensive dhe lëkurë fërkime ndërsa veshur këpucë shumë të shtrënguar apo veshje, gjatë aktivitetet profesionale ose veshje sportive mund të formohet apo misër ujit. Veprimi i të njëjtave faktorëve kundër sfondit të rritjes së plumbit lagështisë për formimin e nxituar pelenë. Veprim të gjatë, por jo aq intensive mekanik mbi lëkurë shkakton një kallo apo omozolelosti.

Simptomet e dermatit traumatik


Ndryshimet në lëkurë dhe traumave të lëkurës sferën e ndikimit faktorit traumatike të kufizuara në mënyrë të qartë. Ato mund të shfaqen skuqje dhe ënjtje, shkëputje e veshje e guaskës për të formuar blisters formimin e erozionet, ulcerat dhe madje edhe zonat necrotic. Në mënyrë tipike, këto simptomat e dermatit traumatik i shoqëruar nga morbiditetit të rënda, sidomos kur ju prek zonën e prekur të lëkurës. Largimi i faktorëve traumatike të çojë në regres shumë i shpejtë i simptomat e dermatit. Në shumicën e rasteve, lëkura është lënë asnjë gjurmë, por shërimi i tij plagë të thellë mund të zhvillohet me formimin e hyperpigmentation ose dhëmbëza. Veprim përsëritet mekanik përsëri mund të shkaktojë zhvillimin e dermatit traumatike.

Për të Dermatitis traumatik dermatologji moderne përfshijnë: veshin, misri ujë, skuqje pelenë, omozolelost dhe misri.

Abrasions manifestuar nga skuqje, djegia dhe hidhërim të lëkurës. Nëse veprimi mekanik vazhdon, në formën e fërkuar blistera dhe erozionit. Ndoshta zhvillimi i streptoderma mesme infeksionit, pyoderma, vulgare apo impetigo streptokoksike.

Misri Uji - Mbushur me flluskë të qartë të lëngshme shpesh formohen në duar dhe këmbë gjatë këpucë intensive fërkimit, mjeteve apo pajisjeve sportive.

Skuqje pelenë ndodh në njerëzit me hyperhidrosis ose kur djersitje për shkak të mbinxehjes (klimë të nxehtë është rroba shumë të ngrohtë). Ajo gjithashtu mund origjinën në një urinës konstante tretje të lëkurës ose stol me kujdes të vogël të foshnjeve, pacientët me mosmbajtjeje urinar, fekal ose diarre. Ky opsion pezmatim i lëkurës mekanik lokalizuar kryesisht në folds e lëkurës. Manifestuar kuqe paqartë, plasaritje dhe erozioni. Ajo është e shoqëruar jo vetëm sëmundshmërisë por edhe kruhet. Një formë e veçantë klinik i nxituar pelenë është pezmatim i lëkurës pelenë.

Zmozolilist dhe misri janë rezultat i hyperkeratosis kompensues - rrit keratinization e epidermë në përgjigje të veprimit të vazhdueshëm mekanik të një force të vogël. Këto tipe dermatit mekanik eshte zakonisht lokalizuar në lëkurën e palma dhe këmbëve. Ato karakterizohen nga trashje lokale të epidermë dhe coarsening e lëkurës. Kjo omozolelost nuk ka kufi të qartë, dhe misri, në të kundërt, janë të ndara në mënyrë të qartë të arsimit forma konusovydnoe dhe mund të ketë rrënjë të thella duke shkuar në lëkurë.

Diagnoza e dermatit traumatik

Pezmatim i lëkurës traumatik nuk ka gjithmonë të kërkojnë konsultuar një dermatolog. Arsyeja për vizitë në një mjeku është dhimbje e rëndë, formimi i gërryerjet apo shfaqjen e shenjave të infeksionit. Me manifestimet lokalizimin e dermatit traumatike në këmbë Podoloh rekomanduar konsultim. Për të konfirmuar diagnozën e dermatit traumatik mund të jetë bërë dermatoscopy, një lëkurë metër pH scraping ose shkarkimi bakposev marrë nga sipërfaqja e lëndimit. Disponueshmëria e comorbidities pacientit, duke çuar në përçarje të trofike, një tregues për kirurg vaskular për konsultim, kardiolog, neurolog, etj fleboloha profesionistë.

Trajtimi i dermatit traumatik

Kryesor është për të eliminuar lëndime mekanike të lëkurës dhe faktorët që lidhen kontribuojnë në zhvillimin e dermatit traumatike. Është e rekomanduar për të ndjekur lëkurën higjienës është rroba të buta apo këpucë madhësinë e përkryer, përdorni patch dhe substrate të veçantë nën misër, dorashka pune. Nëse është e nevojshme, pacientët me çrregullime trofike dermatit traumatik duke u trajtuar dhe trajtimi i hyperhidrosis (curettage endoscopic dhe zona underarm Liposuction, shkatërrimit ultratinguj). Banja të dobishme ajrit.

Nëse ju i vishni një efekt të mirë kanë banja me Permanganat kalium dhe melhem anti-inflamator. Trajtim pelenë puçrra përfshin përdorimin e pluhurat thata dhe drogës anti-inflamator lokale. Drithërat dhe omozolelosti trajtohen me preparate keratolytic dhe zbutur në zgjidhje sode-sapun, dhe pastaj të hequr shtresa e tepërt me brirë të lëkurës. Trajtimi i drithërat mund të bëhet gjatë një pedikyr manikyr apo hardware, lëkurë këmbët e procedurave të mirë.