Plagosje dhe lakim të hundës


 • Plagosje Klasifikimi hundë
 • Shkakton lëndim hundë
 • Simptomet e lëndimeve të hundës
 • Diagnoza plagosje hundë
 • Trajtimi plagosje hundë
 • Lakim i mur ndarës nazale
 • Trajtimi i lakim të septum nazal

Plagosje mur ndarës i hundës - kockave mekanike dëme dhe pjatë kërc që ndan zgavrën hundës në dy pjesë. Të thyerje më të shpeshta të hundës mur ndarës dhe kockat dhe bruises nazale hundë. Vështirësia e dukshme e frymëmarrjes hundës, gjakderdhje të hundës, dhimbje, ënjtje. Trauma është gjakderdhje hundës, formimi hematoma dhe abscese, lakim i septum nazal, gjë e shëmtuar hundës, inflamacion kronik në zgavrën e hundës.

Plagosje Klasifikimi hundë

Solid "kornizë" hundë përbëhet nga tre cartilages çiftëzohet vendosura në anët e hundës dhe një kërc çuditshme katërkëndësh - mur ndarës hundës. Në krye të kërc hundë lidh me eshtra çiftëzohet hundës që formojnë pjesën e prapme të hundës. Në të dyja anët e eshtrave të hundës ngjitur me proceset ballore të nofullës së sipërme, forma hundë verhnebokovuyu sipërfaqe. Septumi thellë hundës është e lidhur në pjatë pingul ethmoid. Në krye të kërc dhe kockave të hundës mbuluar me lëkurë dhe indeve të buta.


Ka disa lloje të lëndimeve hundë:

 • Dëmi butë ind;
 • dëmtimi i kërc të hundës (i dëmtuar zakonisht mur ndarës i hundës);
 • dëme të strukturave të kockave të hundës (thyerje të hundës pa zhvendosje dhe me zhvendosjen e fragmente).

Të gjitha llojet e dëmit mund të jetë e mbyllur (pa shkatërruar integritetin e lëkurës) dhe i hapur (në kundërshtim me integritetin e lëkurës). Plagosje Hapur (plagë) mund të jenë të thekshëm hundë dhe nepronykayuchymy zgavrën hundës.

Plagosje hundë shpesh e kombinuar me dëmtim të trurit traumatike. Tronditje të shoqëruar nga vjellje, marramendje dhe dhimbje koke.

Shkakton lëndim hundë

Shkaqet kryesore të lëndimeve hundë - në rënie, luftimeve, lëndimet sportive dhe aksidenteve rrugore. Shumica e lëndimeve vuajtur djem moshës shkollore hundës dhe të rinjtë.

Simptomet e lëndimeve të hundës

Çdo lëndim të hundës shoqëruar me ënjtje të indeve të buta, të cilat mund të komplikojë diagnozën. Nëse dëme indeve të buta të nosebleeds hundë nuk zhvillon gjithmonë. Shenjat e thyerje të hundës dhe mur ndarës nazale janë:

 • Nosebleeds.

Ajo duhet të kihet parasysh se ashpërsia e gjakderdhjes hundës nuk ka gjithmonë pasqyrojnë shkallën e dëmtimit të hundës. Bleeds hundë intensive mund të ndodhë në pacientët me hipertension shoqërues, funksion të dëmtuar të mëlçisë dhe sëmundjet e gjakut.

 • Ënjtje të rënda dhe skuqje të hundës.

Në kthesën e eshtrave dhe kërc të gjakut hundë derdhet në indet e buta të lëndimit, duke formuar një hematoma. Majtas hematoma patrajtuar mund të acarohet. Qelbëzim hematoma shoqëruar me një dhimbje të mprehtë në hundë, dhimbje koke dhe temperaturë.

Në rastet kur gjaku i mbledh nën mukozën e hundës mur ndarës, hematoma hundës mur ndarës formuar, që mbulon lumen e pasazhe të hundës dhe të marrë frymë vështirë hundës. Nëse hematoma hundës mur ndarës nuk drenazhuar kirurgjike, ajo mund të shkaktojë shkatërrim të kërc dhe këmbë shumë e mur ndarës hundës.

 • Ndryshuar formën e hundës.

Varësisht nga lloji i lëndimit (eshtra të ndara të hundës, dëmtimin e mur ndarës hundës) mund të jetë një hundë paragjykim apo tërheqje të shpinë të tij.

 • Shortness frymëmarrje hundës.

 • Dhimbje e fortë e ndjenja hundë.

Thyerje të kockave të hundës dhe septum nazal mund të kombinohet me dëmtimin e organeve ngjitur dhe strukturat e thella kockave. Gjakderdhje të rënda mund të tregojë një dëm shoqërues kockave. Marramendës ndodh me shoqërues traktin trauma slezovyvodyaschih dhe syrit. Në kthesën e ethmoid ka rrjedhje të lëngut cerebrospinal.

Laik është e vështirë për të dalluar lëngun cerebrospinal e lot, sepse në të gjitha rastet hundë plagosje, i shoqëruar nga lirimin e lëngjeve të qartë duhet menjëherë të kërkoni ndihmë nga një otolaringolog apo trauma.

Diagnoza plagosje hundë

Pacientët me lëndime hundë otolarinhoskopicheskoe hulumtim sjelljes. Nëse dyshoni se një thyerje të hundës kryej kockat radiografisë të hundës, me shenjat e tronditje dhe dëmtime hundë të kombinuara - X-rrezet e kafkës. Pacientët me simptomat e tronditje të trurit shqyrton neurolog.

Trajtimi plagosje hundë

Kur mbyllur dëmtimin e indeve të buta nazale trajtim i veçantë është e nevojshme. Para lëndimit të vënë të ftohtë. Nëse gjakderdhja e tepërt të kryer tamponade përparme hundës.

Lëndimet e hapura hundë janë gjithmonë një rrezik. Plaga mund të infektohen dhe të acarohet. Kur ekzemë plagët thekshëm infeksion hundë përhapet për të kockave dhe kërc të hundës. Në mënyrë të pavarur e vështirë për të vlerësuar shkallën e dëmit dhe thellësinë e plagës, kështu që çdo lezione të hapura të hundës duhet të shkoni te mjeku.

Nëse dëmtimi i mur ndarës hundës dhe thyerje të hundës kockave me zhvendosjen kryer reposition. Nëse kaluar që nga trauma e jo më shumë se dhjetë ditë, patate të skuqura të vënë në vend pa kirurgji. Procedura kryhet nën anestezi lokale.

Frakturat e vjetra nazale (më shumë se dhjetë ditë pas thyerje) dhe dëmtim kompleks është një tregues për trajtim kirurgjik - rhinoplasty. Nëse frakturë nazale kombinuar me dëmtimin e mur ndarës hundës, përveç kësaj kryer septoplastyka.

Lakim i mur ndarës nazale

Lakim i mur ndarës hundës është shpesh rezultat i traumës hundës - veçanërisht nëse trajtimi nuk është kryer ose kryhen në të pamjaftueshme. Një tjetër shkak i mundshëm shtrembërim i mur ndarës hundës - zhvillimi i pavend i skeletit të fytyrës.

Në shtrembërimin e mur ndarës hundës mund të sinjalizojë simptomat e mëposhtme:

 • Shkelja e frymëmarrjes hundës.

Shqetësim Ndoshta i dobët, të moderuar ose të shënuar nga frymëmarrje e hundës. Kur shtrembërim i njëanshëm i hundës frymëmarrjes mur ndarës hundës është ndërprerë nga njëra anë, dhe mund të shkojnë pa u vënë re për pacientin.

 • Rinitit kronike dhe sinusit (sinusit, sinusit, etmoyidyt).

Me shtrembërimin e mur ndarës hundës krijon kushte të favorshme për shfaqjen e proceseve infektuese në zgavrën e hundës dhe të dëmtimit të dhëmbëve paranazale. Frymëmarrja hundës është e vështirë, sepse me gojë ventiluar keq dhe të pastrohen. Zgavër hundës është e lidhur me sinuseve lëviz delikate. Pengim mekanike (mur të lakuar) mbyll pasazhe, dhe është shkaku i rrymave të vazhdueshme në inflamacion të sinuseve paranazale.

Simptomë më e habitshme është lakim i simetrisë mur ndarës i hundës hundës thyer (ndryshim në të majtë apo të djathtë) Përveç kësaj, pacientët janë shpesh të shqetësuar për thatësi në zgavrën e hundës. Sepse nuk është një shkelje e gërhitës frymëmarrjes hundës.

Nëse simptoma të butë ose pa simptoma, pacientët me mur ndarës të shtrembëruar hundës zakonisht nuk është serioz rreth sëmundjes së tyre dhe nuk preferojnë të kërkoni ndihmë mjekësore. Ndërkohë, përçarje e frymëmarrjes normale hundës çon në ndryshime të pafavorshme në organet dhe sistemet e ndryshme. Ai vuan nga sistemin imunitar, sistemit kardiovaskular, sistemit gjakut dhe gjenitale. Pacientët me mur ndarës i hundës lakim zastudzhuyutsya më shumë dhe më të gjatë ftohjet.

Trajtimi i lakim të septum nazal

Korrigjimi i mur ndarës hundës është kryer kirurgjike. Operacionet në mur ndarës hundës mund të kryhet nën anestezi lokale apo anestezi të përgjithshme. Përdor metodën klasike - metodën e Cillian operacion. Në vitet e fundit, e përdorur gjerësisht sot, më pak teknikë traumatik duke përdorur pajisje endoskopik.