Tracheitis


  • Shkaqet tracheitis
  • Tracheitis Klasifikimi
  • Simptomat tracheitis
  • Komplikimet tracheitis
  • Diagnoza tracheitis
  • Trajtimi i tracheitis

Si një sëmundje e pavarur tracheitis mjaft të rralla. Në shumicën e rasteve, nuk është një lezion i kombinuar i laryngotracheitis zhvillimit udhë ajrore ose trakeobronkiti. Përveç kësaj, tracheitis shpesh i paraprin apo e shoqëron rinitit dhe faringjiti. Tracheitis natyra alergjik zakonisht zhvillohet në bashkëpunim me konjuktivit alergjik dhe rinitit alergjik.

Shkaqet tracheitis

Tracheitis origjinë infektive ndodh kur prekje, ajri i thithur janë viruset ose bakteret. Që shumica e patogjene udhë ajrore e paqëndrueshme në mjedis, infeksioni mund të ndodhë vetëm përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me pacientin. Tracheitis mund të zhvillohet në sfondin e gripit, parainfluenza, SARS, rubeolës, fruthit, ethe flakë të kuqe, li e dhenve. Tracheitis bakterial mund të shkaktojë Pneumokokut, Stafilokoket, bacilet e gripit, Streptococcus. Megjithatë, aktivizimi më bakterial tracheitis ndodh kur prona patogjene të vendosura në florën e traktit respirator patogjene.


Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e tracheitis përfshijnë: pluhur thithur ajrin, tymit të duhanit, kushtet e pafavorshme klimaterike: shumë nxehtë apo të ftohtë, ajër i lagësht apo të thatë. Ajror thithur Normalisht pari kalon nëpër hundë, ku ajo është e ngrohur dhe të lagur. Në zgavrën e hundës depozituar grimcat e mëdha të pluhurit, të cilat janë larguar më pas nga trupi nën veprimin e cilia mukozale epitelit ose në procesin e teshtitjes. Shkelja e këtij mekanizmi ndodh në sëmundjet që çojnë në vështirësi në frymëmarrje nazale, rinitit, sinusit, atresia choanae, adenoids, tumor apo hundës së trupit të huaj, shtrembërim hundës mur ndarës. Si rezultat, ajër dikur thithur hyn në fyt dhe trake dhe shkakun e hipotermi ose acarim, provokojnë zhvillimin e tracheitis.

Të kontribuojnë në shfaqjen e tracheitis infektive dobësuar mikroorganizëm shtetëror që mund të ndodhë në prani të vatrave kronike infektive (grykët, periodontitis, sinusit, otitis kronike, adenoids), imunitetit (HIV, efektet e rrezatimit ose kemioterapia), infeksione kronike (tuberkulozi, sifilizi) dhe sëmundje sistemike (hepatitit kronik, cerozë, ulcera peptike, sëmundje koronare arteriale, insufiçienca kardiake, ethe reumatike, pamjaftueshmëria kronik renal, diabeti mellitus).

Tracheitis genesis alergjik është një reaksion alergjik që ndodh në përgjigje të inhalimi i alergeneve të ndryshme: në familje, industrial ose bibliotekë pluhur, polen, Mikropjeseza inat manar, kimike, prodhimin e objekteve kimike ajrore, industritë farmaceutike dhe parfum. Tracheitis alergjik mund të ndodhë në sfondin e infeksionit, duke qenë një rezultat i një reaksion alergjik ndaj antigjeneve microbial. Në raste të tilla, tracheitis quhet infektive-alergjik.

Tracheitis Klasifikimi

Në Otolaryngology klinik prodhuar infektive, alergjike dhe ngjitëse-alergjik tracheitis. Nga ana e tij janë të ndarë në bakteriale ngjitëse tracheitis, virale dhe bakteriale dhe virale (të përziera).

Natyra e kursit tracheitis klasifikohen në akute dhe kronike. Tracheitis akute ndodh papritmas dhe është kohëzgjatje të shkurtër (mesatarisht 2 javë). Kur ai bëhet kronik vëzhguar rotacion periodik rëndim me periudha lehtësimi. Tracheitis kronik çon në ndryshime morfologjike mukusit trakeale që mund të bartin karakter hypertrophic ose atrophic.

Simptomat tracheitis

Simptomë kryesore është një tracheitis kollë. Në fillim të shfaqjes së tij ajo është e thatë në natyrë, atëherë nuk është një përzgjedhje e pështymë të trashë mukozës. Për tracheitis tipik paroksizmal shfaqjes së kollë të dhimbshme pas një frymëmarrje të thellë, ndërsa bërtasin, duke qarë apo qeshur. Sulmi i kollitjes shoqëruar nga dhimbje prapa gjoksit dhe përfundon me një sasi të vogël të departamentit pështymë. Dhimbje gjoksi mund të vazhdojnë për disa kohë pas kollitjes. Pas disa ditësh të fillimit sasi tracheitis të rritet sputumit, ajo bëhet qëndrueshmëri më të lëngshme. Në bakteriale apo virale dhe bakteriale tracheitis purulent pështymë shpesh merr karakter.

Në fillim të sëmundjes mund të ndodhin rritje tracheitis në temperaturën e trupit për të febrile shifra, por është subfebrilitet më shumë i zakonshëm. Karakteristike ethe të lehtë mbrëmje, nuk është një ndjenjë e lodhjes deri në fund të ditës. Simptomat e dehjes nuk është shprehur. Por rraskapitës këmbëngulës kollitjes jep siklet të konsiderueshme pacientit, duke shkaktuar shfaqjen e nervozizëm, dhimbje koke dhe çrregullime të gjumit.

Në prani të lidhura pacientëve faringjit apo pezmatim i fytit tracheitis ankohen për djegien, gërvisht, e thatë, gudulisje dhe parehati të tjera në fyt. Rritja e mundur në nyjet limfatike të qafës së mitrës përmes zhvillimit të reaktiv lymphadenitis ato. Trokitje dhe dëgjim i mushkërive në pacientët tracheitis nuk mund të zbuluar ndonjë anomali patologjike. Në disa raste ka rales Shperndare thatë, zakonisht dëgjoni degëzim e trake.

Në pacientët me kollë kronike tracheitis është e përhershme. Rritja kollë ndodh pas gjumit gjatë natës dhe gjatë ditës së kollë praktikisht mund mungon. Në formën hypertrophic e kollë kronike tracheitis shoqëruar me gëlbazë kur atrofycheskoy - vuri në dukje sulmet kollë e thatë shkaktuar nga acarim të trake akumuluar në vete crusts. Rëndim i tracheitis kronike e karakterizuar nga rritja e kollë, periudhave të shkurtra të ligështuese kollë që ndodhin gjatë ditës, subfebrile përsëritet.

Nëse tracheitis alergjik shqiptuar siklet prapa gjoksit dhe në fyt. Sulmet kollitjes kokëfortë dhe të dhimbshme, të shoqëruara me dhimbje të forta prapa gjoksit. Në kulmin e sulmit të kollës te fëmijët mund të përjetojnë të vjella. Për perkusion dhe dëgjim të mushkërive ndryshimet patologjike janë shpesh mungojnë. Në mënyrë tipike, tracheitis alergjik shoqërojnë simptomat e rinitit alergjik konjuktivit alergjike dhe keratitit.

Komplikimet tracheitis

Kur tracheitis përhapja e etiologji infektive të inflamacionit poshtë rritjes udhë ajrore në bronko-pulmonar ndërlikimet e bronkit dhe pneumoni. Shpesh ka bronkit dhe pneumoni. Rreth përfshirje në procesin infektiv pemë bronkial tregon një temperaturë e lartë e trupit, rrit kollë, pamja e mushkërive frymëmarrjes vështirë, e thatë dhe i lagësht përhapur në shkallë të srednepuzyrchatye dhe wheezing. Me zhvillimin e pneumonisë shënuar përkeqësim të gjendjes së përgjithshme të tracheitis pacientit dhe të rritura simptomat e dehjes mund të shkaktojë dhimbje gjoksi gjatë kollitjes dhe frymëmarrjes. Në perkusion të lehta mund të përcaktohet nga dulling lokale shëndoshë gjatë dëgjim të dëgjuar frymëmarrje të relaksuar, kërcitje, rales me lagështi.

Inflamacion i përhershëm dhe ndryshimet mukozale morfologjike në tracheitis kronike mund të shkaktojnë shfaqjen e tumoreve endotracheal dy natyrës beninje dhe malinje.

Nën ekspozimit të zgjatur ndaj alergeneve tracheitis alergjik mund të jetë i komplikuar nga zhvillimi i bronkit alergjike dhe tranzicionin e saj drejt astma, të përcjella me gulçim dhe nxjerr frymë me astmë të vështirë.

Diagnoza tracheitis

Në mënyrë tipike, pacientët me tracheitis të kthehet në një terapist. Megjithatë, një diagnozë më të saktë dhe natyra e ndryshimeve inflamatore (sidomos në tracheitis kronike) duhet të konsultoheni me një otolaringolog. Pacienti gjithashtu përshkruajnë numërimin e gjakut, larinhotraheoskopiyu, duke marrë swabs nga fyt dhe hundë me të mëvonshëm bakteriologjike pështymë e tyre bakposev hulumtim dhe analiza e tij në fuqi e tretë.

Një histori e udhëzimeve të pacientit për alergjitë (ethe hay, ekzemë, pezmatim i lëkurës atopic, dermatit alergjik) sugjeron një alergjik tracheitis mundshme natyrës. Identifikimi natyra e tracheitis lejon numërimin e gjakut. Kur tracheitis origjinë infektive në gjak shënuar ndryshime inflamatore (leukocytosis, përshpejtuar ESR) në reaksion alergjik inflamatore tracheitis gjak shprehur pak, rritjen e numrit të eozinofileve. Për konfirmimin përfundimtar ose përjashtimin e tracheitis alergjik duhet të konsultoheni me një allergist dhe i testeve alergji.

Larinhotraheoskopiya tracheitis akute zbulon bllokimet dhe ënjtje e mukozës së trake, në disa raste (p.sh., gripi) hemoragji petechial. Picture hypertrophic tracheitis kronik përfshin Mukoza cyanotic ngjyra dhe trashje e saj të rëndësishëm përmes të cilit vija midis unazave individuale të trake nuk është visualized. Formë atrofik e tracheitis kronike e karakterizuar nga ngjyra rozë e çelët, thatësi dhe hedh lëng i mukozës, prania e mureve të trake crusts rënda.

Nëse dyshoni se pacientët TB referuar TB, zhvillimin e komplikimeve bronkopneumonare - në mushkëri. Përveç kësaj kryejë rynoskopyyu, farynhoskopiyu, X-rrezet e mushkërive dhe sinuseve.

Tracheitis duhet të dallohet nga bronkit, kollës së mirë, imët guri rreme, difteria, tuberkulozi, kanceri i mushkërive, laring trupit të huaj dhe trake.

Trajtimi i tracheitis

Trajtimi i parë shkakor është kryer tracheitis. Në bakteriale tracheitis përdoren antibiotikët (amoksicilina, tseftriokson, Azithromycin) në viral - agjentëve antivirale (proteflazid, Arbidol, droga interferon) në alergjik - drogës antiallergic (loratadine, dezoloratadin, fenkarol). Expectorants përdorura (rrënjë alte, lëpushë, thermopsis) dhe mukolitike (atsetiltsestein, Bromhexine). Kur një kollë e thatë e dhimbshme mund të caktojë barna antitussive. Pacientët me tracheitis kronike përveç kësaj treguar ymmunokorrehyruyuschaya terapi.

Well provuar në terapi tracheitis mbytje (alkali dhe mbytje të naftës) administrimin në rrugët e frymëmarrjes të zgjidhjeve farmaceutike duke përdorur neybulayzera, spelioterapiya. Me objekte të terapisë fizike përdoret electrophoresis UHF dhe zonën e trake, masazh dhe reflexology.