Trakomë


  • Shkaqet trachoma
  • Klasifikimi i trachoma
  • Simptomet e trakomën
  • Diagnoza trakomën
  • Trajtimi trakomën
  • Parashikimi dhe parandalimi trakomën

Agjent shkakton trakomën është trachomatis Chlamydia, parazit brendaqelizor që replikohet në citoplazmën e qelizave epiteliale të konjuktiva dhe kornea. Agjent shkakton trakomën u hap Provacheka dhe Halbershtedtera në 1907 aktualisht trachoma ndodh mjedis të masivisht të Azisë Jug-Lindore, Amerikën e Jugut dhe Afrikës, në Rusi regjistruar raste vetëm sporadike. Trachoma aktiv për më tipik për fëmijët 4-10 vjet; Pasojat e rënda të infeksionit si tryhyaz, i kthyer qepallat, verbëria e zhvilluar në njerëz të moshuar se 50 vjet. Në oftalmologjisë trachoma është 3 herë më shpesh diagnostikohet te femrat.

Shkaqet trachoma

Trofim është antroponoznoy infeksion i përhapjes epidemike. Transmisionit ndodh nëpërmjet kontaktit të patogjen nëpërmjet sekrecioneve të kontaminuara (lot, mukusit, qelb) higjienën e duarve dhe sendeve shtëpiake, veshje. Në epidemiologjinë e trakomën rolit të kushteve të këqija të jetesës dhe kulturën e ulët shëndetësore të popullatës kryesor.


Burimet e trakomën janë përhapur si pacientët me forma aktive të infeksionit dhe patogjene transportuesit, individët me kursin atipike të sëmundjes dhe shuar. A nuk e përjashton mundësinë e transferimit mekanike të patogjenëve nga insektet (miza). Tipike sensibilitet të lartë të përgjithshëm të trakomën në epidochahah. Imuniteti pas infeksionit nuk është e prodhuar, prandaj, të mundshme trachoma ri-infeksionit.

Transformimi më i theksuar morfologjike në trakomën ekspozuar konjuktivën dhe kornea. Ndryshimet fillestare karakterizohen nga infiltrimi difuze e neutrofile dhe histiotsitamy konjuktiva, atëherë (10-12 ditë) - infiltrimit lymphocytic dhe plazmokletochnoy. Në follicles shekull mucous formuara (trahomatoznyy kokërr) paraqiti akumulimet qendrore e limfociteve. Më vonë në follicles ndodhin ndryshimet degjenerative sklerozë dhe indeve hyalinosis conjunctival. Ndoshta follicles rezorbimit pa dhëmbëza. Në disa raste, follicles formuar rreth kapsula, të cilat "zamurovuye" infiltrate të qelizave, duke ndihmuar për të ruajtur agjent shkakton trakomën për vite me rradhë.

Në korne gjatë trakomën zhvillon infiltrimin përhapur inflamator dhe shpërndarjen e enëve të gjakut të sapo formuara në pjesën e sipërme të gjymtyrë dhe pannusa formacion trahomatoznyy. Në follicles rënda trakomë janë formuar në stroma e kornesë; infiltrimi dhe dhëmbëza të zbatueshme për të copëtuar organet dhe shtresat e thella të kancerit meybomievyh shekullit kërc.

Klasifikimi i trachoma

Sipas ndryshimeve patogjene në zhvillimin e trakomën siguruar 4 faza.

Në (fillestar) Procesi i parë trahomatoznyy fazë shënoi inflamacion në konjuktiva, ka trahomatoznyy kokrra në qepallat e sipërme dhe folds kalimtare, zhvillon edemë dhe vaskularizim e gjymtyrë e sipërme, sipërfaqësore infiltrimit kornesë subepiteliale.

I dytë (aktiv) faza e të ardhurave trakomë e pjekur follicles e hyperplasia papilare, infiltrimit dhe formimin pannusa nekroza corneal e follicles individuale dhe dhëmbëza.

Në (dhëmbëza) fazën e tretë të trakomën mbizotërojnë proceset dhe dhëmbëza të konjuktiva folds kalimtare moshë, duke ruajtur efektet korneale e inflamacionit.

I katërt (mbresë) Faza trakomën karakterizohet nga shenjat e trajtimit klinik - në konjuktiva, kornea dhe shekull kërc është një zëvendësim i plotë i follicles dhe infiltrates indeve mbresë. Në fazën e katërt të trakomën në bazë të kritereve dobësimin e ofruar 4 grupe: 0 - nuk ka rënie në vegim; I - reduktim i 0,8; II - reduktim i 0,4; III - ulja e poshtë 0,4.

Varësisht nga elementet mbizotëruese patologjike dallojnë format e mëposhtme të trakomën:

  • folikulare - me formimin mbizotërues të follicles;
  • papilare - formimi i excrescences papilare;
  • përzier - me një kombinim të folikulare dhe papilare excrescences;
  • infiltrative - infiltrimi preferenciale e strukturave të interesuara të syrit.

Simptomet e trakomën

Periudha e inkubacionit për trakomën zë 7-14 ditë. Manifestimi më i rëndë i sëmundjes, trakomën gjatë zgjatur, kronike. Në procesin trahomatoznyy zakonisht përfshin të dy sytë. Ka një ndjenjë e paraqitjes në djegien e syve dhe ndjesi të trupit të huaj. Në fillim të trakomë simptome akute të shqiptuara e konjuktivit - skuqje dhe ënjtje të shekullit të mukozës, të bollshme Muco-purulent shkarkimit karakter, fotofobi. Në folikulare mukozës shekullit apo papilare janë rritje.

Në një të katërtën e rasteve mund të jetë i veshur për trakomën, e cila mund të konsiderohet si konjuktivit kronike. Për trakomën të fëmijëve në fëmijërinë e hershme kujton konjuktivit neonatal. Shpesh përkeqësimi trakomën te fëmijët të çojë në dhëmbëza të kornesë që mund të zbulohet në biomicroscopy sy.

Ashpërsia trakomën është i lidhur me shkallën e infiltrimit të konjuktiva dhe përfshirje në kornea proces trahomatoznyy. Momente Otyahoschayuschimy në zhvillimin e trakomën janë shtresa të konjuktivit bakteriale apo virale, keratitit qelbëzues, Dakryoadenyt, dakriotsystytu, kanalikulit, ulur reagimin imunitar, disponueshmërinë e sëmundjeve të tjera (tuberkulozi, skrofuleza, infestations parazitare, malaria, etj). Kur lidh një trachoma infeksion sekondar të mjaftueshme shpesh komplikuar nga ulceration e kornesë, yrydotsyklytom, hypopyona, probodenyem, endo-dhe panoftalmyta.

Rezultati trakomën korrente sigurisht është dhëmbëza conjunctival në folds në tranzicion, karakterizohet nga formimi i ndërfutur midis sipërfaqen e brendshme të shekullit të syrit. Kjo të çojë në një shkurtimin e vaults conjunctival apo zhdukjes (symblefaron). Dhëmbëza trachoma shkaku kërc në zhvillimin përgjithmonë gjarpërues, tryhyaz, ptosis. Proceset Cicatricial në gjëndrën lacrimal shoqëruar nga një rënie në lacrimation dhe tharje conjunctival dhe sipërfaqe rohovychnoy (sindromi sy të thatë). Të marra së bashku, të gjitha ndryshimet e paraqitura të shkaktojnë vizion të reduktuar dhe opacities korneale dhe dhëmbëza mund të shkaktojë humbjen e pjesshme ose të plotë të vizionit.

Diagnoza trakomën

Njohje Previous trachoma bazuar në karakteristikat klinike dhe diagnostike. Të jashtme Sytë shqyrtim okulist fokusuar në praninë e infiltrimit të thellë të indeve, follicles, ndryshimet në gjymtyrë dhe kornesë dhëmbëza.

Konfirmimi i diagnozës së trakomën është bërë nga scraping Citologjia e konjuktiva, me zbulimin e qelizave epiteliale citoplazmatik specifik të përfshira - qelizat Provacheka Halbershtedtera-diagnoza paraqet asnjë dyshim. Ndër metodat e diagnostikimit laboratorike të trakomën duke përdorur ELISA (zbulimin e antitrupave specifike për klamidia në serum), RIF (gjetja e antigjeneve Klamidia në qelizat epiteliale), PCR studime scraping, metodë kulturë (conjunctiva bakteriologjik shpifjeve).

Për një studim më të hollësishëm të lezioneve të conjunctiva, kornea dhe traktit lacrimal është bërë testi flyuorestseinovaya sy biomicroscopy instillyatsionnaya, me lot në sy provë ngjyra-hundë. Më tej për të vlerësuar peshën e komplikimeve të trakomën mund të kenë nevojë të kontrolloni mprehtësi vizuale, sy dyafanoskopyya dhe shtojca e saj dhe hulumtime të tjera.

Trajtimi trakomën

Topycheskuyu trajtim trachoma është kryer me anë të zgjidhjeve instalacioni dhe hedhjen në krye conjunctival e antibiotikëve dhe sulfonamides (pika dhe ointments me tetracycline, erythromycin, oletetrin, doxycycline, Sulfapyrydazyn natrium, etj). Në të rënda antibiotikët tetracycline trachoma administruara gojarisht. Në trajtimin e trakomën përfshijnë kurse të interferon dhe interferon nxitësit, imunomodulatoreve.

Trajtim mekanik trakomën referohet shprehjes (squeezing) follicles me piskatore posaçme nën anestezi lokale. Shprehja e gjëndër - një manipulim i vogël kirurgjikale, e cila është bërë duke marrë parasysh kërkesat e pa mikrobe dhe antiseptik. Kjo ju lejon për të shkurtuar trajtimin e trakomën dhe për të arritur më të shpejtë dhe delikate dhëmbëza mukozale. Re follicles nxjerrje nëse është e nevojshme, të kryejë çdo 12-15 ditë terapi të fshehtë të drogës. Në disa raste të përdorë për të ri diathermocoagulation infiltrime të shumta.

Pas trakomën përdorë trajtim kirurgjik, në varësi të natyrës së komplikimeve. Heqja tryhyaz bëhet duke kujdesshëm mekanik heqjen e flokëve valëvit, elektrolizë ose duke përdorur cryosurgery. Kur kombinohet me deformim tryhyaz shekull kryer fix plastike kthesë ndonjëherë. Në buzë këmbëngulës shekull transplantuar tryhyaz mukozës cik përplasje që lejon gabimisht dhënë rritje qerpikët mbi syrit.

Xerophtalmia për të njomet syrin në një sërë zgavër conjunctival implantuar pështymës pranë veshit gjëndër kanal. Dakriotsystyt kronike qelbëzuese kërkon dakryotsystorynostomyya pajtueshmërisë.

Parashikimi dhe parandalimi trakomën

Trajtimi në kohë trakomën është kushti kryesor për një prognozë pozitive. Rreth 80% e pacientëve shërohen brenda 2-3 muajve. Faza e katërt trakomën rifillimi i mundur edhe pas 5-20 vjetësh. Komplikimet dhe i përsëritur intensive trachoma shkaku perde kornesë dhe vizioni ulur ndjeshëm, madje edhe verbëri.

Masat përfshijnë parandalimin trachoma e epidemi Foci lokalizimin në kohë, zbulimin e rasteve sporadike, ekzaminimin e rregullt klinik të pacientëve higjienës.