Trichomoniasis


 • Karakteristikat biologjike të agjentit dëshirore e trichomoniasis
 • Fotografia klinike e trichomoniasis
 • Diagnoza e trichomoniasis
 • Trajtimi i trichomoniasis

Trichomoniasis (ose trichomoniasis) sëmundje urogjenital është vetëm sistemi urogjenital njerëzor. Agjent shkaktar i trichomoniasis - vaginale (vaginale) Trichomonas, një seksualisht të transmetueshme.

Organet e synuara të trichomoniasis në meshkuj - një uretrës, prostatës, test dhe shtojca e tyre, fshikëza seminale, dhe gratë - vaginë, pjesë vaginal i qafës së mitrës, uretrës. Trichomonas vaginalis në gratë shpesh shfaqet pas manifestimeve më të theksuara të trichomoniasis dhe vizita më të shpeshta te mjeku për qëllime parandaluese. Në thelb, Trichomoniasis gratë e sëmura të moshës riprodhuese 16-35 vjet. Gjatë Trichomoniasis infeksionit të punës së porsalindur nga një nënë e infektuar ndodh në rreth 5% të rasteve. Trichomoniasis Newborn ndodh në të butë për shkak të natyrës së strukturës së epitelit dhe mund samoizlechivatsya.

Meshkujt, në përgjithësi, prania e Trichomonas nuk shkaktojnë simptoma të dukshme të trichomoniasis, ata shpesh janë bartës të trichomonads dhe nuk ndien gjendja e keqe e dukshme, transmetojnë infeksionin tek partnerët e tyre seksuale. Trichomoniasis mund të jetë një nga arsyet negonokokkovogo uretritin prostatitis kronike dhe epididymitis (inflamacion i epididymis) promovimin e infertilitetit mashkullor për shkak të zvogëluar lëvizshmëri të spermës dhe qëndrueshmërinë.


Infeksioni Trichomoniasis kryesisht ndodh gjatë marrëdhënieve seksuale. Shtëpiake - nëpërmjet pacientëve kontaminuara liri, peshqir, swimwear trichomoniasis rrallë transmetueshme.

Numri i sëmundjeve të lidhura me trichomoniasis, i madh. Trichomoniasis shpesh me agjentët e tjerë IST (gonokoku, Chlamydia, Ureaplasma, kërpudhave gjini Candida, herpes). Aktualisht besoj se Trichomonas të kontribuojë në zhvillimin e diabetit, mastitit, alergji dhe madje edhe kancer.

Karakteristikat biologjike të agjentit dëshirore e trichomoniasis

Patogjenët trichomoniasis - Trichomonas (Type thjeshtë, bisht familjar) - struktura mikrobike njëqelizore anaerobe - parazitëve janë përhapur në natyrë. Në parazitit trupit të njeriut Trichomonas 3 lloje: vaginal (më aktiv, patogjenë), me gojë dhe zorrëve. Thanks flagellates Trichomonas shumë aktive dhe të lëvizshme. Trichomonas pa seks dhe omnivores, shumëfishohen me shpejtësi në kushte optimale - në mungesë të oksigjenit dhe në t = 35-37 ° C.

Trichomonas fikse në qelizat e mukozën e traktit urinar dhe të shkaktojë inflamacion atje. Produktet e shkretuara të Trichomonas helmojnë trupin, duke ulur imunitetin e tij.

Trichomonas mund të jetojnë në organet gjenitale dhe madje edhe në gjak, të cilat depërtojnë sistemin limfatik, hapësira ndërqelizore nga enzimë - hyaluronidase. Trichomonas shumë e përshtatur për të jetuar në trupin e njeriut, mund të ndryshojë formë, maskaradë qelizat plazma (trombocitet, limfocitet) - duke e bërë të vështirë për të diagnostikuar Trichomoniasis; "Ngjituni pas" për veten e tyre dhe mikrobeve të tjerë në këtë mënyrë për të shmangur sulmi imun të trupit.

Mikro-organizma (gonococci, ureaplasma, Klamidia, kërpudhave e gjini Candida, viruset herpes, cytomegalovirus), duke marrë në tricomonas, ka mbrojtje nga efektet e drogës dhe të sistemit imunitar të njeriut. Moving Trichomonas mund të përhapet mikrobet në sistem tjetër urogjenital dhe enëve të gjakut. Dëmtimi i epitelit, Trichomonas zvogëluar funksionin e tij mbrojtës, dhe të lehtësojnë depërtimin e baktereve dhe viruseve, infeksionet seksualisht të transmetueshme (përfshi HIV).

Edhe pse Venereology modern ka trajtim efektiv mjekësor e infeksioneve seksualisht të transmetueshme më, trichomoniasis krejtësisht të hequr qafe jashtëzakonisht e vështirë edhe sot. Fakti që predhë jo-proteinë Trichomonas nuk përgjigjet për veprimin e antibiotikëve dhe mund të shkatërrohen vetëm nga droga veçanta antiprotozoar.

Fotografia klinike e trichomoniasis

Në mënyrë tipike, periudha e inkubacionit të trichomoniasis zgjat nga 2 ditë deri në 2 muaj. Nëse trikomonoza ndodh në formën e fshihet, simptomat e para mund të ndodhë disa muaj pas infektimit me imunitet ulët ose acarimit te infeksioneve tjera kronike.

Trichomoniasis (në varësi të ashpërsia dhe kohëzgjatja e simptomeve) mund të ndodhë në akute, podstroy, dhe forma kronike si trihomonadonositelstvo.

Manifestimet klinike të trichomoniasis në burrat dhe gratë janë të ndryshme. Trichomoniasis ndodh në gratë me simptoma më të rënda, trichomoniasis mashkull zakonisht ekziston në formë trihomonadonositelstvo.

Trikomonoza në femra shfaqet në formën e urethritis, vulvovaginitis, bartolynyta, cervicitin. Faza akute e trichomoniasis ka simptomat e mëposhtme:

 • Shkarkimi i madh i mbuluar me shkumë të verdhë, e gjelbër, me një erë të pakëndshme;
 • skuqje dhe acarim të organeve gjenitale (kruajtje, djegie), pezmatim i lëkurës kofshët e brendshme;
 • dëmtim gjenital mukozale (erozioni, ulcerat);
 • siklet gjatë urinimit, dysuria;
 • parehati gjatë marrëdhënieve seksuale;
 • dhimbje ndonjëherë barkut.

Simptomet e trichomoniasis në gratë përforcohet para fillimit të menstruacione.

Në fëmijërinë trichomoniasis vërejtur rrallë, zakonisht vajzat. Infeksioni ndodh përmes unsexual nga nënat e sëmurë përmes sendeve shtëpiake, rroba. Vajzat Trichomoniasis manifestohet si vulvovaginitis, gjatë të cilit simptomat akute janë të ngjashme me formën e të rriturve të sëmundjes.

Trichomoniasis në meshkujt ndodh në formën e Trichomonas urethritis (uretrës është prekur) dhe është e shoqëruar nga një shkarkesë Muco-purulent, kruajtje, djegie të lehtë menjëherë pas raportit seksual apo urinim. Kur studim vërejtur infiltrime të ngurta, ngushtim uretrës. Trichomoniasis mund të ndikojnë në prostatë dhe epididymis, duke shkaktuar prostatitis (40%) dhe epididymitis. Kjo është e rrallë për trichomoniasis në meshkuj vëzhguara erozionin dhe ulçerë e inflamacion mukozale qepje mesatare.

Natyra dhe sasia e shkarkimeve varet nga faza e inflamacionit, trichomoniasis kronik vërejtur një sasi të vogël të sekrecionet mukoze. Me kalimin e kohës, ata mund styhnuty, por rimëkëmbja nuk do të ndodhë.

Trichomoniasis të freskëta, nëse nuk trajtohet, bëhet kronike (nëse nga momenti i infeksionit ka qenë më shumë se 2 muaj) ose trihomonadonositelstvo. Trichomoniasis kronik mund të kandidojë për vite me disa simptoma (~ 4% të shoqëruar nga dysuria dhe dhimbje të lehtë, ~ 5-8% çrregullimet seksuale).

Trihomonadonositelstvo izoluar si nje forme e trikomonozat në të cilën patogjen është zbuluar laboratorike, por pa shenja e sëmundjeve. Kjo ndarje është e kushtëzuar, si forma të ndryshme të trichomoniasis mund të kalojnë njëri-tjetrin. Forma të fshihet e trichomoniasis luajnë një rol të rëndësishëm në përhapjen e sëmundjes. Çfarë jeton në sistemin urogjenital është një burim i partnerit ndotjes patogjen gjatë raportit seksual dhe të vet ri-infeksionit të tij.

Trichomoniasis rrezikshme komplikimet e tij, si rritjen e rrezikut të infeksioneve të tjera (përfshirë HIV), patologjive të shtatzënisë (lindjes së parakohshme, lindje të vdekur), zhvillimin e infertilitetit (mashkull dhe femër), kanceri i qafës së mitrës, sëmundjet kronike të sistemit urogjenital. Në praninë e simptomave të tilla dhe madje edhe pa ato duhet të testohen për trichomoniasis, dhe IST ndoshta tjetër. Është e rëndësishme për gratë që janë duke planifikuar shtatzëninë, për të partnerëve seksualë - trihomonadonositeley dhe pacientët me trichomoniasis; për të gjithë, duke çuar një jetë aktive seksuale.

Vetë trichomoniasis mund të çojë në rezultatin e kundërt: Trichomonas bëhet formularin më agresive, të fillojnë të riprodhohet në mënyrë aktive, ndërsa sëmundja bëhet forma latente apo atipike. Për të diagnostikuar dhe trajtuar Trichomoniasis në këtë rast është shumë më e komplikuar.

Diagnoza e trichomoniasis

Diagnoza e trichomoniasis është zbulimin patogjen duke përdorur metoda të ndryshme.

Bazuar në ankesat e pacientit dhe të inspektimit mund të dyshojnë praninë e Trichomonas vaginalis. Në shqyrtim në pacientët me gratë Trichomoniasis duke treguar shenja të inflamacionit - skuqje dhe ënjtje e vulvë dhe vaginës. Kur një colposcopy mund të jetë një shenjë e "tserviksa luleshtrydhe": skuqje të mukozës me pikë dhe hemoragji fokale në qafën e mitrës. Ka dysplasia epiteliale ndonjëherë mund të shkaktojnë qelizat atipike epiteliale.

Trichomoniasis zbuluar besueshme me metoda laboratorike:

 • material provë mikroskopi (për gratë - swabs nga vagina dhe uretrës në meshkuj - swabs Urethral);
 • Kultura (mikrobiologjike) Metoda duke përdorur mediat artificial;
 • Metoda imunologjike;
 • PCR - diagnozë.

Trichomoniasis në meshkuj të diagnostikuar më i vështirë për shkak të mungesës së simptomave, në shtim Trichomonas me këtë kurs sëmundjes janë atipike në amebovidnomu formë. Para se të planifikimit shtatzënie të dy burri dhe gruaja duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim të plotë mjekësor të IST, përfshirë trichomoniasis.

Trajtimi i trichomoniasis

Trajtimi i trichomoniasis bartin sëmundje veneriane, gjinekologët dhe urologists. Ajo duhet të bëhet në të gjitha format e sëmundjes pavarësisht nga prania ose mungesa e simptomave. Trajtimi i trichomoniasis duhet të kryhet në të njëjtën kohë për partnerët seksualë (edhe me test negativ njëra prej tyre). Trajtimi i trichomoniasis vetëm një prej partnerëve seksualë është i paefektshëm për shkak se ajo mund të jetë ri-infeksionit pas trajtimit. Gjenerimi i antitrupave kundër trikomonozat patogjen nuk formon imunitetin qëndrueshme pas trajtimit mund rikthim gjatë infeksionit të dytë.

Trajtimi i trichomoniasis duhet të jetë e kombinuar me trajtimin e IST-ve të tjera që shpesh shoqërojnë sëmundjen.

Nevoja për trajtimin e trichomoniasis në shtatzënë përcakton mjeku për të përshkruajnë atë vetëm në tremujorin e dytë. Për shkak të pandjeshmërisë të antibiotikëve trikomonas në trajtimin e trikomonozat porosis terapi anti-parazitare: përdorimin e barnave të 5-nitroimidazoles. Këto përfshijnë tinidazole, Metronidazole, Ornidazole, Nimorazole, ternidazol. Në trajtimin e trichomoniasis është e ndaluar për të pirë alkool, madje edhe në sasi të vogla, që nga të gjitha drogat përveç sindromës Ornidazole shkaku antabuspodobnyy (që ndikojnë në metabolizmin e alkoolit në trup). Nëse trichomoniasis ndodh në akute të pakomplikuar (subakut) formë e trajtimit është me gojë droga antiprotozoar administratë. Kur komplikime dhe trichomoniasis kronik i emëruar më parë stimulues terapi. Trajtim i ditës simptomatike dhe të aplikojnë treguar. Trajtimi i vetëm lokal i Trichomoniasis (ointments, supozitore) do të jetë i paefektshëm. Në prani të infeksioneve përziera (klamidia, ureaplasma, gonococci, citomegalovirus, candida) në lidhje me droge anti-parazit është një antibiotik.

Trichomoniasis konsiderohet i shëruar kur agjenti nuk është gjetur në diagnozën dhe simptomat klinike janë vërejtur. Jeta seksi gjatë trajtimit të përjashtuara. Ju duhet të njoftojë partnerët e tyre seksuale në lidhje me disponueshmërinë e trichomoniasis dhe sëmundjeve të tjera seksualisht të transmetueshme, nevoja për ekzaminim dhe trajtim.

Rezultatet e trajtimit të trikomonozat varet nga normalizim e microflora te sistemit urogjenital dhe trupit si një tërësi. Gratë me këtë qëllim Salk vaksina-trihovak. Funksioni i mundshëm i barnave immunomodulatory.

Ndonjëherë ka rezistencë të një grupi të caktuar të drogës Trichomonas e 5-nitroimidazoles (zakonisht të pjesshme), por ndryshoni dozën, kohëzgjatja e pranimit ose të zëvendësimit të drogës e të njëjtit grup të dhënë rezultate pozitive në trajtimin e trichomoniasis. Për të shmangur zhvillimin e rezistencës ndaj drogës anti-parazitare Trichomonas duke kaluar një kurs të terapisë, ju duhet rreptësisht të zbatojnë të gjitha rekomandimeve të mjekut tuaj.