Trihofitii


  • Burimet e infeksionit dhe patogjenezën trihofitii
  • Manifestimet klinike trihofitii
  • Diagnoza trihofitii
  • Trajtimi dhe parandalimi trihofitii

Trihofitii - a sëmundjet mikotike të lëkurës dhe shtojca e saj të shkaktuara nga kërpudhat e gjini Trichophyton, mund të jetë antropofilnoy kur burimi i infeksionit është njeriu dhe zoofilnoy - kjo formë trihofitii ndodh nëpërmjet kontaktit me kafshët e infektuara. Trihofitii është incidenca vysokontahioznym sëmundje fungale në të gjitha grupmoshat është pothuajse i njëjtë, por në re trihofitii moshës shkollore diagnostikuar më shpesh.

Burimet e infeksionit dhe patogjenezën trihofitii

Burimi i infeksionit është spore sëmurë njerëz trihofitii, kafshë dhe sende shtëpiake, obsimeneni e kërpudhat. Infeksioni zoofilnoy trihofitii është nëpërmjet kontaktit me kafshët e sëmura, rrezik të veçantë të kafshëve endacakë. Rreziku i rritjeve në kontakt të vazhdueshëm me kafshët - në fermat blegtorale, spital veterinare dhe në pidhodovuvannyasyropom qenve dhe maceve të rrugës.


Në format kronike i dobët trihofitii që është veçanërisht e zakonshme në gra të moshës mesatare, infeksion prek të gjithë anëtarët e familjes përmes përdorimit të kombinezon përbashkëta, jastëkët dhe sende shtëpiake. Faktorë të tillë si kongjestion, mosrespektimi i rregullave të higjienës personale dhe kontakt të shpeshtë me intra lëkurës pambrojtur të rritur gjasat e infektimit. Në kontakt me sporet e kërpudhat në lëkurë apo lëkurë e kokës, rritje i tyre fillon me formimin e miceli, e cila çon për të mundur më tej të dy dermis dhe shtojca e saj.

Manifestimet klinike trihofitii

Simptomat Trihofitii varet nga forma e sëmundjes, llojin patogjen dhe karakteristikat e pacientit, edhe pse sipërfaqësore, Ynfyltratyvnaya dhe forma infiltrative-nahnoytelnaya janë zhvillimi logjik i një procesi patologjike. Dhe në mungesë të trajtimit adekuat për formën sipërfaqësore trihofitii mund të shkoni në infiltrative-nahnoytelnuyu.

Sipërfaqja trichophytosis ndodh në lëkurë e kokës dhe të qetë lëkurën, manifestohet lezione nga pamja e jashtme të rrumbullakosura Foci, të reduktuara në mënyrë dramatike nga lëkurë të shëndetshme. Periudha e inkubacionit prej rreth një javë, pastaj të fillojë manifestimet klinike - lëkurë të vogël, formë ka filluar të thinjet-rozë pabarabartë dhe shkallë të vogël. Lezionet shumica e flokëve thyer off në lëkurën ose 2,3 mm nga ajo nëse e errët e flokëve, ju mund të shihni pikën e errët - flokët kërp. Ndonjëherë flokët në zonën e prekur trihofitii shtrembëruar dhe të vendosur, në disa raste flokët mbuluar me film pak gri-e bardhë, e përbërë nga sporet e kërpudhat. Kruhet dhe ndonjë ndjenjat e tjera subjektive janë të mungon. Në periferi të vërejtur flluska nodules purulent dhe crusts si frenuar. Pityriasis granatimet më intensive në qendër të fokusit më të ngushtë në periferi praktikisht nuk respektohen. Nëse asnjë lëkurë, nuk ka qime të rënda copë e prerë, por ka karakteristikë kërp trihofitii, është e nevojshme për të kryer teste shtesë për të përjashtoj ose të konfirmuar diagnozën "trihofitii."

Format kronike të trihofitii sipërfaqësore fillojnë në fëmijëri dhe kjo ndryshon në atë që nuk shkon në moshën e pjekurisë, edhe pse shkaktohet nga i njëjti agjent. Në patogjenezën e trihofitii kronike është mungesa e vitaminës A në trup, gonads endokrine mosfunksionim gjëndrat endokrine të mirë dhe çrregullime nervor autonom (Dystonia vegjetativ-vaskulare) që zvogëlojnë përgjigjen mbrojtëse. Lezionet janë të lokalizuara në zonat zverku dhe kohore të kokës, ka melkoochahovoe ose Deskuamimi përhapur. Ka pasur zona të flokëve oblomannymy gjatë në trihofitii aktuale fushat e atrofi të lëkurës në zhvillim me mbresë të vogël delikate. Peshore nganjëherë mezi të dukshme në lëkurë e kokës, e cila bëhet hije jargavan color, pika mezi të dukshme e zezë nga e thyer dhe flokët janë bërë vetëm në inspektim më i afërt.

Lëkurë të butë prekur nga trichophytosis kronike, prania cyanotic të peshore delikate gri. Shpesh ndikon në lëkurën në mollaqe, kofshët e brendshme, armëve e sipërme dhe bërryla, fytyrë dhe trihofitii sipërme trupi më pak e zakonshme, trihofitii përhapur trupit të vërejtura në raste të izoluara. Skin foto dallueshme mund trashje e shtresës brirë të lëkurës përmes shuplaka dhe shputa shfaqet brazdat në fushën e folds e lëkurës dhe brazdat përfundimisht të kthehet në të çara. Në disfatës pëllëmbët trichophytosis dhe thembra kurrë formuar flluska. Bubbles, crusts dhe nodules për trihofitii kronike gjithashtu jo tipik.

Ndonjëherë infeksioni kalon në thonjtë, por thonjtë trichophytosis mund të ndodhë pa lezione të lëkurës. Thonjtë trash dhe të bëhet buhristymy, i përafërt në të prekur, buzë pa gozhdë mund të shihet njolla pak gri-të bardhë dhe vija. Pjatë Nadnohtevaya nuk i përflakur, kruarje dhe parehati të humbur.

Formë Infiltrative-nahnoyitelnyye trihofitii është lloj zoofilnyy e kërpudhat, format e tilla të sëmundjes janë më të zakonshme në njerëz që jetojnë në zonat rurale. Në lëkurën e kokës duket i dalë mbi të lëkurës depërtojnë kaltërosh-kuqe një diametër prej 8 cm nëse infiltrateve të shumta, atëherë bashkimi, ata formojnë një qelbëzuese madhe konglomerat të çuditshëm. Ky inflamacion ka kufij të qartë dhe nuk shtrihet në zonat fqinje të inflamacion të lëkurës zakonisht të rrumbullakëta ose ovale. Infiltrimi sipërfaqe trihofitii shpesh ulqerim. Rreth tij është një rul përbërë nga pllaka, blisters të vogla dhe crusts ssohshyesya. Pas disa kohe e flokëve është formuar rreth çdo puçërr me qelb, pasi që formimi përfundimtar i flokëve në plagë të lirshme dhe të fillojnë për të sulmuar. Me follicles flokëve të avancuara kur klikohet apo shtypet aksidentalisht bie jashtë, dhe nganjëherë streams Plehërat zonë trihofitii shumë e dhimbshme kur preku prekur. Kur formë infiltrative-qelbëzuese trihofitii të procesit të ndërlikuar dhe flokët vellus, por ata janë kundër flokë të gjatë nuk e ndërpresë. Sipërfaqja e kokës në trihofitii ngjashme me huall mjalti, dhe nëse unahnoytelnom-Ynfyltratyvnaya formë trihofitii vërejtur në mjekra dhe mustaqe, zonat e prekura ngjajnë rrushin e verës. Pas 7-10 ditësh infiltrimi fillon të zbutur.

Format Nahnoyitelnyye trihofitii mund të shoqërohet me simptoma të dehjes, dobësi, ethe, dhe rritja dhimbje në nyjet limfatike regjionale, humbje e oreksit. Patrajtuar formë nahnoyitelnyye trihofitii samorazreshayutsya që nga ka zhvilluar acarohet dëmshme për kërpudha miceli, por qelizat mikoticheskie të mbetet në periferi dhe në shkallët përgjatë buzë e plagë. Në disa raste nahnoyitelnyye formojnë trihofitii abscese të komplikuara.

Diagnoza trihofitii

Një diagnoza dermatolog në bazë të manifestimeve klinike dhe karakteristikat e jetës së pacientit (kontakti me kafshë, trihofitii flash në kopshtin e fëmijëve). Nëse është e nevojshme, pacienti me trihofitii të dërgohet në mikologë. Ekzaminim mikroskopik zbuloi mikoticheskie scraping qelizat dhe miceli rritur. Nëse është e nevojshme për diagnozën diferenciale, kultura është kryer kërkime për të identifikuar patogjen. Në rastet atipike trihofitii nevojë procedura të shumta diagnostike.

Trajtimi dhe parandalimi trihofitii

Taktikë Mjekësi varet nga tipi i trihofitii dhe, nëse është e mundur, është e nevojshme që të kufizojë agjentët lokale.

Kur trajtimin trihofitii lëkurë të butë, pa përfshirje në flokët vellus për trajtimin e lëkurës e duhur për të aplikuar ointments antifungal detyrë dhe zgjidhje të jodit që përmban. Pra, në mëngjes zonat e prekura yndyrat zgjidhje jod dhe mbrëmje të bërë aplikime të tilla si melhem Terbinafine, mykrospora, ekzoderil. Nëse pezmatimi i lëkurës është shumë më e theksuar, kur trajtimi trihofitii lokal treguar drogë hormonosoderzhaschee kombinuara.

Nëse trichophytosis lëkurën të butë ka një numër të madh të zjarreve dhe procesi i përfshirë vellus flokët, përveç lokal kurs të trajtimit terapi është treguar duke marrë drogë antifungal në brendësi, për shembull Irunin, Itrazil dhe derivateve të tjera triazol. Flokët në lezione është e rekomanduar për të rruhem apo zistryhaty.

Infiltrative-nahnoyitelnyye formë trihofitii shtesë të marrin terapi sistematike dhe lokale antifungal drogës, dhe terapi të kërkojë ekzemë depërtoj kore zbutur krem ​​salicili ose zgjidhjen e Permanganat kalium, pastaj hiqet me kujdes, për të lejuar fazë infiltrimit tregon vaj të parfumuar absorbable tilla si ihtiolovuyu dhe vaj për fërkim në Vishnevsky.

Trihofitii Parandalimi është zbulimi me kohë i vatrave të sëmundjes me të izolimit dhe të karantinës personat e kontaktit pacientët. Komente sistematike në kopshtin e fëmijëve zbulojë trihofitii fëmijët e sëmurë dhe nuk lejojnë përhapjen e infeksionit. Shmangia e kontaktit me kafshët e pastrehë, kafshët shtëpiake pasqyrë, duke përfshirë edhe ato që nuk janë në kontakt me të egra të zvogëluar rrezikun e infiltrative-nahnoyitelnyh forma trihofitii.