Nipples plasaritur


  • Shkaqet e nipples plasaritur
  • Simptomet e nipples plasaritur
  • Komplikimet nipples plasaritur
  • Trajtimi i nipples plasaritur
  • Parandalimi i nipples plasaritur

Nipples plasaritur - defekt, të dëmtojë integritetin e lëkurës për të dalë e gjirit. Shfaqen dhimbje të mprehtë radiating në shpatull kur ushqyer fëmijën. Nuk mund të jetë i komplikuar nga infeksionit mëngjes, zhvillimin e candidiasis mbi nipples, mastitit. Kur infeksioni është një rrezik i foshnjës ushqyerit plas infeksion. Mund të rezultojë në refuzimin e të ushqyerit me gji.

Mjekësia implicite njeh të mirat e dhënies gji të artificial dhe i inkurajon të gjitha nënat e shëndetshëm gji nëse është e mundur, edhe në qoftë se ajo u jep grave disa siklet, siklet deri në dhimbje kur të ushqyerit në ditët e para (kur zhvillimin e dalë dhe të gjirit kanalet). Shumica e këtyre problemeve zhduken pas disa ditësh, ndalesa ushqyerit të shkaktojë dhimbje. Megjithatë, nganjëherë si pasojë e keqmenaxhimit dokladennya fëmijë të çara biberon gjirit të ndodhë.

Në shkelje të ushqyerit teknologji, pamja e çara në nipples mund të kontribuojnë për mangësitë vitaminë, gjendja e keqe e përgjithshme. Çarje shpesh ndodhin në gratë që janë të nxjerra nga natyra nipples pazhvilluara hollë-skinned lëkurë të ndjeshme, sistem të dobët neuromuskular. Fëmijë i ngacmuar mund të dëmtojë të ushqyerit në gji, mund të kontribuojë në zhvillimin e çara nipples pamjaftueshme higjienike.


Shkaqet e nipples plasaritur

Shkaku kryesor i çara - një fëmijë gji mungesë të kapur gjatë të ushqyerit. Me kërkesë e drejtë për të dalë gjirit qëndron në foshnje qielli në një pozicion të caktuar të palëvizshme, fëmija fasha grykë rrethi peripapillary, duke ndihmuar qumësht fund. Më i ulët cik pidvernena fëmijë. Nëse dalë nuk është e bashkangjitur në thellësinë e duhur, duket në gjuhën, duke fituar lëvizshmërinë, më të ulët cik lënduar dalë dhe areola dhe gjirit nofull në rrokje vend shumë të ndjeshme dhe të dëmtuar lehtë. Si rezultat i vazhdueshëm komplote acarim dalë dhe të lëkurës areola është plagosur - çara. Ushqyerit e gabuar nuk ka rëndësi kohëzgjatja e të ushqyerit, edhe në qoftë se ju ndiqni rekomandimet e Obstetërve dhe ushqyer jo më shumë se tre minuta, zonat delikate stimulimit të rregullt dalë ende të shkaktojë dëme në të. Aplikuar siç duhet për fëmijën e gjoksit mund të thith gjoksin çdo kohë dhe nuk shkaktojnë ndonjë dëm për nënën.

Shkaku i dytë i përbashkët i të çara biberon mund të jetë largimi i gabuar i fëmijës nga gji. Shumica e nënave gji nuk e mbështesin kokën e fëmijëve dhe të kenë barkun e tij nuk me veten e tij, por deri. Si rezultat, pas ushqyer fëmijën larg nga gjiri, biberon goditjen grykë në. Nuk ka presion mbi zonën biberon, ajo nuk është menduar. Gjithashtu ndodh nëse nëna tërheq nipples fëmijë, dhe fëmija përpiqet të mbajë dhe shtrydh nofulla tuaj.

Kështu, pozicioni i saktë kur të ushqyerit e foshnjës, të mbajë fëmijën në barkun e tij për nënën e tij, si të afërta me mbështetje gjoks dhe kokë. Nëse është e nevojshme për të ndërprerë ushqyerjen para se fëmija vetë do të nxjerrë dalë, është e nevojshme për të rregulluar nofullën hapur që hyjnë në mes gishtit të pastër dhe pastaj merrni dalë.

Një tjetër shkak i zakonshëm mund të jetë nipples larje shumë të shpeshta. Mjekësia moderne nuk e mbështet nevojën për të larë gjinjtë pas çdo ushqimi. Me larjen e shpeshtë e nipples larë larg lubrifikant tyre natyrore që ofron gjëndra të veçanta në lëkurën e areola (Montgomery gjëndra) dhe nipples të humbasë një nga mekanizmat e mbrojtjes natyrore. Kjo është në Përveç zbutjen e pronave të naftës, ka një efekt antiseptik dhe mbron nipples nga shumë mikroorganizmave. Në përputhje me higjienë të mjaftueshme për të vëzhguar gjoks normale të përditshme tualet.

Gjithashtu një rekomandim i vjetër lyej nipples plasaritur bojë të gjelbër. Kjo masë megjithëse dezinfekton çara rajon, vetëm rrit acarim të lëkurës dhe ndihmon lezione të reja dhe përparimin në dispozicion.

Ndër të tjera, mjekët nuk e rekomandojmë nënat vazhdueshme pads gjirit për të veshur që i lagësht, të bëhet një terren ushqyes për bakteret dhe irritojë dalë. Kur caktimin qumësht është mirë të përdorni një substrate bërë nga, pëlhura breathable natyrore.

Çarje mund të zhvillohet dhe të gji fëmijët më të vjetër si një rezultat i kafshon shpërtheu dhëmbët.

Shfaqja e nipples plasaritur promovon mëllenjë zhvilluar.

Simptomet e nipples plasaritur

Nipples plasaritur janë lezione të vetme ose të shumëfishta të lëkurës të thellë një ose të dy nipples ndryshme. Çarje mund të jetë sipërfaqësore dhe e thellë në shtresat e nënlëkurës. Nëse plas dëme rrjet kapilar nënlëkurës mund të rrjedh gjak. Bashkimi me infeksionin shkakton inflamacion të dalë, infiltrimin e indeve, e ngjeshur, të krijimit të erozionet dhe ulcerat, shkarkimit purulent. Injeksion të çara (sidomos etiologji fungale) mund të shkaktojë zhvillimin e mastitit.

Karakterizohet nga dhimbje të forta të lëkurës së dëmtuar, duke rritur ushqyerjen dhe shpesh i bën nënat të ndaluar dhënien e gjirit.

Komplikimet nipples plasaritur

Nipples plasaritur pranimin e infeksioneve të komplikuara, zhvillimi i gjirit inflamatore (mastitë) për formimin e fokus piogjen. Infeksioni mund të kalojë nga nëna tek fëmija. Nëse dyshoni nipples infeksionit (skuqje, ënjtje, ethe, inflamacion në zonë, dhe temperaturën e përgjithshme të trupit) duhet menjëherë të ndalojë gji me gji, të shkojë dhe tajën e kaluara një të plotë pasterizim shprehur qumështit.

Trajtimi i nipples plasaritur

Nëse ju keni plasaritur nipples në hapin e parë është për të identifikuar dhe për të eleminuar shkakun e zhvillimit dhe përdoren pastaj në trajtimin e mjeteve dhe teknikave që promovojnë shërim më të shpejtë të lëkurës së dëmtuar. Përveç kësaj, të kryejnë aktivitete që kanë për qëllim parandalimin e nipples infeksionit.

Nëse dëmtime të vogla të dalë, areola mund të lyej dalë dhe qumësht embossed dhe prisni deri të thatë. Promovon shërimin efektin e ajrit dhe rrezet e diellit (në moderim), kështu që ju mund të lënë një kohë të shkurtër të hapur në gjoks.

Vitamina E, vaj buckthorn detit është aplikuar në gjoks për të shpejtuar rigjenerimin. Yndyrat lëkurën e dëmtuar dhe të lënë të thatë për 5-10 minuta. Shpëlaj fondet nuk është e nevojshme.

Shërimin vajra dhe krem: Bepanten (me një shirit rozë), D-Panthenol, lanolinë (në formën e krem ​​- Purelan, Aventa). Krem është aplikuar për të dalë dhe një sasi e vogël mbetet të thahet plotësisht dhe i pashlyeshëm.

Nipples Deep plasaritur duhet të procedohen aktovehilovym selkoserilovym ose xhel që të përshtaten drejtpërdrejt në plagë dhe për të promovuar shërimin.

Me terapi fizike me terapi UV nipples plasaritur primenyayutt, UHF dhe SMT.

Parandalimi i nipples plasaritur

Masat parandaluese për të parandaluar nipples plasaritur - është pajtim me rregullat që zbatohen në gjoks dhe të duhur kujdesin e foshnjës së nipples.

Gjatë shtatzënisë, është e dëshirueshme që të respektojnë rregullat e duhura higjienike, të kontribuojnë në ruajtjen e lagështisë normale, elasticitet dhe lëkurës pronat mbrojtëse nipples. Për të arritur këtë gjoksin përditshme larje (larje e tharë sekrecionet) dhe masazh nipples në përdorimin e vajrave kozmetike. Në tremujorin e fundit më pak të dëshirueshme që të përdorin sapun, ruajtja lubrifikim natyral, gjëndrat e akorduara areola. Foshnja larë me ujë të ngrohtë, pastaj fshij thatë.

Është gjithashtu e rekomanduar për të fshij nipples trastën për lëkurë të ndjeshme dhe përdorimin e kundërta banjot (larë alternuara të ftohtë dhe të ngrohtë ujë) për të trajnuar e aparatit shtrëngohet të muskujve.

Pas lindjes, dhënia e gjirit duhet të respektojë udhëzimet e mëposhtme në thithat e higjienës.

  • Para çdo gji gji larë me ujë të ngrohtë (jo sapun) dhe promakivayuschimi (mos e fshij) thatë me një peshqir të pastër ose garzë. Lahen me sapun dhe ujë duhet të bëhet jo më shumë se 1-2 herë në ditë.
  • Përdorimi i kundërindikuar për të dezinfektoj zgjidhjet alkoolit të lëkurës, sepse ata kanë aftësinë për të thatë lëkurën dhe hequr film mbrojtëse e vajra natyrore.
  • Ju mund të lani nipples zgjidhje të dobët sode (1 lugë çaji sode buke tretur në një gotë me ujë të zier).
  • Përdorni për të zbutur nipples ointments të veçanta dhe krem ​​bazuar në lanolinë. Bazë tjetër (vaj vegjetal ose vazelinë) janë të kundërindikuar sepse ato mund të shkaktojnë reaksione alergjike ose çrregullim të sistemit të tretjes e një fëmijë. Vajosje biberon bëhet më i mirë menjëherë pas të ushqyerit për të korrigjuar menaxhuar absorbohet (ose u larë larg me ujë) në vakt tjetër.
  • Të jetë i sigurt për të përdorur një copë litari butë në mes nipples dhe sytjena të ndryshohet rregullisht. Është më mirë për të përdorur pads me të butë, edhe rrjedhje e ajrit materiale natyrore.