Arterie pulmonar


 • Shkaqet e emboli pulmonare
 • Klasifikimi i emboli pulmonare
 • Simptomet e emboli pulmonare
 • Komplikimet e emboli pulmonare
 • Diagnoza e emboli pulmonare
 • Trajtimi i emboli pulmonare

Emboli pulmonare (PE) - bllokim i papritur i degëve apo trungut të ngjizur arterie pulmonar (embolus), i formuar në barkushe të drejtë ose atrium e zemrës, venoz kanal qarkullimi më i madh dhe solli me gjak. Si rezultat i emboli pulmonare ndalon rrjedhjen e gjakut në indet e mushkërive. Zhvillimi i emboli pulmonare është shpesh me shpejtësi dhe mund të çojë në vdekjen e pacientit.

Këtu emboli pulmonare vdesin 0,1% të popullsisë botërore në vit. Rreth 90% e pacientëve të cilët kanë vdekur nga emboli pulmonare, ndërsa nuk diagnozë e saktë është themeluar, dhe nuk ka pasur asnjë trajtim është e nevojshme.

Ndër shkaqet e vdekjes për njerëz nga sëmundje kardiovaskulare është emboli pulmonare në vendin e tretë pas sëmundjeve koronare të zemrës dhe goditje në tru. PE mund të jetë fatale kur nekardiolohicheskoy patologji ndodh pas kirurgjisë, ka marrë lëndime të ofrimit të. Me trajtimin në kohë të emboli pulmonare mundësisht ka një normë të lartë të reduktimit të vdekshmërisë në 2 - 8%.


Shkaqet e emboli pulmonare

Shkaqet më të shpeshta të PE janë:

 • Trombozë thellë venë (DVT) këmbë (70 - 90%), shpesh i shoqëruar nga thrombophlebitis. Trombozë mund të ndodhë venat të dy të thella dhe sipërfaqësore të këmbës
 • trombozë i Cava inferior vena dhe degëve të tij
 • sëmundje kardiovaskulare predispozuar për shfaqjen e mpiksjes gjakut dhe emboli në arteries pulmonar (sëmundja ishemike e zemrës, faza reumatike aktiv i pranisë së stenozë mitrale dhe fibrilacioni atrial, hipertension, endokardit infektive, kardiomiopatisë dhe miokardit jo-reumatizmal)
 • Procesi septik i përgjithësuar
 • kanceri (zakonisht kanceri i pankreasit, stomakut, mushkëritë)
 • thromobophilia (rritur trombozë intravaskular në kundërshtim me rregullimin e sistemit Hemostaza)
 • Sindromi antiphospholipid - formimi i antitrupave për fosfolipide e trombocitet, qeliza endoteliale dhe indeve nervore (reagime autoimune) tregon një tendencë në rritje për trombozë vende të ndryshme.

Faktorët e rrezikut për trombozë deje dhe emboli pulmonare - është:

 • obezdvyzhennosty gjatë shtet (pjesa tjetër krevat, të shpeshta dhe të zgjatur të udhëtimit ajror, udhëtimit, gjymtyrë parezë), dështimi kronik kardiovaskular dhe respirator, i shoqëruar nga ngadalësuar rrjedhjen e gjakut dhe pezëm venoz.
 • pirë sasi të mëdha të diuretics (humbje masive të ujit të çojë në dehidratim, e rritur hematokriti dhe viskozitetit të gjakut);
 • Tumoret malinje - disa hemoblastoses llojet, policitemia i vërtetë (nivele të mëdha të gjakut të qelizave të kuqe të gjakut dhe trombocitet shkaku tyre hyperaggregation dhe gjakut clots);
 • Përdorimi i zgjatur i barnave të caktuara (kontraceptivëve oral, terapi zëvendësimi të hormoneve) rrit koagulimit të gjakut;
 • venat me variçe (variçe venat e gjymtyrëve të ulëta, kushtet për gjakun venoz dhe mpiksjen e gjakut);
 • homeostaza metabolike (hiperlipidproteinemiya, obeziteti, diabeti, thromobophilia)
 • Kirurgji intravaskular dhe procedurat invazive (p.sh. kateter qendror në një venë të madhe)
 • hipertensionit, dështimi congestive zemrës, goditje, sulm në zemër;
 • dëmtimin e shtyllës kurrizore, thyerje të kockave të mëdha;
 • Kimioterapia;
 • Shtatzënia, lindja, periudha pas lindjes;
 • pirja e duhanit, mosha e vjetër, etj

Klasifikimi i emboli pulmonare

Në varësi të procesit të lokalizimit tromboembolike emboli pulmonare dalluar opsionet e mëposhtme:

 • mirë (trombo lokalizuar në bagazhin kryesore ose degët kryesore të arteries pulmonare)
 • emboli pulmonare segmental ose kapitali degët arterie
 • emboli degë të vogla të arteries pulmonare (zakonisht bilateral)

Në varësi të masë rrjedhjen e gjakut arterial shkyçur në formë PE izoluar:

 • e vogël (më pak se 25% e anijeve të mushkërive të prekura) - shoqëruar nga gulçim, barkushe të drejtë është duke funksionuar normalisht
 • submassivnuyu (submaximal - sasia e enëve të mushkërive prekura 30-50%), në të cilin pacienti shënuar dyspnea, presion normal të gjakut, dështimi e drejtë ventricular u shprehën
 • masiv (vëllimi kthyer rrjedhën e gjakut pulmonar 50%) - ka një humbje të vetëdijes, hipotension, takikardi, shok kardiogjenik, hipertension pulmonar, dështim akute drejtë ventricular
 • vdekjeprurës (vëllimi off rrjedhjen e gjakut në mushkëritë e 75%).

PE mund të ndodhë në të rënda, të moderuar apo i butë.

Kursi klinik i emboli pulmonare mund të jetë:

 • më kritike (rrufe) kur ka bllokim i menjëhershëm dhe i plotë i një rrjedhin mpiksjes se gjakut kryesore ose dy degëve kryesore të arteries pulmonare. Ne zhvillimin dështim akute të frymëmarrjes, arrestimin e frymëmarrjes, kolaps, dridhje ventricular. Rezultati vdekjeprurës ndodh në disa minuta, mushkërive zemra nuk kanë kohë për të zhvilluar.
 • kufizoni ku tregohet rritur me shpejtësi pengim të degëve kryesore të arteries pulmonare dhe segmentale apo kapital. Ajo fillon papritmas, duke përparuar shpejt, duke zhvilluar simptoma të frymëmarrjes, pamjaftueshmërinë kardiake dhe cerebrale. Zgjat deri në 3 - 5 ditë është e komplikuar nga zhvillimi i infarkt pulmonar.
 • subakut (zgjatur) me trombozë të degëve të mëdha dhe të mesme të arteries pulmonare dhe për zhvillimin e infarktit të shumta të mushkërive. Disa javë, ngadalë duke përparuar, shoqëruar me rritjen e dështimit të frymëmarrjes dhe të djathtë të zemrës. Ata mund të ri-shfaq thromboembolism me acarimin e simptomave, të cilat shpesh ndodh në vdekje.
 • kronike (të përsëritura), të shoqëruar nga trombozë të përsëritura të pjesshme, degë segmental të arteries pulmonare. Përsëri manifestuar infarkti pulmonare ose shfrim periodik (zakonisht dypalësh) dhe gradualisht në rritje qarkullimin hypertensive pulmonare dhe zhvillimin e dështimit të djathtë të zemrës. Shpesh zhvillon në periudhën postoperative, në sfondin e kancereve ekzistuese, patologjive kardiovaskulare.

Simptomet e emboli pulmonare

Simptomet e emboli pulmonare varet nga numri dhe madhësia e arterieve pulmonare, thrombosed normë prej thromboembolism, shkalla e çrregullimeve të fluksit të gjakut doli indeve të mushkërive, burimin e pacientit. Kur ka një gamë të gjerë të kushteve emboli pulmonare klinike nga rrjedhjen praktikisht asimptomatike deri në vdekje e papritur.

Manifestimet klinike të emboli pulmonare janë nonspecific, ata mund të vërehet në mushkëri tjera dhe sëmundjeve kardiovaskulare, dallimi i tyre kryesor është dramatike, sulm i papritur me asnjë arsye të dukshme, ky kusht i dytë (sëmundje kardiovaskulare, infarkt miokardi, pneumoni, etj). Për një PE klasik opsion nga një numër të sindromave:

1. kardio - vaskulare:

 • Kolaps të qarkullimit të gjakut. Ka një ulje e tensionit të gjakut (kolapsi, shoku i qarkullimit të gjakut), dhe takikardi. Norma e zemrës mund të arrijnë më shumë se 100 BPM. minutë.
 • pamjaftueshmëri akute koronare (në 15-25% të pacientëve). Manifestohet me dhimbje të papritur të rënda pas natyrës gjoksit të ndryshme, që zgjat nga disa minuta në disa orë, dridhje atrial, aritmi.
 • zemra pulmonare akute. A është për shkak të emboli pulmonare masive apo submassivnoy; manifestuar nga takikardi, ënjtje (gurgullimë) venat e qafës, impuls pozitiv venoz. Edemë pulmonare akute në zemër nuk do të zhvillohet.
 • pamjaftueshmëri akute cerebrovaskulare. Ka zahalnomozkovi ose çrregullime fokale, hypoksia cerebrale në të rënda - ënjtje të trurit, hemorragji të trurit. Marramendje manifestuar, zhurmë në veshët, i dobët thellë me dhimbje barku, të vjella, bradycardia, ose gjendje kome. Nuk mund të jetë agjitacion psikomotor, hemiparesis, polyneuritis, simptomat meningeal.

2. mushkërive dhe pleural:

 • Dështimi akut respirator manifestohet me gulçim (ndjenjë e mungesës së ajrit të manifestimeve shumë të rënda). Numri i frymë më shumë se 30-40 për minutë, cianozë shënuar, lëkurës hirit-gri, i zbehtë.
 • Sindromi i moderuar bronchospasmodic shoqëruar svistyaschimy wheezing thatë.
 • infarkt pulmonar, pneumonia infarkt zhvillon në 1 - 3 ditë pas emboli pulmonare. Nuk janë ankesat e gulçim, kollë, dhimbje gjoksi e disfatës, më keq kur merr frymë; hemoptysis, ethe. Bëhuni rales dëgjueshme wheezing me lagështi, fshij pleural fërkime. Në pacientët me dështim të rëndë të zemrës vërejtur effusions të rëndësishme në zgavrën pleural.

3. ethshme Sindromi - një ulët-grade, temperatura febrile trup. Shoqëruara me proceset inflamatore në mushkëri dhe pleurës. Kohëzgjatja e etheve shkonin 2-12 ditë.

4. Sindroma e barkut për shkak të akut ënjtje të dhimbshme, të mëlçisë (në lidhje me acarim parezë zorrë e peritoneum, hiccups). Dhimbje manifestohet akute në sektor të djathtë e sipërme, belching, të vjella.

5. Sindromi imunologjike (pneumonia, shfrim i përsëritur, lëkurë urtikaropodobnaya skuqje, eosinophilia, pamja e gjakut qarkullojnë komplekseve imune) zhvillon 2-3 javë sëmundje.

Komplikimet e emboli pulmonare

Emboli akute pulmonare mund të jetë një shkak i arrestimit kardiak dhe vdekjen e papritur. Kur mekanizma kompensuese shkaktuar pacienti nuk vdes menjëherë, por në qoftë se nuk trajtohet, duke përparuar me shpejtësi trazirat mesme hemodinamik. Në dispozicion në sëmundje kardiovaskulare e pacientit të reduktojnë ndjeshëm sistemin kardiovaskular kompensues dhe keqësojë prognozë.

Diagnoza e emboli pulmonare

Në diagnozën e detyrës emboli pulmonare kryesore - për të gjetur mpiksjen e gjakut në enët e mushkërive, për të vlerësuar shkallën e dëmit dhe peshën e hemodinamik, të identifikuar burimin e thromboembolism për të parandaluar përsëritjen.

Kompleksiteti i diagnostikimin emboli pulmonare, dikton nevojën e këtyre pacientëve në degë të pajisura posaçërisht vaskulare që kanë mundësitë më të mjaftueshme për hulumtim të veçantë dhe trajtim. Të gjithë pacientët me dyshuar mirësjelljes pulmonar emboli hetime të tilla:

 • Historia kujdesshëm mjekësor, faktorët e rrezikut të DVT / PE dhe simptomat klinike
 • Testet e përgjithshme dhe biokimike të gjakut, të studiuar përbërjen e gazit të studimeve të koagulimit të gjakut dhe D-dimerit në plazmë (metodë e diagnostikimit të mpiksjen e gjakut venoz)
 • Dinamika EKG (për të sunduar nga infarkt miokardi, perikardit, dështim të zemrës)
 • X-ray e mushkërive (për të përjashtuar pneumatoraks, tumoret primare pneumoni, brinjë të thyera, pleurit)
 • echocardiogram (për të zbuluar ngritur presion pulmonar arterie, të drejtën mbingarkesë të zemrës, mpiksjen e gjakut në zgavrën e zemrës)
 • Lung scintigraphy (perfuzionit të gjakut përmes indeve të mushkërive sugjeron reduktimin ose mungesa e fluksit të gjakut për shkak të emboli pulmonare)
 • anhiopulmonohrafiyu (për lokalizimin e saktë dhe madhësinë e trombo)
 • Venat UZDG dhe kontrast phlebography (për të identifikuar burimin e thromboembolism)

Trajtimi i emboli pulmonare

Pacientët me emboli pulmonare të vendosur në njësinë e kujdesit intensiv.

Në gjendje urgjente e pacientit mbahen reanimim në mënyrë të plotë.

Trajtimi i mëtejshëm i emboli pulmonare ka për qëllim normalizimin e qarkullimit pulmonar, parandalimin e hipertensionit kronik pulmonar.

Në mënyrë për të parandaluar përsëritjen e emboli pulmonare duhet të respektojë pjesën tjetër të rreptë krevat. Për të ruajtur oksigjenimit mbajtur thithjen e vazhdueshme të oksigjenit.

Active terapi masiv infuzion për të reduktuar viskozitetit të gjakut dhe mbajtjen e presionit të gjakut.

Në periudhën e hershme e treguar në emërimin e terapisë trombolitik për të maksimizuar shpërbërjen e shpejtë të një mpiksje gjaku dhe rivendosur rrjedhën e gjakut në arterie pulmonar. Më tej për të parandaluar përsëritjen e pulmonare emboli mbajtur geparinoterapii. Kur simptomat e një sulmi në zemër, terapi pneumonia antibiotik emërohet.

Në rastet e masiv thrombolysis pulmonar emboli dhe joefikasiteti vaskulare kirurg kryer tromboembolektomiya kirurgji (heqjen e trombo). Përndryshe embolectomy kateteri përdorim fragmentimit thromboembolism. Në korrente PE praktikuar vendosjen e një filtër të veçantë në arteries pulmonare degës, Cava inferior vena.

Parashikimi dhe parandalimi i emboli pulmonare 

Në ofrimin e hershme të fushëveprimit të plotë të kujdesit për pacientët Moti i favorshëm për jetën. Kur shprehu çrregullime kardiovaskulare dhe respiratore në sfond të vdekshmërisë madhe emboli pulmonare tejkalon 30%.

Përsëritje Gjysma e emboli pulmonare zhvillon në pacientët nuk marrjes anticoagulants. Në kohë, e kryer siç duhet anticoagulation dy herë zvogëlon rrezikun e përsëritjes së emboli pulmonare.

Për të parandaluar thromboembolism diagnozë të nevojshme hershme dhe trajtimin e trombozës, emërimin e anticoagulants indirekte për pacientët në rrezik.