Trombozë thellë venë


 • Shkaqet e trombozës venë të thellë
 • Simptomet e DVT
 • Komplikimet e trombozës venë të thellë
 • Diagnoza e trombozës venë të thellë
 • Trajtimi i trombozës thellë venoze
 • Parandalimi i trombozës venë të thellë

Venash e thellë tromboza - një gjendje në të cilën venat formohet mpiksjes se gjakut (trombo) që ndërhyn me rrjedhjen normale gjakut. Në praktikën klinike, trombozë thellë venë e ekstremiteteve të ulëta është më e zakonshme se trombozë venoz vende të dyta.

Clots mund të krijojnë jo vetëm i thellë, por edhe në venat sipërfaqësore, por trombozë të venave sipërfaqësore (thrombophlebitis sipërfaqësore) rrallë një burim i problemeve serioze. Ndryshe thrombophlebitis, trombozë thellë venë kërkon kujdes emergjent për shkak të rrezikut të rrezikshme për jetën ndërlikimet e pacientit.

Shkaqet e trombozës venë të thellë


Per zhvillimin e sëmundjes, një kombinim i disa faktorë:

 • dëmtimi rreshtim brendshme të murit venoz nga ekspozimi ndaj mekanik, kimike, alergjik ose agjent infektive;
 • Shkelja e koagulimit të gjakut;
 • ngadalësuar rrjedhjen e gjakut.

Në disa rrethana, rritjet e viskozitetit të gjakut. Nëse muret e venave janë pengesa për rrjedhën normale të gjakut, duke rritur rrezikun e clots gjakut. Mpiksje vogël gjaku që formon në murin venoze, duke shkaktuar inflamacion dhe dëmtim të mëvonshëm të murit venoze, e cila shkakton formimin e mpiksjes gjakut dytë.

Shfaqja e trombozës venë të thellë të kontribuojë për të ngjeshur në venat e ekstremiteteve të ulëta. Shkaku i stagnimit është njeri i vërtetë apo maloruhlyvist për një kohë të gjatë.

Faktorët e trombozës venë të thellë duke filluar:

 • trauma, kirurgji, stresi i tepruar fizik;
 • sëmundje infektive;
 • palëvizshmëri zgjatur në gjendje pas kirurgjisë, sëmundjet neurologjike dhe terapi;
 • Periudha pas lindjes;
 • Përdorimi i kontraceptivëve oral hormonale;
 • Tumoreve malinje (veçanërisht - kanceri i stomakut, mushkërive dhe pankreasit);
 • DIC.

Rreziku i sëmundjes rritet me pozitën e vazhdueshëm të qëndrueshme me lëshim të këmbëve poshtë. Kështu, në Perëndim ka një termi "sindromi klasë ekonomike" dhe "thrombophlebitis TV." Në rastin e parë ata njerëz, të cilët zhvilluan trombozë thellë venë pas një fluturimi të gjatë. Në dytë - pacient i moshuar në të cilin sëmundja u shfaq pas shumë kohë ulur para TV. Dhe në të dy rastet shkaktuar faktor të ishte një qëndrim i gjatë në paraqesin ulur me këmbët sohnutymy në të cilën penguar kullimit normale venoz.

Kthimi i gjakut nëpër vena është siguruar kryesisht nga tkurrje të muskujve. Pas operacioneve dhe në disa sëmundje kronike pacienti për një kohë të gjatë ka mbetur praktikisht i palëvizshëm. Si rezultat, gjymtyrët më të ulët të zhvilluar të ngjeshur, duke çuar në trombozë venë të thellë.

Kur të marrë kontraceptivëve oral, sëmundjet e gjakut, tumoret malinje trombozë kryesisht për shkak të hypercoagulation (rritur koagulimit të gjakut). Në disa raste, rrjedhja paaftë gjakut në venat e thella mund të tregojnë sëmundjen Buerger-së (obliterans thromboangiitis origjinës alergjik).

Në mënyrë tipike, zhvillimin trombozë thellë venë në gjymtyrë të ulëta. Megjithatë, ndonjëherë ka trombozë thellë venë dhe në duart që rrjedhin nën ndikimin e këtyre faktorëve shkakton:

 • Ekstremitetet e sipërme catheterization venoz. Kateter, e cila është në venë të gjatë, mur irrituese venoz dhe të çojë në formimin e një mpiksje të gjakut;
 • futur stimulues kardiak ose kardiofibrillyator;
 • neoplasms malinje në venë;
 • Ngarkesa e tepruar në gjymtyrë e sipërme në atletët (lojtarët bejsbolli, notonin, peshëngritësit). Sëmundja zhvillohet për shkak të ngjeshjes së venat e thella të muskujve të gjymtyrëve të sipërme natrenirovannymy e sup brez.

Simptomet e DVT

Simptomat varen vendndodhjen e trombo. Përafërsisht gjysma e gjakut rrjedh nëpër venat në venat nënlëkurës, rrjedhjen e gjakut restauruar pjesërisht, dhe venë të thellë trombozë asimptomatike. Pacientët e mbetura të ketë një ose më shumë nga simptomat e mëposhtme në kombinime të ndryshme:

 • - arching dhimbje në gjymtyrë e prekur;
 • - dhimbje në prekje, në rritje përgjatë venë, e cila formuar trombo;
 • - Bibliotekë
 • - Hipertermia lokal;
 • - cianoza e lëkurës së gjymtyrë të prekur;
 • - venat e fryrë sipërfaqësore.

On transferimit trombozë mund të tregojnë zhvilluar collaterals venoz në bark të ulët, në hip, kofshë dhe këmbë.

Komplikimet e trombozës venë të thellë

Rezultati i trombozës venë të thellë mund të jetë pamjaftueshmëri kronike deje, e cila rezultoi në zhvillimin edemë e gjymtyrëve të ulëta dhe shkeljet trofike (lipodermatoskleroz, ekzemë, plagë).

Ndërlikim më e rrezikshme e DVT është emboli pulmonare. Copa të shkëputur e clots gjakut me fluksit të gjakut në mushkëri lëvizin, bien në arteries pulmonare dhe të shkaktojë emboli saj (bllokim). Fluksi i paaftë të gjakut në arteriet pulmonare shpie në zhvillimin e dështimit akute respiratore dhe të zemrës dhe mund të çojë në vdekjen e pacientit. Ku një pjesë e një mpiksje gjaku vjen era tape degë e vogël e arteries pulmonare, infarkt pulmonar zhvillon.

Diagnoza e trombozës venë të thellë

Asgjësimin Modern Flebolohyya bazë e mirë teknike për vlerësimin e rrjedhës venoz të gjakut dhe diagnozën e trombozës venë të thellë.

Në mënyrë tipike, diagnoza është fleboloh. Ai ka një test të kapëse për ndaljen e gjakut (këmbët elastike lidhurit me një teknikë të veçantë), përfshirë - provë marshimi, në të cilën këmbën e pacientit nga gishtërinjtë në fashë elastike ijë është aplikuar. Atëherë pacienti duke ecur. Arching dhimbje dhe jo duke fjetur pas mostrat nënlëkurore venë tregojnë trombozë.

Për të vlerësuar rrjedhën e gjakut në venat e thella të përdorura phlebography, skanim i dyfishtë dhe venat UZDG e ekstremiteteve të ulëta dhe skanim radionuklidit. Vlerësimi i microcirculation bëhet sipas rheovasography gjymtyrë të ulëta.

Trajtimi i trombozës thellë venoze

Për shkak të rrezikut të komplikimeve të rrezikshme të pacientëve me trombozës venë të thellë hospitalizuar domosdoshmërisht. Designed pushim rreptë shtrat. Shto gjymtyrë ngritur pozicionin e prekur. Për të parandaluar formimin e mpiksjen e reja të gjakut, pacienti është administruar heparin (zakonisht - për një javë). Atëherë pacienti është transferuar në "e butë" anticoagulants (warfarin). Kursi i trajtimit zgjat 6 muaj warfarin. Për monitorimin e sistemit të koagulimit të gjakut të pacientit kryhet periodikisht koagulimin.

Droga trombolitik janë efektive vetëm në fazat e hershme të formimit trombo. Në fazat e mëvonshme të terapisë tromboembolik është e rrezikshme për shkak të fragmentimit të mundshme të trombo dhe emboli pulmonare. Kur shprehu qarkullimin e gjakut në gjymtyrë është treguar thrombectomy.

Parandalimi i trombozës venë të thellë

Masat për të parandaluar trombozë thellë venë, janë të përjashtuar faktorët e rrezikut, përdorimin e stockings elastike, aktivitetin e hershme motorike të pacientëve në periudhën postoperative. Në disa raste pas kirurgji përshkruhen doza të ulëta të aspirina dhe heparin, të cilat ulin koagulimit të gjakut.