Thrombophlebitis


 • Shkaqet e thrombophlebitis
 • Simptomet e thrombophlebitis
 • Diagnostifikimi trombozë
 • Trajtimi i thrombophlebitis
 • Parandalimi i trombozë

Thrombophlebitis - inflamacion i mur të brendshëm të formimit venoze trombo. Ajo karakterizohet nga trashje dhe skuqje përgjatë venave, butësi të rënda, ënjtje, duke rritur temperaturën lokale dhe të përgjithshme të trupit. Në shumicën e rasteve kërkohet trajtim kirurgjik për shkak të mundësisë së lartë të pasojave të tmerrshme të komplikacioneve septik mpiksje e vendeve të punës, duke çuar në trombozës venë të thellë ose tromboembolike degët e arteries pulmonare.

Thrombophlebitis mund të ndodhë akute ose kronike. Nëse gjatë manifestim i pacientit akute thrombophlebitis nuk kanë marrë trajtimin e duhur, është e mundshme që sëmundja do kronike natyra relapsing. Shpesh thrombophlebitis akute bëhet kronik, madje edhe me terapi të shpejtë të mjaftueshme. Natyra e procesit patologjike prodhojë purulent dhe purulent thrombophlebitis.

Shkaqet e thrombophlebitis


Nën kushte të caktuara, thrombophlebitis mund të zhvillohet në venat e çdo vend, megjithatë, shpesh proces patologjik ndodh në enët e ekstremiteteve të ulëta. Në mënyrë tipike, thrombophlebitis ndikon variçe venat sipërfaqësore. Përafërsisht 10% e procesit, së bashku me sipërfaqësore, venat e thella të përfshira.

Në zhvillimin e thrombophlebitis lokalizimin ndryshme rëndësi një numër faktorësh: ndryshimet në përbërjen e gjakut dhe për të rritur rënien e tij, duke ngadalësuar rrjedhjen e gjakut, dëmtimin venoz mur e çdo origjinës (lëndime, sëmundje, endokrin dhe çrregullime neurotropik).

Ekziston rreziku i trombozës në sëmundje dhe kushte të tilla:

 • Venat me variçe;
 • Proceset qelbëzues lokale;
 • sëmundje posttromboflebitychna;
 • sëmundjet kronike e sistemit kardiovaskular;
 • disa sëmundje të gjakut;
 • kushtet pas operacionit dhe aborteve;
 • Periudha pas lindjes;
 • plagosje;
 • kancer;
 • venat zgjatur catheterization;
 • Sëmundjet e zakonshme infektive.

Simptomet e thrombophlebitis

Thrombophlebitis akute e venave sipërfaqësore shpesh lokalizuara në venat me variçe e sipërme të tretën e tretë dhe më të ulët të kofshët këmbëve. Përafërsisht 95% e trunk prekur venë të madhe saphenous dhe degëve të tij. Pacienti ankohet për dhimbje të mprehtë duke tërhequr së bashku venë e prekur, e provokuara nga ecje. Është e mundur për të rritur temperaturën te 37,5-38 ° C. Ka kongjestion në formën e shirita. Venat prekje trombirovannoy definuar rritje lokale në temperaturë, kordonin përcaktua dhimbshme.

Thrombophlebitis akute e venave sipërfaqësore mund të zhvillohet në dy drejtime. Në efektet aktuale të favorshme zbehet thrombophlebitis (shërim pas një periudhe prej 10 ditësh për 3 muaj ose më shumë). Shumica e pacientëve venë lumen më pas rikthehet, në disa pacientë rezultati është një zhdukje e plotë e anijes së dëmtuar.

Variant i mundshëm negativ i sëmundjes. Në këtë rast, procesi i kap venat e thella ose të zgjasë afërsisht sa (rritëse thrombophlebitis). Rreziku i rritet DVT me venat me variçe shoqëruar pamjaftueshmërinë valvula perforating venave (enët e gjakut që lidhin venat e thella dhe sipërfaqësore).

Me përhapjen e thrombophlebitis venë të thellë në zhvillim trombozë thellë venë (phlebemphraxis), simptomat klinike varet lokalizimin e trombo. Në disa raste phlebemphraxis asimptomatike. Vini re se dell trombozë të thellë - një sëmundje serioze që është një rrezik për jetën e pacientit. Më komplikacion Terrible phlebemphraxis është emboli pulmonare. Rezultat i sëmundjes mund të bëhet pamjaftueshmëri kronike deje.

Akute thrombophlebitis sipërfaqësore dhe e thellë e gjymtyrë të ulët, zakonisht ndodh në pacientët me venat me variçe. Sëmundje variçe zakonisht prek të dy gjymtyrët. Çdo version i trombozë, formimin e clots gjakut në venat e thella dhe sipërfaqësore të ekstremitetin tjetër më të ulët. Prandaj, zgjedhja e trajtimit duhet të ketë informacion të plotë mbi sistemin venoz të të dy ekstremiteteve të ulëta.

Thrombophlebitis kronike është rezultat i një procesi akut (tranzicioni formë akute e kronike të vërejtur në 60% të pacientëve), të prirur për kurs të zgjatur korrente.

Diagnostifikimi trombozë

Manifestimet klinike të thrombophlebitis përcaktuar lokalizimin trombo, mbizotërimin e procesit patologjik, kohëzgjatjen e sëmundjes dhe peshën e inflamacionit të indeve të buta përreth. Në përcaktimin e shtrirjes së trombo në shqyrtimin e jashtme në pikën e saj më në fund duhet të merren venat prag dhimbje, jo fundi i fillesë të trashë përgjatë enëve të prekura.

Kryen mjetet kërkimore (rheovasography, anhioskanuvannya ultratinguj, venat UZDG e gjymtyrëve të poshtme), me të cilat përcaktojnë natyrën, vendndodhjen dhe shtrirjen e trombo të përcaktuar gjendjen e murit venoz dhe shkallën e ruajtjes së venë lumen trombirovannoy.

Trajtimi i thrombophlebitis

Trajtimi konservativ i thrombophlebitis mbajtur flebolohov kur një proces në venat e parë të shëndetshme, me dëme të kufizuar në enët sipërfaqësore të këmbë dhe këmbë të ulët. Aplikuar topically dhe bende UHF me heparynova vaj erëkëndshëm. Pacientët e përshkruara ilaçe anti-inflamator dhe agjentët që ndihmojnë në uljen e ngjeshur në venat (Troxevasin, anavenol, Venoruton). Në inflamacion shënuar lokal të antibiotikut të rekomanduar. Duke treguar byntovanyem elastike gjymtyrë e prekur.

Thrombophlebitis sipërfaqësore lart, porazhayuscheyu mëdha dhe të vogla venat nënlëkurës është një tregues për shtrimin në spital për shkak të kërcënimit të përhapjes dhe përfshirjen e mëtejshëm në venat e thella. Pacienti u transferua në pjesën tjetër krevat (4-5 ditë). Gjymtyrë të shtoni një pozicion të ngritur. Në fazat e hershme të një mpiksje gjaku për të shpërndarë drogë e përdorur veprimin fibrinolytic (kimotripsin, tripsin, urokynazu, streptokinase, fibrinolysin). Cakto drogë anti-inflamator, anticoagulants, flebotonikov, në nivel lokal - gels heparinsoderzhaschih dhe ointments.

Nëse ka contraindications për anticoagulation (ulcerat, plagë të freskëta, diatez hemorragjike, mëlçisë dhe veshkave, format e hapura të tuberkulozit) rekomandohet hirudotherapy (shushunjat). Për të përmirësuar qarkullimin e kolateralit dhe të reduktuar mesit dhimbje bllokadën përdorur novokaina mbi Vishnevsky. Hipertermia e rëndë dhe thrombophlebitis dyshuar qelbëzuese është një tregues për terapi me antibiotikë.

Në kundërshtim me mendimin popullor, pacientët thrombophlebitis i venave sipërfaqësore nuk duhet të rrinë pushim të gjatë shtrat. Muscle tkurrje kontribuar në rritjen e fluksit të gjakut në venat e thella, duke reduktuar kështu mundësinë e clots gjakut. Në kohën e veprimtarisë motorike të pacientit është e rekomanduar për të përdorur një fashë elastike për të rregulluar trombo në venë sipërfaqësore.

Modern Flebolohyya me sukses të aplikojnë teknika të reja të ulët me ndikim të trajtimit kirurgjik. Ky kohët e fundit shumica e klinicistët preferojnë metodat kirurgjike të trajtimit të akut femuri sipërfaqësore thrombophlebitis dhe këmbës. Ndërhyrja e hershme kirurgjikale parandalon përhapjen e mëtejshme të kommunikantnye përmes një venë në sistemin e thellë venoze, redukton kohën e trajtimit dhe parandalon kalimin në formën kronike të sëmundjes.

Kirurgji urgjencës është treguar për akute rritëse thrombophlebitis dhe këmbën venoz në vendin primar e trombo në venat sipërfaqësore të kofshës, sepse në këto raste rrit rrezikun e trombozës venë të thellë. Kur operacion septik thrombophlebitis kryhet Trojanov-Trendelenburg.

Në periudhën e largët, pacientët të cilët kishin thrombophlebitis akut rekomandohet trajtim spa me sulfide hidrogjeni dhe banjot radonit.

Trajtimi i acarimin e thrombophlebitis kronik sipërfaqësor janë trajtim identik i procesit akute. Në trajtim spa e pacientëve me thrombophlebitis kronike duhet të dërgohen vetëm në mungesë të çrregullimeve trofike dhe shenja të përkeqësimit.

Parandalimi i trombozë

Përpiktë të trajtuar venë kronike. Pacientët të cilët iu nënshtruan thrombophlebitis në të kaluarën, ju duhet gjithmonë të përdorni mjetet e afatit elastik compression sasinë e yndyrë të kafshëve në dietë, duke ngrënë ushqime të lartë në rutin dhe acid Askorbik (manaferrat, fruta, perime). Për të parandaluar një përsëritje 2-3 herë në vit i emëruar trajtimit term që përfshin duke marrë fleboprotektorov dhe fizioterapi (rrymat e trajtimit dhe fusha magnetike e ndryshueshme).