Sores


  • Shkaqet e ulcerat deje trofike
  • Simptomet e ulcerat deje trofike
  • Diagnoza e ulcerat deje trofike
  • Trajtimi i ulcerat deje
  • Parandalimi i ulcerat deje trofike

Sores - gjatë shërimit blemishes dhe vendosur nën indet. Sores variçe shpesh ndodhin në të tretën e poshtme të këmbës mbi sfondin e venat me variçe. Në gjymtyrë edematous duket spot kaltërosh të dhimbshme, partitë pastaj vogla që gradualisht të bashkuar në një defekt. Me sores oozing krovyanystoe ose shkarkimin purulent, shpesh me erë. Gjatë korrente, progresive, variçe plotë kurë ulcerat deje mund të ndryshohet vetëm kur të hiqni venat.

Deri zhvillimi i ulcerat trofike mund të çojë pamjaftueshmërisë kronike venoz (venat me variçe, sëmundje posttromboflebitychniy), përkeqësimi i gjakut arterial (hipertension, diabet, atherosclerosis), daljes paaftë limfatik (lymphedema), lëndimet (ngrirja, djegieve), sëmundjet kronike të lëkurës (eczema, etj). Sores mund të zhvillohet me krom apo helmim arsenik, disa sëmundje infektive, sëmundjet sistemike (vaskulitis) shkelje të qarkullimit lokal të gjakut gjatë pasurive të zgjatur për shkak të sëmundjes apo lëndimit (plagë krevat).

Më shumë se 70% e ulçerave venoz e ekstremiteteve të ulëta të shkaktuara nga sëmundja venoz. Diagnoza dhe të eliminojë shkaqet e ulcerat trofike në trajtimin e rasteve të tilla Flebolohyya.


Shkaqet e ulcerat deje trofike

Shkelje rrjedhjes venoze gjakut shkaktuara nga sëmundjet e sistemit venoz çon në një depozitë të gjakut në ekstremitete më të ulëta. Blood stagnon, ajo akumuluar produktet e mbeturinave të qelizave. Ind pushtet përkeqësohet. Lëkurë e mbyllur, presion ngjitur me yndyrë nënlëkurës. Zhvilluar pezmatim i lëkurës, duke qarë ekzemë ose e thatë.

Pas ishemi përkeqësohet procesin e shërimit të plagëve dhe gërvishtjet. Rezultati është më pak dëme të lëkurës në të pamjaftueshmërisë kronike deje mund të shkaktojë zhvillimin afatgjatë i së keqes, të tanishme për të trajtuar ulcerat. Bashkimi me infeksion komplikon sëmundje dhe rolin udhëheqës në zhvillimin e komplikimeve të ndryshme.

Shfaqja e ulcerat deje mund të shkaktohet nga ndonjë sëmundje apo sipërfaqe venë të thellë, të shoqëruar nga pamjaftueshmërisë kronike deje. Kur diagnoza është sëmundje shumë e rëndësishme që e ka shkaktuar ulçerë si strategji e mjekimit dhe prognozë varet kryesisht nga natyra e patologjisë kryesore venoz.

Simptomet e ulcerat deje trofike

Ulcerat trofike Zhvillimin e etiologjisë venoz paraprin pamjen e tiparet karakteristike të shkatërrimit progresiv të sistemit venoz. Fillimisht, pacientët vërejtur forcimi ënjtje dhe ndjenjë e shurdhim në ROC. Dhimbje të muskujve Night janë të shpeshta. Ka kruarje apo djegie ndjesi e ngrohjes. Rritje hyperpigmentation, duke zgjeruar zonën e saj. Hemosiderin akumulon në lëkurë shkakton ekzemë dhe pezmatim i lëkurës. Lëkurës në zonën e prekur bëhet paraqitja llak, trashet, bëhet i palëvizshëm, e tensionuar dhe e dhimbshme. Zhvilluar lymphostasis çuar në dalje të limfatike dhe formimin e lëkurës e pikat e vogla, nga tipi i ngjan vesa.

Pas disa kohë në zonën e prekur duket atrofi bardha fireplace e epidermë (kusht peredvyrazkovyy - atrofi e bardhë). Me dëmtime minimale të lëkurës që mund të shkojnë pa u vënë re për pacientin, në atrofi formuar ulçerë vogël. Në fazën fillestare ulçerë ushqyese është lagështi sipërfaqësore ka sipërfaqe të kuqe të errët e mbuluar nga një kore. Zgjeruar më tej dhe thellimin ulçerë. Disa ulcerat mund të bashkohen së bashku, duke formuar defekte të dendura. Drejtimin plagë të shumëfishta në disa raste mund të formuar një sipërfaqe të vetme plagë rreth perimetrin e këmbës.

Procesi nuk është i kufizuar në gjerësi, por thellësi. Ulcerat depërtimit në shtresat e thella të indeve të shoqëruar me një rritje të mprehtë në dhimbje. Lezioni peptike mund të kapur muskujt viç dhe Akilit gilcë peryost sipërfaqen e përparme të këmbës. Abscesi komplikuar nga infeksioni sekondar mund të shkojnë në osteomielit. Nëse dëmi i indeve të buta në të artritit kyçin e këmbës të përbashkët ndodh me zhvillimin e mëvonshëm të contractures.

Natyra e shkarkimit varet nga disponueshmëria e infeksionit sekondar dhe lloji i agjentit infektiv. Në fazat fillestare të shkarkimit hemorrahycheskoe, atëherë - trazuar me fillesa fibrine ose purulent me një erë të pakëndshme. Tretje të lëkurës përreth ulcerat trofike shpesh të çojë në zhvillimin e ekzemë mikrobike.

Në mënyrë tipike, infeksion dytësor shkaktohet nga bakteret oportune. Në pacientët e moshuar debilitated mund të bashkohen në një infeksion fungale, e cila komplikon sëmundje, shkakton progresion të shpejtë të çrregullimeve deje dhe prognozë më të keqe.

Kur infeksioni rrit rrezikun e komplikimeve Ulçera. Shoqëruar shpesh me plagë pyoderma, dermatit alergjik. Mund të zhvillojnë lymphangitis, varikotromboflebit qelbëzuese, erizipelë, lymphadenitis inguinale. Në disa raste, ulçerë ushqyese komplikuar nga phlegmon dhe madje sepsis. Infeksion i përsëritur shkakton enët limfatike dhe të çojë në zhvillimin e lymphedema mesme.

Diagnoza e ulcerat deje trofike

Konfirmimi i etiologjisë venoz ulcerat trofike shoqëron venat me variçe dhe phlebemphraxis lëvizur. Probabilitet të lartë të vuajnë trombozë thellë venë sugjeron një histori të sëmundjeve të gjakut e drogës hormonale kateteryzatsiy dhe venat e birë dhe zgjatur episode pasuri për lëndimet, sëmundjet kronike dhe kirurgji.

Lokalizimi tipik i ulcerat deje trofike - Sipërfaqja e brendshme e treta e poshtme të këmbës. Lëkura rreth vulave Ulçera, me pigmentim. Shpesh ka ekzemë ose dermatit. Në prekje në fushën e çrregullimeve trofike mund të përcaktohet dështimet krateroobraznoy (ku fyell e këmbës depërtimi tabelë ndryshuar kommunikantnye venë). Vizualisht venat me variçe janë të vendosura shpesh në sipërfaqen e mesor dhe e prapme të këmbës dhe kofshën.

Për të vlerësuar gjendjen e sistemit venoz testet funksionale janë kryer, venat UZDG e gjymtyrëve të ulët, studimi i dyfishtë me ultratinguj. Për të studiuar microcirculation treguar reovazohraiya gjymtyrë të ulëta. Ulcerat trofike e etiologjisë venoze shpesh zhvillohet në pacientët e moshuar me një "buqetë" e sëmundjeve që lidhen, kështu që strategjia trajtim duhet të përcaktohet vetëm pas një ekzaminim të plotë të pacientit.

Trajtimi i ulcerat deje

Në trajtimin e ulcerat trofike fleboloh duhet të zgjidh një detyrë komplekse. Është e nevojshme për të eliminuar ose minimizuar manifestimet e mundshme të sëmundjes themelore, e cila shkaktoi formimin e ulçerës. Ajo duhet të luftojnë infeksionin e mesëm dhe të sigurojë trajtimin e ulcerat trofike.

Një terapi e përgjithshme konservator. Pacienti është përshkruar ilaçe për të trajtuar sëmundje themelor (flebotonikov, agjentët antitrombocitare, dhe kështu me radhë. F.), Antibiotikët (duke përfshirë ndjeshmërisë microflora). Në nivel lokal për trajtimin e ulcerat trofike duke enzimat për të luftuar infeksionin sekondar - antiseptics lokale, pas heqjes së ndezjes - plagosin shërimin dressings pomadë.

Trajtimi kirurgjik është kryer pas trajnimit (shërimin ulçerë, normalizimin gjendjen e përgjithshme të pacientit). Kryen kirurgji për të rivendosur rrjedhën e gjakut në lezione deje, anashkalojë, hiqni venat me variçe (miniflebektomiya, flebektomii).

Parandalimi i ulcerat deje trofike

Masat parandaluese janë në zbulimin e hershëm dhe trajtimin në kohë të venat me variçe. Pacientët që vuajnë nga varices dhe sëmundje posttromboflebitychniy duhet të përdorin mjetet e compression elastike (çorape mjekësore, FA SHAT elastike). Ajo duhet të ndjekin rekomandimet e mjekut, për të shmangur ngarkesa të zgjatura statike. Pacientët me pamjaftueshmëri kronike deje është i kundërindikuar punë në dyqanet e nxehtë, hipotermi zgjatur, ende punojnë në shtet. Kërkohet ushtrim të moderuar për të stimuluar muskujve këmbët pompë.