Tuberkuloz


 • Karakteristikat e patogjen
 • Klasifikimi i tuberkulozit
 • Simptomat e tuberkulozit
 • Komplikimet e tuberkulozit
 • Diagnoza e tuberkulozit
 • Mjekimi i tuberkulozit
 • Moti tuberkulozi
 • Parandalimi i TB

Tuberkulozi - një infeksion kronik i shkaktuar nga bakteret kompleksit Mycobacterium tuberkulozit. Çdo mikobakteret dëm tuberkuleznymy shpesh vuajnë nga të frymëmarrjes, për më tepër, gjeti tuberkulozin e kockave dhe nyjeve, traktit urinar, sy, nyjet limfatike periferike.

Karakteristikat e patogjen

Mycobacterium tuberculosis specie komplekse është një grup i baktereve që mund të shkaktojnë tuberkulozin tek njerëzit. Agjenti më i zakonshëm dëshirore është tuberkulozi Mycobacterium (ustar -. Bacil gungë) është një gram-pozitiv bacil Acid aktinomicete familje, gjini Mycobacterium. Në raste të rralla të tuberkulozit të shkaktuara nga anëtarët e tjerë të gjinisë. Endotoksina dhe ekzotoksinë jo i izoluar.


Mikobakteret janë jashtëzakonisht rezistues ndaj ndikimeve mjedisore, të gjatë të mbetet jashtë trupit, por vdesin nën dritën e diellit dhe rrezatimit ultravjollcë. Mund të formojnë malovirulentnymi L-formë kontribues në prani të trupit të formuar imunitetin specifik pa zhvillim sëmundjen.

Rezervuari i infeksionit dhe burimi i infeksionit TB janë njerëz të sëmurë (shpesh infektim ndodh nëpërmjet kontaktit me pacientë me tuberkulozë në formë të hapur - kur bakteret TB nxjerrë nga pështymë). Kjo rrugë është zbatuar infeksion respirator (thithjen e baktereve rasseyannymy ajror). Një pacient me ndarjen aktive të mikobakteret dhe kollë të rënda për një vit tani të aftë për më shumë se një duzinë njerëzish.

Injeksion i transportuesve të baktereve dhe alokimin e TB pakta të mbyllur është e mundur vetëm kur qëndron kontakte të ngushta.

Ndonjëherë infeksion ushqimor (bakteret hyjnë traktit digjestiv) ose me kontakt (për shkak të dëmtimit të lëkurës).

Burimi i infeksionit mund të bëhet kafshët sëmurë, pulave. Tuberkulozi transmetohet me qumësht, vezë, jashtëqitjeve të kafshëve në marrjen në burimet e ujit.

Jo gjithmonë duke marrë bakteret TB në trup shkakton zhvillimin e infeksionit. Tuberkulozi - një sëmundje shpesh e lidhur me kushtet e këqija të jetesës, imunitet të zvogëluar, vetitë mbrojtëse të trupit.

Në rrjedhën e tuberkulozit izoluar fillore dhe fazat e mesme. Tuberkulozi primar ndodh në fushën e depërtimit të patogjen dhe ka ndjeshmëri të lartë ndaj indeve të tij. Në ditët e para pas infeksionit aktivizon sistemin imunitar duke prodhuar antitrupa specifike për të vrarë parazit. Nyjet limfatike më të zakonshme intrathoracic dhe mushkëritë, ndërsa ushqimor ose me infeksion kontaktit - dhe në gastrointestinal traktit dhe lëkurës inflamacion formuar. Kjo baktere mund të zhduket nëpërmjet gjakut dhe limfatike përmes trupit dhe formojnë qelizat fillore në organe të tjera (veshkat, kockat, joints). Shpejt shërojnë të fillore fokusuara, dhe trupi bëhet imuniteti i qëndrueshëm ndaj TB. Megjithatë, reduktimi i pronave imune (në rini apo pleqëri, dobësimi i trupit, sindromi i mungesës së imunitetit, terapi hormon, diabeti, etj) janë aktivizuar në qelizat dhe infeksion zhvillon tuberkulozit sekondar.

Klasifikimi i tuberkulozit

Tuberkulozi diferencuar në fillore dhe të mesme. Primar nga ana tjetër mund të jetë dolokalnym (dehje tuberkuloz në fëmijët dhe të rinjtë) dhe të lokalizuara (kompleks primar tuberkuloz, i cili është një zjarr në vendin e infeksionit, dhe tuberkulozi i nyjeve limfatike intrathoracic).

Tuberkulozi i mesëm ndryshon nga lokacioni për format pulmonare dhe Nelehenevi. Tuberkulozi pulmonar, në varësi të prevalencën dhe shkallën e shkatërrimit është miliary, shpërndahet, fokale, infiltrative, shpella, fibro-shpella, cirrhotic. Gjithashtu izoluar pneumoni caseous dhe tuberculoma.

Si disa forma të izoluar me tuberkuloz pleurit, empyema dhe sarkoidosis.

Nga të mushkërive tuberkulozi ndodh trurit dhe palcës kurrizore dhe meninges, zorrët, peritoneum, nyjet limfatike mezenterike, eshtra, joints, veshkat, organe riprodhuese gjirit, lëkurës dhe indeve nënlëkurës, sytë. Ndonjëherë atje shkatërrimi i dytë.

Në fazën e zhvillimit të tuberkulozit izoluar infiltrimit, shkatërrim, kolonizimit, shpërndarje, vulave, dhëmbëza dhe kalcifikim.

Në ndarjen e baktereve të dalluar formën e hapur (me lirimin e baktereve Mycobacterium tuberculosis-pozitiv) dhe të mbyllura (pa zgjedhjen e MBT-negative).

Simptomat e tuberkulozit

Për shkak të shumë forma klinike të tuberkulozit mund të zbulohen sindromi shumëllojshmëri. Gjendja e kronike, zakonisht fillon gradualisht (i gjatë mund të jetë asimptomatike). Me kalimin e kohës, simptomat e dehjes së përgjithshme - hipertermia, takikardi, dobësi, ul performancën, humbje e oreksit dhe humbje peshe, djersitje. Me përparimin e infeksionit dhe përhapjen e saj në të gjithë dehje e trupit mund të jetë mjaft intensive. Pacientët të humbni shumë peshë trupore, karakteristikat e fytyrës janë përkeqësuar duket shkëlqim i neveritshëm. Temperaturën e trupit ngrihet lart figura subfebrile, por mbajti një kohë të gjatë. Fever ndodh vetëm kur një humbje masive.

 • Tuberkulozi pulmonar është e shoqëruar zakonisht me një kollë e thatë (fillimisht), e cila është përkeqësuar gjatë natës dhe në mëngjes. Ekzistenca e kollë të vazhdueshme për më shumë se tre javë protYazhenyy është një simptomë alarmante dhe duhet në raste të tilla duhet të shkoni te mjeku. Me përparimin e sëmundjes mund të ndodhë hemoptysis. Tuberkulozi pulmonar mund të jetë i komplikuar me të rrezikshme për jetën kusht - hemorragji pulmonare.

Tuberkulozit sistemet e trupit i dytë ndodh shumë më rrallë dhe shfaqet zakonisht pas përjashtuar patologji të tjera.

 • Tuberkulozi i meninges dhe trurit. Zhvillon gradualisht mbi 1-2 javë, më shpesh në fëmijët dhe personat me imunitetit në pacientët me diabet mellitus. Së pari, përveç simptomat e dehjes, ka çrregullime të gjumit, dhe dhimbje koke, java e dytë e sëmundjes bashkohet vjella, dhimbje koke është intensiv dhe i vazhdueshëm. Deri në fund të javës së parë të shënuar simptomat meningeal (ngurtësi qafë, simptomat dhe Kernig Brudzinskogo), çrregullime neurologjike.
 • Tuberkulozi i traktit gastrointestinal karakterizuar nga një kombinim i dehje në stol shkelje (rotacion kapsllëk me diarre), simptomat e mostretje, dhimbje barku, nganjëherë papastërtitë përgjakshme në stol. Tuberkulozi mund të nxisë pengim zorrë.
 • Tuberkulozi e eshtra, nyjeve dhe shpinë. Kur joints tuberkulozit shënuar simptomat e artritit (dhimbje në joints prekur, kufizimi në lëvizshmërinë), ndërsa shtetet e tyre të dhimbjeve të kockave, sensibilitet për thyerje.
 • Tuberkulozi i sistemit urogjenital. Me lokalizimin e vatrave të infeksionit në pacientët veshkave vëreni simptomat e nefrit, dhimbje prapa, mund të shkaktojë gjak në urinë. Rrallë mund të zhvillojnë tuberkuloz e traktit urinar, në këtë rast, tregon do dysuria (çrregullime të urinimit), dhimbje gjatë urinimit. Organet gjenitale e tuberkulozit (gjenital) mund të jetë shkaku i infertilitetit.
 • Tuberkulozi i lëkurës karakterizuar nga pamja e nodules dendura nën lëkurë, me progresion rritje dhe zbulohet në lëkurë me lirimin e masave të bardhë djathë.

Komplikimet e tuberkulozit

Tuberkulozi pulmonar mund të jetë i komplikuar me hemorragji pulmonare dhe hemoptysis, atelectasis, pneumatoraks dhe kardio-pulmonar pamjaftueshmërisë. Përveç kësaj, TB mund të kontribuojë në fistula (torakale bronkiale, faqet e tjera në forma të extrapulmonary) e amiloidosis, dështimi i veshkave.

Diagnoza e tuberkulozit

Që nga TB është shpesh herë asimptomatike parë, një rol të rëndësishëm në diagnozën e inspektimeve të tij duke luajtur. Të rriturit duhet të kryejë një gjoks X-ray vjetor, fëmijët - testin Mantoux (metodë tuberkulin diagnozë që zbulon infeksionin tuberkulozit trup dhe reaktivitetin e indeve).

Metoda kryesore e diagnostikimit tuberkulozit është radiografi e mushkërive. Është e mundur për të identifikuar burimin e infeksionit, si në mushkëri dhe në organe të tjera dhe indet.

Për të përcaktuar sjelljen patogjen mori pështymë, ujë bronkiale larë dhe sekrecionet e stomakut nga strukturat e lëkurës. Nëse ju nuk mund të Wiese bakteret nga materiale biologjike mund të thuhet për formën ICD-negativ.

Këto teste laboratorike janë nonspecific dhe tregon inflamacion, dehje, ndonjëherë (proteinuria, gjak në jashtëqitjen) mund të thuhet për vendndodhjen e zjarrit. Megjithatë, një studim gjithëpërfshirës i organizmit tuberkulozit është e rëndësishme për zgjedhjen e trajtimit.

Në disa raste, diagnoza më tej është kryer CT të mushkërive testet imunologjike, bronchoscopy me biopsi, nyje limfatike biopsi. Kur dyshohet tuberkulozin extrapulmonary shpesh mbështeten në më shumë në thellësi se Mantoux, diagnoza tuberkulin - mostrës Koch.

Diagnoza e meningjitit me tuberkuloz ose encefalit shpesh shpenzojnë neurologë. Pacienti u shqyrtua duke përdorur rheoencephalography, EEG, CT ose MRI të trurit. Për të izoluar agjent shkaktar i lëngut cerebrospinal kryerjen lyumbalnuyu birë.

Me zhvillimin e sistemit të tretjes tuberkulozi duhet të konsultoheni me një gastroenterologist, ultratinguj të barkut, coprogram. Tuberkulozi i sistemit lokomotor kërkon studime të përshtatshme radiografike, shpinë CT, Arthroscopy e përbashkët e prekur.

Metodat shtesë të ekzaminimit në tuberkulozin e sistemit urogjenital vlen ultratinguj e veshkave dhe të fshikëzës. Pacientët me lupus dyshuar kërkojnë dermatolog konsultimit.

Mjekimi i tuberkulozit

Trajtim TB ka për qëllim shërimin e lezioneve dhe eliminimin e simptomave.

Drejtimin për të trajtuar tuberkulozin shumë më keq sesa të shpallur me kohë sigurisht edhe më i rëndë (formë shkatërrues).

Mjekimi i tuberkulozit zë h ose më shumë, është komplekse (metodat e kombinuara të terapisë drogës, fizioterapi). Fillimisht, trajtimi është kryer në spitale të tuberkulozit në përzgjedhjen përfundimit të mikroorganizmave. Pas kësaj, pacientët janë lëshuar për të vazhduar trajtimin ambulator. Pacientët të cilët kanë marrë një kurs të trajtimit tuberkulozit rekomanduar në sanatorium veçantë dhe qendra shëndetësore.

Trajtimi kirurgjik është treguar kur trajtimi konservativ nuk është e mjaftueshme për të arritur kurë (tuberkulozi pulmonar shpella, komplikime të ndryshme).

Metoda më e zakonshme e trajtimit kirurgjik të tuberkulozit është një heqje të pjesshme të mushkërive me heqjen e segmenteve të prekura. Mund të përdoret edhe collapsotherapy operacional.

Pacientët që vuajnë nga tuberkulozi, kalori të lartë dietë emëruar të posaçme (tabela numër 11), të pasur me proteina lehtësisht të tretshëm, vitamina C dhe Grupi B.

Regjim shtrati përshkruar vetëm për pacientët me një shkallë të lartë të shkatërrimit të mushkërive, hemoptysis rëndë. Në raste të tjera, pacientët janë të rekomanduara shëtitjet, stërvitje terapeutik, aktivitetit aktiv fizik.

Moti tuberkulozi

Aktualisht, shumica e rasteve të zbulimit të hershëm dhe të duhur të masave të trajtimit të pajtueshmërisë me mot të favorshëm - është shërim lezione tuberkulozi dhe shenjat klinike të qetësimin poshtë, të cilat mund të konsiderohen shërim klinikisht. Pas trajtim në lokalizimin e lezioneve mund të mbeten plagët, zonat e fibrozë, qelizat që përmbajnë bakteret në gjendje Dremlyuschyh encapsulated. Me përkeqësimin e përsëritje trupit të mundshëm të sëmundjes, kështu që pacientët pas normat klinike kurë janë në një punishte barnash në spital TB dhe janë subjekt i inspektimit të rregullt. Pas transferimit dhe trajtimin e testit tuberkulozi tuberkulozi është pozitiv.

Në mungesë të dështimit trajtim apo rekomandimet e vdekshmërisë nga tuberkulozi është 50% të rasteve.

Përveç kësaj, moti përkeqësohet në të moshuarit, njerëzit e infektuar me HIV dhe njerëzit që vuajnë nga diabeti.

Parandalimi i TB

Masat parandaluese të ndërmarra institucionet spetsializirovannymy protivotuberkuleznymy terapeutike me institucionet e profilit të përgjithshëm mjekësor të përfshijnë kontrolle parandaluese qytetarët (fluorografike kërkohet vjetor) të identifikuar pacientët me tuberkuloz të hapur, izolimin e tyre, ekzaminimin e personave të kontaktit, parandalimit veçantë të tuberkulozit.

Parandalimi i veçantë për qëllim krijimin e një imunitet anti-TB, i përbërë administrimin e vaksinës BCG ose kimikate parandaluese.

Në personat e vaksinuar me BCG tuberkulozi ndodh në më shumë dritë, forma beninje më të lehtë për të trajtuar. Imuniteti është formuar zakonisht 2 muaj pas vaksinimit dhe stuhaet 5-7 vjet.

Masat e përdorur personat e mjedisit Kemoprofilaksia me një rritje të rrezikut të infektimit, personat e ekspozuar ndaj pacientëve TB me testin negativ tuberkulozi (kemoprofilaksë primar) dhe personave të infektuar (e mesme).