Tuberkulozi i mushkërive


Tuberkulozi - një sëmundje kronike infektive karakterizohet nga zhvillimi i ndryshimeve specifike në organe të ndryshme dhe indeve, veçanërisht në mushkëri.

 • Shkaqet tuberkulozi
 • Patogjeneza e tuberkulozit
 • Klasifikimi i tuberkulozit
 • Simptomat dhe diagnoza e tuberkulozit
 • Format klinike të tuberkulozi pulmonar
 • Mjekimi i tuberkulozit

Shkaqet tuberkulozi

Mycobacterium tuberculosis është Mycobacterium u hap në 1882 nga Uche gjerman­Robert Koch atë. Ka disa lloje të mikobakteret, njerëzore, gjedhit, mouse dhe zogu­chi. Për patogjene 3 llojet e para të njeriut, të gjedhit veçanërisht njerëzor dhe.


Mikobakteret janë aerobes, por nën kushte të pafavorshme mund të ekzistojnë pa oksigjen. Temperatura optimale për ekzistencën e 37 ° C. Veçanërisht ruajtur mirë në të thatë­skrap pështymë. Në zonat me lagështirë dhe të errëta mund të ruhet për muaj, ndonjëherë edhe vite. Nën ndikimin e diellit ata vdesin në një kohë të shkurtër. Ndjeshmëri­lyvi të temperaturave të larta dhe zgjidhjet dezinfektuese. Ne vecanti, ne nje temperature prej 70 ° C vdesin brenda 6-8 orësh, gjatë të valë e pështymë freskët - pas 5 minutash. Har tharë­kotynnya dezinfektohen për 45 minuta. 5% solucion i zbardhuesve vrare mykobakteria 6 h në tretësirë ​​5% të acidit fenik - 24 orë.

Burimi kryesor i infeksionit është i sëmurë me TB njeri të hapur. Llokoçis­pseudonimi hyn në mjedis nga pështymë pacientit, tuberkulozi, etj­Organet Shih - në feces, urinë, qelb, pështymë. Mycobacterium tuberculosis zbuluar në qumështin e nënave pleqsh me tuberkulozin.

Atriumeve infeksionit janë të frymëmarrjes, kanali i tretjes, lëkurës, MIG mukoza membranës­dalykiv më shumë. Shumica mikobakteret hyjnë në trup nëpërmjet rrugëve të frymëmarrjes, dmth aerogenic (80-90%).

Infeksion Aerogenic është i dyfishtë: ajrore (naynebezpechshshe) dhe pluhur ajrore.

Infeksion Airbourne komunikim ndodh kur një person i shëndetshëm i sëmurë me tuberkuloz, ndërsa duke folur, kollitjes, teshtitjes, kur pikat e pështymës dhe të mukusit, që përmbajnë Mycobacterium tuberculosis, ajër të hyjnë në rrugët e frymëmarrjes e të tjerëve. Pikat e pacientit pështymë përfundon deri në tokë të thatë jashtë. Si e tillë, Mycobacterium tuberculosis mund të vazhdojnë për një kohë të gjatë, dhe gjatë pastrimit kimik objektet ngrihen në ajër me pluhur dhe pastaj aerogenic të hyjë në trupin e një personi të shëndetshëm.

Infeksion ushqimor ndodh përmes ushqimit (nga pacientët që­Kafshët e TB), përdorimi i qumështit të papërpunuar, mish (pa trajtimin e duhur të ngrohjes) dhe përdorimin e kuzhinës infektuar.

Në disa raste, kur kontakt me objekte të kontaminuara e mikobakteret mund­shikoni në trup nëpërmjet lëkurës dhe mucous membranave (shkurtime, gërvishtjet). Ky infeksion është quajtur kontakt.

Ndonjëherë është infeksion i mundshëm intrauterine nga një nënë e infektuar me anë të prekur pla­cent.

Patogjeneza e tuberkulozit

Tuberkulozi Mycobacterium nëpër porta e hyrjes (mukozës di­traktit respirator, gypi tretës, etj) të depërtojnë në trup dhe përhapjen­janë rrugët lymphogenous dhe hematogjene. Mikobakteret janë adsorbed në nyjet limfatike. Pas infeksionit është lezioni parësor i sistemit limfatik. Në­është periudha alergjik gjatë së cilës një ndryshim immunobiological i trupit të njeriut: indet janë të ndjeshëm në rritjen e mikobak jetësor të produktit­Terry dhe do të takohet reagim hyperergic inflamatore ndaj mbërritjes së tyre. Ndjeshmëria ndryshon ngadalë për disa javë pas infeksionit. Infeksioni vyyavlyayet­të jetë ndjeshmëri pozitiv tuberkulin, "bends" test tuberkulozi. Kur ju­Rezistenca e trupit Soko-së për infeksion tuberkulozi sëmundje nuk mund të ndodhë.

Zhvillimi i tuberkulozit shkaktuar nga depërtimi i një organizmi virulent emocionuese­Vendi dhe uljen rezistencën e trupit. Ka një numër faktorësh që reduktojnë rezistencën op­Të drejtat hanizmu të tuberkulozit Mycobacterium, punës së dobët dhe kushtet që jetojnë ', disa prej­rrezik në punë. Më shumë i zakonshëm në TB se njerëzit që punojnë në kushte të­Soko pluhur (minatorë, minatorë, punonjës kimike, kompanitë pambuku, etj).

Më të ndjeshëm ndaj kësaj sëmundje të grupeve të tilla:

 • Personat e pastrehë;
 • refugjatët;
 • emigrantët;
 • Personat e liruar nga burgu;
 • Abuse Pacientët substancave dhe institucionet mendore.

Grupi gjithashtu përfshin pacientët me rrezik të lartë me incidencë të ndryshme themelor­Banjo:

 • diabet;
 • ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale (ulçerë peptike);
 • Me HIV ose AIDS;
 • personat që marrin të citostatikëve, glukokortikoid ose radioterapi.

Në një farë mase, dukuri e tuberkulozit në të rriturit ndikojnë diabet, sëmundje të peptike, gripit. Shfaqja e tuberkulozit kontribuojnë në depresion CNS, funksion tiroide, dhe incidencës jo-specifike kronike­i mushkërive.

Nëse trupi i njeriut ishin patogjene virulente, dhe imunitet të reduktuar, lokalizimi i procesit me tuberkuloz, shpesh në nyjet limfatike bronkiale, mushkëritë, zhvillim inflamacion veçantë rreth që ka perifocal reagim inflamator jospecifik.

Tuberkulozi është i ndarë në fillore dhe të mesme. Nga TB primar­janë ato forma klinike të tuberkulozit që dalin nga infeksioni fillestar, trupit përplasje primar 'e infeksionit tuberkulozit. Pathogenetic tipar tuberkulozi kryesor është se sëmundja zhvillohet në intakt­Trupi bëtare në mungesë të elementeve të veçanta të rezistencës, midis rritje ndjeshmëri alergjike trupit.

Format më të zakonshme klinike që fillor­TB është dehje tuberkuloz në fëmijët dhe adoleshentët, kompleks primar tuberkuloz në mushkëri, tuberkulozi i nyjeve limfatike intrathoracic.

Tuberkulozi i mesëm ndodh pas primar dhe zhvillon kundër imunitetit natyror për shkak të riaktivizimit të infeksionit, i cili ishte në një gjendje të vazhdueshme për­kunji i mbetur. Manifestimet kryesore klinike të formave të mesme të tuberkulozi pulmonar është fokale, tuberkulozi pulmonar infiltrative dhe tubsrkuloma.

Nuk shpërndahet tuberkulozi pulmonar, i cili mund të zhvillohet si pasojë e kursit komplikuar e tuberkulozit primar pulmonar, por më shpesh - pas infeksioni.

Ndryshimet morfologjike karakterizohen me formimin e granuloma specifike për tuberkulozit - tuberkulozit gungë, i cili përbëhet nga disa multi-cli­ting Pirogov - Langhans, shumë qeliza ehhitelioyidnyh, të cilat janë të vendosura rreth qelizat. Në qendër të saj është shpesh nekroze, dhe në periferi - zonën e inflamacionit perifocal. Në rrethana të favorshme kodër mund të shpërndajë ose ri­ndodhë në mbresë të vogël fibrotike encapsulated. Nëse këtë progresion­Procesi berkuloznoho ndodh lymphogenous, përhapjen hematogjene, nekrozë zonë kapjen e inflamacionit perifocal, ind shkrihet komplot kazeoza zhduket dhe utvo­ryuyetsya defekt - shpellë.

Klasifikimi i tuberkulozit

A. Format kryesore klinike

 • Grupi 1. Dehje tuberkuloz në fëmijët dhe adoleshentët.
 • Grupi 2. Tuberkulozi e sistemit të frymëmarrjes.
 • Grupi 3. Tuberkulozi e organeve dhe sistemeve të tjera.

B. Karakteristikat e procesit me tuberkuloz

Lokalizimin dhe shtrirjen e lobes mushkërive dhe segmente.

Faza:

 1.  infiltrimi, kalbje, ndotje; resorption, vula, dhëmbëza, kalcifikim.

Batsylovydilennya:

 1. me lirimin e tuberkulozit Mycobacterium (MBT +);
 2. pa izolimin e tuberkulozit Mycobacterium (MBT-).

V. Ndërlikim

Hemorragji pulmonar, pneumatoraks spontan, sëmundje pulmonare të zemrës, atelectasis, amiloidosis, dështimi i veshkave, gyp bronkiale.

G. Ndryshimet e mbetura pas vuajtje Tuberkulozit frymëmarrjes tuberkulozit:

 1. fijor, fibro-fokale, ndryshimet bulloz;
 2. pjekje në mushkëri dhe nyjet limfatike;
 3.  plevropnevmoskleroz;
 4. bronkiektazise.

Tuberkulozi i organeve të tjera: a) ndryshimet mbresë në organe të ndryshme dhe pasojat e tyre; b) zvap- Ninna; c) gjendja pas operacionit.

Simptomat dhe diagnoza e tuberkulozit

Varësi formën e tuberkulozit pulmonar, në saj­zgjerim, faza vërejtur simptome.

Simptomat e zakonshme të tuberkulozi pulmonar janë ethe. Ndonjëherë fillim zbi­hayetsya me ethe në mbrëmje për të subfebrile (37,2-37,5 ° C). Karakterizuar­Terna lloj dërgojnë para të etheve, kur diferenca mes temperaturës mëngjes dhe mbrëmje trupit arrin disa gradë, dhe prania e formave të caktuara të tuberkulozit (caseous Ma­duke nënkuptuar, tuberkulozi miliary) temperatura natë mund të rritet në 39 ^ 0 ° C, dmth fitojnë natyrën plot tension. Prania e temperaturës së trupit të lartë tregon procesin e shpejtë të zhvillimit.

Një nga simptomat e para të tuberkulozit djersitje natën e ftohtë (madje edhe në dritë­kep të ulët-grade ethe). Në rastin e djerse ethshëm ethe është derdhje. Ethe dhe djersitje janë manifestime të dehjes karakterizohet tuberkulozin. Për shkak të se­dehje berkuloznoyi zhvilluar dobësi, lodhje, përkeqësimi oreksin në­çon në humbje peshe dhe lodhje të përgjithshme.

Standing është një shenjë e kollë tuberkulozit. Ajo mund të jetë e thatë ose shoqërohet­aplikim lirimin vetëm pështymë mund të jetë i vogël dhe shqetësojnë pacientin në mëngjes ose vetëm të jetë një rregullt dhe i shpeshtë.

Pështymë ka një karakter të ndryshëm - nga mukoza në purulent. Numri i mostrave gjithashtu ndryshon. Gjatë rënies së lezioneve të mushkërive në pështymë janë mikobak­tuberkulozi difteria.

Hemoptysis është pasojë e procesit të asgjësimit muret tuberkulozi e capillaries dhe enët e vogla të gjakut, dhe hemorragji pulmonare - një pasojë e shkatërrimit të një reso madhe­Anijet vonosnoyi.

Wheezing ndodh në rastin e procesit me tuberkuloz në të dy mushkëritë dhe do të rezultojë në­të ulet në sipërfaqen e frymëmarrjes të mushkërive. Pas eliminimit të inflamacionit zhduket gulçim.

Në rastin e tuberkulozit pulmonar kronik zhvillojnë fibrozë dhe emfizemë - proceset që çojnë në dështimin e mushkërive. Pastaj dyspnea bëhet konstante. Me përparimin e zemrës pulmonare në zhvillim, zemra pulmonar zhvillon pamjaftueshme­tions, ka ënjtje, mëlçisë rritet, rrit cianozë.

Diagnoza e tuberkulozit paraqesin bazuar në historinë mjekësore, ekzaminimit fizik, të dhënat epidemiologjike, teste pozitive Tuberkulin (Tuberkulin), rezultatet e X-ray shqyrtimit dhe zbulimin e mikobakteret në har­kotynni, lani ujërat stomak, bronke. Gjithashtu, të bëjë mbjelljen çdo nënë­Hapësinor (pështymë, urina, lëngu, lëngu cerebrospinal) të marra nga një pacient me tuberkulozin. Në mungesë të rezultateve pozitive në rastin e bakterioskopich- atyre metodave bakteriologjike përdorur metodën biologjike është një metodë e infeksionit artificiale vaksinim. Kjo metodë ka ndjeshmëri të lartë. Për të për të­të përcaktojë mjetet e Mycobacterium tuberculosis në materiale patologjike dhe mo tyre­Identiteti rulentnist dhe tipike. Megjithatë, përdorimi i metodave biologjike kërkojnë më të gjatë follow-up (2-3 muaj).

Sipas dëshmisë së pacientëve me kursin kronike bronkopneumonare patologjisë të mirësjelljes bronchoscopy.

Kur historia gleaning mund të identifikojë simptomat dhe fillimin. Kur mbledhjen historinë mjekësore është e nevojshme për të përcaktuar burimin e sëmundjes­tion (infeksion). Nëse një studim i kujdesshëm i pacientit nuk është në gjendje për të bërë 60-70% të ju­raste të. Që nga TB është i lidhur ngushtë me të mirëqenies dhe materiale kushteve të jetës, ne duhet të lexoni kushtet, zakonet pacientit.

Një test i gjakut nuk është kritike, sepse tani nuk Limfocitoza trajtojnë si simptomë kryesore e tuberkulozit. Gjatë rëndim të përcaktimit të përshpejtuar­Well ESR dhe leukocytosis.

Një metodë e rëndësishme e zbulimit të hershëm të TB është diagnostifikimi i tuberkulozit. Për testin Mantoux duke përdorur shiringat veçanta Tuberkulin dhe gjilpërat për injeksion intradermal në të tretën e mesme të sipërfaqen e brendshme të parakrah­chya (0,1 ml tuberkulin). Rezultatet e testit Mantoux vlerësohet pas 72 orësh. Sundimtar transparente milimetër të matur diametër tërthor e induracionit (infiltrimit). Testi Mantoux është konsideruar negativ në mungesë të induracionit në faqen injeksion Tuberkulin. Nëse papulë është madhësia e 2-4 mm ose zonë shënuar hyperemia e çdo madhësi, reagimi konsiderohet e dyshimtë. Në rastin kur papulë është madhësia e 5 mm ose më shumë reagim­tion vlerësohet si pozitiv. Nëse papulë është madhësia e 17 mm në fëmijët dhe të rriturit në 20 mm­hyperergic përgjigje fatkeqësi parasysh.

Një pjesë integrale e studimit gjatë tuberkulozi pulmonar është metodë X-ray. Metoda më e thjeshtë është fluoroscopy kryesore - radiografi (thjeshtë), duke përdorur të shtëna laterale këqyrjes. Tomography - studim layered - ju lejon të merrni ide më të saktë të proceseve destruktive në mushkëri. Bronhografiya - X-rrezet e sistemit bronkial duke kontrasti recho­faj.

Format klinike të tuberkulozi pulmonar

Kompleks primar tuberkuloz vërehet më shpesh në fëmijët, të paktën - në nën­adoleshentët dhe të rriturit të cilët janë të sëmurë e parë. Procesi tuberkuloz zhvillon brenda 3-8 javë pas depërtimit të Mycobacterium tuberculosis në indet e mushkërive. Nëse pr­tion e lezioneve të mushkërive shpesh nuk tregohet manifestime klinike të sëmundjes. Vetëm nga­testit dhe me rreze X të dhëna pozitive Mantoux mund të tregojë zhardhok­shkatërrimi kulozne. Në disa pacientë me lezione tuberkulozit fillore mund të shoqërohet­letargji dyshsya, dobësi të përgjithshme, mungesë e oreksit, ethe të përhershme, të rritjes vonuar, humbje peshe. Kur përcaktimin shkurtimin e shëndoshë trokitje perkutor- tion gjatë dëgjim të dëgjoni sasi të vogël të dribnopuhyr- wheezing shpeshta të thatë dhe të njomë. Gjetjet radiologjike në këtë periudhë tregojnë xhepat Eclipse se ose bashkojë me rritjen hijen pulmonare rrënjë, ose të lidhur me banda të fundit ngushtë. Për zhvillimin negativ të sëmundjes primare com­shumë kompleks shkakton infiltrative ose miliary tuberkulozin.

Tuberkulozi i nyjeve limfatike intrathoracic (Bronhoadenit) - manifestim Shumica lokal i tuberkulozit primar të fëmijëve dhe adoleshentëve. Klinikisht kjo plagë karakterizohet nga dobësi, rraskapitje, humbje të efikasitetit, ethe të ulët të keq, kollë bitonalnym. Gjatë ekzaminimit të jashtëm ndonjëherë të shënojë lëkurë të zbehtë, puffiness e fytyrë, nga prekje - nyjet limfatike zgjeruar periferike, perkusion - një blunting tingull të lehtë trokitje. Varësia Radiologjike­por në vendndodhjen e nyjeve limfatike të prekura vini re duke ndryshuar dhe format e bashkëpunimit­Mushkëritë renya dhe mediastinum.

Tuberkulozi pulmonar përhapen - Procesi i përhapur tuberkuloz Gematogen­tion, lymphogenous dhe origjina bronchogenic. Në fillim të sëmundjes në mushkëri prodhuar xhepa të shumta: të vogla (3 mm), të mesme (4-6 mm) dhe i madh (7-10 mm). Ka forma të tuberkulozit shpërndahet: përhapja - dhe të kufizuara në­i përhapur; kurs klinik - miliary akute, subakut dhe kronik.

Tuberkulozi Fokale mushkërive karakterizohet nga ndryshime fokale në mushkëri (jo më të mëdha se 1 cm). Shumica proces një-mënyrë, e lokalizuar në skajin e sipërm të mushkërisë. Ndonjëherë ka lezione dypalëshe.

Shpesh sëmundja është asimptomatike dhe shfaqje e tij gjatë profilaksisë­Cal site. Nganjëherë pacientët trajtohen në spitalet e tyre në dobësi, rraskapitje, ethe të ulët të keq, kollë. Mikobak­Terry nuk ka treguar në pështymë. Shënim Radiologjike hije deri në 1 cm. Për një kurs të favorshme sëmundjes së lezioneve nën ndikimin e trajtimit pas 2-4 muajsh. zhytur, ndërsa të tjerët janë mbyllur. Nëse ju jeni tuberkulozi qendrore­zbuluar vonë në disa pacientë vijnë kolapsin e indeve të mushkërive dhe formimin e dëmtimit të dhëmbëve.

Tuberkulozi Infiltrative më shpesh në meshkujt e moshës 20-40 vjet. Procesi mund të lokalizuara në çdo segment të mushkërive, por më shpesh në apikal­th dhe prapa. Infiltrateve të ndryshojnë në madhësi, ndonjëherë ata të gjithë ndajnë mbush mushkëritë. Në gjysmën e rasteve të akute fillon kursi i saj i ngjan pneumonia ose gripi. Në këtë rast, temperatura e trupit rritet në 38-38,5 ° C. Shënim dridhura dhe djersitje natën, kollë të lehtë e thatë, dhimbje gjoksi. Ndonjëherë shenjat e para klinike janë hemoptysis dhe hemorragji pulmonar. Disa pacientë ankohen për dobësi të lehtë, lodhje, trupit ulët-grade ethe. Në pikën pështymë tuberkulozit Mycobacterium. Renthenolo­mendërisht ose të gjejnë hije formë të rrumbullakët e pakuptimtë me konturet e parregullt. Sipas kursit të favorshëm të sëmundjeve të depërtuar zhytur plotësisht nga më pak i favorshëm - proces merr forma fibro-shpella ose hyn tuberkulozit Kuloy lumit.

Tuberkulozi shpella takon formave destruktive të tuberku mesme­Lohse dhe karakterizohet nga formimi në mushkëri të një ose më shumë kavitetet e madhësive të ndryshme dhe forma. Sëmundja zhvillohet si rezultat i vonë dhe i pasaktë­Mbi përdorimin e kimioterapia dhe rezistent ndaj drogës antibacterial mikobakte­mizëri. Shumica e pacientëve ankohen për kollë korrente me gëlbazë dhe dhimbje pështypje vetme gjoks të vogël. Shenjat e intoksikimit nuk janë në dispozicion. Në har­kotynni zbuluar Mycobacterium tuberculosis. Raundi Radiologjike shënim apo zgavër ovale, të lokalizuara në segmentet apikal dhe prapme.

Nën ndikimin e drogës tuberculostatic është dhëmbëza të zgavrën, nëse sëmundja përparon tuberkulozi shpella hyn fijor kaver- Nozno.

Fibro-shpella tuberkulozi - tuberkulozi që harakteryzuyet­jetë prania ne mushkerite e një ose më shumë kavitetet e kapsulës fibroze dhe të konsiderueshëm­zhvillimi i tij i indeve fijor në periferi të vatër. Më shpesh zhvillohet si rezultat i trajtimit jo efektive të shpella, infiltrative dhe TB shpërndahet dhe sigurisht undulating dhe karakterizohet nga periodik­Keqësimi i procesit (ethe, humbje peshe, kollë, Cro­voharkannya).

Gjatë testit, i kushtoj vëmendje për humbje peshe, lëkurë të thatë, flokët e brishtë dhe nitv. Gjatë rrjedhës së gjatë të sëmundjes deformim i gjoksit. Në pështymë shfaqin fibrave elastike dhe Mycobacterium tuberculosis. Nga rritja e vërejtur në gjak IPOE. Mark Radiologjike zgavër të pasakta­Format tion, zonat infiltrative hije e shkatërrimit.

Fibro-shpella tuberkulozi është e komplikuar shpesh nga hemorragji pulmonare, pneumatoraks spontan, amiloidosis, mushkërive dhe dështim të zemrës.

Mjekimi i tuberkulozit

Bërë në faza: në spital, qendrave shëndetësore dhe ambulator. Në diagnozën përsosin spital, të zhvillojnë një plan të përgjithshëm të trajtimit­tion dhe edukimi higjiena e pacientit, për të përcaktuar ndjeshmërinë e Mycobacterium protytu­droga berkuloznyh dhe sensibilitet i durueshëm për këto barna. Pacientët me mosmarrëveshje aktive­TB të mushkërive që lokalizimin dhe prishjen e mia të kufizuara pa u trajtuar në spital 2-3 muaj.; me forma të përhapura dhe destruktive - 6-8 muaj. dhe më shumë. Faza sanatorium i trajtimit zgjat mesatarisht 1,5-3 muaj. Së bashku me përdorimin e faktorëve klimatikë është metoda kryesore e trajtimit shkakësore. Në fazën 3 trajtimet si një pacient i jashtëm ndjekjen e pacientëve.

Terapia Anti-tuberkulozi duhet të integrohet dhe të kombinuara të gjatë. Pacientët me ndryshime të vogla në të mushkërive drogës antibacterial të marrë të paktën 9 muaj, dhe në prani të procesit të avancuara Caverns -. 12 muaj. dhe më shumë.

Protytu droga berkulozni ndahen në 2 grupe: themelore (izoniacid, rifampicin, namid hhirazy-, ethambutol, stretomocinë); prapa (kanamycin, acid paraaminosalitsylova - Pasco, amikacin, cycloserine, rifabutin, protionamid, Ethionamidum, fluoroquinolones).

Gjithë periudha trajtim është i ndarë në 2 faza:

Faza e parë është e karakterizuar nga kemioterapia intensiv ngopur. Qëllimi i tij - për të ngadalësuar popullsi bakterial të mbarështimit, duke arritur reduktimin sasior.

Faza e dytë është për të kryer më pak intensive masa pas sëmuarjes pacientit kujdes. Qëllimi i tij - për të ndikuar në popullatën mbetur bakteriale dhe për të parandaluar përhapjen e saj.