Tularemia


  • Karakteristikat e patogjen
  • Klasifikimi Tularemia
  • Simptomet e tularemisë
  • Komplikimet Tularemia
  • Tularemia Diagnoza
  • Trajtimi Tularemia
  • Parandalimi Tularemia

Tularemia - infeksioni natyror-qelizë akut që prek nyjet limfatike, lëkurë, ndonjëherë mukozës e syve, fytit dhe mushkërive. Tularemia shfaqet me simptomat e dehjes.

Karakteristikat e patogjen

Tularemia është një agjent shkaktar i aerobe gram-negative baktereve shufra Francisella tularensis. Tulyaremiynaya rrinë - organizma mjaft këmbëngulës. Ajo mund të mbijetojë në ujë në 4 ° C përpara muajit në solo apo në temperaturën e grurit në zero deri në gjashtë muaj, temperatura e 20-30 ° C lejon bakteret për të mbijetuar 20 ditë dhe lëkurat e kafshëve të ngordhura mikroorganizmave të tularemisë janë rreth 8 muaj në - 12 gradë. Po vdes bakteret në temperatura të larta dhe disinfectants.


Rezervuari i infeksionit dhe burimi i saj janë të brejtësve të egra, zogjtë, disa gjitarë (zaytsevidnye, qentë, dele, etj) kontributi më i madh në përhapjen e infeksionit të bëjë brejtësve (polevku, mi uji, etj). Një person i sëmurë nuk është ngjitëse.

Mekanizmi më i zakonshëm i transmetueshëm i transmetimit. Mikrob hyn në trupin e kafshëve në kafshimit shënoni apo të gjakut-gjiri insektet. Tularemia është tipike për pickimin e kafshëve të infektuara Ixodes ticks. Njeriu infektohet duke kontaktuar me kafshëve të sëmura (skinning, brejtësit e mbledhjes) apo duke ngrënë ushqim dhe ujë kafshët e infektuara.

Transmetimi i frymëmarrjes infeksion realizohet nga inhalimi i pluhurit të ndotur me baktere nga grurë ose kashtë, të prodhimit bujqësor (materiale të përpunimit të bimëve, mishit-paketim bimët, kafshët therje, etj).

Pavarësisht nga probabilitet të ulët të infeksionit tularemisë zjarrit misterioz përhapur patogjen mund të jetë i sëmurë, kur ekspozohen në importimin e zonave të pafavorizuara epidemiologjike të ushqimit dhe të lëndëve të para.

Sensibilitet të tularemisë njeriut është jashtëzakonisht i lartë, sëmundje zhvillohet në pothuajse 100% të të infektuarve.

Klasifikimi Tularemia

Tularemia Klinike Klasifikimi është bërë në varësi të vendndodhjes së infeksionit (bubonike, ulçerë-bubonike, hlazobubonnaya, anhiozo-bubonike, dhe përgjithësuar barkut Tularemia), kohëzgjatjen (akute, të zgjatura dhe të përsëritura) dhe ashpërsia (i butë, të moderuar dhe të rëndë).

Simptomet e tularemisë

Periudha e inkubacionit tularemia mund të shkojnë nga një ditë në një muaj, por shpesh është 3-7 ditë.

Tularemia ndonjë vend zakonisht fillon me një ethe deri në 38-40 gradë e dehjes, manifestohet me dobësi, dhimbje të muskujve, dhimbje koke. Remitting ethe shpesh, por mund të jenë të vazhdueshme ose me ndërprerje onde (2-3 valët). Kohëzgjatja e etheve mund të shkojnë nga një javë në dy ose tre muaj, por është zakonisht 2-3 javë.

Në ekzaminim, shënoi skuqje e fytyrës, konjuktiva dhe mukozës së gojës zgavër, nasopharynx, pastoznost, sclera injektuar. Në disa raste të zbulojë ekzanteme (skuqje të lëkurës) lloji i ndryshëm. Bradycardia, ul presionin e gjakut. Disa ditë pas etheve duket hepatosplenomegaly.

Një shumëllojshmëri e formave klinike tularemisë për shkak të metodës së infeksionit. Nëse Atrium janë lëkurë zhvillon formën bubonike, e cila është një lymphadenitis rajonal. Mund të preken axillary, inguinale, nyjet limfatike femurit, me përhapjen e mëtejshme mund të ndodhë tambourine mesëm.

Nyjet limfatike prekura janë zgjeruar në madhësi (nganjëherë madhësi të pjekur vezë), me konturet dallueshme, fillimisht e dhimbshme, dhimbje është reduktuar dhe pastaj subsides. Gradualisht darje absorbueshme (zakonisht brenda disa muajsh), ose sklerozyruyutsya nahnayvayutsya për të formuar abscese, të cilat më pas janë zbuluar në lëkurë për të formuar një gyp.

Formë ulçerë-bubonike zakonisht zhvillohet në transmyssyvnoho infeksionit. On-site të mikroorganizmave të formuar ulcerat (fazë Mynu spote vazhdimisht, papules, fshikëza dhe pustules) me tehe të ngritura dhe të mbuluar me një fund të errët kore, thellësi cekët, simbol kujton. Ulçerë shëron shumë ngadalë. Në lymphadenitis paralele rajonal.

Me depërtimin e patogjen përmes tularemisë konjuktiva manifeston si forma hlazobubonnoy: një kombinim i ulçerë-purulent konjuktivit me lymphadenitis rajonal. Konjunktiviti është manifestuar në formën e inflamacion (skuqje, ënjtje, dhimbje, ndjenja e rërës në sy), atëherë nuk arsimi papular në erozioni progresiv dhe ulceration me shkarkimin purulent. Kornea zakonisht nuk është prekur. Kjo formë e tularemisë ndodh shpesh mjaft i vështirë dhe i gjatë.

Formë anginale-bubonike ndodh kur dera është infeksion baltak fyt, infektim ndodh përmes konsumimit të ushqimit të kontaminuar dhe ujit. Fyt klinikisht evident të fytit, disfagia (vështirësi gllabërim), vuri në dukje gjatë inspektimit skuqje dhe ënjtje e bajamet. Në sipërfaqe në rritje, ngjitur së bashku me indet përreth, bajamet shpesh shihet ka filluar të thinjet, hiqet mezi pllakë nekrotike. Me progresion sëmundje necrotising bajamet, formimin e vështirë për të shëruar ulcerat dhe dhëmbëza vonë. Lymphadenitis në këtë formë tularemia shfaqet në pranë veshit, nyjet submandibular dhe qafës së mitrës nga bajamet të sëmura.

Çdo dëmtim të enëve limfatike të infektuara zorrë mesentery Tularemia manifestohet si formë e barkut klinike, dhimbje të forta barku, vjellje (nganjëherë vjellje), anoreksi. Nuk mund të ketë diarre. Dhimbje i prekshëm lokalizuar në kërthizë, ka hepatosplenomegaly.

Forma pulmonare e tularemisë (zhvilluar nga inhalimi i baktereve të pluhurit që përmban) ndodh në dy variante klinike: Bronhiticheskiy dhe pneumonike.

Opsion Bronhiticheskiy (me lezione të bronkiale, mediastinale nyjet limfatike paratrahealnyh) karakterizohet nga një kollë e thatë, dhimbje të moderuar gjoks dhe dehje e përgjithshme, rrjedh mjaft lehtë, shërim zakonisht ndodh brenda 10-12 ditëve. Pnevmonycheskaya formojnë shkon gjatë, fillojnë gradualisht, me kalimin - efekte të mëdha negative simptomat e pneumonisë fokale. Pnevmonycheskaya Tularemia është e komplikuar shpesh nga bronkoektazise, ​​pleurit, formimin abscesi, shpella, deri gangrenë pulmonare.

Formulari i përgjithësuar ndodh në tifo dhe lloji paratifoide të infeksionit ose sepsë. Ethet dërgojnë para gabuar, afatgjatë i ruajtur, shprehu dehje, dhimbje të forta të muskujve, dobësi progresive, dhimbje koke, marramendje, jerm, halucinacione, konfuzion.

Komplikimet Tularemia

Komplikimet e tularemisë karakteristike e formën e saj të përgjithësuar, një nga komplikimet më të zakonshme janë pneumonia sekondare. Me përgjithësimin e infeksionit mund të zhvillojë tronditjen infektive-toksike.

Ndonjëherë Tularemia mund të jetë i komplikuar nga meningjiti dhe Meningoencefaliti, një inflamacion të çanta të zemrës artritit.

Tularemia Diagnoza

Teknikat laboratorike Jo-specifike (të plotë numërimin e gjakut, urinalysis) tregojnë shenja të inflamacionit dhe toksicitetit. Në ditët e para të sëmundjes në leukocytosis neutrophilic gjak, më vonë numri i përgjithshëm i qelizave të bardha të gjakut zvogëlohet, fraksionet përqendrimit të limfociteve dhe monociteve.

Diagnozë specifike serologjik kryer duke përdorur RA dhe Phragmites (reagimit të aglutinim të drejtpërdrejtë dhe të tërthortë hemagglutination). Kur sëmundja përparon ka një rritje prej antitrupave specifike. Nga 6-10 ditë pas fillimit të përcaktojë tularemisë përdorur Immunoassay imuno-ndriçim fluoreshent (VNM) - testin më të ndjeshme serologjik mbi tularemisë.

Për diagnozën e hershme (në ditët e para të etheve), mund të përdoret PCR.

Diagnozë të shpejtë dhe mjaft specifik mund të kryhet duke përdorur teste të lëkurës-alergjik me tulyaremicheskim toksinës (jep rezultatin tashmë 3-5 ditëve të sëmundjes).

Që nga zgjedhja e baktereve nga gjaku i materialeve të mirë biologjike paraqet vështirësi, mbjellje bakteriologjik kryhet rrallë jashtë. Në 7-10 ditësh sëmundje mund të identifikohet nga ulcerat shkarkimit patogjen bakposeva, i larmë bubonike, por i nevojshëm për mbjelljen e kesaj kulture u mjete të zakonshme laboratorike.

Në formë pulmonar tularemisë kryer X-ray ose CT scan e mushkërive.

Trajtimi Tularemia

Tularemia trajtohen në të infeksionit spitalor deklaratë të profilit të bëra pas shërimit të plotë.

Terapi specifike Tularemia është prescribing një kurs të antibiotikëve, hentomitsinom Streptomicina intramuskulare. Përveç kësaj, ju mund të përdorni një gamë të gjerë të antibiotikëve të tjera (doxycycline, kanamycin). Me mosefikasitet të drogës e zgjedhjes, antibiotikët përshkruara rresht i dytë (cephalosporins tretë të gjeneratës, chloramphenicol, rifampin).

Për të lehtësuar simptomat e detoxification terapisë sjelljes dehje (në dehje të rënda zgjidhje infuzion intravenoz për detoxification), anti-inflamator dhe droga antipiretik (salicylates) dhe antihistamines, vitamina. Nëse është e nevojshme - droga kardiovaskulare.

Ulcerat e lëkurës sterilnymy i mbuluar me FA SHAT nahnoyvshyesya zbulojë timpanit dhe thahet.

Parandalimi Tularemia

Parandalimi tularemia përfshin masat për shpërndarjen burim dezinfektim, ngjarje transmetimit. Me rëndësi të veçantë në aktivitetet e parandalimit duhet ushqim ndërmarrje shtetërore higjienike dhe bujqësia në zonat endemike të disinfestation pranishëm patogjene dhe disinfestation.

Masat e veçanta të mbrojtjes kundër infeksionit kërkohet kur gjuajtjen e kafshëve të egra (skinning, përpunimit) dhe disinfestation (brejtësve koleksion potravlennyh). Duart e dëshirueshme për të mbrojtur doreza ose tërësisht dezinfektohen pas kontaktit me kafshët.

Si një masë paraprake rrugë ushqyes i transmetimit është e dëshirueshme për të shmangur ujit të pijshëm nga burimet e dyshimta pa trajtim të veçantë.

Tularemia specifik profilaksi është një vaksinimi në zonat endemike tulyaremicheskoy vaksinën e gjallë. Imuniteti është i formuar nga 5 ose më shumë (shtatë) vjet. Revaktsynatsyyamy 5 vjet.

Parandalimi emergjencës (me probabilitet lartë e infeksionit) me anë të antibiotikëve intravenoze.

Kur identifikimin e një dezinfektim pacient Tularemia të jetë vetëm ajo që gjërat janë përdorur në kontakt me kafshët e infektuara ose të lëndëve të para.