Uveitisi


  • Klasifikimi i Uveitis
  • Shkaqet e Uveitis
  • Simptomet e Uveitis
  • Diagnoza e Uveitis
  • Trajtimi i Uveitis
  • Parashikimi dhe parandalimi i Uveitis

Uveitis, ose inflamacion i traktit uveal ndodh ne oftalmologji në 30-57% e rasteve të lezioneve inflamatore e syrit. Uveal (vaskulare) shtresa e syrit iris përfaqësuara anatomike (iris), ciliar ose trupi ciliar (corpus ciliare) dhe choroidal (chorioidea) - në të vërtetë choroid, retinë që shtrihen poshtë. Prandaj format kryesore të Uveitis është iritis, tsyklyt, iridocyclitis, choroid, chorioretinitis, etj Në 25-30% të plumbit raste Uveitisi për vizion të ulët ose të verbër.

Uveitis United Prevalenca e lidhur me sy të gjerë vasculature dhe rrjedhjen e ngadaltë të gjakut në traktin uveal. Ky funksion ndihmon deri në një masë vonesën në mikroorganizmave choroid të ndryshme, të cilat në kushte të caktuara mund të shkaktojnë inflamacion. Një tjetër tipar dallues i traktit uveal është e rëndësishme është për të ndarë furnizimin me gjak të përparme paraqitet iris e tij dhe trupin ciliar dhe pasmë - choroidal. Strukturat e mëparshëm furnizuar me gjak nga Drenushë e gjatë dhe arteriet e frontit ciliar dhe choroidal - arteriet pasmë ciliar të shkurtër. Për shkak të këtij dështimi të mëparshëm dhe ndarjeve prapme e traktit uveal në shumicën e rasteve ndodh veç e veç. Departamentet innervation choroid është gjithashtu i ndryshëm: iris dhe ciliar trup mjaft zgjoj fibrave ciliar e degës së parë të choroidal trigeminal nervore nuk innervation ndjeshme. Karakteristikat e mësipërme ndikojnë në shfaqjen dhe zhvillimin e Uveitis.

Klasifikimi i Uveitis


Për Uveitis anatomike parim i ndarë në front, të mesëm, prapa dhe i përgjithësuar. Anterior Uveitisi iritis paraqitur para tij tsyklyt, yrydotsyklytom; të mesëm (të ndërmjetme) - Parsee-planitom, tsyklyt pasme, uveitis periferik; rear - horioiditah, retina, chorioretinitis, neyrouveitom.

Në Uveitis mëparshëm të përfshirë në iris dhe ciliar trupit të - kjo është lokalizimi më e zakonshme sëmundje. Në mes Uveitis ndikon në trupin ciliar dhe choroidal, i tejdukshëm dhe retinë. Uveitis Rear ndodhin me përfshirjen choroidal, retinës dhe nervit optik. Me përfshirjen e të gjitha seksioneve të choroid zhvillon panuveit - përgjithësuar formën e Uveitis.

Natyra e inflamacionit në Uveitis mund të jetë i lëngshëm, i fibrinës-pjatë, purulent, hemorragjike të përziera.

Në varësi të etiologjisë së Uveitis mund të jetë primar dhe sekondar, ekzogjen ose endogjen. Uveitis kryesor i lidhur me sëmundjet e zakonshme të trupit, të mesëm - direkt me patologji të syrit.

Gjatë kursit klinik të Uveitis janë klasifikuar në kronike akute, kronike dhe të përsëritura; bazuar në foto morfologjik - në granulomatoze (metastatic fokale) dhe nehranulematoznye (përhapur toksik-alergjik).

Shkaqet e Uveitis

Prichinnymy dhe faktorë shkaktuar uveitis janë infeksione, reaksione alergjike, sëmundje sistemike dhe sindromike, trauma, metabolike dhe rregullimin hormonal.

Grupi më i madh përbëhet nga Uveitis infektive - ato ndodhin në 43,5% të rasteve. Agjent infektiv në Uveitis shpesh veprojnë Mycobacterium tuberculosis, Streptococcus, Toxoplasma, i zbehtë Treponema, cytomegalovirus, herpesvirus, kërpudhave. Këto janë të lidhur zakonisht me Uveitis e infeksionit në gjak nga çdo fokus infektive dhe të zhvillojnë tuberkuloz, sifilizi, sëmundjet virale, sinusit, grykët, kariesit të dhëmbëve, sepsa dhe kështu me radhë. D.

Në zhvillimin e akteve alergjike uveitis si rritjen e ndjeshmërisë ndaj faktorëve të veçantë të mjedisit - të drogës dhe ushqimit alergji, ethe hay, etj Shpesh, futja e serumeve të ndryshme dhe vaksinave zhvilluar serum Uveitisi.

Uveitis mund të jetë i lidhur me etiologically sëmundje sistemike dhe sindromnymy: reumatizma, artrit reumatoid, spondylitis, psoriasis, sarkoidosis, glomerulonefriti, thyroiditis autoimune, skleroza e shumëfishtë, kolit ulcerativ, sindroma e Reiterit, nje sindrom Vogt-Koyanahi-Harada (uveomeninhoentsefalitom), etj

Uveitisi genesis traumatike ndodhin pas sy djeg, ose si rezultat i thekshëm lëndimeve kontuzionnyh Syri kokërdhok trupave të huaj.

Zhvillimi i Uveitis mund të kontribuojë për mosfunksionim metabolike dhe hormonal (diabeti, menopauza, dhe kështu me radhë. F.), Sëmundjet e sistemit të gjakut, sëmundjet e syrit (shkëputje retinal, keratitit, konjuktivit, blepharitis, sclerites, ulçerë corneal) dhe të tjera patologjike shëndetësor.

Simptomet e Uveitis

Manifestimet e Uveitis mund të ndryshojnë në varësi të vendndodhjes së inflamacionit patogjenitetit e mikroorganizmave dhe reaktivitet të përgjithshme.

Në formë akute e mëparshëm uveitis ndodh me dhimbje, skuqje dhe acarim shikimet, lacrimation, fotofobi, tkurrje e nxënësve, vizionin e paqartë. Injeksion Perikornealnaya bëhet ngjyrë vjollcë, rritur shpesh presion intraokular. Uveite kronik i mëparshëm për shpesh asimptomatike ose me simptoma të butë - skuqje e lehtë e syve, "lundrues" dots para syve të mi.

Indeksin Aktiviteti i mëparshëm uveitis janë precipitates kornesë (grupime të qelizave në endothelium të kornesë) dhe reagim celulare në lagështi mëparshëm dhomës që shfaqet në biomicroscopy. Komplikimet e mëparshëm Uveitis mund të jetë synechia prapa (bashkim midis irisit dhe kapsulë lente), glaukoma, katarakt, keratopathy, edemë makular, inflamacion i membranës së syrit.

Në Uveitis periferike festoi humbjen e të dy sytë, turbullt lundrues para syve të mi, ulur vizion qendror. Uveitis Rear ndodhin vizion kuptim të paqartë, shtrembërim të objekteve dhe "lundrues" dots para syve, ulur mprehtësi vizuale. Në pjesën e pasme të Uveitis mund makular edemë shfaq, iskemi makular, mbyllje retinës enëve të gjakut, detashment retinal, neuropatise optike.

Forma më e rëndë e sëmundjes është iridotsiklohorioidit zakonshme. Në mënyrë tipike, kjo formë e Uveitis ndodh në një ambient të sepsë dhe është e shoqëruar shpesh nga endoftalmita zhvillimit apo panoftalmyta.

Kur uveite lidhur me sindrom Vogt-Koyanahi-Harada, ka dhimbje koke, humbje dëgjimi sensorineural, psikozë, vitiligo, alopecia. Në sarkoidosis, përveç manifestimeve okulare janë parë zakonisht një rritje në nyjet limfatike, lacrimal dhe pështymës gjëndra, gulçim, kollë. Në lidhje me Uveitis mund të tregojë sistematike nodosum eritemë sëmundje, vaskulitis, skuqjen e lëkurës, artritit.

Diagnoza e Uveitis

Ekzaminim syrit në Uveitis përfshin një shqyrtim të jashtëm të syrit (lëkurë e qepallave, konjuktiva) vizometriya, perimetry, kërkimore zrachkovoy reagim. Që uveitis mund të ndodhë me hypo- ose hipertension duhet të matur presion intraokular (tonometry).

Me zonat e biomicroscopy zbuloi lentovydnoy distrofia, precipitates, e qelizor synechia pasme e reagimit, të kataraktit rear capsular dhe t. E. Honyoskopyy me Uveitis zbulon fluide, synechia para, neovascularization e irisit dhe kënd e përparme kamertale të syrit.

Gjatë ophthalmoscopy themeluar praninë e ndryshimeve fokale në fundus, retinë bibliotekës dhe Dzn, shkëputje retinal. Nëse ju nuk mund të kryejë ophthalmoscopy (nëse trazim media optike) dhe për të vlerësuar fushat e shkëputja e retinës duke sy ultratinguj.

Për diagnozën diferenciale e prapmë Uveitis, përkufizimin choroidal neovascularization dhe edemë e retinës dhe angiografi retinës së Dzn tregoi enëve të retinës, makular tomography optike koherenca dhe Dzn, lazer skanim tomography e retinë.

Informata të rëndësishme diagnostike në lokalizimin ndryshme të Uveitis mund të japë reooftalmohrafiya, Elektroretynohrafiya. Qartësimi diagnozën instrumental përfshin paracentesis e dhomën e përparme, dhe vitrealnuyu biopsi chorioretinal.

Përveç kësaj, në etiologies ndryshme të Uveitis mund të kërkojnë konsultime me TB të mushkërive dhe mbajtjen radiografi Mantoux testit; konsultuar neurolog, CT ose MRI të trurit, birë mesit; konsultuar rheumatologist, radiografi e shpinë dhe nyje; Konsultimi me një allergist-immunologist kryejnë teste, etj

Nga studimet laboratorike me Uveitis e kryer nëse tregohet zbulimin RPR-testi i antitrupave ndaj mikoplazmave, ureaplasma, klamidia, toksoplazmën, cytomegalovirus, herpes dhe t. E., përkufizimi i KQZ-së, proteina C-reaktive, faktor reumatoid, etj

Trajtimi i Uveitis

Trajtimi i Uveitis është bërë okulist me profesionistë të tjerë. Kur uveitis kërkon diagnoza e hershme diferenciale, shkakor në kohë dhe trajtim pathogenetic, immunotherapy korrigjuese dhe zëvendësim. Terapi Uveitisi për qëllim parandalimin e komplikimeve që mund të çojnë në humbje të shikimit. Njëkohësisht kërkojnë trajtimin e sëmundjeve të shkaktuara nga zhvillimi i Uveitis.

Baza e trajtimit të Uveitis është qëllimi midriatiki, steroid, agjentët sistematike imunosupresive, etiologji infektive e Uveitis - agjentëve antimicrobial dhe antivirale, në sëmundjet sistemike - NSAIDs, citostatikëve, në lezione alergjike - antihistamines.

Midriatiki futje pikë-pikë (Tropicamide, tsiklopentola, fenilefrine, atropine) mund të eliminojnë vrull e muskujve ciliar, të parandaluar formimin e prapmë synechiae ose të shkatërruar një shtresë tashmë të formuar.

Element kryesor në trajtimin e Uveitis është përdorimi i steroid në nivel lokal (në formën e instalacioni në qeses conjunctival, hedhjen ointments, subconjunctival, parabulbarno, subtenonovo dhe injeksion intravitrealnyh) dhe sistematike. Kur uveitis përdorur prednizolone, betametasone, deksametazon. Ne mungese te efektit terapeutik te terapi steroide treguar agjentë caktimit immunosuppressive.

Me rritur IOP përdorimit duhur pikave të syrit bëhet hirudotherapy. Me peshën në rënie të Uveitisi emëruar electrophoresis ose phonophoresis me enzimat.

Në rast të një rezultati jo të favorshëm dhe për zhvillimin e komplikimeve të Uveitis mund të kërkojnë autopsinë e mëparshëm dhe të prapmë synechiae e irisit, trajtimin perde kirurgjikale të tejdukshëm trupit, glaukoma, katarakt, shkëputja e retinës. Kur iridotsiklohorioidite shpesh mbështeten në holding vitreoektomiy, dhe në qoftë se ju nuk mund ta ruani në sy - evistseratsii kokërdhok.

Parashikimi dhe parandalimi i Uveitis

Trajtim gjithëpërfshirës dhe në kohë të Uveitis akute mëparshëm zakonisht çon në shërim në 3-6 javë. Uveitis kronike të prirur për rikthim për shkak të acarimin e sëmundjeve kryesore. Komplikimet gjatë Uveitis mund të çojë në formimin e pasmë synechiae, e glaukoma kënd-mbylljes, katarakte, retinal distrofia dhe Dzn miokardi edema, shkëputje retinal. Për shkak të horioretinitov qendror ose ndryshimet atrophic e retinë është reduktuar në masë të madhe mprehtësi vizuale.

Parandalimi kërkon trajtim të hershëm të sëmundjeve të syrit uveitis dhe sëmundjeve të zakonshme, përjashtimi intraoperative dhe lëndimeve të syrit brendshme, trupi allergization dhe kështu me radhë. D.