Newborn fytyre


  • Shkaqet e porsalindur fytyre
  • Manifestimet e akneve neonatal
  • Diagnoza dhe trajtimi i akneve neonatal

Puçrra fytyre porsalindur gjetur në 20-30% të fëmijëve. Më së shpeshti vërejtur pamjen e tyre në ato foshnjat nënat e të cilëve kanë vuajtur nga forma të ndryshme të puçrra fytyre. Klasifikimi i puçrra fytyre puçrra fytyre Newborn lidhet me fëmijërinë. Ndryshe nga format e tjera të puçrra fytyre Ky grup moshë ata nuk paraqesin asnjë rrezik për fëmijën dhe të prirur për zgjidhjen e shpejtë. Prandaj, formimi i artikujve të fytyrës fëmijë, të ngjashme me Hungarezëve, prindërit nuk duhet të shqetësohen. Një durim pak, e duhur foshnja kujdesit të lëkurës - dhe ata zhduken.

Shkaqet e porsalindur fytyre

Puçrra fytyre porsalindur është i lidhur me bllokimin e kanalet e ngushta të gjëndra dhjamor e sipërfaqe të lëkurës për shkak të trashje të sekrecione. Modern Dermatologji besoj se arsyeja për këtë është faktor endokrine. Shumë autorë i referohen rasteve të porsalindur fytyre foshnjat krizës hormonal, të cilët mund të jenë të shprehura në mastitë fiziologjik (Bllokimi i qumështit), ënjtje e vulvë, zhvillimin Hydrocele në djemve dhe pamja e vajzave metrorrhagia. Ky shtet është vërejtur zakonisht me 3 atë në ditën e 8 të jetës. Ajo është e përkohshme dhe për shkak të numrit të madh të hormoneve femërore (estrogjenit) mori trupin e fëmijës në zhvillimin e tij të ndjerë fetusit.


Manifestimet e akneve neonatal

Puçrra Disa foshnje janë disa comedones mbyllura apo të hapura. Comedones mbyllura duken si perla të bardhë ose të verdhë papules matjen 1-2mm. Me kalimin e kohës, ata mund të transformohet në comedones hapura me specie tipike pika të zeza. Në disa raste, së bashku me kamedonov lëkurën e porsalindur mund të duket pustules izoluara apo papules rrethuar nga rim rozë.

Në mënyrë tipike, puçrra fytyre neonatale lokalizuara në fytyrë, cheeks, mjekër, hundë, folds nasolabial dhe nososchechnoe, ndonjëherë - në lëkurë në rajon zverku. Boys mund të shkaktojnë puçrra fytyre neonatale në lëkurën e penisit.

Foshnjat fytyre karakterizuar nga i shpejtë, brenda 1-2 javëve, rezolutë spontan. Pas zhdukjen e lëkurës është lënë asnjë gjurmë. Situata mund të jetë i komplikuar nga infeksioni. Pastaj ka shenja të inflamacionit si ënjtje dhe skuqje rreth periferi të puçrra fytyre, transformimi i elementeve në pustules me purulent shkarkimit të verdhë. Streptoderma mundur zhvillimin, impetigo streptokokut, vlon, daljen e një specie të dytë të pyoderma.

Diagnoza dhe trajtimi i akneve neonatal

Kur një konsultimi porsalindur dermatolog puçrra fytyre është e nevojshme vetëm në rastin e komplikimeve. Megjithatë, në qoftë se njolla e shqetësuar prindërit, ajo është gjithmonë më mirë që të konsultoheni me mjekun tuaj. Për të sqaruar specialist diagnoza do të kryejë dermatoscopy lëkurë puçrra dhe pH matës, duke zbuluar shenja të infeksionit - do të kryejë elemente për të bërë ekzaminimin bakteriologjike.

Ndryshe nga speciet tjera nga puçrra fytyre, puçrra fytyre Foshnjat vetë nuk kërkojnë trajtim. Po aq e rëndësishme është e duhur foshnja kujdesit të lëkurës: higjienë të rregullt, ajror dhe banja dielli. Pa nuk rekomandohet për krem ​​kujdesit të lëkurës baby, baby vaj, kremra dhe agjentët e tjera kozmetike.

Në asnjë rast nuk mund të përpiqet të shtrydh porsalindur fytyre! Kjo mund të çojë në depërtimit të infeksionit në gjëndra dhjamor dhe zhvillimit të inflamacionit në të.

Në rastin e trajtimit foshnjat infektuar fytyre është kryer nën parimet e përgjithshme të trajtimit të lezioneve infektive të lëkurës. A trajtimi i lëkurës antiseptik, zgjidhje dezinfektues dhe agjentët antibakteriale. Aplikimi i terapisë lokale lazer. Nëse është e nevojshme, plotësohet me masa të trajtimit lokal obscheukreplyayuschymy, terapi vitaminë, immunotherapy, dhe kështu me radhë. P.